zasto auto bolje vuce hladno???

zasto auto bolje vuce hladno???

Član
@erol, upali auto, ostavi ga da radi na leru malo duže, gledaj temperaturu, i onda kreni voziti normalno :)
 
Nuto,hos rec da ja cijepam auto hladno,ccc,pa nikad jarane,NIKAD,ako se iko prema autu ophodi ko prema dijetetu to sam onda ja :)
 
Moguce,al zato je vent tu da rashladi.

Kazem ti jbg,odvozim auto zesce i sad,jednom ugasim auto i ostavim vent samo da radi i on tako radi po par minuta,a ako nakon te iste voznje ostavim u leru auto i vent se upali,ugasi se nakon nepune minute,dakle nekom logikom jel je bolje ostavit malo da odradi,upravo radi ovog sto dulox prica,da tako rashladjena voda kola kroz motor,prije ce se tako ohladit ,nego da vent samo puse u motor koji je ugasen i kroz koji ne kola voda.

Ne znam,ne tvrditm nista,mozda grijesim,al mi nekom logikom ispada da se brze hladi kad ga ostavis upaljenog.
 
Član
Pa radi vodena pumpa i zato brže ohladi a motor se ne grije dodatno jer radi na ~1000rpm a onda ventilator ohladi to dodatno ;)
 
Član
svaki motor poslije torture treba ostaviti da odradi kratko...ali svaki.
pogotovo motore koji nemaju mogucnost paljenja ventilatora dok je auto ugasen.
Zasto?????
evo po vrstama motora...

Za sve motore:
kod forsiranja dolazi do jakog ugrijavanja izduvne grane,glave i svega drugog,ta se toplota odvodi sistemom hlađenja ali i CIRKULACIJOM VAZDUHA OKO MOTORA usljed kretanja vozila.
kad iz tih ostrih uslova odma stanete i ugasite auto dolazi do akumulacije toplote pod haubom od grane i drugih dijelova i tu toplotu nista ne odvodi...ako ne vjerujete...gazite auto momacki (ne ko picice :D) i odma stanite i ugasite.
nakon 2-3 min dajre kontak pa pogledajte koju temp pokazuje kazaljka.....oni koji imaju ventilator koji se pali i kad je motor ugasen nece ovo primjetiti jer ce ventilator to odraditi,koliko puta cujemo pasata da se vent upali nakon 5 min sto je covjek otisao....zbog akumulacije toplote

Za turbo motore:
koliko vidim manje vise je sve objasnjeno.....da samo dodam da je najopasnije kad ga turirate i onda odma ugasite,jadna majko koliko sam to puta vidio....a vozac idiot ne zna da mu se turbina vrti na 150 000 RPM pa i vise i onda joj zaustavi dotok ulja :p

A NAJBOLJE STO MOZETE NAPRAVITI je da provozete auto onako lagano kulerski na 1500rpm da se sve lijepo smiri,ulje,voda,akumulirana toplota....

ja uvjek poslije drifta ostavim auto da odradi a poslije burnouta malo provozem ako imam gdje ili ga ostavim da odradi....
 
Član
Sto je hladniji zrak auto ce bolje ici jer je veca iskoristivost, dok je kod vruceg zraka manja iskoristivost, Hladan motor ne valja forsirati jer to nije dobro zato sto ulje nije dostiglo radnu teperaturu, a to se odnosi i na mjenjac i njegovo ulje sto vecina i zaboravlja.
srry na off :)
Ja s tim pregrijavanjima stvarno nemam nikad problema :icon_smile:
Fordov motor kod uspije dici do pola temeraturu kad ga gazi svaka mu cast. Kod mene je rijetkost da u voznji pali ventilator (ovo se odnosi samo na kolone i stojanja), pogotovo kad idem na put, kad se ubija brasno ;) Sto ga brze vozis teze ga ugrijati, ko ne vjeruje nek sjedne samnom i idemo Kroz kanjon pa ce vidjeti kako se vozi i gdje je temeratura ;) Dok kod nekih auta samo jesi li malo poceo ga zesce voziti teperatura se dize preko pola, a u mene do cetvrtine max dodje i jos je sve novo do termostata, crijeva, kucista i opet je kao i prije temeratura.
@SUKI sto se toga tice to je od mene potpis....
 
ZELA GTI je napisao(la):
Sajo_Golf GT je napisao(la):
Salle je napisao(la):
jao majko šofera, haman ga svi gasiraju hladnog...

Nikad osim jednom!

Samo jednom sam stisnuo hladnog kada me prestigla Opel Astra 1.6 100ks (na pravcu u ciljugama pored piste gdje se odrzava SR) jer nisam mogo odoljet i tako ja zanjom i na 150kmh pocnem je obilaziti i kada sam bio naspram nje na nekih 160kmh izjednacile su nam se brzine nisam mogao proci i tako znam kako ide hladan nece na visokim obrtajima...

