zasto auto bolje vuce hladno???

zasto auto bolje vuce hladno???

MTR

Član
panajotis je napisao(la):
Uvijek vozim hladan auto na 2000-2500rpm a kad dostigne radnu temperaturu onda ga mogu momacki potjerati ako hocu.
Nakon duzeg puta a pogotovo ako je bilo nekog forsiranja kad stanem u mjestu , izbacim na ler i ostavim ga par minuta da odradi prije gasenja.
Bar tako mislim da cuvam masinu , i da motor je 1.9 JTD 85kw.

Pozdrav!:)

jest ti temperatura rahladne tekucine se digla ali ne i temperatura ulja kojem treba oko 20-tak minuta da bude u potpunosti zagrijano , +/- 5 minuta


p.s.

Samo jednom sam stisnuo hladnog kada me prestigla Opel Astra 1.6 100ks (na pravcu u ciljugama pored piste gdje se odrzava SR) jer nisam mogo odoljet i tako ja zanjom i na 150kmh pocnem je obilaziti i kada sam bio naspram nje na nekih 160kmh izjednacile su nam se brzine nisam mogao proci i tako znam kako ide hladan nece na visokim obrtajima...
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Super Moderator
Vala kod mene Ford nece kile dok se dobro ne ugrije
Dok je hladan nema snage nikako vidi se i na nizim obrtajima
Svejedno ga ne zatezem kad je hladan al nema nikako snage dok se ne ugrije

A ovo za hladan zrak je vec druga stvar ali dok je motor vec zagrijan ;)
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
menjic je napisao(la):
Slazem se da treba zagrijati motor pa voziti, ja recimo nikad nisam krenuo dok nije usao u radnu temperaturu. Jasno mi je i to da nakon forsiranja treba da odradi u leru da bi se ohladio, mada ja vise volim da vozim na manjim obrtajima dok se ne ohladi jer mislim da tako ima veci protok zraka ipak.

Ali sta mi nije jasno, ne znam dal na svakom autu ali na mnogo sam vidio da ventilator na hladnjaku stoji sa strane motora i duva od motora kroz hladnjak pa napolje.

Ako idemo 50 na sat taj ventilator nema sanse da nadjaca zrak koji dolazi sa prednje strane i non stop duva tacno u susret njemu.

Zar ne bi bilo bolje da ventilator duva sa prednje strane prema unutra ?
A cesto je i bas tu pored izduvna grana tako da iz vec vruceg motornog prostora taj ventilator duva kroz hladnjak ?

:lol::lol:

Kakav genije!

Motor se najviše troši dok radi hladan u leru. Odmah poslje paljenja treba krenuti! Ventilator se i ne pali pri kretanju, strujanje zraka je sasvim dovoljno za hlađenje. Kod mog auta je ventilator s vanjske strane hladnjaka.

Grijesis zela ipak, tacno je da se motor najvise trosi dok je hladan.

Ali u leru trpi najmanje opterecenje.

Tako da GENIJE objasni mi zasto da ga jos opterecujes voznjom dok je hladan ???
 
Član
Ti stvarno nemaš pojma a? Već si jednom izgubio opkladu samnom, evo ponovo ćeš:D

Kada će se auto prije zagrijati? Kada ga držiš u leru ili voziš? Kada je bolje podmazivanje?

Izvoli pa se malo poduči. Očito ti treba:D

http://auto-knez.hr/opel/korisne-informacije/istine-ili-zablude
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
Ti stvarno nemaš pojma a? Već si jednom izgubio opkladu samnom, evo ponovo ćeš:D

Kada će se auto prije zagrijati? Kada ga držiš u leru ili voziš? Kada je bolje podmazivanje?

Izvoli pa se malo poduči. Očito ti treba:D

http://auto-knez.hr/opel/korisne-informacije/istine-ili-zablude

Auto ce se prije zagrijati kad se vozi to je normalno ali hladan motor ne treba zagrijavati na taj nacin tako da je bolje pri hladnijim danima ostavit motor na leru dok se ulje malo ne ugrije.
kada su niske temperature napolju i kada se ulje zbog zime postane gusce bolje je podmazivanje u leru nego na vecim obrtajima.
 
Član
DuloX_ je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
Ti stvarno nemaš pojma a? Već si jednom izgubio opkladu samnom, evo ponovo ćeš:D

Kada će se auto prije zagrijati? Kada ga držiš u leru ili voziš? Kada je bolje podmazivanje?

Izvoli pa se malo poduči. Očito ti treba:D

http://auto-knez.hr/opel/korisne-informacije/istine-ili-zablude

Auto ce se prije zagrijati kad se vozi to je normalno ali hladan motor ne treba zagrijavati na taj nacin tako da je bolje pri hladnijim danima ostavit motor na leru dok se ulje malo ne ugrije.
kada su niske temperature napolju i kada se ulje zbog zime postane gusce bolje je podmazivanje u leru nego na vecim obrtajima.

;););)

Eto nisam ja odgovorio, ali mi je drago sto ima neko ko jeste i ko se slaze samnom.

Najprije bi se ugrijao da ga odma opalis po gasu i drzis na najvecim obrtajima.

