Pokretanje Vlastitog Biznisa?

Pokretanje Vlastitog Biznisa?

Član
jedan dobar vic na ovu temu...

kaže Fata otvorila javnu kuću u Sarajevu pod nazivom "CASH & DERI "
 
Član
meni je padalo na pamet otvoriti sa kolegom jedan auto detailing servis dakle ful poliranje sredjivanje od felgi do podvozja interijera svega i raditi samo sa top kvalitetnim proizvodima ali to kod nas nemoze proci. jbg za jedan auto trebas 3 nekad i 4 dana da sve odradis od sredjivanja lima poliranja voskarenja glaziranja , detaljnog ciscenja felga i glancanje koznih sjedala ali to kod nas nece nitko platiti tako da smo i odustali od toga pa te stvari samo sebi radim.
A fina uputna stvarcica za zaradu je narucivanje sa ebay-a imamu shemu iz njemacke i redovno roba dolazi po narudzbi ali sve je to sitno nema vise raja para da sredjuje aute kao prije desetak godina kad je svaki momak vozao ili bar nastojao da vozi ''nabrijan''auto i mogao si prodati bilo sta.
 
Član
glavni razlog propadanja velikog broja pokrenutih privatnih biznisa jeste nedostatak planiranja. ne samo planiranje vrste djelatnosti, nego i velikog broja popratnih stvari, znaci za bilo sta da se odlucis, dobro izanalizirati svaki detalj pa tek onda nesto pokrenuti...

neko gore pomenu samousluzne autopraone, nije to lose, ali zahtjeva ogroman pocetni kapital. da bi se jedna otvorila potrebno je 100-tinjak hiljada KM. pricao mi je rodjak, snimao reklamu liku u Sa. lik je sredio 3 fica, sva 3 su bijela i vozice se zajedno kroz grad, prodavace reklamni prostor na njima firmama koje su zainteresovane. planira tome dodati jos 2 kasnije. poprilicno dobra ideja, a ne zahtjeva veliko ulaganje...
 
Član
Nisam procitao sve postove.. al evo jedan prijedlog

treba organizovat manji krug i zatvoriti ga. Naprimjer ja imam namjeru sad da otvorim pekaru jos se tu nadje drugi covjek koji radi na "proizvodnji" mesa i na kraju fast food na dobrom mjestu. Ti si bukvalno osigurao prodaju svog proizvoda (hljeb i meso) a za hranu se netreba brinuti jer to UVIJEK ide. Naravno netreba ici na kartu kvantiteta, kvalitet je bitan.

Da ovo nebi neki pogresno razumili, ovo sam samo naveo kao primjer. Mozemo isto tako za (recimo) uzgoj kokoski. Jedan kukuruz, drugi koke uzgaja i treci koji prodaje (to moze biti granap, manji market, konzum i sl). Ovo su samo primjeri al to je definitivno najbolja stvar koja ti se moze desiti. Jos pogotovu ako si upao u par takvi krugoma ti si gigant.
Bitno je da kes ostaje u "krugu" i dok je tako svi su zadovoljni

BMW 316i 90god je napisao(la):
Meni nije nikako jasno kako jos uvijek radi tako taj tale.. pored silni inspekcija i kazni koje je platio na neispravno meso

haris0032 je napisao(la):
UGL evo da kazem ideju, na koju me podstakao Mate Rimac :p
Prvo okupiti tim ljudi koji je u stanju napraviti auto.. Napravio bih taxi na el. pogon, na standovima bi bili punjaci ha hu..i svaki taxista bi u dogovoru s gradskim vlastima zakonski morao voziti to auto..ne bi onda moglo biti divljak taksista. Auto bi bilo jednostavnog dizajna i bio bi bas ono jedan jedini. Tako bi imali nesto kao London.. samo elektricni i ne bi zagadjivao okolinu...TAS-ova tvornica da se ponovo pusti u pogon tu bi se proizvodio... onda dalje ides s tom idejom na Zagreb, Beograd itd...ugl nek je jedno taxi vozilo 20.000 KM x bezbroj taxista...eto zarade, stvoris jaku firmu, prepoznatljivost, i ako se ne varam bili bi prvi u svijetu sa kompletno elektricnim taxijem :) i da, privatni taxi bi se razlikovao samo po boji :) ali za ovo treba ogroman novac :)
E to je super ideja samos mislim da je kod nas to neostvarivo. Svidja mi se, svaka cast :cool:
 
Putovanja.ba
Administrator
Joj ponuda, sve sto ste rekli treba dobra cifra. A da ima cifru bas bi nas pitao za misljenje. ccc
 
Član
Slazem se Fele, al cak iako ti ispadne dobra ideja koju ces poceti sa malo kesa ili cak da kopiras neku koja je recimo aktuelna u SAD sa nasim mentalitet neces dogurati daleko.
Primjerice, u Bosni ako ti hrana ide dobro odmah ti nesto dal podmetnu il inspekciju navrat navuku samo da se cuje u novinama da si negativac.
 
