zasto auto bolje vuce hladno???

zasto auto bolje vuce hladno???

ZELA GTI je napisao(la):
menjic: Opet ti trebam ponavljati šta sam napisao? Nisi u pravu i radiš krivu stvar. Ne možeš tako bukvalno donositi zaključke. Normalno da vožnja hladnog motora šteti, no zagrijavanje motora u leru šteti više. Još bezveze trošiš gorivo. Razumiješ? Nisi problem ti, radi šta god želiš sa svojim autom. Gurni ga u potok što se mene tiče. No nemoj ulaziti u raspravu i navoditi druge ljude da rade tvoju grešku.

Nemam ništa protiv tebe. Već si jednom ulazio u raspravu samnom. Nisi bio u pravu kao ni u ovoj, no bile su potrebne 2 stranice teme da priznaš grešku. Tvrdoglav si bez valjanih argumenata. To ne volim;)

Sajo Golf GT: Imaš neki retardirani smisao za humor. Nemoj više;)

Vidio od tebe :icon_biggrin:

Ismijavao si moj komentar pa reko da se ukljucim u zezanciju:lol:

Bez ljutnje ;)
 
Član
A ti si onaj što mu se pri potezanju izjednačila brzina na 160 km/h sa suparnikom:lol::lol: Nema ljutnje, nisi ti kriv...

Drži se ti off topica kada već ovdje nemaš šta pametno reći;)
 
Član
Da se ne svadjamo, ja pricekam da automatski cok ne vrati obrtaj eu normalnu, pa krenem...ako hoce ribat motor nek riba i nije neki motor, ako hoce da traje, nek traje skuplje cu ga prodat kad budem ovaj izbacivao...u blokade ga ne pucam jer nemam para za gorivo, ali skupim fening po fening pa ga svakih 10 dana protarem malo po pisti i dobar....i pogodite sta, jso uvijek traje, ide, trosi i kenja po cesti, ali i u servis i iz servisa, jedino otvaran da se lanac na bregastu promjeni...

Draga braco pozdrav ! amen ! haha :D
 
Član
Pa dok mi automatski saug spusti obrtaje tad mi i udje u radnu temperaturu, ne kontam sad hvatate se za rijec.

Kad upalim moje auto radi na odprilike 1500 rpm, i dok tako radi, dok se ne zagrije malo i ugasi taj saug ja i ne mogu da vozim jer trokira i prekida sam ako dodam gas vise od 2 -2500 rpm.

Tako da to sacekam u leru a to traje minut, ili 3 minute zavisi koliko je hladno napolju, ljeti kad je vruce traje 20 sec.

Ali dobro kako god neko skontao, ja sam tako vozio i uvjek cu tako voziti, i napominjem kupio sam auto sa 120 -150 hiljada na satu, od druga koji je isto tako vozio, izmjerio kompresiju dosao na 220 hiljada opet izmjerio kompresiju koja je i dalje ostala u fabrickim specifikacijama.

Da grijesim u mom nacinu grijanja pa voznje koliko god to grijanje trajalo, a traje rekoh od 20-30 sec do 2-3 min, do sad bi ga sjebao skroz.

I u ovom ce se svi sloziti, pa makar ja ne bio u pravu imam konkretan slucaj.

Sto je najzalosnije, i ti zela to isto uradis, upalis sacekas malo i onda lagano vozis, ali koliko god ja bio tvrdoglav ti si vise i opet ces reci da si ti upravu. Meni to nije ni bitno. I za ulje koje smo raspravljali smo na kraju zakljucili da ja mislim da je bolje na pola nego na max a ti mislis da je bolje na preko pola, a slozili smo se da ne valja minimum.

Ali i to i ovo zavisi i koje je auto i kakav je motor ikakav je vozac - dal forsira auto ponekad ili uvjek, dal se vozika po gradu, ili odma izadje na autoput, dal se poteze skim god stigne u gradu ili vozi ko baba po dedinim mudima.