A link koji si dao je pravi nema sta, u Njemackoj je kaznjvo :)
 

MTR

Član
svi strucnjaci koji su povezani sa autoindustrijom ( mislim na projektante motora i komponeneti ) kazu slijedece :

Upaliti vozilo , sacekati 10 sekundi da ulje udje u sve dijelove motora , lagano krenuti , ne dizati obrtaje preko 2000 prvu minutu dvije dok ulje u motoru dostigne nominalnu temperatutu od 40-50 stepeni , ovakvim nacinom voznje cjelokupan sklop pogona i prenosa ravnomjerno dostize radnu temperaturu ( motor , mjenjac , katalizator , diferencijal , poluosovine , lezajevi )
Sta ste vi mislili da je tekucina za hladjenje toliko bitna , ne kazem da nije ali kazaljka od temperature ne mjeri temperaturu cjelokupnog sklopa .

Ja ako cu gasat , taman mi je mjerilo dvije pljuge pofumam i lagano kruzam do 70 km/h ili do 2000 obrtaja , minimalno 20 minuta , e onda mozes ljustrit
 
Član
Sto je novije auto i bolje ulje manje ga treba grijati, ali bih volio da vidim neki stariji motor sa mineralnim uljem nakon par godina voznje odmah posle paljenja.

Noviji motori i ulja su prilagodjeni tome i projektovani sa tim da smanje vrijeme grijanja ili habanja na hladno, ali za starije nema nista gore nego voziti odmah nakon startovanja.

MTR-u svaka cast ali treba ipak malo razgraniciti starije i novije motore, ne vazi sve isto za svaki motor.

I normalno zavisi od temperature naplju, zimi ti treba ipak vise od 10 sekundi.
 
Član
menjic: Eto sada ispade da ja derem auto do blokade kada ga upalim. Ti si rekao da griješ auto u leru dok ne dosegne radnu temperaturu. Bez obzira na vanjsku temperaturu ti tako štetiš motoru i bezveze trošiš gorivo! Šta su to novi motori? Da li je neki atmosferski benzinac sa 2 ventila po cilindru proizveden 2010 godine novi motor?

Svi auto portali i savijeti stručnjaka govore da je zagrijavanje motora u leru nepotrebno i štetno. Tko je ovdje lud?

MTR: Baš me čudi da se slažeš samnom. Ipak ti znaš o autima. Za razliku od lika koji se prosipa po većini tema na forumu:D
 

MTR

Član
zasto se ne bi slagao , ako neko da pravu informaciju a ne nagadjanje ili neko pametovanje tipa : u mene babo sipa modricu u stojad'na :D to je ok

a sad opet o temi , najveci potrosac motora ( habanje usljed frikcije ) je hladni start , volvo je svojevremeno napravio test sa dva motora na stolu :
jedan je stalno paljen , drzan do 2 sata u mixanim uslovima ( obrtaji gore dole ) i ponovno hladjen , naravno uz sve kontrolisane uslove ( vrucina , hladnoca , itd itd )
drugi motor je upaljen i na njemu se radio ciklus kao do potpunog praznjenja rezervoara ( nije se gasio po 14-15 sati ) i ganjalo se ta je temperatura ulja uvjek tu negdje od 40 stepeni pa na vise .

prvi je izdrzao preracunato u kilometre 260000
drugi je izdrzao preko 800.000 kilometara

nakon rastavljanja motora onaj prvi je imao jake risove po stublinama , lezaji radilice su bili u kurcu itd .
onaj drugi nije imao nikakvih problema

eto :D
 
Član
Pa to je to. Držanjem motora na leru do zagrijavanja produžava period hladnog starta. Vožnjom na normalnim obrtajima do zagrijavanja se taj period jako skraćuje, pogotovo pri niskim vanjskim temperaturama. Većina motora je sa predviđenom trajnosti od 250 milja. Hladni startovi su uračunati u štetne posljedice normalne upotrebe. Ako se gotovo eliminira hladan start, normalno je da će motor trajati mnogo duže od projektirane trajnosti! Moj motor sigurno neće trajati duže od nekoga tko auto koristi za duže relacije. Većinom vozim gradske dionice od 5-10 km, maltene taman kada se motor zagrije ja ga gasim. Jebi ga
 
BHT Ovisnik
u mene je diesel obicni,dnevno pređem u prosjeku 30-40km,dok je hladan vozim normalno,saltanje na nekih 2rpm,al ujutro nikad policije,guzve do grada pa nakon nekih pređenih 3-4-5km znam ga stisnuti dok prestižem vise puta,neznam jel to koliko stetno
 
Član
Ma prijatelju mojne se sikirati. Toliko se priča o tim hladnim startovima, a koliko ti znaš ljudi da se toga pridržava i vodi računa o autu na taj način. Normalno je da će duže motor trajati ako ga paziš, ali šta misliš kako ga je vozio predhodni vlasnik ako si ga kupio polovnog. Druga stvar mk2 može preći milion kilometara, bez ikakvih problema, malo središ motor i vozi dalje. Moja 2-ca je prešla 500.000 kada sam je prodao prije četiri godine i Bog zna koliko poslije toga, a vozio sam je svakako. Ne kažem da ne treba paziti auto i izbjegavati hladne startove ali ti kažem da se ne sekiraš zato što prestigneš par auta dok se motor nije zagrijao.
 
BHT Ovisnik
sto se tice cuvanja,znam kako je auto prije cuvano,jer mi je bilo od kume,nije 80km/h preslo ja mislim,kad je dosao u moje ruke,malo ga propuhao,bilo je sandy ja mislim s foruma,nikad nije gazen pa poceo izgarati,bljuvao vatru i iskre iz auspuha hahah,a mamina jetta je presla 8xx xxx km,s tim da mama svoju pazi pravo
 
Top