Vmax

Vmax

Član
Ja tebe Zela ne kontam nikako, shvatam da se ne razumiješ, tu imaš više formula, suštinska ona koja izračunava otpor vazduha i trenje, nema veze sa prenosom brzina, i da ima tu su uvršteni prosječni podaci, što važe za većinu auta, tako da je slika veoma približna u svakom slučaju. Ti možeš pričati šta hoćeš ali to je tako, i vaditi se na neke gluposti.
Ti watti predstavljaju rad, ti očigledno ne razumiješ šta su jednačine.
 
Član
Oy majko. Ja ne razumjem šta su formule.

Pa pogledaj koeficijente koje unosiš u program. Od gustoće zraka, vrste goriva do GUBITAKA NA PRIJENOSU.

Fuel energy density, Engine efficiency, Drivetrain efficiency, Air Density...

Stvarno deyo:lol::lol:

p.s. Da toliko se ne razumijem da sam završio tehnički fakultet i položio par fizičkih, statičkih i dinamičkih predmeta.:icon_rolleyes:
 
Član
Astra je napisao(la):
koji je ovo ku*ac? ko je mene stavio za autora teme? ja ovu temu uopce nisam postavio? molim admine da ovo regulisu, doslo mi je 50-60 notifikacija...

ha ha ha nisi smio pitati za vidio clip :)
 
Član
Utrošeno watti, W * s = 1 J, nebitno...

Uzmi ti fino kredu, povuci jednu horizontalnu liniju, nacrtaj auto tipa stojadin, odredi fino sile i zadaj se, i kad potrošiš par sati, vrati se ovdje i napiši da sam bio u pravu ;)

Ako nećeš, onda zanemari sve osim....

0.5 * gustoća vazduha * brzina^3 * koeficijent otpora * površina = ?
1/2 * 1.22 * 72.2^3 * 0.34 * 2.03 = 215ks

Dodaj još 10ks za otpor trenja, jer znamo da auto ide 260km/h, i biće ti sve jasno, znači tačno 225ks :cool:

Back to school :D

Nema više smisla stvarno, jesmo li se dogovorili, može lock? :lol:
 
Član
(a) Aero drag formula: 0.5*rho * V^2 * Cd * A
Resulting units = Newtons

Pa to piše na tvome linku. Isto kao i ono što sam i prije naveo.

Ti se praviš lud?
 
Član
Nije to dobro napisano ali je proračun tačan.

e31430f0898268091f410282a89503b1.png


Jedinica za snagu je W (Nm/s), nemože biti N...

http://en.wikipedia.org/wiki/Drag_%28physics%29#Power

Nemam se ja šta praviti lud, dvije glavne sile su otpor trenja i vazduha, ostalo manje više zanemarivo, ako si završio to što tvrdiš nema razloga da ne prihvatiš činjenice ;), ja isto tako ne tvrdim da ova Astra ide ovoliko, ali tvrdim da može.
 
Član
Da, to je to. Opet ponavljam ako pogledaš svoj link vidjeti ćeš da imaju koeficijenti za gubitak na prijenosu, gustoću(vrstu) goriva, itd. Npr. Gubitak na prijenosu prelazi 15%, zavisno od vuče. Razumiješ?

Nekome je mjenjač zanemariv a Srđan govori da je to najbitnija stavka.

Nisam ni rekao da ovaj link nije uredu;)
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
Astra je napisao(la):
koji je ovo ku*ac? ko je mene stavio za autora teme? ja ovu temu uopce nisam postavio? molim admine da ovo regulisu, doslo mi je 50-60 notifikacija...

ha ha ha nisi smio pitati za vidio clip :)

Ovo je najjača izjava do sad , smijeh do suza :lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
Da, to je to. Opet ponavljam ako pogledaš svoj link vidjeti ćeš da imaju koeficijenti za gubitak na prijenosu, gustoću(vrstu) goriva, itd. Npr. Gubitak na prijenosu prelazi 15%, zavisno od vuče. Razumiješ?

Nekome je mjenjač zanemariv a Srđan govori da je to najbitnija stavka.

Nisam ni rekao da ovaj link nije uredu;)

Razumijem da ima još otpora (naravno) ali ova 2 su glavna, i čine veliku većinu, što hoće reći MOGUĆE JE, nizbrdo, vjetar u leđa itd poništavaju te gubitke :D
 
Član
sve je bitno za Vmax i od svega zavisi...mnogo stvari se mora poklopiti da Vmax bude veliki.

Formulama ne moze nista da se izracuna jer dovoljno je da vjetar bude kontra i propade racunica.
Da ne govorimo o nagibu puta,temparaturi zraka,velicini i sirini tockova,nadmorskoj visini...

Jednostavno formule su samo "suva" teorija od koje niko ne moze imati nikakve prakticne koristi.
 
Član
Nismo se shvatili;)

Da napomenem još jednu bitnu stvar. Sportska auta imaju lošije (veće) koeficijente otpora zraka. Npr. super sportaši imaju oko 0.4-0.5.

To se dešava zbog liftoffa pri velikim brzinama, pa se namjerno povećava sila potiska. Znači, jača auta se više bore sa silama otpora:icon_biggrin:

Srđane: Temperatura zraka je uvrštena u forumulu preko gustoće;) Al slažem se:

Teorija na jednu stranu, praksa na drugu!
 
Član
Opel Astra H 1.9 cdti 150 ks
Hibrid turbo
Veci IC
Cat off

sve ostalo OEM

Stage2:
225 ks i 465 nm

Koliko max. NM može da podnese serijski mjenjač u Astri pošto se radi o poprilično velikom obrtnom momentu?
 
Član
Posto su ovde sve sami strucnjaci, ima li neko zainteresovan da polaze fiziku umesto mene, kolje me jos od prve godine:D
 
Top