Nema raja para !!!!

Nema raja para !!!!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
panajotis je napisao(la):
Najjaci su ovi privatnici koji kao legalno plate uplacuju radinicima na racun a onda im isti ti radnici uz prijetnju otkazom vracaju pola tog isnosa sa banke a od druge polovine 50 % moraju potrositi u radnji istog gazde !!!!!!!:icon_confused:
I takvih koliko vam drago......

e ovo sam prvi put cula u jednoj trgovini u vitezu. gazda smanjio platu radnicima, mora im uplatiti na racun nekih 450 KM, i radnici mu vratte 150 KM. mislim da je ostao jos trag moje brade na njihovom podu, ja bezobrazluka. da ovo moze proci!!!!
 
Član
Ja sam jos uvijek srednja skola,sad aBd u 4 razred,evo sad preko raspusta radim na gradevinama,jbg jest tezak posao ali brate mili i naplatis po fino,zavisno od posla zna se naplatit dnevnica 60-70KM,a ja licno znam dosta mojih vrsnjaka koji lade muda po kuci i kaficima,i onda mi se pocne zalit joj nemam za ono nemam za ovo,ja fala Bogu evo uskoro cu skupit sebi za vozacki ispit, i kud ce mi bolje,meni vise ne treba i nek ostane sta god za goriva kad se polozi i ja vise ne trazim,i zato kazem nema krize ako hoces radit a ako ladis muda ima krize na svakom koraku ;)
 
BHT Ovisnik
Chuza je napisao(la):
Ja sam jos uvijek srednja skola,sad aBd u 4 razred,evo sad preko raspusta radim na gradevinama,jbg jest tezak posao ali brate mili i naplatis po fino,zavisno od posla zna se naplatit dnevnica 60-70KM,a ja licno znam dosta mojih vrsnjaka koji lade muda po kuci i kaficima,i onda mi se pocne zalit joj nemam za ono nemam za ovo,ja fala Bogu evo uskoro cu skupit sebi za vozacki ispit, i kud ce mi bolje,meni vise ne treba i nek ostane sta god za goriva kad se polozi i ja vise ne trazim,i zato kazem nema krize ako hoces radit a ako ladis muda ima krize na svakom koraku ;)

u svemu se slazem s tobom,i ja radim jos od 8-og razreda sezonski,sad cu treci,a zadnju godinu i kad je skola,fino sebi zaradit pare za vozacku aBd i za auto:cool: jest malo smijesno kad nekada petkom kad svi idu u grad radis al poso' je poso' dok druga raja ispija kave,lade muda pa kasnije pitaju daj za kavu daj ovo daj ono,radi pa zaradi :icon_smile:
 
Član
raditi vani negdje..

koliko mi je rodjak kopao oci, da mu nadjemo mogucnost da radi u njemackoj. "joj sestro, na gradjevini, njivama jagode da kupim, ma bilo sto.. kriza ovdje, nema se posla". preko veza, dobije vizu za germaniju - onu zemlju gdje pare leze na cesti, i grilovane koke s drveca padaju ^^.. gdje je dobio posao? u poljoprivredi. moguca plata i do 2000 eura! radno vrijeme je ubilacki, od 06:00h do 17:00h. hrana, prenociste od gazde. nakon 1 1/2 mjeseci vratio se nazad. sad ovdje kuka svakome kako mu kicma otisla.. od jutra 10:00 do negdje u noc po kaficima.. e hebiga.. ali bar je u jednom pomoglo.. nema vise one price, ja lako je vama *lol*

i ovdje citam "tamo" je satnica 5 eura. 5 eura dobije radnik npr. koji radi u zeitarbeit firmi. to je "firma" koja iznajmljuje radnike. tako da imas par sedmica jedno radno mjesto, poslije drugo itd. tvoje je 5 eura i kusur. a raditi moras kao stalni radnik u smjenama i po potrebi i za vikend. mjesecna plata izadje onda oko 800 eura +/- brutto. u dzep ti dodju ako si sretan 500 eura. sa 500 eura u njemackoj nigdje nisi prispio. cijene stanova su (ako uzmemo normalni stan, u normalnoj okolini a ne u nekom ghetto naselju) za jednosoban 300 eura pa na dalje. rezije dodju od oka 100 eura. i tebi ostanu 100 eura za zivot. nisi rucao, nisi kafe popio a pusit cemo novine. mnogo njih, sa ovako niskim platama dobivaju dodatna primanja (minimalna!) od drzave. nekad davno je socialna mreza bila jaca. zadnjih godina su dzepovi sve stisnutiji drzavi. a normala.. bilo ih je dosta sto je ovo iskoristavalo.

