zasto auto bolje vuce hladno???

zasto auto bolje vuce hladno???

Član
Ja licno nikada nisam cuo za to da treba ostaviti na leru da se "ohladi" ili da "odradi" nezz tko koji pojam koristi, to mi je apsurdno, logicno je da ce se prije ugrijati na mjestu nego u voznji. Ako si recimo isao na put sa autom i stigao doma, trebas ga ostaviti na leru da odradi pa ugasit? Zasto? Vjerujem da ce auto imati vecu radnu temperaturu kada ga ostavis na leru da radi, nego kada si ga vozio, i kada si stigao sa puta sa njim, stoga mi nije nikako jasno cemu to raditi.... Auto ako je vruc i nakon gasenja te ako je potrebno presprekidac ce opet dat signal i ventilator ce se upalit, te rashadlit motor...

A sto se tice bolje vuce, pri hladnom vremenu i to ima niz faktora, zrak ne bi trebao biti previse suh, ni previse vlazan, idealni uslovi su ljeti, kad su noci dosta hladne i zrak je bas po mjeri....
 
Član
DuloX_ je napisao(la):
da nisi malo pogrijesio? motor se najvishe grije pri punom gasu sto je i logicno, samo sto imas strujanje zraka, bolje hladjenje vode, ako imas ispravan termostat i ventilator nema sanse da se auto pregrije u mjestu u leru, a kad forsiras auto i ostavis ga da radi na leru voda nastavlja da kruzi kroz sistem i hladi motor do radne temperature...

uz normalnu voznju naravno da nemoras cekat da se auto ohladi jer je vec na radnoj temperaturi, ali kazem nakon vecih opterecenja itekako je pozeljno ostavit da radi bilo koji pa i N/A motor.



Nisam pogriješio, pričao sam o normalnoj vožnji. Ako ugasiš auto poslje žestoke vožnje ventilator nastavi raditi. Ostavljanje na leru poslje duže relacije i opterećenja važi za motore s turbinom, ne za atmosferce.
 
Salle je napisao(la):
jao majko šofera, haman ga svi gasiraju hladnog...

Nikad osim jednom!

Samo jednom sam stisnuo hladnog kada me prestigla Opel Astra 1.6 100ks (na pravcu u ciljugama pored piste gdje se odrzava SR) jer nisam mogo odoljet i tako ja zanjom i na 150kmh pocnem je obilaziti i kada sam bio naspram nje na nekih 160kmh izjednacile su nam se brzine nisam mogao proci i tako znam kako ide hladan nece na visokim obrtajima...
 
Član
Sajo_Golf GT je napisao(la):
Salle je napisao(la):
jao majko šofera, haman ga svi gasiraju hladnog...

Nikad osim jednom!

Samo jednom sam stisnuo hladnog kada me prestigla Opel Astra 1.6 100ks (na pravcu u ciljugama pored piste gdje se odrzava SR) jer nisam mogo odoljet i tako ja zanjom i na 150kmh pocnem je obilaziti i kada sam bio naspram nje na nekih 160kmh izjednacile su nam se brzine nisam mogao proci i tako znam kako ide hladan nece na visokim obrtajima...
đeš astru proć..:lol:
 
Član
Sajo_Golf GT je napisao(la):
Salle je napisao(la):
jao majko šofera, haman ga svi gasiraju hladnog...

Nikad osim jednom!

Samo jednom sam stisnuo hladnog kada me prestigla Opel Astra 1.6 100ks (na pravcu u ciljugama pored piste gdje se odrzava SR) jer nisam mogo odoljet i tako ja zanjom i na 150kmh pocnem je obilaziti i kada sam bio naspram nje na nekih 160kmh izjednacile su nam se brzine nisam mogao proci i tako znam kako ide hladan nece na visokim obrtajima...

Kakav rejser :lol::lol::lol:
 
Član
Sajo_Golf GT je napisao(la):
Salle je napisao(la):
jao majko šofera, haman ga svi gasiraju hladnog...

Nikad osim jednom!

Samo jednom sam stisnuo hladnog kada me prestigla Opel Astra 1.6 100ks (na pravcu u ciljugama pored piste gdje se odrzava SR) jer nisam mogo odoljet i tako ja zanjom i na 150kmh pocnem je obilaziti i kada sam bio naspram nje na nekih 160kmh izjednacile su nam se brzine nisam mogao proci i tako znam kako ide hladan nece na visokim obrtajima...

