zasto auto bolje vuce hladno???

zasto auto bolje vuce hladno???

Član
Pa evo od ove teme sam procitao milion nekih sajtova i brosura i reklama i drugih foruma kao i ovu temu kompletnu i opet se misljenja svuda dijele na dva:

- Zagrijati pa voziti,
- Upaliti 30 sekundi do minut pa voziti.

Iako se ne definise bas cesto da li se radi o starijim ili novijim, o karburatorima ili ubrizgavanju, o dizelima ili benzincima, o vrstama ulja, velicinama motora ...........

Za neke velike VELIKE dizele recimo vazi da se ne smiju startovati dok se grijacima blok i ulje i jos po nesto ne dovede na neku temperaturu....

Ali sad posto je sve vise novijih motora onda bi mogli reci da je u vecini slucajeva bolje ne grijati duze od minut.

A sto se teme tice, zasto bolje ide ili vuce hladno, moze biti do hladnog zraka kao i hladnog goriva, a moze biti da nesto nije uredu sa autom sto se pokaze tek kad se ugrije.

Opet kazem mozda grijesim ali eto to je moje misljenje, da malo ozivimo temu, ocigledno je zanimljiva, ali nam nestalo inspiracije :)

A evo i da pitam nesto usput, ako predpostavimo sad da ne treba grijati motor vise od minut - znaci ne treba da radi u leru, posto sam sad motor uradio generalno, znaci gumice ventila, karike, lezajevi, remenje ulje, filteri, korpa, lamela druk dihtunzi ... sve, sve, cak i radilica je druga, kako je sad najbolje da se razradi taj motor.

Dal i isto tako da radi 30 sec pa da ga vozim lagano, i sta je to lagana voznja, da li do odredjenog broja obrtaja, i koji bi to bio broj, i na koliko minimalno obrtaja da vozim ?

Ali hajde da ne OFF-amo ovde postavicu drugu temu, izvinjavam se.
 
Član
Menjicu ja sam mislio da smo došli do zaključka:icon_rolleyes:

Auto se vozi odmah poslje paljenja.

Daj mi linkove od tih stranica na kojima piše da se treba čekati pola minute do početka vožnje ili nedaj bože do zagrijavanja.
 
Član
16 stranicaa :icon_eek::lol::lol:

ovo samo kod bosnje moze se desit :D

naravno da se auto treba prvo zagrijat pa onda vozit ;)
 
Član
Joj drug sve i da hocu ne mogu pisi u google: "warm up or drive" recimo ili "warm up or drive immidietly" ili tako nesto izvedi iz sajtova koje procitas termine koje koriste pa citaj jos pa ces naletiti na svasta, rekoh gore koji su argumenti, magla ne primanje gasa bla bla ........ ne znam vise koliko i gdje sam sta procitao :D
 
Član
GOLF TZ je napisao(la):
a jeste vi blesavi...ovu temu treba kljucati...

Vidiš da se zabavljamo:D Ovo je naš offtopic.

Menjicu: Ne računaš tu valjda forume, pitanja po yahoo ili upute planinarskog društva?:D
 
Član
Ne, racunam sve sto mi se ucinilo imalo ozbiljno, a citao sam i te vjeruj svega ima.

Ali sam kazem ti nasao i neke dizele sto im je klip velicine ko moje i tvoje auto zajedno, koji se griju grijacima prije nego i pomisle da ih upale.

I extremne uslove gdje se ugradjuju grijaci u blokove i kartere.

I nema cega nema, samo citaj :lol:
 
Top