ABS, ASR, ESP itd. u zimskim uslovima

ABS, ASR, ESP itd. u zimskim uslovima

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
VR6Boki je napisao(la):
Poenta je da ABS tada nije bio dobar kao danas i da nije samo on zabranjen zbog efikasnosti, nego zbog toga da FIA tada nije bas ni znala kontrolisati el. pomagace, a i samo rijetki timovi su ih imali. Williams je napravio taj "bum", prije svega zbog aktivnog ovjesa, ali taj bolid je imao i TC - zbog cega je bio nedodirljiv konkurenciji. Pa su aktivni ovjes ukinuli zajedno sa jos par pomocnih sistema, isto je i u WRC-u bilo - i tamo su zabranili aktivne ovjese. A ako se ne varam, TC se i danas koristi u F1, to jest ne klasicni TC, nego posebni diferencijal sa mogucnostima daleko preko onih na serijskim autima.

Usput, sto se tice ESP-ova na serijskim autima, gotovo nijedan auto nije brzi sa ukljucenim nego iskljucenim ESP-om. Izuzemo li par auta koja su jako lose u osnovi napravljena - sa losim ovjesom, pa je ESP taj koji spasava situaciju i mane ovjesa.

Opet kazem, nije mi bila namjera zalaziti u to kad je zabranjeno koristenje ABS-a i koliko je bilo razvijeno :icon_biggrin::icon_biggrin:
Samo sam htio reci da se sigurno ne bi koristio NIKAD da nije valjao

A koristio se ABS i kasnije. TC u F1 koristio se i zabranjivao mnogo puta sve do danas, a ne znam kakva je situacija bas ove sezone bila. Ne pratim mnogo F1 zadnjih 5-6 godina.
A ni on se ne bi koristio da ne valja.

To je samo argument onome ko kaze, da "ako si Schumacher, ABS i TC te samo usporavaju" :lol::lol:
 
Član
...nema bez abs-a nista,pogotovo ako pricamo o nekom ''rejsing'' modu,nema jebenog covjeka koji moze procjeniti ( stvoriti osjecaj) i zakociti bolje bez abs-a nego s njim.
Trudio sam se u vise navrata (haman ostao trudan) da pobijem ovo pa makar i približno ali nema jebene šanse.
Imao sam nissana i sa abs-om i bez,s absom je stvar da mos ful kocenje vrsiti,CAK I AKO SE PRELETIS i dalje mos upasti kocenjem u krivinu,bez abs si naravno donji -to je poenta JugiŠA.
O snijegu da i ne pricam,ako nemas abs-a kad je led i ugledas kolonu,moras pustiti sve kilometar prije :icon_biggrin:

Sad na saxiji koja ima abs,(svi znamo da je jeben zadnji kraj)auto se ponasa extra,pogotovo kad izletis iz krivine ako je neka kolona ili nes,jednostavno me boli ...ful kocenje,auto i dalje upravljivo ;)

Nisam ja neki expert za auta al neke stvari je tesko pobiti.
Svako ima svoje misljenje,testiranja sta vec...ali covjek mora biti prilicno lud da izjavi nesto u stilu da je bolje da automobil nema abs-a....
Ajd zdravo ode igrati igrica :D
 
