Vrste i potrošnja ulja - iskustva i savjeti

Vrste i potrošnja ulja - iskustva i savjeti

Član
Sipam Mobil 1 5W-30 u Yarisa,stane 3l s filterom,ne trosi ni kapi od zamjene do zamjene.Presao 45000 km.Cijena 19,80 km/litar.Prezadovoljan.
 
Motorna ulja (iskustva sa istima)

Bizol DIESEL 15W-40

Vecina forumasa je manje vise cula za novi proizvod na nasem trzistu a zivot znace nasim vozilima. Generalni uvoznik, zastupnik, prodavac ili kako god zelite je BMM Zenica.

08.10.2011. godine dobio sam ulje, da izvrsim testiranje, jer je ulje na nasem trzistu totalna nepoznanica.

S obzirom na to da pravim veliku kilometrazu mjesecno, godisnje, u toku 12 mjeseci u prosjeku napravim 5-6 izmjena ulja (nekada i vise). Ulje vozim najduze 5.000 KM ne bitno kakvog je kvaliteta i koliko kosta. Do sada sam probao razno-razna ulja, od Castrola, Shella, Elfa (koje je ujedno i najvece smece koje sam ikada nasuo u motor), Mobila, Ine, Modrice, Power Oil-a (koje se ujedno pokazalo i kao najbolje i najpostojanije u mom F8M-u koji trenutno ima oko 365.000). Pomenuto ulje koristio sam 2 godine i nisam imao zamjerki. Na 5.000 KM motor bi potrosio do 8 dcl. ulja od sipanja do izmjene. Ulje u motoru nema kad ni zastariti jer jedva da uspije sastaviti i 3 mjeseca u motoru. Elf Sporti TXI je zadnje od Elfa sto sam probao i situacija je slijedeca: na 1.000 KM sam izvrsio kontrolu, falio je 1 litar ulja..OK dospem, analiziram i prikupljam informacije o cijenama karika, gumice ventila, lezajeva itd. Auto lose vuce, dimi, povecao potrosnju, ima strasno los pritisak ulja (do 2,3 bara max po VDO mjernom uredjaju). Nakon 2.500 KM u motoru od 3,6 litara ostalo je jedva 1 litar ulja..Uspio je cak taj strasni Elf da dospije i u usis pa i u ispuh, ali ne samo to, dosao je cak i do zadnje haube i besplatno mi zatamnio zadnju sofer sajbu putem svog bliskog saradnika auspuha.. Vec sam pomislio da je motor otisao u vjecna lovista..Ventili su lupali strasno, karter je zvonio, a motor jako nemirno radio..Vratio sam se na Power oil koji je u voznji drzao konstantnih 3,9 - 4,1 bara po VDO-u. Na uzbrdicama VDO bi davao informaciju od dobrih 3,8 ili cak odlicnih 4 bara..

Usipanjem Bizol ulja koje je za mene totalna nepoznanica kao i za vecinu drugih pretpostavljam, prvo sto sam prijetio jeste da ima drugaciju boju (zato ga valjda i zovu zeleno ulje, sto bi moj dobar prijatelj rekao Bismillahi ulje zato je dobro)..U startu se da (za izostreno uho vrlo lako) primjetiti da motor daleko bolje sklada svoje taktove sa Bizolom. Ventili su mnogo tisi, karter ne zvoni, pritisak ulja po usipanju i paljenju konstantan na 3,9 bara. Sa Bizolom u odnosu na Power oil pritisak u odredjenim fazama je neznatno nizi (u prosjeku za 0,1 bar) sto je realno gledano nista.. Ulje se jako dobro ponasa kako hladno tako i "jako ugrijano".. Ono sto sam uspio primjetiti u prvih 1.000 KM da registrovane potrosnje ulja za sada nema. Nasuo sam 3,7 litara te je stanje na mjeracu (kako manuelnom u motoru, tako i "digitalnom" na satu) za sada nepromjenjeno.. Motor ne pusi u voznji, ne prlja filter zraka (sto je opet u jednu ruku normalno za motor koji je pregazio 365.000 KM bez otvaranja sto je opet jako bitno napomenuti).. Za sada sam prezadovoljan i svaki dan me ulje ponovo iznenadi jako prijatno sto je jako bitno u cijeloj prici. 99% Bizol Racing sipat cu i u GT Turbo. Slijedece pisanje biti ce na 2.500 KM (na pola ciklusa) pa cemo znati dalje rezultate. Jako bitno za napomenuti (bar meni) je temperatura ulja.. Bizol se jako dobro nosi sa zagrijavanjem nema pretjeranih oscilacija. Usudio bih se reci da kao vlasnik vozila koje "gazim" svakodnevno mogu primjetiti svaku sitnicu na autu..Tako sam zamjetio da auto ima bolju vucu, pretpostavljam zbog boljeg zaptivanja "supljina" izmedju karika i cilindra. To bi se dalo utvrditi mjerenjem kompresije, no to je vec druga prica. Sto se tice potrosnje goriva, jos je rano govoriti o tome. Chkoze rece da je na Meganu potrosnja pala, sto je vrlo moguce zbog gore prethodno recenog o zaptivanju bla bla.

