Vrste i potrošnja ulja - iskustva i savjeti

Vrste i potrošnja ulja - iskustva i savjeti

Član
ZELA GTI je napisao(la):
Menjic je rekao:"I prihvaticu drugacije misljenje ili priznati da grijesim, ako mi realno i tacno objasnite, zasto je bolje da ima vise ulja, vise od polovine a pod uslovom da je sipka tacna. "

Čekam odgovor:icon_rolleyes:

:D

Pa hocu i prihvatam, mada ima i kartera sa kojekakvim scraperima i pregradama protiv buckanja, al dobro sad to :D

Znaci da se nadjemo sad na 3 cetvrtine, to je najbolje :D :D :D
 
Član
Dosad je bilo vozi u ovlasteni pa sta naspu Kazu da je kastrol profesional a ja ga ne nadjoh takvog osim slx - mozda grijesim Platis 120 maraka i cao drugari Posto ne prelazim veliku kilometrazu godisnje - ne dozvoljava mi sluzbeno auto bezveze mi bacati lovu kad mogu proci jeftinije upola u svojoj reziji Ova solucija sa mobilom (znam samo da je 5w40) se pojavila iznenada Ulje je orginalno a refundacija je u pitanju Posto nema zamjene do proljeca nisam obraco paznju na tip cijene icija iskustva i da li ga ima uopste na nasem trzistu O tom ulju znam samo zvucno ime pa ako neko ima iskustvo slusam vrlo rado
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
menjic: Radiš krivu stvar, ne smiješ dopustiti da ulje pređe ispod pola mjerne šipke, a ne do minimuma. Ja uvijek sipam skoro do vrha.

nesobrzi: Isto vrijedi i za tebe

pa nepredje ispod pola,naravno da mjerim vise puta u tih 10 000km,jest da je pola od toga auto put :D
 
Član
ja sipao valvoline dura blend 10w40 prije mjesec dana..zasad ni kapi ne trosi ..ide dobro...izgleda dobro :)
 
Castrol Magnatec 10w 40, mijenjam na 10000km potrosnja ne primijetna nesto malo...uglavnom nema potrebe da dosipam.

Zamjena ulja se radi na odredjenoj kilometrazi (10k,15k,20k..) ili godisnje u slucaju da auto ne prijedje odredjenu kilometrazu i mislim da ovo pravilo vazi bez obzira na vrstu voznje (gradska, autoput....)
 
Član
Mineralno ulje bi ja mijenjao na 6-7 milja. Polusintetiku na 9-10, sintetiku oko 11-12..

Ako ima mnogo gradske vožnje, onda i prije.

Ja nemam potrebu da mijenjam ulje, u intervalu od 9-10 milja dosipam 5 kila:D Uvijek svježe:icon_biggrin:
 
Član
Na 5 hiljada ne potroši mi ni fildžan.Kako naspem tako i ispraznim. PD motor sipao od Wurth-a,Mobila,Castrola...170 hiljada do sada prevalio:cool:
 
Član
U oba vozila sipam liqvi moly odgovarajuča ulja zamjena svakih 6 - 7 tisuća uz filter naravno nikad ne dosipam nemam potrebe golfu prije 3 godine urađena generalka a Stilo ne troši hvala Bogu 143000km Stilo
 
Član
otkako je auto kod mene, do sad 2 puta sam mjenjao na 8k, mobile, 10w40 je unutra, iako mi kazu da sipam 15w40 ravenol ili to neko "slabije" pa sad ne znam... ja sam cak mislio da predjem na Shel plavi (Diesel), isto 10w40 jer bi ga mogao dobiti skoro po cijeni mobila, par maraka vise :)
preporuke ?
 
Do sad sam sipao castrol 505.01 i trosio je na 10000 oko 0.5l a prije 6 hiljada sam nasuo LIQUI MOLY i do sada nije nista potrosio mada ga pocne trositi tek nakon 7-8 hiljade. A liqui moly sam nasuo po preporuci majstora iz TURBO SERVISA iz Uzica kaze covjek da je dosta bolje za turbinu a ima istu specifikaciju za motor . Iskreno ne razumijem se toliko u maziva samo sam ga poslusao pa cemo viditi .
 
Član
funky je napisao(la):
otkako je auto kod mene, do sad 2 puta sam mjenjao na 8k, mobile, 10w40 je unutra, iako mi kazu da sipam 15w40 ravenol ili to neko "slabije" pa sad ne znam... ja sam cak mislio da predjem na Shel plavi (Diesel), isto 10w40 jer bi ga mogao dobiti skoro po cijeni mobila, par maraka vise :)
preporuke ?

Ulje za dizele je gušće od ulja za benzince (zbog raznih aditiva). Preporučuje se ako ti auto troši dosta ulja, inače nemaš potrebe za tim.
 
Član
U svog Seata TDI od kako sam ga kupio sipam Castrol Magnatec 10-40 polusintetičko ulje i mijenjam ga na 7 hiljada km, nikada nije bilo potrebe da dosipam ulje, a od izmjene do izmjene pa skoro ništa ne potroši. S autom sam već prešao 50 k i tako je od prvog dana i nema nikakvih problema. Sa Castrolom sam predzadovoljan.
 
Top