Vrste i potrošnja ulja - iskustva i savjeti

Vrste i potrošnja ulja - iskustva i savjeti

Član
Kakav je auto forum bez ovakve teme?:icon_rolleyes:

Potrošnja ulja mnogo govori o stanju motora i načinu vožnje, no ne mora biti odlučujuća stavka. Danas smo bombardirani stotinama vrsta ulja za različite motore, većina proizvođača automobila preporučuju određene marke ulja i specifikacije za svoje motore. U takvim potezima se nalazi mnogo politike, no najmanji problem su proizvođači automobila. Veći problem je naše tržište na kojem se nalazi mnoštvo splačina od ulja koje se prodaju pod orginalnom ambalažom.

U svoje auto sam sipao polusintetičko ulje Total Quartz 10W40, no pri posljednjoj zamjeni sam prešao na Fuchs ulje iste gradacije.

Inače, potrošnja ulja mi je 0.5 kg na 1000(tisuću:D) kilometara.

Kakva su vaša iskustva s pojedinim proizvođačima ulja, kolika vam je potrošnja ulja?
 
Na Astri Castrol Magnatec na 10 hilj mijenjam 3.5 L stane 10W - 40 neode ni fildzan

u druga gti V sipa cistu sintetiku na hilj km oko 1 l ulja potrosi sto i po papirima pise

tako da na jednu svoju zamjenu on potrosi tri moje kolicine ulja

:)))))))))
 
Član
kod mene bila ina synt 10w40 na nekih 5000kad i mjenjam oko litar nadospem a zna se kako vozim :)
sad je unutra bmw original 10w40 i evo vec sam 3000 presao nije se pomaklo na sipki
 
Član
ja kupujem INA synt 10w40,nesto ispod 8KM po litru za dzipa,stane oko 10 litara,pa moze svakavo
u pola je islo fuchs (mislim da se tako zove),isto 10w40,42-43KM 5 litara
u astru ce malo kvalitetnije :D
dzip potrosi nesto malo od mijenjanja do mijenjanja,polo je znao uzet 0,2-0,3litra
auta se ne gasaju,normalna voznja...u jarana bmw hoce popit poprilicno,al ako se uzme da je stalno blizu blokade,mora :D
 
Član
meni rekli za ovaj motor mozes sipat bilo sta, samo da se malo podmaze :D

salu na stranu dok se vozilo u ovlasteni sipao se castrol 5w40, mislim, ali sta oni sipaju pod tim castrol, to se moze nagadat,... zadnja dva puta nasuto ravenol 15w40, ne trosi nista "vise", ono standardno "sto podmaze motor i to je to, mijenja se od servisa do servisa i vozi...
 
Član
Neki motori troše više od drugih, pogotovo u ekstremnim uvjetima i pri visokim obrtajima. U tvorničkim preporukama većine proizvođača piše da je potrošnja do 0.5 - 0.8 kg na 1000 km normalna. Kod nekih motora ide i preko 1.5 kg.

@Limpi: Nemoj sipati mineralno ulje, uspi neku polusintetiku 10w40
 

MTR

Član
jao siroka je tema , ovako je kod mene , do 100 hiljada sipa se puna sintetika 0 ili 5w , od 100-200 hiljada se prelazi na 10w , cim auto ima vise od 200 na satu automatski se sipa 15w , osim u iznimnim slucajevima kad je auto dobro odrzavano i cesce se radila izmjena od deklarisanih 10/20 ili 30000 kilometara , problem kod promjene gradacije je sto lezajevi radilice ispadnu iz one svoje "cementacije" i eto problema , drugi problem je , bez obrira na istu gradaciju ulja neki proizvodjaci stavljaju 4 a neki 7 aditiva u ulje i opet imas problem
toliko
 
Član
Mislio sam da pišemo o svemu;) Naravno, ulja imaju podmazujuća svojstva ali imaju i svojstva pročišćivanja. Ta svojstva nisu isto izražena kod drugih vrsta ulja i tu može nastati razlika. No, inače je pravilo da se marke ulja smiju miješati;)
 
Član
to mene buni, jedni kazu sipaj cistu sintetiku, ono 5w40... drugi nema potrebe, stari je to motor, po autodati moze i 15w40, mineralno..... ili da mu sipam 10w40 polu-sin, :icon_question: trenutno je na 137.600, na 140.000 bi trebao mijenjat, pa sta bi bilo najbalje da sipam... ostanem na istom, ili mjenjati...
 
Član
Kod mene kao i kod zele slucaj, Total Quartz 7000 - 10W40, ako ima mnogo startova i voznja do blokade, oko 0,5l na 1000 km. S druge strane, ako su kakve duze relacije upitanju, gdje ga gotovo nikako ne vrtim preko 6000 o/min, tad zna potrosit 0,1 na 1000 km. Ta potrosnja se ne mjenja od kad sam kupio auto...
 
Repsol 10w40 izmjena ulja i filtera na oko 7000....potrosnja od servisa do servisa oko 0,5 ...prije sipao Valvoline iz ovlastenog servisa (garancija da je orginal) medjutim,sada s Resolom,osjetna razlika u radu masine... FiJat TD100
 
Član
U Stila sipam Wurth-ovo ulje, evo presao vec 13k km i dosuo samo 0.2litre na 10k km! Uvijek ga stedim dok se ne ugrije masina, a onda po potrebi zavrti do 6000!
 
Top