Član
YUgisa je napisao(la):
Sto bi mene interesovala tezina auta na suvom? Valjda taj BMW moze na suvom da uspori za 40m, nije mu valjda standardno da koci za 60m? Ne vidim sta je problem u takvom mom testiranju, pa i kad gledate one testove na netu i oni koriste samo cunjeve za gledanje gde poceti kociti, pola sekunde kasnije kocenje je jedva primetno a moze da znaci par metara... Cak i da sam promasio par metara, nisam sigurno produzio celih 20m i poceo da kocim... Yugom do sad nisam nikad produzio u toj raskrsnici :lol: Mada evo ja cu da kazem da je greska mozda 10m, i dalje nam ostaje dodatnih 10m? Ne kazem da taj BMW uvek tako radi i da je najvece sranje, ali eto za par stotina metara sto sam ga ja vozio ABS se na tom modelu tako pokazao, da li povrsina od kamena ili neravnine ali nesto se pogubio sto je samo primer da sistem nije savrsen i kako sam rekao, cim je sa betona presao na asfalt, stabilizovalo se kocenje. Sto se tice nacina kocenja, retko kad ja stisnem kocnicu na Yugu tako snazno da je blokiram (odnosno blokiram je u poslednji 2-3m kocenja), hod je jako dobro pogodjen i jako lepo se dozira tako da se jako lepo oseti dokle moze da se koci kada pocinje blokiranje. A BMW kakav da je, ako hocu ispod 40m da uspori sa 100km/h (odokativna metoda po njegovom cajgeru, ne znam koliko je tacan) tesko da mogu ne znam ja kako da doziram tako da sam stisao skoro do kraja ko i na Yugu i kad se aktivirao ABS onda sam stisao do kraja. U svakom slucaju, nije to bilo jedino kocenje sa tim BMWom, posle sam ja kocio par puta pri manjim brzinama i na prilicno slabom pritisku kocnice se par puta aktivirao ABS. Mada ljudi tu kazu da ABS skracuje kocenje, tako da ne vidim onda potrebu da doziram, ABS koliko ja znam najbolje radi kada je kocnica stisnuta do kraja. A posto je vlasnik bio iz Nemacke kao i auto u koji ulaze dosta novca i odrzava ga u ovlascenom servisu, neverujem da je na put do Grcke odakle potice krenuo sa neispravnim autom.

A astru po snegu, da to se slazem da je bitna masa vozila ali pricaju meni ljudi da sa zimskim gumam i uz mastnu banderu mozes pa sam ocekivao da barem mogu da dodatnu tezinu neutralisem sa zimskim gumama :lol: Kod Astre mi se nije svidjalo, barem kakav sam ja osecaj imao a to je da pola metra kliza jer su blokirani tockovi a onda popusti pa se pola metra okrecu pa onda pola metra kliza jer opet blokiraju. A to je bilo ko usporen snimak naspram BMWa koji se ubi od vibriranja :lol: Astru sam namerno stiskao do kraja kocnicu jer me interesovalo kako ce da se ponasa ABS po snegu posle mog iskustva sa BMWom po suvom a Yuga sam posle Astre probao tako sto sam isto nagazio kocnicu i kad blokira popustim i opet nagazim do panja (iako tako ne kocim po snegu inace)... I Astra je inace opet testirana odokativno po cajgeru a po GPS nekom drugom prilikom, cajger laze par km/h vise da ide nego sto zaista ide.

Yugo ima digitalnu tablu koja je testirana sa GPS i pored toga preko odnosa u menjacu i obima tocka i obrtaja (po obrtomeru ali i po vec poznatoj cinjenici da motor ima blokadu na 6250 obrtaja) preracunato i proverena njena tacnost.

Gume su Michelin Energy XT1 175/55 R15 77T, nazad je fabricki dobos (planira se zamena u disk kocnice uz to ce ici i pancirna creva umesto gumenih) a napred su 257mm ventilirajuci diskovi (umesto fabrickih 240 punih) i tada su bile Ferodo plocice, zaboravio sam oznaku ali nisu one najeftinije SL i Premijer i uz to je montiran veci glavni kocioni cilindar... A sad su Ferodo DS2500.

23s
http://www.youtube.com/watch?v=oTMXi6IU6Wc

Mozda stvarno imam ABS a da ni ne znam :lol:

znam da mislis da je tvoj tunirani yugo vrh medju autima i da mu nemoze parirati niti jedno drugo auto,takodjer znam da mislis da si vozacina u odnosu na ostale vozace ali zao mi je sto te moram razocarati ......... to nije istina :)

postavljanje ovog klipa na kruznom toku? ne kontam? pokazujes kako si u stanju zakociti? ili sta?

Zaleti tog yugu 120 pa probaj zakociti naglo u krivini na mokroj cesti,ako prezivis javi se da znamo da si dobar!
 
