ABS, ASR, ESP itd. u zimskim uslovima

ABS, ASR, ESP itd. u zimskim uslovima

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Evo jedan video samo za YUgisa, vidim da blati sve savremene elektronske sisteme. Namjerno sam stavio primjer sa kamionom.
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sftxucuk7C0[/video]


I još nešto, vidim negdje si napisao tipa: "autu se čini da je podloga kao led". Ne čini se autu ništa, da se može napraviti auto da mu se neke stvari čine i da neke stvari osjeća još u kombinaciji sa brzinom reagovanja imali bi savršen auto, kamion ili šta već. Bitno je šta senzor očitava, ako čita da je točak blokiran, sila kočenja pada na nulu u trajanju od nekoliko milisekundi i onda opet se povećava do one sile koja je zadana, tj onoliko koliko ste pritisnuli kočnicu.

Neki su napisali da ABS produžava zaustavni put, da tačno, baš zbog ovih trenutaka kada sistem "pusti", tj. kada sila kočenja pada na nulu da bi se točak odblokirao. Efikasnost samog ABS-a leži u broju impulsa (koči - pusti), tj bolje je što više impulsa.

I vjeruj druže, ne možeš me ubjediti da tvoj Yugo, sa kočnicama kakve ima, ima bolje performanse što se tiče kočenja nego neko novije auto opremljeno elektronskim pomagalima.
 
Član
ja svakakvih idola na ovom forumu. Pa brate mili da ga je*es ne moze auto bez ABS bit bolje, samo to moze tvrditi onaj koji nikad nije vozio auto sa ABS, de dodjite sebi ne izigravajte budale. Svaka elektronika ima koristi i mane al brate mili vise koristi. i kao sto Suki napisa "Ljudi blate ono sto nemaju i time obmanjuju sami sebe i lazu ostale sa svrhom opravdanja za ono sto rade/imaju i ne zele priznati da postoji bolje jer im je bolje nedostizno." Nemojte se prepirat s takvim pustite ih kraju kad budu se nasli u "skripcu" j*bace sami sebe sto nemaju ABS
 
Član
phantom je napisao(la):
ja svakakvih idola na ovom forumu. Pa brate mili da ga je*es ne moze auto bez ABS bit bolje, samo to moze tvrditi onaj koji nikad nije vozio auto sa ABS, de dodjite sebi ne izigravajte budale. Svaka elektronika ima koristi i mane al brate mili vise koristi. i kao sto Suki napisa "Ljudi blate ono sto nemaju i time obmanjuju sami sebe i lazu ostale sa svrhom opravdanja za ono sto rade/imaju i ne zele priznati da postoji bolje jer im je bolje nedostizno." Nemojte se prepirat s takvim pustite ih kraju kad budu se nasli u "skripcu" j*bace sami sebe sto nemaju ABS

NE..oni su u stanju reci da bi jos gore prsli da su imali ABS... ljudi su nepopravljivi.
 
Član
Ne znam onda što sam mjenjao abs glavu i desni kinetički da bi mi abs bio ispravan,šteta što ne bi ove teme prije da pročitam da mi je bolje bez abs-a.Uštedio bi' ako ništa 170-ak maraka. :D

Vezano za temu,danas baš isprobavano,kočenje sa 60 km/h na snijegu sa abs-om i bez njega,glupo je pričati išta drugo.Nove zimske gume na autu,ali svejedno,bez abs-a zaustavni put pofino duži.
 
Član
Sve je to super...
Jedinu zamjerku koju sam ja nasao je kod ESP. Nije dobra stvar kod 4x4 pogona u velikom snijegu. Baca auto na sve strane samo ne ondje gdje ti hoces nece:icon_biggrin:
Na malom snijegu je sve 5
 
Član
ESP te vodi tamo gdje ti je volan okrenut, ako ti smotas kontru, on nece ici gdje ti ocekujes u tom slucaju. To je ova zadnja generacija ESP-a. Meni se to desilo na novom Passatu 4Motion, ima ESP i ne mozes ga skroz iskljuciti. Nije bio dubok snijeg, ali ja pokusao u rally stilu da prodjem krivinom, uletio, pun gas, auto samo malo krenu dupetom, ja kontru opalim, ESP se upali i ispravi auto i i odmah mi ga poce okretati u smjeru gdje je volan okrenut. Zamalo nisam opalio u trotoar pored ceste :D ESP najbolje radi kod onih koji nemaju bas nikakvog pojma o voznji. Ako je za voalnom neko ko zna voziti i proba to primjeniti na tom autu sa ESPom, samo ce napraviti zbrku sistemu, ali mozda jos vise sebi, jer ce sistem uraditi nesto sto nikako ne ocekujes.
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
ESP te vodi tamo gdje ti je volan okrenut, ako ti smotas kontru, on nece ici gdje ti ocekujes u tom slucaju. To je ova zadnja generacija ESP-a. Meni se to desilo na novom Passatu 4Motion, ima ESP i ne mozes ga skroz iskljuciti. Nije bio dubok snijeg, ali ja pokusao u rally stilu da prodjem krivinom, uletio, pun gas, auto samo malo krenu dupetom, ja kontru opalim, ESP se upali i ispravi auto i i odmah mi ga poce okretati u smjeru gdje je volan okrenut. Zamalo nisam opalio u trotoar pored ceste :D ESP najbolje radi kod onih koji nemaju bas nikakvog pojma o voznji. Ako je za voalnom neko ko zna voziti i proba to primjeniti na tom autu sa ESPom, samo ce napraviti zbrku sistemu, ali mozda jos vise sebi, jer ce sistem uraditi nesto sto nikako ne ocekujes.

Nije ESP problem, nego ti je auto bezveze :icon_biggrin: cuj ne da da se iskljuci ESP.
Salim se naravno, ali mislim da jednostavno treba ostaviti opciju da mozes iskljuciti kad zelis malo da zanosis namjenski, i gotovo.
Bezveze je sto neki proizvodjaci/modeli to ne dozvoljavaju.
 
Član
Slažem se toki, kod mene se može ugasiti do neke mjere, tj do 50 na sat, čim pređem 50 on se ponovo upali.
 
Član
zato sto ta auta sa iskljucenim ESP-om se pretvaraju u mrtvacke kovčege a ne u zabavne strojeve...
Auta koja su vozacki nastrojena, imaju opciju da se totalno ubije ESP.
 
ja sam davno izvadio esp senzor, esp asr turn off
ne vidim da mi nesto fali :lol: jedin sto imam 20% vise snage na tockovima,,
asr samo blokira, oduzima gas,,
sad zimi bi valjao pravo, zbog kretanja i proklizavnja, ali i to se moze rucno, ko zna
 
Član
lakse je autu koje nema serijski abs zaustaviti auto bez blokiranja i lakse je dozirati (max kocenje) nego autu koje ima abs a nije mu u funkciji
razlika je kocnice nekad (stisni ko pobro) i sad(gospodski) vrhom prstiju kocis mjesaju se neki pojmovi, a ja bih uvijek izabrao ABS, korisnik start zna o cemu pricam sam je imao iskustva i vidio je prednosti na vlastitom iskustvu iako mi se nekad davno kleo da mu je nismo bolji bes abs-a a bene cojka hahahahahhaha :lol::lol::lol::lol: poli ga Fadlov sasniga kad napada
 
Legend
nisam citao komplet temu, ali me interesuje kada se penje uz brdo po snijegu, gdje auto proklizava, je li bolje iskljucit ESP ili TCS ili ga ostavit da radi svoj posao ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top