Član
haris0032 je napisao(la):
BMW 316i 90god je napisao(la):
Necemo sad u off otici :icon_twisted:

UGL evo da kazem ideju, na koju me podstakao Mate Rimac :p
Prvo okupiti tim ljudi koji je u stanju napraviti auto.. Napravio bih taxi na el. pogon, na standovima bi bili punjaci ha hu..i svaki taxista bi u dogovoru s gradskim vlastima zakonski morao voziti to auto..ne bi onda moglo biti divljak taksista. Auto bi bilo jednostavnog dizajna i bio bi bas ono jedan jedini. Tako bi imali nesto kao London.. samo elektricni i ne bi zagadjivao okolinu...TAS-ova tvornica da se ponovo pusti u pogon tu bi se proizvodio... onda dalje ides s tom idejom na Zagreb, Beograd itd...ugl nek je jedno taxi vozilo 20.000 KM x bezbroj taxista...eto zarade, stvoris jaku firmu, prepoznatljivost, i ako se ne varam bili bi prvi u svijetu sa kompletno elektricnim taxijem :) i da, privatni taxi bi se razlikovao samo po boji :) ali za ovo treba ogroman novac :)

ih da te cuje Erovic ili Zuti :lol::lol::lol::lol:

koliko vidim svako normalan razmislja o pr. biznisu... svi bi mi sa minimalnim ulaganjem puno para e to ne ide. Po meni su najbolje ove ideje koje nema kod nas kao sto je dallas predlozio.. ja sam razmisljao o firimi za pranje prozora, izloga... za pocetak dva covjeka s majcama na kojim je logo firme, onaj zoger, kanta i detedzent i neko malo gradsko auto i opeti od radnje do radnje, a stavit neke prihvatljive cijene. to je za pocetak, a poslje naravno idu dizalice za vece objekte, nebodere...
 
Ili okupti tim ljudi koji znaju dosta oko mehanike, struje i sl. i jednog inzinjera, ili onoga ko ima dosta maste, zna crtati pa da se sastavi auto neko super brzo i aerodinamicno. Ako oni mogu prodati ono govno sa 6 tockova za $1.000.000 moze i bosnjo napraviti 3x bolje. To je dobar primjer. Kako je Ferrari,Lamborghini, Koenigsegg i slicni nastali...Od ideje i sprovedbe iste.
 
Član
Pa neznam.. tu su u pitanju mnogo para

Ko ima alata da kupuje kombije tipa Merc Benz XXL ili Iveco i preuredjivat ih u kampere. Danas su kamperi trazeni mnogo. Kum kod mene je neki dan prodao pisljivog Tranzita za 10k KM i to 86' godina. Nikad nije imao vise upita ni za jedno auto a prodao ih je mnogo do sada.
 
Sto se tice novca, to uglavnom je izgovor onih koji bi nesto kao htjeli da ''vrte'', ali im je mrsko. Evo ja znam covjeka koji je sa jedva 100KM pocetnog kapitala poceo da radi, bukvalno nije imao vise para, cak mu ni mikrokreditna organizacija nije htjela dati 200-300KM zajma. Medjutim covjek je bio uporan i danas je vlasnik firme dosta uspjesne, koja proizvodi mlijecne proizvode i preradjevine.
 
Putovanja.ba
Administrator
Sve milioneri :) Arminova ideja mi se svidja, dajte ljudi predlozite covjeku nesto sto moze zaradit za zivota nece da se preko novi obogati

Ako si zainteresovan butik recimo da otvoris i ako se isplati tu kod tebe otvorit, to bi ti mozda mogao pomoci ;)
 
Trenutno je najisplativije proizvoditi odredjene ratarske kulture koje su specificne za nase podneblje. Evo npr. jagode i jagodicasta voca, pokrivenost potraznje ponudom jagode na svjetskom trzistu je oko 3%, ljesnjak takodjer, vrlo mala pokrivenost potraznje i mnoge druge kulture koje uspijevaju u BiH i u jos nekim podnebljima, ali rijedje. Ja licno mislim da ako BiH zeli ekonomski prosperitet treba se okrenuti proizvodnji voca, povrca, te preradjevina prehrambenih, jer imamo velike potencijale i kada bi svi razmisljali na ovaj nacin mogli bi preko noci postati kao Svicarska. Ali problem je sto su ljudi kod nas pasivni i zadovoljavaju se malim kolicinama, samo nista da ne rade.
Dovoljno je pogledati snimke na Google earth-u BiH i usporediti sa npr. Velikom Britanijom ili Njemackom, vidjeti koliko su njive kultivisane, kod nas samo podrucje Bosanske Krajine i Semberija, a tamo ljudi da mogu uzgajali bi voce i povrce na spratovima...
 
olensoner je napisao(la):
Trenutno je najisplativije proizvoditi odredjene ratarske kulture koje su specificne za nase podneblje. Evo npr. jagode i jagodicasta voca, pokrivenost potraznje ponudom jagode na svjetskom trzistu je oko 3%, ljesnjak takodjer, vrlo mala pokrivenost potraznje i mnoge druge kulture koje uspijevaju u BiH i u jos nekim podnebljima, ali rijedje. Ja licno mislim da ako BiH zeli ekonomski prosperitet treba se okrenuti proizvodnji voca, povrca, te preradjevina prehrambenih, jer imamo velike potencijale i kada bi svi razmisljali na ovaj nacin mogli bi preko noci postati kao Svicarska. Ali problem je sto su ljudi kod nas pasivni i zadovoljavaju se malim kolicinama, samo nista da ne rade.
Dovoljno je pogledati snimke na Google earth-u BiH i usporediti sa npr. Velikom Britanijom ili Njemackom, vidjeti koliko su njive kultivisane, kod nas samo podrucje Bosanske Krajine i Semberija, a tamo ljudi da mogu uzgajali bi voce i povrce na spratovima...

ovamo u Blagaju i okolici, ljudi vrte ozbiljnu lovu kad su jagode u pitanju.
 
Član
Ja stalno razmisljam o tome, ali nikako da se usudim, danas je bas riskantno nesto otvoriti, nekako bolje raditi i za platu i jos namaknes koji dinar privatno i manje te glava boli!
 
Top