Član
Sa 120 km/h kočiti naglo u mokroj krivini?? Nisi ni ti dobar :p

Mnogi griješe kada misle da ih ESP i ABS čuva od zakona fizike.
Ako uslovi na putu ne dozvoljavaju, lupam, brzinu preko 80km/h, i postane gusto, onda će ih ESP i ABS izvući maksimalno ako se pridržavaju te brzine.

Ali ako se uzdaju u to da će ih u takvim uslovima kompjuter izvlačiti i na 120km/h i više, varaju se debelo. Protiv zakona fizike se ne može.
Eno jučer je čovjek u Octaviji izgubio život. A imao je barem ABS.
 
Član
toki je napisao(la):
Sa 120 km/h kočiti naglo u mokroj krivini?? Nisi ni ti dobar :p

Mnogi griješe kada misle da ih ESP i ABS čuva od zakona fizike.
Ako uslovi na putu ne dozvoljavaju, lupam, brzinu preko 80km/h, i postane gusto, onda će ih ESP i ABS izvući maksimalno ako se pridržavaju te brzine.

Ali ako se uzdaju u to da će ih u takvim uslovima kompjuter izvlačiti i na 120km/h i više, varaju se debelo. Protiv zakona fizike se ne može.
Eno jučer je čovjek u Octaviji izgubio život. A imao je barem ABS.

sta je problem? ljudi nigdje na svjetu ne voze 120kmh kada pada kisa?
Ili si i ti jedna od onih baba koja napravi kolonu iza sebe kad ugleda kap kise,
Na autoputu ogranicenje 130kmh nepise da je 80kmh kad pada kisa.
Sta je toliko irealno u tome da se vozi 120kmh na kisnom putu?

Ili evo vozis 60 po suhoj otvorenoj cesti suncan dan,ali zimski,krivina lagana ali u pola krivine ulazis u dio sumarka na kojem je dio ceste u hladu i pokriven ledom,auto koje je nekad prije mene islo se vec okrenulo na cesti, a iz kontra smjera ide kamion moras naglo kociti..........
sta sad? dozirajte kocnice sumaheri motajte kontre al dzaba!

Elektronika nije svemoguca ali u mnogom olaksava zivot i jako dobrim i natprosjecnim sofercinama,
cinjenica je da ce na suhoj cesti sa dobrim asfaltom auto bez ABS stati isto ili cak mozda prije auta sa ABS ali pod uslovom da onaj sa ABS zakuca kocnicu a onaj bez ABS dozira kocenje,ali Suki je vec rekao i na autu sa ABS postoji kontrola pedale kocenja pa ne kucaju je svi do poda svaki put!

Mislim da ovim sumaherima forumskim treba jos dosta godina i bar 100.000km predjenih da bi uvidjeli neke stvari i iskusili kakve situacije se sve mogu dogoditi na cesti!
 
Član
Al_Galone je napisao(la):
toki je napisao(la):
Sa 120 km/h kočiti naglo u mokroj krivini?? Nisi ni ti dobar :p

Mnogi griješe kada misle da ih ESP i ABS čuva od zakona fizike.
Ako uslovi na putu ne dozvoljavaju, lupam, brzinu preko 80km/h, i postane gusto, onda će ih ESP i ABS izvući maksimalno ako se pridržavaju te brzine.

Ali ako se uzdaju u to da će ih u takvim uslovima kompjuter izvlačiti i na 120km/h i više, varaju se debelo. Protiv zakona fizike se ne može.
Eno jučer je čovjek u Octaviji izgubio život. A imao je barem ABS.

sta je problem? ljudi nigdje na svjetu ne voze 120kmh kada pada kisa?
Ili si i ti jedna od onih baba koja napravi kolonu iza sebe kad ugleda kap kise,
Na autoputu ogranicenje 130kmh nepise da je 80kmh kad pada kisa.
Sta je toliko irealno u tome da se vozi 120kmh na kisnom putu?

Ili evo vozis 60 po suhoj otvorenoj cesti suncan dan,ali zimski,krivina lagana ali u pola krivine ulazis u dio sumarka na kojem je dio ceste u hladu i pokriven ledom,auto koje je nekad prije mene islo se vec okrenulo na cesti, a iz kontra smjera ide kamion moras naglo kociti..........
sta sad? dozirajte kocnice sumaheri motajte kontre al dzaba!

