Vrste i potrošnja ulja - iskustva i savjeti

Vrste i potrošnja ulja - iskustva i savjeti

Član
MTR je napisao(la):
Menjicu , zna se na kakva auta / motore ide suhi karter

Na najbolja :D :D :D

Salim se, pa jeste zna se, ali kazem to je opet druga krajnost, nego kazem da je bolje da bude na sredini nego na max, iz mnogo razloga i necu reci da bolje znam od vas, i necu da se kladim pogotovo ne u kljuceve.

I prihvaticu drugacije misljenje ili priznati da grijesim, ako mi realno i tacno objasnite, zasto je bolje da ima vise ulja, vise od polovine a pod uslovom da je sipka tacna.
Jer ako cemo opet u krajnost i sipku bi trebalo ocrtati ponovo ili samo iskontrolisati kad se uradi generalka prava, ili cak samo rastavi i sastavi motor, ili sto je kod nas cest slucaj iskrivi odnosno ulupi karter ili ....

Ali da se vrratimo na temu, sta mislite o ovoj Optimi sto sam ja sipao, meni se pravo dobro pokazala iako je domaci proizvodjac. Eko Plus 5W30.
I sta kazete na njihovu preporuku da se vozi 30 000 KM ?
Ja nisam smio bas toliko ali sam vozio izmedju 15 i 20 000 i dalje cu, jer sam cak dobio i neki vid garancije, doduse usmene ali dobro, da u slucaju da se bilo sta dogodi vezano za lose ulje, dovezem njima auto i da ce ga oni popraviti.
 
Član
Zimi je bolje da je ulje na pola šipke zbog bržeg zagrijavanja. Ljeti je bolje da je do maksimuma zbog toga što se dešava da pumpa ostane polusuha, nema podmazivanja ili je jako loše na trenutke, jer ulje se ulje digne na glavu motora, te usljed slabije tečnosti ne stiže da se "brzo" vrati u karter motora.

Ima tu još caka sa manje viskoznim uljima, no možemo reći da je ovo dovoljno dobar razlog. Tko je u pravu?:D
 
Član
S obzirom da je ZELA-ina tema da se upisem... Dobra jako.
Iako FIAT preporucuje Seleniu, ja sam osto vjeran Castrol Magnatec 10w-40. Presao skoro 30.000km. Normalnom voznjom po gradu ne trosi nista, ostrijom voznjom moram dosipat svakih 4000 km malo manje od litar ili litar. Inace mjenjam svakih 10.000 km.
Ljeti je uvijek preko pola, pogotovo kad krenem na more. Zimi je uvijek na sredini...

Za sada bez ikakvih problema...:icon_biggrin:
 
Član
S obzirom da je ZELA-ina tema da se upisem... Dobra jako.

Hvala brate. Pošto me ne voliš, mislio sam da ćeš nešto drugo napisati:D
 

MTR

Član
Menjicu , ne mozes u Bosni imat interval izmjene na 30000 km , to moze al samo u EU gdje je gorivo cisto , i Peugeot ima intervale od 20 i 30 hiljada al se ovdje mijenja na 10-15 hiljada .

Najbitnije kod ulja posebno za motore sa turbom je izdrzljivost uljnog filma na stublinama , ako on pukne cao amore , prije par godina sam pricao sa jednim rejserom iz Tuzle ( Krajinovic ) kojem su ponudili tada tek pristigli OMV Bixol 5w40 i on im je rekao da ako rikne motor usljed pucanja filma i to se naknadno utvrdi kao tacno da mu kupe novi motor , no medjutim ulje je izdrzalo sve torture Igmana
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
S obzirom da je ZELA-ina tema da se upisem... Dobra jako.

Hvala brate. Pošto me ne voliš, mislio sam da ćeš nešto drugo napisati:D

Ja postujem sve dok je razgovor u granicama normalnog, forum nas je skupio na jednom mjesto iz svih krajeva nase BiH i dalje...
Tu smo da razmjenjujemo iskustva, ne da trazimo mane jedno drugom koliko ko zna:icon_biggrin::icon_biggrin:

:icon_exclaim:
 
Član
U JTD motor sipam preporuceno ulje za ovaj motor originalno SELENIA
10W40 turbo diesel i nemam nikakvih problema.
2 zamjene ulja od kako je auto kod mene na 10000km i nisam dosipao izmedju zamjena.
 
Član
Ja ljeti u Astru - Benzinca sipao Mobil 1 Super M 15W40 i ulje mi se pokazalo extra dobro, auto radi k'o sat, potrosnja ulja je bila skoro pa neprimjenta do zamjene na 10.000km, mozda nekih 0,3 do 0,5 ne mogu tocno reci...
 
Član
Menjic je rekao:"I prihvaticu drugacije misljenje ili priznati da grijesim, ako mi realno i tacno objasnite, zasto je bolje da ima vise ulja, vise od polovine a pod uslovom da je sipka tacna. "

Čekam odgovor:icon_rolleyes:

:D
 
Top