Pokretanje Vlastitog Biznisa?

Pokretanje Vlastitog Biznisa?

Član
akka je napisao(la):
Ma joj..ima tu svaceg necega..prvo skotas cega najvise tom gradu fali...ako neceg fali dobro ce i ici ..a ako imas puno konkurecije slabije to ide..zato najbolje vidi cega najslabije ima..i to onda ide super ;)

Ispitivanje trzista i potreba trzista jeste dosta bitno kod pokretanja biznisa. Ma koliko to smjesno zvucalo, to nekada zna biti jako tesko, i pogresno odrađeno, zato tomu treba posvetiti dosta puno paznje.


vw_damir je napisao(la):
Ako imas na dobroj lokaciji komad zemlje, napravi garazu vecih dimenzija, ubaci veliku ele. dizalicu, nabavi co2, dobrog varioca i pokreni auspuh servis. 150KM je u manjem gradicu dnevno sigurno tvoje... U Sarajevu svaki ima min. 200KM
;)
Lokaciju nemam dakle...
Kupovina zemlje na pozeljnoj lokaciji.
Gradjevinska dozvola, i ostala papirologija.
Gradnja garaze, montaaznog objekta (nebitno).
Auto dizalica.
Kupovina Co2 aparata, i ostalog alata.
Jel mislis da bi prosjecni momak sa 23 god mogao ovo sve isfinancirati ? :D
 
Moj ti je savjet da ganjas nesto u cemu imas vec nekog iskustva, sto si vec do sada radio. Kad imas neku podlogu lakse je, nego se uspustati u nepoznatom pravcu, moze lose zavrsiti...
 
najgore je sto je trziste zasiceno svim i svacim. ko je poslije rata bio pametan i imao muda da pokrene vlastiti biznis, uspio je :D tada je trebalo svega.

a sto se tice pocetnog kapitala, postoje brojni fondovi za podrsku razvoja malih i srednjih preduzeca. eto npr u tuzli ima bit centar, svako malo se raspisuju konkurski za davanje sredstava za pokretanje biznisa. o EU fondovima da ne pricamo. znaci, platiti nekome strucnom da napravi dobar (ali dobar) projekat i sa tim ici u te fondove, i eto pocetnog kapitala ;) me trebaju ni stele niti sta.. eto mali savjet : )
 
Član
Pa napisi koliko para ima na raspolaganju...

kupi masinu za brusenje parketa i opleti.... dobar zanat i lagan za naucit.

eto... milja ipo km.ova uvale.
 
Član
brusenje parketa nije bas fin posao tko nije probao nezna. Pogotovo kad dobijes u ruke parket od 50+eura po kvadratu i lakove top kvalitete a ti pocetnik :D pa onda na prvom suncu pod pun valova i sjena a vlasnik hoce da to popravis a ti nit znas nit imas pare za novi lak.. ode u minus direkt ...
 
Član
almir_gr je napisao(la):
Moj ti je savjet da ganjas nesto u cemu imas vec nekog iskustva, sto si vec do sada radio. Kad imas neku podlogu lakse je, nego se uspustati u nepoznatom pravcu, moze lose zavrsiti...
Hmmm sorry, al ja se nebih slozio sa tobom. Ja sam takva osoba, da bi bio spreman nauciti i raditi razne poslove, jer imam volju za ucenjem, napredovanjem i dodatnim obrazovanjem. A inace smatram da ne treba biti ogranicen, ako plane neka "solidna" poslovan ideja, ne treba biti lijen, pa nauciti neke nove vjestine i obrazovanje da bi se ta "solidna" ideja realizovala u stvarni projekat.


Death_beat je napisao(la):
najgore je sto je trziste zasiceno svim i svacim. ko je poslije rata bio pametan i imao muda da pokrene vlastiti biznis, uspio je :D tada je trebalo svega.

a sto se tice pocetnog kapitala, postoje brojni fondovi za podrsku razvoja malih i srednjih preduzeca. eto npr u tuzli ima bit centar, svako malo se raspisuju konkurski za davanje sredstava za pokretanje biznisa. o EU fondovima da ne pricamo. znaci, platiti nekome strucnom da napravi dobar (ali dobar) projekat i sa tim ici u te fondove, i eto pocetnog kapitala ;) me trebaju ni stele niti sta.. eto mali savjet : )
To svakako, svaki dobar projekat, koji ima smisla i mogucnost uspjeha treba sufinancirati od srane EU ili lokalne samouprave. Na to i razne poticaje sam racunao, ako bi sinula kakva dobra ideja, no u svakom slucaju koristan post.

vw_damir je napisao(la):
Pa napisi koliko para ima na raspolaganju...

kupi masinu za brusenje parketa i opleti.... dobar zanat i lagan za naucit.

eto... milja ipo km.ova uvale.
Damire tu je rijec o nekih max 5.000km pocenog kapitala, eh sada taj kapital bi mozda narastao u zavisnosti od ideje, i opceg prihvatanja ideje, a ovo za parket i brusenje budem ostavio strucnijim osobama :D
 
cini mi se da si DJ, ja bi mozda pokusao sa: oprema, miksete, ozvucenja, i iznajmljuj. vjerujem da imas dosta poznanstava vezano za to. onda polako prikupljati opremu pa studio neki napraviti.
 
