ABS, ASR, ESP itd. u zimskim uslovima

ABS, ASR, ESP itd. u zimskim uslovima

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Zimske gume su glavne, elektronika pomaze kad vec auto krene klizati, a zimske gume u odnosu na ljetne podizu prag klizanja za skoro 50%.
 
Član
Siguran sam da svi koji su bar jednu zimu vozili sa ESP,ASR i ABS znaju pravu vrijednost ovih pomagala,
ja sam jedan od onih hajmo reci old school vozaca volim kao sto boki rece da sam vozim svoje auto,ali kad covjek malo razmisli,kad god divljam i gasam onda sam spreman na sve,
ali ona situacija kada te iznenadi poledica na suhoj cesti u sumarku i guzica krene pored tebe,a na autu cetri nove GY8 gume,brzina sasvim uredna eh onda skontas da je jako fino sto imas sve te djidje koje su ovu situaciju ucinile tako opustenom,opet kazem da ih nisam imao vjerovatno bih se izvukao ali potrajalo bi to par kontri i jedno brzinsko presjecanje stomaka praceno znojem na licu :)
 
Član
Kenno znam ja to ali i znam da je glavno da je bistra glava, da ne srljaš i koliko goć bile dobre ove elktronske zajebancija da se ne oslanjaš na njih.
Vozim auta sa čistom mehanikom ali i oprmljena ovim điđama i uvijek na isti način, kao da ničeg od el. pomagala nema. Ako dođe do kritičnog dam sve od sebe, a elktronika nek me pozitivno iznenadi.
 
BHT Ovisnik
mene je ABS spasio,prvi put sam tada osjetio ABS,nikada prije nisam nesto kocio da vidim... u Bijeljini s volvom,u suprot iza krivine ide sleper i pojavi se dedo s golfom 2 prestize na punoj krivini ,zavoj mu ide udesno,tada sam punim pritisnuo kocnicu,pođe lomiti nesto,krciti,auto se ukopa,dedo je nekako izbjegao,ja stade na sred puta,pitam rođaka sta ovo bi,kaze ABS,i u jos par navrata isto,kada te nesto iznenadi,bome dođe pravo;)

DSC protiv proklizavanja na prednjim tockovima gasim,jer imam osjecaj da je vise koristi bez njega,kada sastavim pun on neda da prokliza,sve trokira,ili iza krivine ako trebas dati gas ako ode malo,njega gasim u vecini slucajeva
sada ga na snijegu nisam gasio,uz brdo sam po ledu i snijegu ga stvarno gonio,gume naprosto lijepe,vidio sam samo 2-3x da se upalilo proklizavanje,al to nista nisam osjetio

ESP je odlicna stvar,otisao u sloveniju starom po E46,cijeli put od Zagreba preko Knina do Gruda sam ga gonio nemilosrdno,auto naprosto jede krivine,esp mu neda da ode,tako i na kiši, po kisi isto sam u krivine ulazio,pođe se paliti,ali auto ostaje na cesti,stvar odlična,tako i sada na snijegu:cool:
a kada zelim zabave na pritisak dugmeta gasis ga i goni misko;)

i da,u svakom slucaju sam uvijek imao nove gume,ipak guma je sve i sve;)
 
Član
Pre svega ja ne pijem alkohol nikad. ;)

Drugo ja ne kazem da to sto ja radim sa mojim Yugom moze bilo koji drugi fabricki Yugo... Ulozeno je prilicno dosta u modifikacije da bi se doveo u to stanje u kojem je sada a to je mnogo ispred naspram "narodnih" fabrickih vozila koja su najcesca na nasim putevima...

Trece, automobili se u 99% slucajeva proizvode na taj nacin da moze prosecan vozac da ga koristi a prosecan vozac u 99% slucajeva nema pojma kako funkcionise auto a kamoli nesto vise od toga da volan sluzi da skrenes, kocnica da kocis, gas da ubrzas i na svu srecu u nasem podruciju znaju u vecini i da postoji kvacilo koje sluzi za prebacivanje brzina koje idu u H. I vecina tih ljudi ni ne zeli da nauci nesto vise od toga o tehnici voznje... Tako da svakako da ta elektronika pomaze prosecnim vozacima ali daleko od toga da jedan dobar vozac ne moze da bude bolji od nje i da je nedostizna.