Elektronika nije svemoguca ali u mnogom olaksava zivot i jako dobrim i natprosjecnim sofercinama,
cinjenica je da ce na suhoj cesti sa dobrim asfaltom auto bez ABS stati isto ili cak mozda prije auta sa ABS ali pod uslovom da onaj sa ABS zakuca kocnicu a onaj bez ABS dozira kocenje,ali Suki je vec rekao i na autu sa ABS postoji kontrola pedale kocenja pa ne kucaju je svi do poda svaki put!

Mislim da ovim sumaherima forumskim treba jos dosta godina i bar 100.000km predjenih da bi uvidjeli neke stvari i iskusili kakve situacije se sve mogu dogoditi na cesti!

Ovdje izgleda niko neće da pročita prethodni post detaljno prije nego krene pisati odgovor.

Haj' zdravo.
 
Član
Al_Galone je napisao(la):
sta je problem? ljudi nigdje na svjetu ne voze 120kmh kada pada kisa?
Ili si i ti jedna od onih baba koja napravi kolonu iza sebe kad ugleda kap kise,
Na autoputu ogranicenje 130kmh nepise da je 80kmh kad pada kisa.
Sta je toliko irealno u tome da se vozi 120kmh na kisnom putu?

Ili evo vozis 60 po suhoj otvorenoj cesti suncan dan,ali zimski,krivina lagana ali u pola krivine ulazis u dio sumarka na kojem je dio ceste u hladu i pokriven ledom,auto koje je nekad prije mene islo se vec okrenulo na cesti, a iz kontra smjera ide kamion moras naglo kociti..........
sta sad? dozirajte kocnice sumaheri motajte kontre al dzaba!

Elektronika nije svemoguca ali u mnogom olaksava zivot i jako dobrim i natprosjecnim sofercinama,
cinjenica je da ce na suhoj cesti sa dobrim asfaltom auto bez ABS stati isto ili cak mozda prije auta sa ABS ali pod uslovom da onaj sa ABS zakuca kocnicu a onaj bez ABS dozira kocenje,ali Suki je vec rekao i na autu sa ABS postoji kontrola pedale kocenja pa ne kucaju je svi do poda svaki put!

Mislim da ovim sumaherima forumskim treba jos dosta godina i bar 100.000km predjenih da bi uvidjeli neke stvari i iskusili kakve situacije se sve mogu dogoditi na cesti!

Vide se iskusni postovi iskusnih ljudi a bogami se vide ''balavksa posla''

meni se ABS aktvira mozda 2-3 puta godisnje i svaki put mi je bukvalno spasio glavu, da mi dođe da izađem i da ljubim svak senzor na svakom tocku posebno!

pored toga bar jednom sedmicno patosiram pedalu da provjerim jel sistem u funciji ;)

Izazivam sve vas sumahere da uđete zamnom u krivinu bez ABS-a i da pokusate stati iza mene kad patosiram kocnicu na 24god starom autu ;)
Moze na suhom ili bilo kad bilo gdje :cool:


dokazite da sam nula vozac za vas jer mi ipak treba ABS da mi spasava glavu....





PS: ma yugisa toliko brz stisne i pusti kocnicu da je to brze od struje u stopovima, samo uspije malo oslabiti svjetlo na milisekundu....
 
Član
Dakle, zaključili smo da, unatoč tome što smo mi iskusni vozači (ili koliko se takvima smatramo) zahvaljujemo stručnjacima koji su izumili silnu tehnologiju i ugradili je u naše automobile, i da će uz pomoć buduće tehnologije biti što manje mrtvih u prometu.

