Pokretanje Vlastitog Biznisa?

Pokretanje Vlastitog Biznisa?

Član
olensoner je napisao(la):
Trenutno je najisplativije proizvoditi odredjene ratarske kulture koje su specificne za nase podneblje. Evo npr. jagode i jagodicasta voca, pokrivenost potraznje ponudom jagode na svjetskom trzistu je oko 3%, ljesnjak takodjer, vrlo mala pokrivenost potraznje i mnoge druge kulture koje uspijevaju u BiH i u jos nekim podnebljima, ali rijedje. Ja licno mislim da ako BiH zeli ekonomski prosperitet treba se okrenuti proizvodnji voca, povrca, te preradjevina prehrambenih, jer imamo velike potencijale i kada bi svi razmisljali na ovaj nacin mogli bi preko noci postati kao Svicarska. Ali problem je sto su ljudi kod nas pasivni i zadovoljavaju se malim kolicinama, samo nista da ne rade.
Dovoljno je pogledati snimke na Google earth-u BiH i usporediti sa npr. Velikom Britanijom ili Njemackom, vidjeti koliko su njive kultivisane, kod nas samo podrucje Bosanske Krajine i Semberija, a tamo ljudi da mogu uzgajali bi voce i povrce na spratovima...
Upravo to... U zadnje vrijeme dosta citam i informiram se o ratarstvu. Kod nas ima dosta neobradivi povrsina koje propadaju iz dana u dan, a na pogodnom su mjestu, na pogodnoj lokaciiji, obasjane suncom, a i voda je blizu, jednom rijecju idealne za proizvodnju voca i povrca. Sa jagodama je dosta tesko raditi, zahtjevaju plastenike i povece sume novca na pocetku, i naravno dosta brige i paznje, dok je sa ljesnjakom, liskom, orahom, malinama malo drugacija prica, a to su sve stvari koje imaju extremno dobru otkupnu cijenu jer je Svjetsko trziste nezasiceno tim proizvodima, tako da sam uveliko razmisljao o poljoprivredi, tj ratarstvu opcenito. Ali to bi bio dodatni doprinos, jer se nebih opustio tek tako i bavio se samo time, naravno radio bi drugi posao, dok se nebi uvjerio da je to doista dovoljno za zivot, i nastavio se baviti istim, te vjerojatno povecati kapacitet proizvodnje ako bi trziste tako diktiralo...
 
Član
Otvoriti kupleraj nije los biznis.Pocetni trokovi su relativno mali a to je stari zanat koji provjereno radi.
 
@ERROR
O tome ti govorim, ako imas zemlje obradive nije to neki tezak toliko posao, ima ljudi i organizacija koje su spremne pomoci. Cak i odredjeni nivoi vlasti u zadnje vrijeme imaju sve vise obzira prema poljoprivrednicima. Moj ti savjet ako imas zemlje da probas, na pocetku ne moras ici na veliko vise kao hobi neki zapocnes, dovedes agronoma da vidi podrucje (cuo sam da Caritas daje agronoma na raspolaganje, bez ikakve naknade) i polahko s vremenom razvijes posao.
 
Član
olensoner je napisao(la):
@ERROR
O tome ti govorim, ako imas zemlje obradive nije to neki tezak toliko posao, ima ljudi i organizacija koje su spremne pomoci. Cak i odredjeni nivoi vlasti u zadnje vrijeme imaju sve vise obzira prema poljoprivrednicima. Moj ti savjet ako imas zemlje da probas, na pocetku ne moras ici na veliko vise kao hobi neki zapocnes, dovedes agronoma da vidi podrucje (cuo sam da Caritas daje agronoma na raspolaganje, bez ikakve naknade) i polahko s vremenom razvijes posao.
Naravno, ako sam dobro informiran u 2012, ce biti izdvojeno 65 miliona km, za poticaje poljoprivrede, tako da ako bi odlucio, a donekle i jesam baviti se ratarstvom, vjerojatno bi racunao na lokalnu vlast i poticaje od istih, a to za agronoma od caritasa, da izadje na uviđaj ili sta vec nisam cuo. No u svakom slucaju ako je tocna i provjerena informacija, moram reci Hvala, jer je jako korisna :). A vas ljudovi i dalje cekam, evo ja i olensoner smo izbacili jednu jako zanimljivu ideju, koja ne zahtjeva velik kapital, da vidimo vas... U citavoj temi sam zapazio 2-3 zanimljive ideje, ostalo su sve "luksuzne ideje" za koje treba dosta novaca da bi se realizirale...
 