Na kraju zakljucak..Bizol Made in Germany dobro prija staroj dami, te se za sada dobro slazu i grade stabilnu zajednicu.. U svakom slucaju za sada uljeva mnogo povjerenja, te ukoliko bude "postojan" u 5.000 KM u buduce ce teci venama i krvnim sudovima F8M-a nadam se jos jako dugo.

Sve u svemu tko nije probao, neka proba, nece se pokajati niti jedne sekunde. Ulje vrijedi svake potrosne marke, te je u odnosu na Elf koji kupujemo tu i druga markirana ulja, znatno kvalitetniji i bolji. Mislim da je daleko lakse ugoditi novijem motoru, manje izraubanom nego staroj dami.. Do slijedeceg pisanja srdacan pozdrav i hvala Chkoze-u na ukazanoj prilici da testiram Bizol.

DSC03050.jpg
 
Član
RE: Motorna ulja (iskustva sa istima)

Ne mogu da vjerujem da je taj ELF toliko los a tako dugu tradiciju imaju :icon_rolleyes:
Dobro ti je to sto mijenjas na 5000 ;) vecina nas na 10 000 mijenja a ovi sto prodaju nekakva ulja sto kazu da se mijenja na 20-30 pa i vise hiljada predjenih km su meni totalna glupost, bolje i jeftinije ulje uzet pa promijenit ga barem na 10 nego neko od tih pa ne mijenjat po 30 000 predjenih km :icon_rolleyes:

Meni u servisu sipaju seleniu na svakoj zamjeni , na proslom autu sam shell uzimo ne znam koja vrsta,a za ove radne masine kupim ova optima modrica!

Vecina tih ulja je OK ne trena uzet najjeftinije na 10 000 promijenit i ja nisam imo problema ;)
Za ovo "BIZOL" nisam cuo,ako budem imo proliku probat cu , moram na traktoru mijenjat ulje :D moze i ovo za bager :icon_smile:
 
RE: Motorna ulja (iskustva sa istima)

Ma ELF je voda druze..To se radi haman samo za nas ovdje, smece..A 20.000 ili 30.000 KM je previse za zamjenu ulja..
 
Član
RE: Motorna ulja (iskustva sa istima)

ja koristim mobil aral valvoline 10W40 .nikad radi ulja problema imo.nije ni skupo tako da nebi reko da je lose i slab kvaliet.
godisno 2 puta promjenim ulja prije godisnjeg i nakom godisnjeg .Auta preko zime nevozim .max 8000km predem za pola godine sa every day vozilom ,sa fun car ni 2000km
Za jedno vozilo koristim MOTUL 300V LE MANS SAE 20W60 sa tim ako predem 1000km
motori su godiste 87-96
obadva 3,5l motara potrose na max kilometrazu ca.0,5l
m50 u 520i trosi nista od do servisa ni kapi.
m20b27 max litar
sve zavisi u kojem stanju je motor.
 
Član
RE: Motorna ulja (iskustva sa istima)

roki_actros je napisao(la):
Ma ELF je voda druze..To se radi haman samo za nas ovdje, smece..A 20.000 ili 30.000 KM je previse za zamjenu ulja..

Vjerujem da je to bio neki lažnjak...ništa novo za nas, nažalost. Ja sam se družio sa Ininom Deltom 5 15w 40 (4 litra - 18 do 20 KM), takođe zamjena svakih 5000km i nikad nikakvih problema, niti pušenja ulja, niti potrošnje, auto išlo i opterećeno preko dozvole bez problema. Sa 110.000km prodat i vozi još...i vozit će, ako ga pripaze. (Yugo je u pitanju).

Još jedna strana priče o ulju, podmazivanju i pritiscima jesu i filteri....loš filter može biti fatalan po motor, da je ulje ne znam ti kakvo.
 