Ja sigurno 5 puta cesce kocim motorom nego kocnicom (bez obzira na vremenske uslove) a zimi je prakticno koristim samo kad mi brzina padne na 10-20km/h kada je vec slabo kocenje motorom i onda blago stisnem kocnicu...

Sto se tice kretanja, posto imam sinter lamelu bez opruga koja zahteva malo vise obrtaje za normalno kretanje vozila bez vibracija, ja se uopste ne trudim da krecem polako nego samo drzim gas i saltam na svaki par seknudi u visi stepen prenosa...

Potrebu za zimskim gumama nisam nikad osecao a usustini ako ostane zakon kakav je trenutno, bez problema cu izdrzati mesec-dva da ne vozim dok ima snega i pare utrositi na neke bolje letnje gume, kocnice i slicno sto ce mi vise znaciti u ostalih 10-11 meseci u godini ;) Mada kad sam birao gume, tada su bile jedne od najboljih letnjih guma i uz to je ponasanje po snegu na nekim testovima za te gume bilo ocenjeno priblizno ocenama nekih jeftinih zimskih guma...

PS: Jednom prilikom tokom zime kad sam putovao tu moju deonicu bas je jedan Golf 4 sleteo u jarak i to tako da sa prednjim branikom lezi na jednoj strani jarka a zadnji branik na drugoj strani i sva cetiri tocka u vazduhu... Zaustavim se da vidim da li treba neka pomoc a lik me pita da li mogu da ih izvucem :lol:
 
Član
COle DSC i ESP ti je jedno te isto, samo cini mi se da DSC skracenicu koristi bmw al nisam bas 100% siguran, isto tako kod japanaca( Honda,Toyota) je ESP ustvari VSA. To sto ti je za proklizavanje pogonskih tockova je ASR .
 
Član
@yugisa, eto u kompanijama rade debili pa te iste kompanije trose milione novaca razvijajuci sisteme za sigurnost jer je to sve bezveze... ni jastuke ne trebaju ugradjivati, jer pojas stiti a jastuci su tu samo da povecaju cijenu... ABS je jedna od najboljih inovacija u autoindustriji.... u ostalom, opste poznato je da je auto brze ako su mu kocnice bolje... skontaces
 
Do 80 vozi vozac, preko 80 fizika cini svoje pa ne pomaze ni abs, ni eps ni ***** ni palac. Vece rastojanje, vise kocenja motorom..Kocenje + led, snijeg nije bas preporucljivo :D
 
Član
GOLF TZ je napisao(la):
@yugisa, eto u kompanijama rade debili pa te iste kompanije trose milione novaca razvijajuci sisteme za sigurnost jer je to sve bezveze... ni jastuke ne trebaju ugradjivati, jer pojas stiti a jastuci su tu samo da povecaju cijenu... ABS je jedna od najboljih inovacija u autoindustriji.... u ostalom, opste poznato je da je auto brze ako su mu kocnice bolje... skontaces

Meni zaista nije jasno koji deo ti moje poruke nisi shvatio? Automobili se izradjuju za prosecnog vozaca a prosecan vozac ne zna odgovarajuce tehnike voznje i svakako da kao takvom ABS mnogo znaci i moze da spasi zivot. Ali ABS nije svemoguc i daleko je od toga da jedan kvalitetan vozac ne moze da bolje koci od njega... Malo uzpoznavanje sa tematikom funkcionisanja istog lako pokazuje i zbog cega dobar vozac moze za manji distancu da zaustavi vozilo bez ABSa u odnosu na vozilo sa ABSom... Svakako da nove tehnologije smanjuju te razlike ali procenat vozila kod nas koja su zadnji krik tehnologije su u jakom malom procentu...

