zasto auto bolje vuce hladno???

zasto auto bolje vuce hladno???

Član
Treba biti dobar komad budale pa ispravno auto spržiti, doduše, jednom sam na dvici gti dotjerao temperaturu ulja do 118 stupnjeva:D Nikada u životu nisam tjerao auto na hladno.
 
Motor kada je potpuno hladan uopste ne ide bolje nego kada ima radnu temperaturu.

Jedino imas osjecaj da na niskim obrtajima vuce bolje (to jest veci obrtni moment ima kada je hladan) ali zato na visokim obrtajima nece kile i zato je sporiji hladan....

Nemojte mijesati pojmove hladan motor i hladan zrak...hladan motor ne moze vuci hladan zrak kada je vani toplo :lol: bio hladan ili zagrijen opet vuce zrak onakav kakav jeste

Auto ima vecu snagu samo kada je vani hladan zrak, moj golf 3 tdi najbolje vuce rano u jutro kada je zrak svjez
 
Član
ovaj se efekt posebno odrazava na TD a najvise na TDI motore.....osim fore sa molekulima koja je vec objasnjena tu je i fora boljeg i uspjesnijeg hlađenja IC-a pa je i razlika dosta osjetnija.....
iz tog razloga se nemojte iznenaditi kad po velikoj vrucini uz brdo vozite iza kamiona na vecim nadmorskim visinama i onda izađete u lijevu traku,stisnete gas a TDI dobije ''knedlu''....jako cesto vozaci istih idu majstoru,nema razloga za brigu.
Zbog prevelike koncetracije vrucine IC i sve drugo se pregrije i nemate dobar POWER output dok ne ''pokupite'' malo brzine i ne ohladite ''auto''......
isto tako kad parkirate vruc auto na vrucini i nakon kraktog perioda sjedete i gas u prvoj a on nece kile....i onda poleti,razlog je isti,koncetracija vrucine....potrebno je malo vremena da se vrucina ''skine''....
 
Evo imam ja jedno pitanje:

Ako uzmemo dva potpuno ista auta da se poteku znaci oba auta izlozena istim vremenskim uslovima s tim sto je kod jednog hladan motor a kod drugog radna temperatura motora.

Koje auto je brze?
 
Član
koja dva auta.....N/A ili turbo...sa IC ili bez.....???
ali uglavnom je onaj sa hladnim brzi cak i ako je N/A benzinac zbog bogatije smjese
 
Član
eo slucaj moje kocke
brzi je kad je zagrijan
jest da je startniji kad je hladan al samo na manjim obrtajima dok na vecim gubi snagu
 
-Suki- je napisao(la):
koja dva auta.....N/A ili turbo...sa IC ili bez.....???
ali uglavnom je onaj sa hladnim brzi cak i ako je N/A benzinac zbog bogatije smjese

Pa eto odgovori za sve vrste motora..

Ja mislim da bez obzira na motor je brzi onaj sa radnom temperaturom

BMW 316i 90god je napisao(la):
eo slucaj moje kocke
brzi je kad je zagrijan
jest da je startniji kad je hladan al samo na manjim obrtajima dok na vecim gubi snagu

Tako je je i kod moga tdi-a imas osjecaj da je na nizim obrtajima jaci ali na visokim gubi
 
Član
MTR je napisao(la):
koje ti je auto , da nema karburator mozda ?

Ma nema, 1.6 d je ;)
Ljudi kad je vec ova tema, zanima me jos, sto neko kaze kad zavrsis voznjau ostavi ga da radi u leru pa tek onda gasi, zbog cega sad to :icon_question:
 
Član
_vwfan_ je napisao(la):
MTR je napisao(la):
koje ti je auto , da nema karburator mozda ?

Ma nema, 1.6 d je ;)
Ljudi kad je vec ova tema, zanima me jos, sto neko kaze kad zavrsis voznjau ostavi ga da radi u leru pa tek onda gasi, zbog cega sad to :icon_question:

i kod mene je marea bolje isla prije dostizanja radne temperature, znaci kad temp. dodje do nekih 55-60 stepeni tad ide najbolje, nisam nikad probo bas hladno auto nit bi.
a kad gasujes auto ugriju su svi dijelovi motora, a voda ne moze da stigne pokupit svu toplinu u kratkom roku i ti ugasis auto, voda vise ne kruzi i ne hladi motor nego pocne da kuha i eto izbijanja cepa... pogotovo se nebi trebali odma gasit turbo motori posle veceg i duzeg opterecenja jer se turbo (koji ima vodeno hladjenje) pregrije i nema sta da ga hladi...
 
Član
DuloX_ je napisao(la):
_vwfan_ je napisao(la):
MTR je napisao(la):
koje ti je auto , da nema karburator mozda ?

Ma nema, 1.6 d je ;)
Ljudi kad je vec ova tema, zanima me jos, sto neko kaze kad zavrsis voznjau ostavi ga da radi u leru pa tek onda gasi, zbog cega sad to :icon_question:

i kod mene je marea bolje isla prije dostizanja radne temperature, znaci kad temp. dodje do nekih 55-60 stepeni tad ide najbolje, nisam nikad probo bas hladno auto nit bi.
a kad gasujes auto ugriju su svi dijelovi motora, a voda ne moze da stigne pokupit svu toplinu u kratkom roku i ti ugasis auto, voda vise ne kruzi i ne hladi motor nego pocne da kuha i eto izbijanja cepa... pogotovo se nebi trebali odma gasit turbo motori posle veceg i duzeg opterecenja jer se turbo (koji ima vodeno hladjenje) pregrije i nema sta da ga hladi...

Isto vrijedi i za dizele sa turbinom, bez obzira na vrstu hlađenja. Uz normalnu vožnju, motor se najviše grije kada radi u leru. Koliko je dobro atmosferca ostaviti u leru poslje vožnje prosudi sam.
 
Član
da nisi malo pogrijesio? motor se najvishe grije pri punom gasu sto je i logicno, samo sto imas strujanje zraka, bolje hladjenje vode, ako imas ispravan termostat i ventilator nema sanse da se auto pregrije u mjestu u leru, a kad forsiras auto i ostavis ga da radi na leru voda nastavlja da kruzi kroz sistem i hladi motor do radne temperature...

uz normalnu voznju naravno da nemoras cekat da se auto ohladi jer je vec na radnoj temperaturi, ali kazem nakon vecih opterecenja itekako je pozeljno ostavit da radi bilo koji pa i N/A motor.
 
Top