Pa pazi, kupovao sam Elf i u ovlastenom, i nema gdje nisam, svugdje je isti..Ljudi se mahom zale..Sto se tice filtera to je 100 % tacno ;) Pogresan odabir filtera moze dovesti do fatalnih ostecenja motora..
 
Član
Hm....iskreno, prvi put čujem da se neko žali na kakvu renomiranu marku ulja, ako izuzmemo lažnjake. Čak, po ovlaštenim Reno servisima nude i Motrio ulja, kao jeftiniju zamjenu za Elf ulja...i sve to ima dozvolu da se sipa i u najnovija auta.
 

rs6

Član
e ovako posto sam procitao 90 % postova, da se i ja pribiljezim u temi :)
posjedujem audi a6 2.5 tdi ( c4 model ) presao 370 000 sipam " ina delta sint 10w40 " mijenjam na 5000 - 7000 zavisi kako kad stignem uglavnom od sipanja do izmjene mi potrosi od 0.5 - 0.8 l .
eh sad kakvo je vase misljenje o tome volio bih cuti ...
 
Član
Ina proizvodi dobra ulja, bar mineralna i polusintetička, ali ne bi ih trebali hvaliti puno, da ne poskupe...:cool:
 

rs6

Član
Kenno je napisao(la):
Ina proizvodi dobra ulja, bar mineralna i polusintetička, ali ne bi ih trebali hvaliti puno, da ne poskupe...:cool:

a jbg sint skocio sa 6.50 na 8 KM ja dosad s njihovim uljima nisam im'o problema, eto s ovim castrolom sto sam dobio iz njemacke i sint-om razlika u potrosnji castrola otprlike jedno 2 dl manje trosi ....
 
Blizi se i meni zamjena ulja, pa kontam koje ulje sipati... inace, radio sam osvjezenje motora prije 15k km i do sada sam 3x mijenjao ulje (Ina Delta 5)... jednom sam ga morao pomijenuti nakon 3k km, palila mi se lampica od ulja.. pogledam nivo ulja uredu.. ajd rek'o da ga zamijenim, kad ono ko voda :icon_eek: nakon zamjene sve udure...

inace ulje mijenjam svaka 3 mjeseca ili ti ga 4x godisnje :D sad bi da naspem polusintetiku.. ulja trosi od zamjene do zamjene cca 1l na 5000 km... gledao sam OMW Bixol 10W/40 63.00 KM i Castrol Magnatec Diesel 10W/40 50.50 KM.. inace oba ulja zadovoljavaju Audi/VW 505.00 specifikaciju... u pitanju je audi 90.. 2.0 diesel
 
BHT Ovisnik
koje da uzmem,castrol magnatec ili mobilovo, 10w40 1.8i motor ?
koristio sam castrol,u 10 000km mi nije trunke potrosilo ulja,ali servis gdje radim mi je predhodno bio nesto zeznuo oko auta pa samo zbog tog mi se ne ide u njih,a ovom drugom servisu rade samo MOBIL
 
Član
Ovo i mene zanima, razmisljam se koje ulje da sipam, neko preporucuje mobil a neko motul kao extra ulja, sa 20k nisam zadovoljan pa bih promenio...
 
N

nenad

RE: Motorna ulja (iskustva sa istima)

roki_actros je napisao(la):
Bizol DIESEL 15W-40

Vecina forumasa je manje vise cula za novi proizvod na nasem trzistu a zivot znace nasim vozilima. Generalni uvoznik, zastupnik, prodavac ili kako god zelite je BMM Zenica.

08.10.2011. godine dobio sam ulje, da izvrsim testiranje, jer je ulje na nasem trzistu totalna nepoznanica.