U rpincipu ne volim kad mi neko izvlaci jednu recenicu i nabija nanos a sam zna da ta jedna recenica sama za sebe nista ne znaci i moze krivo da zvuci samo da bi dokazao da je on u pravu.

Ali dobro kako god bilo evo javno jos jednom, klanjam se bogu, geniju Zeli u pravu si sve sto kazes i znas vise nego ja o svemu i sve sto ti komentarises protiv mene ti si uvjek upravu bio i bices uvjek.

Svako ima pravo na svoje misljenje, ali nema pravo da mijenja tudje, mozes nekom ili meni dati savjet, ja ga mogu poslusati ili ne. Ali nemas nikakvu potrebu da se prepires ko je u pravu.

Ako ni ja ni ti nismo do sad sjebali ni jedan motor, a radimo totalno drugacije stvari, to moze samo da znaci da su motori toliko izdrzljivi da nije bitno uopste ili da obojica radimo istu stvar samo ovde seremo bez ikakve potrebe i natezemo se ko je u pravu.

Da se vratim na temu,
Karting dvotaktni motor koji postize 19 000 orbtaja mi je radio i vukao neuporedivo bolje kad je hladan,
golf 2 dizel mi je bolje vukao kad je hladan a pada kisa,
honda 1.6 benz mi je najbolje isla kad je temperatura na sredini a napolju malo hladnije,
klio dizel skoro i nema razlike,
206 benzin isto nema skoro razlike,
206 dizel isto ne primjetim razliku,
sdi cetvorka bolje ide hladna...

Sve ove nisam siguran osim za onaj prvi, na kartingu se ispostavilo da tolerancije klip - cilindar nisu bas bile uredu i kad je to popravljeno bolje je isao zagrijan.
 
Član
MTR je napisao(la):
DuloX_ je napisao(la):
MTR je napisao(la):
@Dulox , vjerovao ili ne postoji nesto sto se zove moment

a kad je moment najveci?

e jbg ga sad , isto djeca :lol::lol::lol:

ma nije isto djeca, nego mi nije jasno kako time opterecavas mjenjac i lamelu, opterecenje tih komponenti na niskim obrtajima je zanemarivo za razliku od onih kad ti presaltas na 7000 rpm i pod punim gasom pustis kvacilo u sledecoj brzini, e to ti se zove opterecenje zubcanika mjenjaca i lamele.
 
Član
Da ne duzim, necu brisati nista, nacemo se na kafi jednom pa sve raspraviti, ja castim, posle vozimo trku.
 
Član
Moj stari tako pali sva svoja auta. Škodu fabiju tdi i puga 407 hdi. Kaže tako su ga učili u strojarskoj školi. Išao je u školu prije 45 godina:lol::lol:
 
OggyBoy je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
Može i kava i trka, ali pod uvjetom da zagrijemo auta na leru:DTaman dok kavu popijemo:lol:

:D :lol:

Ja mislim da je najbolje držati gas do poda kad pališ auto.:D

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

oggyboy tvoji komentari me uvijek odvale u smijeh i to grohotom :cool:
:icon_exclaim:
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
Može i kava i trka, ali pod uvjetom da zagrijemo auta na leru:DTaman dok kavu popijemo:lol:

:D :lol:

Ja mislim da je najbolje držati gas do poda kad pališ auto.:D

tako moja mama radi, al ne namjerno...nego umjesto kvacila pritisne gas :D
zato vise ne sjeda za upravljac mog vozila :)
 
Član
Nezzz zasto ste toliko bezze nasrali temu, kad je momak u pravu ako je rekao kada upali auto da treba da saceka određeno vrijeme dok se ulje digne, i tek onda krenuti, a vi pojedinci ako vozite na taj nacin, i ako su vas tako naucili da krecete cim uaplite auto, izvolite voziti tako, a menjic i ja cemo pustiti malo da motor odradi, pa tek onda krenuti.... I ti ZELA bi trebao da znas da je u nekih auta BREGASTA, dosta visoko, pa je zaista preporucljivo ostaviti auto da odradi na leru neku minutu, pa onda krecat.... ;)
 
Top