Vmax

Vmax

Član
@Suki, autu na 80km/h je potrebno 10ks da savlada otpor, a na 160km/h, potrebno je 80ks, znači ako je brzina 2x veća, potrebna je 8x veća snaga, za ovo su uzete srednje vrijednosti, i ima članak na wikipedia.com... ima tu još dosta faktora, koji utoči na max brzinu, ja sam samo htio pokazati da je teoretski moguće, ali mi ne daju ovi naučnici :)

@Porschefan, to sam govorio do početka :)
 
Član
koji je ovo *****? ko je mene stavio za autora teme? ja ovu temu uopce nisam postavio? molim admine da ovo regulisu, doslo mi je 50-60 notifikacija...
 
Član
Deyo: O kakvom napadu pričaš? Umjesto matematičkog (krivi izraz) dokaza ti si izbacio neke nebulozne cifre.

Evo nevalja ti link:lol::lol:
 
Član
Porschefan je napisao(la):
dellas je napisao(la):
Ako mersedes cls tezak skoro 2 tone sa 225ks (320cdi) ide 246, onda moze i astra 260. Pitanje je samo koliko dugo ova astra moze da radi kad iz 1.9 dizel motora ima 225 ks....

De kolega nemoj i ti majke ti.... ;)

CLS...........Cd = 0.27
Astra H..... Cd = 0.34

Ovo Cd ti je koeficijent otpora zraka

A sta je sa masom??
 
Član
Evo našao sam ti link... http://ecomodder.com/forum/tool-aero-rolling-resistance.php , podatke o aerodinamičnosti i težini imaš na carfolio.com, pa izvoli popuni ;)

@dellas, otpor trenja, tj masa, gume, cesta, da nema otpora vazduha, bilo bi ti potrebno 10ks, da ideš 260 u ovoj Astri, ali ti treba još 230ks da savladaš otpor vazduha.
 

JD.

Član
RE: Astra H 1.9 CDTI >> SM >> 225 ks stage 2

SM chip tuning je napisao(la):
OPC ima limiter na 260 km/h a moze ici oko 250 km/h stock jer mu je mapa na vecim obrtajima tako napravljena da mu oduzima snagu i smanjuje boost i ne moze da ide preko dok se ne uradi remap.

OPC nemoze dalje od 240-245 tako da mu nije potreban limiter na 260 kad nemoze toliko ici ni u snu. objasni mi svrhu limitera na 260 ako auto ide 245 max ?

poredjenja radi GOLF VI GTI 210ks ima max brzinu 235, znaci nerealnoo je ocekivati da dizlo Astra ide 260 sa isto ili malo vise konja

ako taj ima sliku sa GPSa nek nam je postavi :D
 
Član
RE: Astra H 1.9 CDTI >> SM >> 225 ks stage 2

JD. je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
OPC ima limiter na 260 km/h a moze ici oko 250 km/h stock jer mu je mapa na vecim obrtajima tako napravljena da mu oduzima snagu i smanjuje boost i ne moze da ide preko dok se ne uradi remap.

OPC nemoze dalje od 240-245 tako da mu nije potreban limiter na 260 kad nemoze toliko ici ni u snu. objasni mi svrhu limitera na 260 ako auto ide 245 max ?

poredjenja radi GOLF VI GTI 210ks ima max brzinu 235, znaci nerealnoo je ocekivati da dizlo Astra ide 260 sa isto ili malo vise konja

ako taj ima sliku sa GPSa nek nam je postavi :D

ima svrhe limiter jer se moze dogoditi dio auto ceste koji ide blago nizbrdo i jos malo vjetra u leđa i eto jos 15km/h....
 
Član
-Suki- je napisao(la):
Sm chiptuning zeli reci ovo:
nije bitno koliko max KS ima auto ako se prica o vmax....
bitno je koliko ks razvija masina u podrucju rada sa kojim dostize vmax....
zato je vmax problem za turno dizele i tbenzince jer ulaze u visoke rpm gdje je kriva u velikom padu i cesto nemaju ni 40% snage,nekima je to namjerno napravljeno,nekima sama koncepcija turbo punajca i pratecih stvari to ne dopusta.
to je jedan od razloga zasto N/A benzinci lakse postizu veci vmax jer im je max ks gotovo pred red line-om.....
desava se to da benzinac 1.6 sa 105 ks na 6000rpm ima vise ks nego turbo dizel sa 160ks pri 3/4 svojih raspolozivih RPM-a

BRAVO SUKI o tome cijelo vrijeme pricam...
 
Član
zato turbo dizeli gube trku kad ubace u 5-tu protiv dosta nejaceg N/A benzinca jer je on vjerovatno tek 4-oj u punoj snazi i jos ima 5-tu u kojoj ce takođe vrlo brzo postici punu snagu koja ce biti veca od snage turbo dizela protiv kojeg se bori i kojem je snaga u sve vecem i vecem padu....
 
Član
a ubrzanje je bitno za konacnu brzinu takodje,objasnio sam medju prvim postovima zasto.

motor ne zna kad mu je max brzina on stalo ima zelju da ubrzava i ubrzava i kad to ubrzanje bude jednako svim silama protiv kojih se auto bori tad motor prestane da ubrzava i ide konstantnom brzinom i to mu je V max.

teza auto mnogo lakse mogu da odrzavaju vece brzine gdje su inercije vece ali ta masa im moze smetati da ranije prestanu da ubrzavaju,mada ne mora da znaci,to zavisi od koncepcije motora i mjenjaca.
 
Član
Deyo je napisao(la):
Evo našao sam ti link... http://ecomodder.com/forum/tool-aero-rolling-resistance.php , podatke o aerodinamičnosti i težini imaš na carfolio.com, pa izvoli popuni ;)

@dellas, otpor trenja, tj masa, gume, cesta, da nema otpora vazduha, bilo bi ti potrebno 10ks, da ideš 260 u ovoj Astri, ali ti treba još 230ks da savladaš otpor vazduha.

Ovo je program:icon_rolleyes: Da li ti je sada jasno zašto sam se smijao tvom "matematičkom" dokazu? Iz brzine kretanja si odjednom izvukao watte. A vidiš koliko je podataka potrebno da bi se dobila i približna slika. Neki podatci nikako ne utječu na rezultate. Gubitci kod prijenosa npr.
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
a ubrzanje je bitno za konacnu brzinu takodje,objasnio sam medju prvim postovima zasto.

motor ne zna kad mu je max brzina on stalo ima zelju da ubrzava i ubrzava i kad to ubrzanje bude jednako svim silama protiv kojih se auto bori tad motor prestane da ubrzava i ide konstantnom brzinom i to mu je V max.

teza auto mnogo lakse mogu da odrzavaju vece brzine gdje su inercije vece ali ta masa im moze smetati da ranije prestanu da ubrzavaju,mada ne mora da znaci,to zavisi od koncepcije motora i mjenjaca.

veca masa moze pomoci pri presaltavanju u posljednju brzinu jer ima vise momentuma i samim tim doprinosi laksem savladavanju otpora vazduha.....
takođe moze doprinijeti ako motor ima malu ''rupu'' da uz pomoc mase lakse ''preleti'' preko iste i dođe do veceg vmax-a....
ali opet,sve zavisi kako srđan kaze od koncepcije do kokcepcije a ponajvise od gear ratia i same krive snage...
 
Top