ABS uopste ne sluzi skracivanju duzine kocenja nego omogucavanju skretanja tokom kocenja kako bi se izbegla prepreka.

Ne moras ti meni pricati nista za kocnice, koliko jos Yuga moze da uspori sa 100km/h na 0 za manje od 38m...

Kao sto je receno, zakone fizike jos niko nije pobedio pa nece ni elektronska pomagala.

PS: Sto se tice jasuka, pogledaj malo trke, svi pucaju od jastuka :lol: Kaciga i pojasevi u pet tacaka su daleko bezbednije resenje od jastuka ;)
 
Član
Yugisa, baš si ga mlatno, čuj 20 metara si bolje stao bez ABS? :lol: Daj ba, ne provaljuj se, to fabrike prave da se bolje sudarimo?

Mene je isto ABS spasio pravo jednom, sa 206-icom, da ga ne bi, morao bih prodati auto da otplatim BMW-u štetu. :lol: Zamislio se nešto, kad stade kolona, a ja 60 i dalje, kad sa nalegao na kočnicu, da ne bi ABS-a proklizao bi ladno u BMW ispred. Sad na 307-ici ESP zna upaliti kad se malo zezam. A inače, preko 50 na sat ga ne mogu gasiti.
 
Član
Ne vidim sta je tu cudno? Znam da je 20m jer u mojoj ulici su sva dvorista po 20m a ja sam kocio sa 100km/h i kocio sam dve kuce pre raskrsnice a zavrsio sam iza nje za razliku od Yuga kada skrenem u ulicu... A posto je posle te raskrsnice asfalt jer je to naknadno radjeno, tamo se stabilizovalo ponasanje i usporio je brzo, ali je zbog neceg na ovom prvom delu imao problem da uspori... Zasto bih lagao, necu zaraditi neke pare od toga...

Ja se iz teme svakako iskljucujem posto ljudi ne citaju onako kako pise nego onako kako zele da cuju a to je da su oni u pravu bez ikakvog dokaza sem pa da ne valja, nebi ga fabrika ugradila...

Verovatno bi pola tema sa ovog foruma na taj nacin trebalo zakljucati i pobrisati, jer zasto bilo sta prepravljati na auto, fabrika je valjda to najbolje napravila... :icon_question:
 
Član
Ne možeš ti to nikako realno testirati, prvo različita je težina auta. Drugo, svrha ABS-a je da ti pomogne kad prokližeš. Jesi li ti toliko jako pritisnuo kočnicu na Jugi da ti prokliže? Ili si se trudio da što ljepše zakočiš? Pretpostavljam ovo drugo. A onda si sjeo u auto sa ABS-om i toliko si jako pristinuo kočnicu da se ABS aktivira? To nije realno poređenje. I još, jesi li tačno u metar počeo kočiti sa oba auta?
 
Član
abs i esp radi,pomaze,hvala im :)

radi li na yugu kilometar sat? koristis li gps? sta koristis ustvari osim odokativne metode?
mislim za mjerenje tog zaustavnog puta.koje gume imas na autu i kakav to kocioni sistem imas?
 