Kakav rejser :lol::lol::lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Član
-Suki- je napisao(la):
svaki motor poslije torture treba ostaviti da odradi kratko...ali svaki.
pogotovo motore koji nemaju mogucnost paljenja ventilatora dok je auto ugasen.
Zasto?????
evo po vrstama motora...

Za sve motore:
kod forsiranja dolazi do jakog ugrijavanja izduvne grane,glave i svega drugog,ta se toplota odvodi sistemom hlađenja ali i CIRKULACIJOM VAZDUHA OKO MOTORA usljed kretanja vozila.
kad iz tih ostrih uslova odma stanete i ugasite auto dolazi do akumulacije toplote pod haubom od grane i drugih dijelova i tu toplotu nista ne odvodi...ako ne vjerujete...gazite auto momacki (ne ko picice :D) i odma stanite i ugasite.
nakon 2-3 min dajre kontak pa pogledajte koju temp pokazuje kazaljka.....oni koji imaju ventilator koji se pali i kad je motor ugasen nece ovo primjetiti jer ce ventilator to odraditi,koliko puta cujemo pasata da se vent upali nakon 5 min sto je covjek otisao....zbog akumulacije toplote

Za turbo motore:
koliko vidim manje vise je sve objasnjeno.....da samo dodam da je najopasnije kad ga turirate i onda odma ugasite,jadna majko koliko sam to puta vidio....a vozac idiot ne zna da mu se turbina vrti na 150 000 RPM pa i vise i onda joj zaustavi dotok ulja :p

A NAJBOLJE STO MOZETE NAPRAVITI je da provozete auto onako lagano kulerski na 1500rpm da se sve lijepo smiri,ulje,voda,akumulirana toplota....

ja uvjek poslije drifta ostavim auto da odradi a poslije burnouta malo provozem ako imam gdje ili ga ostavim da odradi....

e nek si im reko svaka cast, ja vishe nisam imo snage... ;););)
 
Član
Uvijek vozim hladan auto na 2000-2500rpm a kad dostigne radnu temperaturu onda ga mogu momacki potjerati ako hocu.
Nakon duzeg puta a pogotovo ako je bilo nekog forsiranja kad stanem u mjestu , izbacim na ler i ostavim ga par minuta da odradi prije gasenja.
Bar tako mislim da cuvam masinu , i da motor je 1.9 JTD 85kw.

Pozdrav!:)
 
Član
pozdrav raja ...molim pomoc neznam kako da napravim svoju temu..moze entko obajsniti plss...hvala unaprijed
 
Član
Slazem se da treba zagrijati motor pa voziti, ja recimo nikad nisam krenuo dok nije usao u radnu temperaturu. Jasno mi je i to da nakon forsiranja treba da odradi u leru da bi se ohladio, mada ja vise volim da vozim na manjim obrtajima dok se ne ohladi jer mislim da tako ima veci protok zraka ipak.

Ali sta mi nije jasno, ne znam dal na svakom autu ali na mnogo sam vidio da ventilator na hladnjaku stoji sa strane motora i duva od motora kroz hladnjak pa napolje.

Ako idemo 50 na sat taj ventilator nema sanse da nadjaca zrak koji dolazi sa prednje strane i non stop duva tacno u susret njemu.

Zar ne bi bilo bolje da ventilator duva sa prednje strane prema unutra ?
A cesto je i bas tu pored izduvna grana tako da iz vec vruceg motornog prostora taj ventilator duva kroz hladnjak ?
 
Član
menjic je napisao(la):
Slazem se da treba zagrijati motor pa voziti, ja recimo nikad nisam krenuo dok nije usao u radnu temperaturu. Jasno mi je i to da nakon forsiranja treba da odradi u leru da bi se ohladio, mada ja vise volim da vozim na manjim obrtajima dok se ne ohladi jer mislim da tako ima veci protok zraka ipak.

Ali sta mi nije jasno, ne znam dal na svakom autu ali na mnogo sam vidio da ventilator na hladnjaku stoji sa strane motora i duva od motora kroz hladnjak pa napolje.

Ako idemo 50 na sat taj ventilator nema sanse da nadjaca zrak koji dolazi sa prednje strane i non stop duva tacno u susret njemu.

Zar ne bi bilo bolje da ventilator duva sa prednje strane prema unutra ?
A cesto je i bas tu pored izduvna grana tako da iz vec vruceg motornog prostora taj ventilator duva kroz hladnjak ?

:lol::lol:

Kakav genije!

Motor se najviše troši dok radi hladan u leru. Odmah poslje paljenja treba krenuti! Ventilator se i ne pali pri kretanju, strujanje zraka je sasvim dovoljno za hlađenje. Kod mog auta je ventilator s vanjske strane hladnjaka.
 
Top