S obzirom na to da pravim veliku kilometrazu mjesecno, godisnje, u toku 12 mjeseci u prosjeku napravim 5-6 izmjena ulja (nekada i vise). Ulje vozim najduze 5.000 KM ne bitno kakvog je kvaliteta i koliko kosta. Do sada sam probao razno-razna ulja, od Castrola, Shella, Elfa (koje je ujedno i najvece smece koje sam ikada nasuo u motor), Mobila, Ine, Modrice, Power Oil-a (koje se ujedno pokazalo i kao najbolje i najpostojanije u mom F8M-u koji trenutno ima oko 365.000). Pomenuto ulje koristio sam 2 godine i nisam imao zamjerki. Na 5.000 KM motor bi potrosio do 8 dcl. ulja od sipanja do izmjene. Ulje u motoru nema kad ni zastariti jer jedva da uspije sastaviti i 3 mjeseca u motoru. Elf Sporti TXI je zadnje od Elfa sto sam probao i situacija je slijedeca: na 1.000 KM sam izvrsio kontrolu, falio je 1 litar ulja..OK dospem, analiziram i prikupljam informacije o cijenama karika, gumice ventila, lezajeva itd. Auto lose vuce, dimi, povecao potrosnju, ima strasno los pritisak ulja (do 2,3 bara max po VDO mjernom uredjaju). Nakon 2.500 KM u motoru od 3,6 litara ostalo je jedva 1 litar ulja..Uspio je cak taj strasni Elf da dospije i u usis pa i u ispuh, ali ne samo to, dosao je cak i do zadnje haube i besplatno mi zatamnio zadnju sofer sajbu putem svog bliskog saradnika auspuha.. Vec sam pomislio da je motor otisao u vjecna lovista..Ventili su lupali strasno, karter je zvonio, a motor jako nemirno radio..Vratio sam se na Power oil koji je u voznji drzao konstantnih 3,9 - 4,1 bara po VDO-u. Na uzbrdicama VDO bi davao informaciju od dobrih 3,8 ili cak odlicnih 4 bara..

Usipanjem Bizol ulja koje je za mene totalna nepoznanica kao i za vecinu drugih pretpostavljam, prvo sto sam prijetio jeste da ima drugaciju boju (zato ga valjda i zovu zeleno ulje, sto bi moj dobar prijatelj rekao Bismillahi ulje zato je dobro)..U startu se da (za izostreno uho vrlo lako) primjetiti da motor daleko bolje sklada svoje taktove sa Bizolom. Ventili su mnogo tisi, karter ne zvoni, pritisak ulja po usipanju i paljenju konstantan na 3,9 bara. Sa Bizolom u odnosu na Power oil pritisak u odredjenim fazama je neznatno nizi (u prosjeku za 0,1 bar) sto je realno gledano nista.. Ulje se jako dobro ponasa kako hladno tako i "jako ugrijano".. Ono sto sam uspio primjetiti u prvih 1.000 KM da registrovane potrosnje ulja za sada nema. Nasuo sam 3,7 litara te je stanje na mjeracu (kako manuelnom u motoru, tako i "digitalnom" na satu) za sada nepromjenjeno.. Motor ne pusi u voznji, ne prlja filter zraka (sto je opet u jednu ruku normalno za motor koji je pregazio 365.000 KM bez otvaranja sto je opet jako bitno napomenuti).. Za sada sam prezadovoljan i svaki dan me ulje ponovo iznenadi jako prijatno sto je jako bitno u cijeloj prici. 99% Bizol Racing sipat cu i u GT Turbo. Slijedece pisanje biti ce na 2.500 KM (na pola ciklusa) pa cemo znati dalje rezultate. Jako bitno za napomenuti (bar meni) je temperatura ulja.. Bizol se jako dobro nosi sa zagrijavanjem nema pretjeranih oscilacija. Usudio bih se reci da kao vlasnik vozila koje "gazim" svakodnevno mogu primjetiti svaku sitnicu na autu..Tako sam zamjetio da auto ima bolju vucu, pretpostavljam zbog boljeg zaptivanja "supljina" izmedju karika i cilindra. To bi se dalo utvrditi mjerenjem kompresije, no to je vec druga prica. Sto se tice potrosnje goriva, jos je rano govoriti o tome. Chkoze rece da je na Meganu potrosnja pala, sto je vrlo moguce zbog gore prethodno recenog o zaptivanju bla bla.

Na kraju zakljucak..Bizol Made in Germany dobro prija staroj dami, te se za sada dobro slazu i grade stabilnu zajednicu.. U svakom slucaju za sada uljeva mnogo povjerenja, te ukoliko bude "postojan" u 5.000 KM u buduce ce teci venama i krvnim sudovima F8M-a nadam se jos jako dugo.

Sve u svemu tko nije probao, neka proba, nece se pokajati niti jedne sekunde. Ulje vrijedi svake potrosne marke, te je u odnosu na Elf koji kupujemo tu i druga markirana ulja, znatno kvalitetniji i bolji. Mislim da je daleko lakse ugoditi novijem motoru, manje izraubanom nego staroj dami.. Do slijedeceg pisanja srdacan pozdrav i hvala Chkoze-u na ukazanoj prilici da testiram Bizol.

Mogu samo potvrditi da je Bizol jako dobar, uzeo sam ga od istog covjeka kao i Roki, bolji mi je i od Castrol Magnateca i Selenie koje sam godinama sipao u Punta. Ja nisam uzeo ovo Green, vec Gold 10w-40 i odlicno je :123:
 
Top