Al dobar je realan kaze da je nije prosao al bi je proso da mu je bio zagrijan motor:cool:.
A neznam uvijek ostavim po minute da se ohladi turbina poslje voznje dok ja stvari izvadim.netjeram na hladno i nemam problema:icon_biggrin:
 
Ja ipak nakon ganjanja i zesce voznje ostvaim auto da odradi u leru. A imam i dokaz da je tako pametnije :)

Naime,odvozim jednu trkicu i ugasim auto,ostavim kontakt upaljen da radi ventilator i on zna tako radit po 3-4 min,ali ako nakon zesce voznje ostavim auto na leru i vent se upali,radit ce svega nekih 30-60s,eto dakle dokaza da se bolje hladi kad je na leru,zar ne?
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
Ne tjerajte auto na hladno, nema veće smrti za motor. Najveće habanje motora se događa dok se ne zagrije.

Ako ti motor lošije vuče kada se zagrije, onda vjerovatno negdje vuče falš zrak

poslušajte čovjeka :cool:
 
Član
ErRoR je napisao(la):
Ja licno nikada nisam cuo za to da treba ostaviti na leru da se "ohladi" ili da "odradi" nezz tko koji pojam koristi, to mi je apsurdno, logicno je da ce se prije ugrijati na mjestu nego u voznji. Ako si recimo isao na put sa autom i stigao doma, trebas ga ostaviti na leru da odradi pa ugasit? Zasto? Vjerujem da ce auto imati vecu radnu temperaturu kada ga ostavis na leru da radi, nego kada si ga vozio, i kada si stigao sa puta sa njim, stoga mi nije nikako jasno cemu to raditi.... Auto ako je vruc i nakon gasenja te ako je potrebno presprekidac ce opet dat signal i ventilator ce se upalit, te rashadlit motor...

A sto se tice bolje vuce, pri hladnom vremenu i to ima niz faktora, zrak ne bi trebao biti previse suh, ni previse vlazan, idealni uslovi su ljeti, kad su noci dosta hladne i zrak je bas po mjeri....

ne govorim o normalnim voznjama nego o gasenju auta koje je na vecoj temperaturi od radne, a ventilator ce da se upali kad ugasis auto i hladice vodu koja je u hladnjaku, a sta je sa vode koja je ostala u bloku koji je na temp. preko 120 stepeni i ti ugasis motor, voda prestane da kruzi kroz sistem naglo prestaje hladjenje, kuha voda, ako je motor vec bio polijepo pregrijan i ugasis ga takvog vrlo je moguce i da se iskrivi glava motora...
 
Član
eh vidite ovo nisam znao, a uvijek sam se pitao ljeti kad su one vrucine sto auto nece da ide, a zimi nevjerovatno stvarno se nisam nisam to zapitao, sad shvatam sto je to tako :lol:

DuloX_ je napisao(la):
ErRoR je napisao(la):
Ja licno nikada nisam cuo za to da treba ostaviti na leru da se "ohladi" ili da "odradi" nezz tko koji pojam koristi, to mi je apsurdno, logicno je da ce se prije ugrijati na mjestu nego u voznji. Ako si recimo isao na put sa autom i stigao doma, trebas ga ostaviti na leru da odradi pa ugasit? Zasto? Vjerujem da ce auto imati vecu radnu temperaturu kada ga ostavis na leru da radi, nego kada si ga vozio, i kada si stigao sa puta sa njim, stoga mi nije nikako jasno cemu to raditi.... Auto ako je vruc i nakon gasenja te ako je potrebno presprekidac ce opet dat signal i ventilator ce se upalit, te rashadlit motor...

