Vrste i potrošnja ulja - iskustva i savjeti

Vrste i potrošnja ulja - iskustva i savjeti

Član
Treba koristiti ulje koje proizvođač preporučuje za određena klimatska područja...ako nema problema, korisiti isto ulje i dalje....kod motora pri kraju koriste se gušća ulja, da bi se smanjila ili prikrila potrošnja istog...pri hladnom startu na -15 puno je bolje 5W ulje od 10W ulja...
 
Ovako situacija je slijedeca. Zimus tik prije onog velikog snijega mijenjao ulje, nasuo Fuchs TITAN super syn 5w40 za pumpa dizna motore, inace vozim golfa 4 2003 god tdi pd 74kw. Prilikom mijenjanja majstor kaze dovoljno je 4l.Ja dosao kuci lijepo poravnio auto i dospem 150ml i na mjeracu dodje do vrha onih kockica, rekoh neka ga tako. Nakon 5000km pogledam fali oko 200ml,dospem opet kad juce mjerio na 8300km fali 450ml, tako da je za ukupno 8300km popio 800ml ulja. Auto ne dimi kad ga stisnem vuce fino radi mirno...Ne znam sta bi mogao biti razlog potrosnje al sam planirao da kupim Castrol u Magni pa da vidim sta ce biti. Inace voznja je vise otvoreni put nego grad, nekad u cugu i 600km...Ako ima ko iskusan nek mi preporuci...
 
JasminTDIGolf je napisao(la):
Ovako situacija je slijedeca. Zimus tik prije onog velikog snijega mijenjao ulje, nasuo Fuchs TITAN super syn 5w40 za pumpa dizna motore, inace vozim golfa 4 2003 god tdi pd 74kw. Prilikom mijenjanja majstor kaze dovoljno je 4l.Ja dosao kuci lijepo poravnio auto i dospem 150ml i na mjeracu dodje do vrha onih kockica, rekoh neka ga tako. Nakon 5000km pogledam fali oko 200ml,dospem opet kad juce mjerio na 8300km fali 450ml, tako da je za ukupno 8300km popio 800ml ulja. Auto ne dimi kad ga stisnem vuce fino radi mirno...Ne znam sta bi mogao biti razlog potrosnje al sam planirao da kupim Castrol u Magni pa da vidim sta ce biti. Inace voznja je vise otvoreni put nego grad, nekad u cugu i 600km...Ako ima ko iskusan nek mi preporuci...

to je normalno.. jbg nije nov motor pa da ne trosi "ni kap"... uzmi u obzir predjene kilometre, turbina itd.
 
e ovako sada je unutra 15w 40 castrol (samo nadolivam:icon_smile: ) okrenuto 494000km
red da se promjeni pa sto bi preporucili, isto da nastavim ili??....
 
Član
AllClimate range.jpg




Ima li netko iskustva sa Valvoline 10w40 all climate? Ili opcenito sa Valvoline uljima ako nista drugo?
 
Član
Dobro je Valvoline...ako je orginal. Premda, ne pamtim kad sam negdje vidio da neko prodaje Valvoline...
 
Član
2 godine su sipali u Castrol 5w30 i trosio je skoro litar na 10 hiljada km
zadnje 3 godine na moj zahtjev sipaju Mobil 1 0w40 i ne potrosi vise od 2-3 dece na 10 hiljda kilometara
oba ulja odgvoaraju fabrickoj specifikaciji ali eto Mobil 1 se manje trosi ne znam zasto
oba ulja iz ASA Auta
 
Član
2 godine su sipali u Castrol 5w30 i trosio je skoro litar na 10 hiljada km
zadnje 3 godine na moj zahtjev sipaju Mobil 1 0w40 i ne potrosi vise od 2-3 dece na 10 hiljda kilometara
oba ulja odgvoaraju fabrickoj specifikaciji ali eto Mobil 1 se manje trosi ne znam zasto
oba ulja iz ASA Auta
hehehe ja baš obrnuto iskustvo imao, mobil trošio ko lud a sad castrol dosta manje, ali stvar je u gradaciji, ja sam nasuo castrol edge sport 0w40 i to mu do sad najbolje paše, ali ja sam svakako sretan ako potroši 3 litra na 15000 km :)
 