Član
BMW 316i 90god je napisao(la):
Necemo sad u off otici :icon_twisted:

UGL evo da kazem ideju, na koju me podstakao Mate Rimac :p
Prvo okupiti tim ljudi koji je u stanju napraviti auto.. Napravio bih taxi na el. pogon, na standovima bi bili punjaci ha hu..i svaki taxista bi u dogovoru s gradskim vlastima zakonski morao voziti to auto..ne bi onda moglo biti divljak taksista. Auto bi bilo jednostavnog dizajna i bio bi bas ono jedan jedini. Tako bi imali nesto kao London.. samo elektricni i ne bi zagadjivao okolinu...TAS-ova tvornica da se ponovo pusti u pogon tu bi se proizvodio... onda dalje ides s tom idejom na Zagreb, Beograd itd...ugl nek je jedno taxi vozilo 20.000 KM x bezbroj taxista...eto zarade, stvoris jaku firmu, prepoznatljivost, i ako se ne varam bili bi prvi u svijetu sa kompletno elektricnim taxijem :) i da, privatni taxi bi se razlikovao samo po boji :) ali za ovo treba ogroman novac :)
 
Najbolje je pokrenuti neki biznis u kojem ces ti sam raditi, eventualno tvoje djete ili brat. Neko ko nece, kad prenes zanat na njega ili slicno, hladnokrvno te naguziti. A i kad pokrenes neki malo veci i ozbiljniji biznis, i prijavis firmu, oderase te ko brava sa porezima. Ako ne radis u elektricnom, posti ili vodovodu ili ako nemas svoj biznis donji si. A uvjek se moze izbiti pinka odnekud. Samo na koji nacin...

Za brzu hranu...hm...u Mostaru se prije zatvore nego sto se otvore...Jedini sto su jaki u Mostaru su sto rade taj posao 10+ godina a da ne govorim Kod Mehe od 67' pravi najbolju hranu u Mo.

Treba ic' u Dojčland selameta traziti. Barem meo ulice. Neko ce to postivati.
 
Član
GOLF TZ je napisao(la):
u tuzli na dobroj lokaciji bi dobro prolazile "samousluzne" auto praonice... ;)

sta mislite... :icon_smile: mislim na svaki grad koji nema ovih praonica... znam da su po sarajevu vazda pune...
 
Član
Ima kod mene blizu Vogosce samousluzna uvjek krcata :cool:

Navece jeftinije, za 2KM oprati auto nabrzaka
 

OmO

Član
GOLF TZ je napisao(la):
GOLF TZ je napisao(la):
u tuzli na dobroj lokaciji bi dobro prolazile "samousluzne" auto praonice... ;)

sta mislite... :icon_smile: mislim na svaki grad koji nema ovih praonica... znam da su po sarajevu vazda pune...

Dobra je to ideja, npr.. na Petrol pumpi blizu Irca stalno puno... Svako vise voli dati 2KM da sam sebi opere auto nego 7KM da ti neko drugi pere :D
 
Član
haris0032 je napisao(la):
ja imam strasnu ideju za biznis, samo treba mi 20.000.000 KM i normalan grad :)
Onaj ko ima te novce i misli na biznis je idiot.Proveo bi lijep zivot razmisljajuci o ceifima i nacinima trosenja tog novca :icon_biggrin:
 
GTI FAN je napisao(la):
haris0032 je napisao(la):
ja imam strasnu ideju za biznis, samo treba mi 20.000.000 KM i normalan grad :)
Onaj ko ima te novce i misli na biznis je idiot.Proveo bi lijep zivot razmisljajuci o ceifima i nacinima trosenja tog novca :icon_biggrin:

Ma otvorio auto salon, ili nesto oko auta cisto da nije dosadno, a ostalo potrosio na brazilke i azijatkinje :D
 
BHT Ovisnik
miimamo autopraonicu evo 10 godina,vec prije nas je drzao covjek bio u nas pod kirijom,posla je bilo,al opet lik je bio u svakom poslu,tako da je to manje vise lose bilo,mi preuzeli ,dosta posla bilo,ako radis kvalitetno treba vremena i onda nema neke isplativosti na autima,al mi peremo i tepihe,jesmo skuplji od drugih praonica,al radim kvalitetno bez zurbe da sto vise operem,malo po malo ljudi vidili kvalitet proculo se,vec par godina posla ima,uvijek imali problema s inspekcijom,preselimo iz centra grada praonu u kucu koja se nalazi 10km od grada,na glasu smo kao kvalitetni posla preko glave,normalno dostavljamo tepihe od kuce pa opet kuci,i toliko posla imam da smo morali ukinuti dostavu da stignemo odraditi,al dzaba,ljudi se opet snađu nekako i dovedu u nas izvan grada iako smo skuplji od ostalih praona,ljeti po mjesec dana unaprijed sam morao zagovoriti da cu uzimati tepihe,ljudima nije bitno,za kvalitet ce cekati
hocu da ti kazem da sto god radio od pocetka radi kvalitetno,u pocetku neces imati neke zarade,al s vremenom ces profitirati,ja sam sam sebi kupio od tepiha jettu godinu dana prije polaganja,kasnije prodao jettu i kupio volva sebi ljetos,sve od tepiha,barem u nas je unosan posao,ljudi peru,pa i ljudi koji imaju kuce,jer ti sa slaufom nemozes nista oprati kao sto drugi radi,a samo autopraonicu ti ne bih preporucio,barem ako mislis raditi kvalitetno nema ti tu neke zarade;)
 
Top