zasto auto bolje vuce hladno???

zasto auto bolje vuce hladno???

BHT Ovisnik
inace iz 3-ce u 4-tu saltam vec na 40-50km/h,ovako ga znam scepiti do 100 pa se malo pribojim da mi klip ne iskoci:D
 

MTR

Član
CoL3 je napisao(la):
inace iz 3-ce u 4-tu saltam vec na 40-50km/h,ovako ga znam scepiti do 100 pa se malo pribojim da mi klip ne iskoci:D

cole , mala ti je brzina vrtnje motora da ga tada saltas u vecu brzinu , opterecuju se zubcanici u mjenjacu i lamela ;)
 
ZELA GTI je napisao(la):
Ti stvarno nemaš pojma a? Već si jednom izgubio opkladu samnom, evo ponovo ćeš:D

Kada će se auto prije zagrijati? Kada ga držiš u leru ili voziš? Kada je bolje podmazivanje?

Izvoli pa se malo poduči. Očito ti treba:D

http://auto-knez.hr/opel/korisne-informacije/istine-ili-zablude

ZELA GENIJE :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

MTR je napisao(la):
CoL3 je napisao(la):
inace iz 3-ce u 4-tu saltam vec na 40-50km/h,ovako ga znam scepiti do 100 pa se malo pribojim da mi klip ne iskoci:D

cole , mala ti je brzina vrtnje motora da ga tada saltas u vecu brzinu , opterecuju se zubcanici u mjenjacu i lamela ;)

MTR - "BOG" za automehaniku i elektroniku :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
BHT Ovisnik
MTR je napisao(la):
CoL3 je napisao(la):
inace iz 3-ce u 4-tu saltam vec na 40-50km/h,ovako ga znam scepiti do 100 pa se malo pribojim da mi klip ne iskoci:D

cole , mala ti je brzina vrtnje motora da ga tada saltas u vecu brzinu , opterecuju se zubcanici u mjenjacu i lamela ;)

aha,aha,ima i ta fajde,ovako sam spustio potrosnju na najnizu razinu pa navikao tako laganini,inace majka svoju salta na 3.500 rpm:D
 
Član
Pa Zela brate reci mi sad jel ti stvarno ne citas i ovo sto ja pisem i sto ti pises ili ja tako nerazumljivo pisem ili u cemu je problem, i jel ti nesto imas protiv mene ili si ti takav inace.

Ako se motor najvise haba hladan, a ti ga jos i vozis hladnog ti mozda ubrzas grijanje ali ubrzas i habanje.

Ako je opterecenje najmanje u leru, onda je logicno da se na najmanjem opterecenju i zagrije, bar meni.

Auto sam vozio 3-4 godine i da nisam u pravu motor bi davno produvao ili zaribao, a prije nego sam ga prodao sam mjerio kompresiju koja je bila u fabrickim specifikacijama. Zar ne bi bar kompresija makar malo opala ako ne drasticno, da moj nacin grijanja pa vozenja nije ispravan ?
 

MTR

Član
Sajo_Golf GT je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
Ti stvarno nemaš pojma a? Već si jednom izgubio opkladu samnom, evo ponovo ćeš:D

Kada će se auto prije zagrijati? Kada ga držiš u leru ili voziš? Kada je bolje podmazivanje?

Izvoli pa se malo poduči. Očito ti treba:D

http://auto-knez.hr/opel/korisne-informacije/istine-ili-zablude

ZELA GENIJE :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

MTR je napisao(la):
CoL3 je napisao(la):
inace iz 3-ce u 4-tu saltam vec na 40-50km/h,ovako ga znam scepiti do 100 pa se malo pribojim da mi klip ne iskoci:D

cole , mala ti je brzina vrtnje motora da ga tada saltas u vecu brzinu , opterecuju se zubcanici u mjenjacu i lamela ;)

MTR - "BOG" za automehaniku i elektroniku :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:



momcino sta je smjesno ??
 
MTR je napisao(la):
Sajo_Golf GT je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
Ti stvarno nemaš pojma a? Već si jednom izgubio opkladu samnom, evo ponovo ćeš:D

Kada će se auto prije zagrijati? Kada ga držiš u leru ili voziš? Kada je bolje podmazivanje?

Izvoli pa se malo poduči. Očito ti treba:D

http://auto-knez.hr/opel/korisne-informacije/istine-ili-zablude

ZELA GENIJE :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

MTR je napisao(la):
CoL3 je napisao(la):
inace iz 3-ce u 4-tu saltam vec na 40-50km/h,ovako ga znam scepiti do 100 pa se malo pribojim da mi klip ne iskoci:D

cole , mala ti je brzina vrtnje motora da ga tada saltas u vecu brzinu , opterecuju se zubcanici u mjenjacu i lamela ;)

MTR - "BOG" za automehaniku i elektroniku :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:



momcino sta je smjesno ??