Član
Sto bi mene interesovala tezina auta na suvom? Valjda taj BMW moze na suvom da uspori za 40m, nije mu valjda standardno da koci za 60m? Ne vidim sta je problem u takvom mom testiranju, pa i kad gledate one testove na netu i oni koriste samo cunjeve za gledanje gde poceti kociti, pola sekunde kasnije kocenje je jedva primetno a moze da znaci par metara... Cak i da sam promasio par metara, nisam sigurno produzio celih 20m i poceo da kocim... Yugom do sad nisam nikad produzio u toj raskrsnici :lol: Mada evo ja cu da kazem da je greska mozda 10m, i dalje nam ostaje dodatnih 10m? Ne kazem da taj BMW uvek tako radi i da je najvece sranje, ali eto za par stotina metara sto sam ga ja vozio ABS se na tom modelu tako pokazao, da li povrsina od kamena ili neravnine ali nesto se pogubio sto je samo primer da sistem nije savrsen i kako sam rekao, cim je sa betona presao na asfalt, stabilizovalo se kocenje. Sto se tice nacina kocenja, retko kad ja stisnem kocnicu na Yugu tako snazno da je blokiram (odnosno blokiram je u poslednji 2-3m kocenja), hod je jako dobro pogodjen i jako lepo se dozira tako da se jako lepo oseti dokle moze da se koci kada pocinje blokiranje. A BMW kakav da je, ako hocu ispod 40m da uspori sa 100km/h (odokativna metoda po njegovom cajgeru, ne znam koliko je tacan) tesko da mogu ne znam ja kako da doziram tako da sam stisao skoro do kraja ko i na Yugu i kad se aktivirao ABS onda sam stisao do kraja. U svakom slucaju, nije to bilo jedino kocenje sa tim BMWom, posle sam ja kocio par puta pri manjim brzinama i na prilicno slabom pritisku kocnice se par puta aktivirao ABS. Mada ljudi tu kazu da ABS skracuje kocenje, tako da ne vidim onda potrebu da doziram, ABS koliko ja znam najbolje radi kada je kocnica stisnuta do kraja. A posto je vlasnik bio iz Nemacke kao i auto u koji ulaze dosta novca i odrzava ga u ovlascenom servisu, neverujem da je na put do Grcke odakle potice krenuo sa neispravnim autom.

A astru po snegu, da to se slazem da je bitna masa vozila ali pricaju meni ljudi da sa zimskim gumam i uz mastnu banderu mozes pa sam ocekivao da barem mogu da dodatnu tezinu neutralisem sa zimskim gumama :lol: Kod Astre mi se nije svidjalo, barem kakav sam ja osecaj imao a to je da pola metra kliza jer su blokirani tockovi a onda popusti pa se pola metra okrecu pa onda pola metra kliza jer opet blokiraju. A to je bilo ko usporen snimak naspram BMWa koji se ubi od vibriranja :lol: Astru sam namerno stiskao do kraja kocnicu jer me interesovalo kako ce da se ponasa ABS po snegu posle mog iskustva sa BMWom po suvom a Yuga sam posle Astre probao tako sto sam isto nagazio kocnicu i kad blokira popustim i opet nagazim do panja (iako tako ne kocim po snegu inace)... I Astra je inace opet testirana odokativno po cajgeru a po GPS nekom drugom prilikom, cajger laze par km/h vise da ide nego sto zaista ide.

Yugo ima digitalnu tablu koja je testirana sa GPS i pored toga preko odnosa u menjacu i obima tocka i obrtaja (po obrtomeru ali i po vec poznatoj cinjenici da motor ima blokadu na 6250 obrtaja) preracunato i proverena njena tacnost.

Gume su Michelin Energy XT1 175/55 R15 77T, nazad je fabricki dobos (planira se zamena u disk kocnice uz to ce ici i pancirna creva umesto gumenih) a napred su 257mm ventilirajuci diskovi (umesto fabrickih 240 punih) i tada su bile Ferodo plocice, zaboravio sam oznaku ali nisu one najeftinije SL i Premijer i uz to je montiran veci glavni kocioni cilindar... A sad su Ferodo DS2500.

23s
http://www.youtube.com/watch?v=oTMXi6IU6Wc

Mozda stvarno imam ABS a da ni ne znam :lol:
 
BHT Ovisnik
vladica85 je napisao(la):
COle DSC i ESP ti je jedno te isto, samo cini mi se da DSC skracenicu koristi bmw al nisam bas 100% siguran, isto tako kod japanaca( Honda,Toyota) je ESP ustvari VSA. To sto ti je za proklizavanje pogonskih tockova je ASR .

greska,mislio sam DSA,sto je u mene,samo je za proklizavanje pogonskih tockova,dok je ESP-DSC nazad u BMW-a
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top