A sto se tice bolje vuce, pri hladnom vremenu i to ima niz faktora, zrak ne bi trebao biti previse suh, ni previse vlazan, idealni uslovi su ljeti, kad su noci dosta hladne i zrak je bas po mjeri....

ne govorim o normalnim voznjama nego o gasenju auta koje je na vecoj temperaturi od radne, a ventilator ce da se upali kad ugasis auto i hladice vodu koja je u hladnjaku, a sta je sa vode koja je ostala u bloku koji je na temp. preko 120 stepeni i ti ugasis motor, voda prestane da kruzi kroz sistem naglo prestaje hladjenje, kuha voda, ako je motor vec bio polijepo pregrijan i ugasis ga takvog vrlo je moguce i da se iskrivi glava motora...

koliko sam ja upucen i koliko se razumijem:D:D:D ovo se odnosi samo na motore koji imaju TURBO, dakle turbaci bili benzinci il dizeli.. :icon_question::icon_question::icon_question::icon_question:
 
Ti si elmire vjerovatno mislio na onu stvar, da nakon duze odvozene relacije, sa TD-om npr... ostavis auto u leru da odradi jedno 5 minuta, da ne gasis naglo, jer prekidas dovod ulja u turbo, ako se dobro sjecam, i tako zezas turbinu i lezaje. Cak i u Jaguarovom uputstvu spominju tu stvar ;)
 
Član
ovo se odnosi na svaki motor koji ima vodeno hladjenje. oni sa zracnim hladjenjem su napravljeni samo da se ugase kada se pregriju i moras cekat da se ohladi, a motori sa vodenim hladjenjem nemogu izdrzat preveliku temperaturu.
 
Član
DuloX_ je napisao(la):
ErRoR je napisao(la):
Ja licno nikada nisam cuo za to da treba ostaviti na leru da se "ohladi" ili da "odradi" nezz tko koji pojam koristi, to mi je apsurdno, logicno je da ce se prije ugrijati na mjestu nego u voznji. Ako si recimo isao na put sa autom i stigao doma, trebas ga ostaviti na leru da odradi pa ugasit? Zasto? Vjerujem da ce auto imati vecu radnu temperaturu kada ga ostavis na leru da radi, nego kada si ga vozio, i kada si stigao sa puta sa njim, stoga mi nije nikako jasno cemu to raditi.... Auto ako je vruc i nakon gasenja te ako je potrebno presprekidac ce opet dat signal i ventilator ce se upalit, te rashadlit motor...

A sto se tice bolje vuce, pri hladnom vremenu i to ima niz faktora, zrak ne bi trebao biti previse suh, ni previse vlazan, idealni uslovi su ljeti, kad su noci dosta hladne i zrak je bas po mjeri....

ne govorim o normalnim voznjama nego o gasenju auta koje je na vecoj temperaturi od radne, a ventilator ce da se upali kad ugasis auto i hladice vodu koja je u hladnjaku, a sta je sa vode koja je ostala u bloku koji je na temp. preko 120 stepeni i ti ugasis motor, voda prestane da kruzi kroz sistem naglo prestaje hladjenje, kuha voda, ako je motor vec bio polijepo pregrijan i ugasis ga takvog vrlo je moguce i da se iskrivi glava motora...
Ne kontam te "kada je auto na temperaturi vecoj od radne" koja je to veca temperatura od radne, a koja je radna optimalna za njegov motor? 60-80? Ako ce preci radnu temperaturu i venitaltor se ne u pali, velike su sasne da mu je fasovao termostat ili termoprekidac, stoga mi opet ova tvoja teorija ne ide u glavu... Voda u bloku koja ostaje nakon gasenja auta, je prethodno rashlađenja i njena temeratura nije 120 stepeni kako si naveo, te po meni nema nikakve sanse da mu fasuje fihtung glave ili glava.... No never majn, mozda i ima neki lagodan ucinak na motor, al vjerujem da nema potrebu radit tako nesto. Pozz ;)
 
po meni na svakom motoru bi bilo ok ostaviti da malo odradi ako se bas forsirao motor, ovo radi vode i kruzenja, ali pogotovo na turbo motorima obavezno mora, neki su mozda imali priliku vidjet da se turbina zna i usijat od topline nakon duge torture i ti ugasis auto odmah i ono ulje u njoj ce da izgori jer ne kruzi i poljepi se po lezajevima i osovinama i automatski je zapekla i sljedece paljenje ce da radi bez ulja dok pritisak novog ulja to sve ne ocisti, a dok se to desi vec si sjebao prilicno lezajeve u njoj, zato je to obaveza za turbake..
 
Top