kakva je situacija sa susenim vocem ? Jednom sam pricao sa jednim profesorom o tome i dosli smo do zakljucka da je to jako isplativ biznis , naravno treba malo veci pocetni kapital. Suseno voce je jako skupo , pogotovo na nasem trzistu , ne znam postoji li u BiH proizvodjac istog :icon_question:

Da nam je poljoprivreda u malo boljem stanju , bez razmisljanja bih upisao Poljoprivredni fakultet , ali eto ... :icon_rolleyes:
 
Član
Ako vec razmisljas o obradjivanju zemljista evo mene opet sa prijedlogom iz struke :D Uzgoj ljekovitog bilja. garantovano imas otkup za sve sto proizvedes..
 
Vernes_AMG je napisao(la):
kakva je situacija sa susenim vocem ? Jednom sam pricao sa jednim profesorom o tome i dosli smo do zakljucka da je to jako isplativ biznis , naravno treba malo veci pocetni kapital. Suseno voce je jako skupo , pogotovo na nasem trzistu , ne znam postoji li u BiH proizvodjac istog :icon_question:

Da nam je poljoprivreda u malo boljem stanju , bez razmisljanja bih upisao Poljoprivredni fakultet , ali eto ... :icon_rolleyes:

Pa to i nije neka pamet masina za susenje voca imas od 200Eura pa na gore ide cijena i jeste trazena roba, pogotovo firme koje proizvode jogurte razne vocne, te firme koje prodaju organski uzgojenu hranu itd.
A sto se tice poljoprivrede napredaka ima u zadnje vrijeme, samo ja mislim da treba veca podrska te suradnja drustvene zajednice i drzave, to je zagarantovan uspjeh za jednu malu zemlju kao sto je nasa.
 
Suseno voce ima dosta namjena , recimo vinarije koriste koru suhog limuna..... a 1kg svjezeg limuna kosta otprilike 2KM , 50% je tecnost , znaci , logicki za 1kg susenog limuna ti treba 2kg svjezeg. Trzisna vrijednost 1kg suhog limuna je visestruko veca nego vrijednost svjezeg. Cini se kao brzo isplativ biznis :icon_question:
 
Jeste brzo isplativo, jer je veliki koeficijent obrta kad su u pitanju te robe i prehrambeni proizvodi uopsteno.
 
Član
ja u podrinju iam susarau za susenje sljiva, jabuka i krusaka, nisam bio dobar sa vremenom, a mogao sam dobrih para uzeti... imam tamo milion sadnica, od prija rata...... pa to amidza obradjuje i uzima pare.... moze se fino prodati, prosle godine prodavao se dzem, pekmez, sljive, sirce itd.... a napravi se i ljute, ako je neko zainteresovan da i ja koji dinar zaradim.... ima na stanju svega...
 
Član
Vernes_AMG je napisao(la):
kakva je situacija sa susenim vocem ? Jednom sam pricao sa jednim profesorom o tome i dosli smo do zakljucka da je to jako isplativ biznis , naravno treba malo veci pocetni kapital. Suseno voce je jako skupo , pogotovo na nasem trzistu , ne znam postoji li u BiH proizvodjac istog :icon_question:

Da nam je poljoprivreda u malo boljem stanju , bez razmisljanja bih upisao Poljoprivredni fakultet , ali eto ... :icon_rolleyes:

kod mene u selu ima tvornica suhog voca i vecinu robe izvoze. Rade neke cipseve od jabuke kruske sta ja znam svega ne ide to pravo dobro samo tesko se uvaliti na trziste i dobiti brend , pa onda higijenske inspekcije non stop ovo ono...
Firma se inace zove Euro Company i dnevno proizvedo 10 000kg raznih vrsta od indijskog oraha do suhe šljive. A radio sam tu i znam kakve su sve probleme imali dok dobiju pravo da izbace neki proizvod na trziste.Pogotovo za izvoza previse novaca i problema za malog covjeka
 
Član
najbolje je kad bi covjek imao nekog da mu preprodaje, npr moja rodjaci rade sa malinama i krastavcima, jbg umu preko 10000 za sezonu za maline, a firma dodje i otkupi, pa za krastavce uzmu par hiljda... to sve preko ljeta... plus zimi rade sa stokom, jbg uzme se dosta para, ali teba raditi ko crnac...
 
Top