mnogi koji su kratko boravili u svabiji ili negdje izvan BH granica su radili na crno. ciste pare u dzep. zvanicno na birou ili socialnom. mnogo njih su prevozili havarisana auta, ovdje sredjivali i za dobre pare prodavali. tim putem - normalno i logicno da je lako, u kratkom roku vecu sumu ustediti i "ovamo" donijeti. svijetu pokazati kako je lako "vani" doci do para..

nista "tamo" nije drugacije nego ovdje. snalazljivih svugdje ima. vrijednih takodjer. bilo je vremena kad se u njemackoj moglo lijepo zaraditi, zivjeti i od te zarade i ustedjeti. za tim vremenima i svabe danas kukaju. mnogo svaba se sele u skandinavske zemlje ili pak USA. TV je pun emisija, koje prate takve izseljenike. nedavno bas bi emisija o bolnickom personalu. ljekari, sestrice se sele u svedsku. jer bolji radni uvjeti - bolje plate. a i sezonci, koji su po njemackim njivama radili, kupili krastavce, jagode, sparoge.. odose u englesku. = bolje placeno.
 
BHT Ovisnik
svak kaze oni u Njemackoj zive ko Bogovi,al nije to to,to sam i vidio kad sam bio gore,stanovi sa rezijama su skupi,zatim porez na plaću,pa porez i carina na auto također nisu jeftini, jos kad imas obitelj oko 1500 € placa je tek soldina placa taman da fino pokrije troskovoe da ne ulazis u kredite
 
Član
veca placa veci troskovi nijedna drzava ti nedaje dovoljno para da mozes srati naravno cast ljudima koji mogu i koji su se snasli nidje nemozes od samo jednog posla zivjeti moras malo sa strane ubost :) i u njemackoj i ovde npr. stari mi je radio godinama u njemackoj i po 5 000 eura placa mu izlazila ali radno vrijeme 14 + sati pa ti vidi kakav se slomis i nemozes tako dugo ali kad ti takva prilika uleti moras da je odradis pa makar crko bolje raditi 3-4 mjeseca forca pravo nego lagano za par stoja dudlati cijelu godinu
 
Član
Nema nigdje kao šo je bilo u bivšoj Jugi malo se radi a para ko salate svi su imali dovoljno svako ko je imalo htio raditi imao je auto isao je namore nekome firma da stan... i onda nam uglaviše ovaj savršeni sistem što se zove kapitalizam tj. savremeni feudalizam da bi 1% ljudi živjelo na račun ostalih na kulturan način bez fizičke prisile...
 
BHT Ovisnik
ja neznam kako je to prije bilo,al stari se uvijek hvali kako je prije bilo dobro zivit,tad je tek polozio pa je vozao asconu od 130ks i uvijek u podne u podne nije bitno uvijek se imalo para i za namore i sve
 
Član
@bad boy, to za konobara si 101% u pravu, ja crnji posao video nisam, brat mi radi i uci za konobara, sa skolom ga salju po celoj SRB, sve mu placeno boraviste, hrana, pice...Ali kaze on meni, kad dodju gosti, a radi inace samo po restoranima, cim malo popiju, nema razlike izmedju ,,gospode,, i ,,seljaka,,....A nesmeju nista da im kazu, gazda na njima zaradjuje pare....
@Chuza eo ja sad upisujem 3. godinu, i niko nece da me primi na gradjevinu...kazu jedva placam i ove sto mi rade....moras da budes kvalifikovani fizikalac za te stvari :icon_biggrin:
 
Član
To sto kazes Rcat tako je sve...... tetka mi dosla iz svabije kuka doslo mi da joj posudim para a stuc u torbi nemoze je zatvoriti ma jojjjjjjjjjjjj eeeeeeeeeeeee ....... onaj sto nema nema al onaj sto se muci i zaradi jos vise kuka od onog sto nije donjeo nista ....... :((
 
Član
hahah tako je ....... bokte veci sam gospar sa svojim parama nego neki lovatori !!!!!!! Ja zadovoljan !:icon_smile:
 
Član
od Nove godine sam osjetio krizu, kamioni ne idu u HR, nema para firma u HR da plati ugalj, nema para da plati usluge prevoza...i odma parkiraj kamione i sjedi, 6 mjeseci 2 kamiona pred kucom stoje, treba registrovat, treba odrzavat, treba sofere platit bez obzira sto ne rade, pa platit i njima osiguranje...i sve pare sto smo zaradili prosle godine, potrosili smo do sad na odrzavanje i prezivljavanje...
hvala bogu evo krenuo pos'o ponovo...sad samo vozi...soferi govore, ako treba nece ni spavati...vidjeli su kako je kad se lezi 6 mjeseci...a para nema... ugl. nije sjajna situacija, al zivi se, ne molim nikog za hljeb, danas kad jednom jedem dobro je;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top