Član
hehehe ja baš obrnuto iskustvo imao, mobil trošio ko lud a sad castrol dosta manje, ali stvar je u gradaciji, ja sam nasuo castrol edge sport 0w40 i to mu do sad najbolje paše, ali ja sam svakako sretan ako potroši 3 litra na 15000 km :)
pa i meni manje trosi sa 0w40 nego sa 5w30 al nije bio isti proizviodjac pa nisam siguran do cega je
al generalno svi preporucuju Mobil 1 0w40 za moj motor i samo to cu da sipam :)
 
Član
Svaki motor trosi ulje, koji ne trosi taj ce za 50 000 karika nece imati nikako i na stublinama imati risove kao da je presao 500 000km.... normalnom voznjom svaki motor koji je dobar ce potrositi oko 0.5L pa i do litre na nekih 8 000km predjenih. Ali ako se auto stisce cesto (pod stisnuti ne racunam kao vecina sto stisne prva na 5k a druga na 5k rpm i tako 4-5 puta u 5000km predjenih ili pretice i vrati u drugu i stisne do crvenog i u trecu presalta i vozi normalno poslije toga i vice ja stiskao. Prva, druga, treca, pa i cetvrta sve uci u crveno i ici pun gas i to je stiskanje i tada ce uzeti i kilu na 1000km) stiskanje takvo, recimo jednom na svakih predjenih 500km, tad je normalno i da uzme i do kilu na 3-4000kmpogotovo ova nasa ulja, nekima je i kila na 1000km normalna da uzme... Koliko potrosi ulja nije pokazatelj da je motor u losem stanju, Motor se moze vidjeti u kakvom je stanju na jutarnjem paljenju, ako baci plav dim na paljenju, kad se pocne stiskati auto i ako na visim obrtajima baca plav dim, ili cak u radi ima plavkastog dima, to se svodi na los motor a govorim ovo za atmosferca, ako je turbo onda treba ustanoviti da li je turbo ili motor los, takvom motoru treba osvjezenje ili pak nekima i generalka. A potrosnja ulja pa i kila na 5k km ne znaci da je los motor, neki motori fabricki novi trose i kilu na 8-10 000km, i da zapamtite da svaki motor trosi ulje, dizel motor manje potrosi jer normalno ima i manje rpm, svega do 4000 i rijetko kada i ide na te obrtaje jer vecina sto stisne, stine do nekih 3500 i salta, benzinci imaju 6-7-8000+rpm i oni cesto idu na te obrtaje tako da oni i hoce vise da potrose ulja sto je i normalno, bitno je da nema dimova na auspuhu poput plavog dima na paljenju i plavog dima na visim obrtajima.
Ni prerijetko ulje ne valja kao ni pregusto ulje...
Ulje sipas sto je fabrika rekla, 5w-40 i ako ga trosi onda sipaj 10w i trosice manje ga,
Slika govori sve :)
84porscheownersmanualoilrec.jpg
 
Poslednja izmena:
Član
BMW e46 320d sa 110 kw, pređenih 260 hiljada, majstor sipa svoje ulje full sintetic 5w-30 neko Wurtz-ovo iz velikih buradi , od zamjene do zamjene ulja n dakle nekih 7-8 hiljada ne potroši ga ni 0.5 litara, bukvalno nema potrebe provjeravati nivo ulja. :happy:
 
Neko iskustvo sa audiem a4 b8 2010g 2.0 tfsi 132kw trosi mi litar na 500 km inace sipo sam castrol 5w30 poceo je da trosi ulje na 70000 a sad ima 106000 i potrosnja se povecava
 
Neko iskustvo sa audiem a4 b8 2010g 2.0 tfsi 132kw trosi mi litar na 500 km inace sipo sam castrol 5w30 poceo je da trosi ulje na 70000 a sad ima 106000 i potrosnja se povecava
stndardno za taj motor, izvini ali ja ga ne bi da mi ga neko dzaba daje :( , nadam se da ces rijesiti problem ;)
http://www.audi-sport.net/xf/thread...-2015-ongoing-thread-2009-2011-models.237270/
https://www.audi.co.uk/about-audi/latest-news/audi-uk-bbc-watchdog-oil-consumption-june-2015.html
http://www.a5oc.com/forums/a5-general-q/90849-2-0-tfsi-oil.html
 
Top