Ključaj
 
Član
Prvo auto mi je bio jugo 45. Odron od mehanike bez imalo elktronike. Nisam nikad napravio glupost jer sam bio svjestan u kakvom se sepetu vozim. I dan danas mislim da svaki vozač mora proći fazu u jednoj takvoj kanti. Dobre gume i bez zalijetanja. 2x me na parkingu ispred firme neko s boka mlatnuo. Osim ukrasa na limu ništa strašno. Par puta sam psovao likove sa novim autima jer se razmak ispred mene, a do njih u opasnim situacijama prebrzo smanjivao.
Drugo auto G II 1.8 95 konja. Dok gasaš extra. Kad kočiš opet isto.
Treće auto Kinez sa određenom elktronikom. Za 2,5 godina nekoliko puta je zaštekto ABS, a li sam zato primio udarac s leđa.
Prvo ispravno auto sa dobrim gumama.
Oprezna vožnja sa razumnim rizikom.
Treće ako neki sistem elektronike ima na autu POBOGU ne isključujte ga. Platili ste ga da vam čuva glavu.
 
Član
Evo i ja nudim isti izazov :)
Kod mene malo novije auto al talijansko smece ipak :)


[/quote]


Izazivam sve vas sumahere da uđete zamnom u krivinu bez ABS-a i da pokusate stati iza mene kad patosiram kocnicu na 24god starom autu ;)
Moze na suhom ili bilo kad bilo gdje :cool:


dokazite da sam nula vozac za vas jer mi ipak treba ABS da mi spasava glavu....


[/quote]
 
Član
Svi ovi sistemi su tu sa razlogom, da u odredjenim granicama pomognu vozacu u odredjenoj situaciji. Da ce vas sacuvati nezgode,NECE ali ce u odredjenoj mjeri sprijeciti nastajanje problema.
 
Član
A20DTH je napisao(la):
Svi ovi sistemi su tu sa razlogom, da u odredjenim granicama pomognu vozacu u odredjenoj situaciji. Da ce vas sacuvati nezgode,NECE ali ce u odredjenoj mjeri sprijeciti nastajanje problema.

kontradiktorna ti je recenica drugar...daj se saberi molim te pa pokusaj ponovo.
 
Član
sta ti je kad covjek jedno misli a drugo pise... Mislio sam da u oredjenoj mjeri moze pomoci ali ne stopostotno. Fala na ispravci kolega
 
Član
A20DTH je napisao(la):
sta ti je kad covjek jedno misli a drugo pise... Mislio sam da u oredjenoj mjeri moze pomoci ali ne stopostotno. Fala na ispravci kolega

hehehhe

da, kad sa voznjom narusis zakone fizike onda nema spasa...

ali ev situacija, kanjon vrbasa, ja sa zenom, putuje se i lijevom zavoju kamion iz suprotnog pravca me tjera na jako iznenadno kocenjei da se sklanjam max desn, hvatam se prljavstine sa strane, ukljucuje se ABS, prolazim milimnetrima pored bankine zadrzavajuci odlucnu putanju po vanjskoj strani zavoja...

Da nije bilo ABS-a..prklizavanje prednjeg kraja, udarac u bankinu i potom definitivno odbijanje pod prikolicu!

Ko je izmislio ABS treba mu ***** popusiti :lol:
 
Član
toki je napisao(la):
To je samo argument onome ko kaze, da "ako si Schumacher, ABS i TC te samo usporavaju" :lol::lol:

Kontam ja sta ti kazes, ja ti zelim reci da ta trkaca tehnika nema veze sa ovim sto nama nude. Za trkace aute je to napravljeno da ih ubrza, dok je kod cestovnih sigurnost u prvom planu - i donekle usporavanje automobila. Primjera radi, isto da poredis pogon na sve tockove na Golfu 4Motion i Lanceru Evolution. Oba su AWD, prvi je tu cisto radi povecane trakcije pri losem vremenu i vece sigurnosti, dok drugi sluzi za ubrzavanje automobila u svim uslovima - ali gotovo i ne pridonosi povecanoj sigurnosti, jer je potpuno drugacije konstruisan...

Evo ga Suki, ak ti se bas pusi... :lol: :lol:

250px-Gabrielvoisin.jpg


Gabriel Voisin, francuz, kazu prvi je razvio ABS, ali za avione, pa je tek kasnije i u autima primjenjen.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top