Sala druze ;)
 
Član
menjic: Opet ti trebam ponavljati šta sam napisao? Nisi u pravu i radiš krivu stvar. Ne možeš tako bukvalno donositi zaključke. Normalno da vožnja hladnog motora šteti, no zagrijavanje motora u leru šteti više. Još bezveze trošiš gorivo. Razumiješ? Nisi problem ti, radi šta god želiš sa svojim autom. Gurni ga u potok što se mene tiče. No nemoj ulaziti u raspravu i navoditi druge ljude da rade tvoju grešku.

Nemam ništa protiv tebe. Već si jednom ulazio u raspravu samnom. Nisi bio u pravu kao ni u ovoj, no bile su potrebne 2 stranice teme da priznaš grešku. Tvrdoglav si bez valjanih argumenata. To ne volim;)

Sajo Golf GT: Imaš neki retardirani smisao za humor. Nemoj više;)
 
Član
auto se upali,pogleda se malo oko sebe po autu....ako ima sta smeca izbaci se van,odlozi se sve iz džepova van,pogotovo ako je nesto ispod pojasa,sveze se pojas i odma se krece sa laganom voznjom,dok izađe iz plavog onda normalnom.....a poslije.....roc&roll....tako barem ja radim svaki put.

napominjem da je odlaganje stvari iz džepova jako ozbiljna i bitna stavka.....
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
menjic: Opet ti trebam ponavljati šta sam napisao? Nisi u pravu i radiš krivu stvar. Ne možeš tako bukvalno donositi zaključke. Normalno da vožnja hladnog motora šteti, no zagrijavanje motora u leru šteti više. Još bezveze trošiš gorivo. Razumiješ? Nisi problem ti, radi šta god želiš sa svojim autom. Gurni ga u potok što se mene tiče. No nemoj ulaziti u raspravu i navoditi druge ljude da rade tvoju grešku.

Nemam ništa protiv tebe. Već si jednom ulazio u raspravu samnom. Nisi bio u pravu kao ni u ovoj, no bile su potrebne 2 stranice teme da priznaš grešku. Tvrdoglav si bez valjanih argumenata. To ne volim;)

Sajo Golf GT: Imaš neki retardirani smisao za humor. Nemoj više;)

ti izgleda stvarno neces da razumijes, niko nije reko da ceka na leru da auto dostigne radnu temperaturu vec da ulje na niskim temperaturama bude puno gusce nego kad se motor ugrije, gusto ulje pumpa nemoze da gura kroz kanale brzinom kojom moze zagrijano ulje, ja sam uvijek na niskim temperaturama ostavio auto na leru posle paljenja sve dok se automatski saug ne spusti na normalne obrtaje na kojima auto inace zagrijano radi a cijeli taj proces traje nekih 30 sekundi do minute.
i nemoj da pricas gluposti da se motor najvise haba u leru, to je van svake logike, motor se najvishe haba pod punim gasom.
naravno da mozes vozit odma nakon paljenja i ne ic u obrtaje ali nemozes tvrdit da je zdravije za motor to nego ga pustit na leru minutu da odradi pa onda krenut.

@ MTR
drug a de mi pojasni malo to kako opterecuje zubcanike na mjenjacu i lamelu time sto vozi na primjer 4.-om brzinom 50 km/h, motor tad ima najmanje snage i ne razumijem kako ce opterecivat mjenjac i lamelu, valjda je opterecenje zubcanika i lamele najvece pri onoliko obrtaja na koliko motor isporucuje najvishe snage.
 
Član
menjic je napisao(la):
Slazem se da treba zagrijati motor pa voziti, ja recimo nikad nisam krenuo dok nije usao u radnu temperaturu. Jasno mi je i to da nakon forsiranja treba da odradi u leru da bi se ohladio, mada ja vise volim da vozim na manjim obrtajima dok se ne ohladi jer mislim da tako ima veci protok zraka ipak.

Ali sta mi nije jasno, ne znam dal na svakom autu ali na mnogo sam vidio da ventilator na hladnjaku stoji sa strane motora i duva od motora kroz hladnjak pa napolje.

Ako idemo 50 na sat taj ventilator nema sanse da nadjaca zrak koji dolazi sa prednje strane i non stop duva tacno u susret njemu.

Zar ne bi bilo bolje da ventilator duva sa prednje strane prema unutra ?
A cesto je i bas tu pored izduvna grana tako da iz vec vruceg motornog prostora taj ventilator duva kroz hladnjak ?

Sve ja razumijem, neki ne;)

Najviše se haba hladan. Govorimo o normalnoj vožnji, ne o držanju auta u blokadi dok piješ kavu.
 
Top