Vmax

Vmax

Super Moderator
@SM CHIP TUNING - slusaju ovu muziku svi koji su iole normalni ;)

evo procitao sam temu od pocetka do kraja i naucio nesto novo sigurno ali mi nije jasno kada neko ko se razumije oko toga napise nesto pametno kao recimo Srdjan, Al_Galone takodjer i dodje neki hajmo reci ''laik'' kao sto sam i ja sam i da kontriram te njihove komentare... mislim nema smisla
to isto da leoba ucite voziti rally
 
Porschefan je napisao(la):
Ovako: ta Astra sa 225 ks nema teoretske šanse da ide 260km/h, to je čista glupost. to nema veze sa krivuljom snage i okretnog momenta.
Kod ove Astre aerodinamika ne dopušta toliku brzinu, jer 225ks nije dovoljno da se auto odupre tolikom otporu vjetra.
To je čista osnovna fizika.
Kod mene pri max brzini pokaziva 220 i okretaji stanu na 4300, ali stvarna brzina je oko 185, izmjereno.
To o 260 km/h je nebuloza jer auto takve aerodinamike treba imati 350ks da se odupre otporu vjetra i postigne stvarnu toliku brzinu.
(da pokaziva toliko, vjerujem, jer su odstupanja brzinomjera normalna pojava)

I što se tiče mase, to nema nikakve veze sa krajnjom brzinom, isključivo sa ubrzanjem.
Nije nikakva nebuloza,samo jeftina reklama,za one kojima se mogu prodavati muda za bubrege.Ako je to tako jednostavno prikopcat kompjutercic,promijenit par postavki,i ubrzat Opel Astru Chadju do 260,a da se ne izgubi na necemu drugome,naprimjer u u ubrzanju,zasto onda nijedna od Lotusovih azdaha (mislim na Elise&Exige&Europa) nemoze postic tu brzinu?Svi znamo sta je Lotus,i kakvu glorijoznu historiju ima iz sebe,pa valjda bi oni prvi odradili tako nesto da je prakticki izvodljivo???Jedini nacin da se ovako nesto postigne je da se poradi oko mjenjaca,i opet nema sanse da 1.9 tdi od 225 konja ide 260.Jednom je Jeremy Clarkson rek'o da za efektivnih 250 km/h je potrebno najmanje 250 konja.Nisam vecu glupost u zivotu procito od ovog threada.Toliko od mene :)
 
Član
auto je pravljen zbog uzbranja i cilj je bio snaga a ne Vmax tako da je potpuno ne bitno da li auto ide 200 ili 270 km/h

cijela rasprava je bezveze povedena,rekao sam sta mi je rekao vlasnik i zaboli me ona stvar da li je to istina ili ne ili da li je to po satu ili po gps ili nizbrdo ili uzbrdo,ne interesuje me da li moze ici i 220 km/h

Ja licno vjerujem da moze ici 260 a svako drugi kao tako misli ili ne mislis,moze iznijeti svoje mislilje ali pisati takve gluposti kako su ovo neke jeftine reklame nema smisla,jer ovaj cijeli projekat je veoma skup i za nista se ne moze reci da jeftino uradjeno.
 
SM chip tuning je napisao(la):
Porschefan je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
moze li ovdje iko da shvati da nije bitno koliko auta ima KS na papiru,nego je bitno koliko motor ima KS i NM na prenosu gdje pravi V max ???

Ima li ikakvog nacina da to objasnim ???

Kolega, ako dopuštaš da te tako nazovem, nitko ne želi osporiti tvoju tvrdnju i izmjerene vrijednosti na dotičnom autu, ali ja ostajem pri svome, da ta Astra ne može postići stvarnih 260 km/h sa tom snagom. Ja samo komentiram to,a ne tvoj rad na motoru i njegovom tuningu.... ;)

ja starno ne znam koliko auto moze ici jer sam ga ja vozio na dynu i malo po cesti do 120 km/h.
Tako mi je rekao vlasnik ali i da mi nije rekao ja smatram da moze ici mnogo jer ima 6 brzinu veoma dugacku a moze da snaga ostne jako dugo u svakoj brzini pa i u 6.
Mjerio sam na dynu do 5500 rpm i snaga ostaje,nema pada a upravo je to bitno za veliku brzinu.

Ja licno smatram da auto moze da ide 260 km/h je mnogo slabija auta izgledom krive mogu tu brzinu da postignu i ne vidim nikakavog razloga zasto astra nebi mogla ici toliko.
Ako je VI brzina tako duga,onda taj auto ne moze uhvatit 260,ni na cesti,ni na dyno.Automobili sa pretjerano dugom sestom brzinom,skoro uvijek postizu vmax u petoj.Te duge seste su tako napravljene jer je to brzina "odmora".
 
Član
BlackPrince86 je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
Porschefan je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
moze li ovdje iko da shvati da nije bitno koliko auta ima KS na papiru,nego je bitno koliko motor ima KS i NM na prenosu gdje pravi V max ???

Ima li ikakvog nacina da to objasnim ???

Kolega, ako dopuštaš da te tako nazovem, nitko ne želi osporiti tvoju tvrdnju i izmjerene vrijednosti na dotičnom autu, ali ja ostajem pri svome, da ta Astra ne može postići stvarnih 260 km/h sa tom snagom. Ja samo komentiram to,a ne tvoj rad na motoru i njegovom tuningu.... ;)

ja starno ne znam koliko auto moze ici jer sam ga ja vozio na dynu i malo po cesti do 120 km/h.
Tako mi je rekao vlasnik ali i da mi nije rekao ja smatram da moze ici mnogo jer ima 6 brzinu veoma dugacku a moze da snaga ostne jako dugo u svakoj brzini pa i u 6.
Mjerio sam na dynu do 5500 rpm i snaga ostaje,nema pada a upravo je to bitno za veliku brzinu.

Ja licno smatram da auto moze da ide 260 km/h je mnogo slabija auta izgledom krive mogu tu brzinu da postignu i ne vidim nikakavog razloga zasto astra nebi mogla ici toliko.
Ako je VI brzina tako duga,onda taj auto ne moze uhvatit 260,ni na cesti,ni na dyno.Automobili sa pretjerano dugom sestom brzinom,skoro uvijek postizu vmax u petoj.Te duge seste su tako napravljene jer je to brzina "odmora".

ne mozes da shvatis sta govorim,potrebno je da znas sta znaci kriva snage i sta znaci obrtni momenat da bi shvatio o cemu govorim a vec sam gore rekao sto sam imao i necu vise da ponavljam stvari svakom pojedinacno.
Misli sta hoces,stvarno nemam volje da bilo sta opet ponavljam,sve pise i samo pazljivo treba da procitas.
 
SM chip tuning je napisao(la):
BlackPrince86 je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
Porschefan je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
moze li ovdje iko da shvati da nije bitno koliko auta ima KS na papiru,nego je bitno koliko motor ima KS i NM na prenosu gdje pravi V max ???

Ima li ikakvog nacina da to objasnim ???

Kolega, ako dopuštaš da te tako nazovem, nitko ne želi osporiti tvoju tvrdnju i izmjerene vrijednosti na dotičnom autu, ali ja ostajem pri svome, da ta Astra ne može postići stvarnih 260 km/h sa tom snagom. Ja samo komentiram to,a ne tvoj rad na motoru i njegovom tuningu.... ;)

ja starno ne znam koliko auto moze ici jer sam ga ja vozio na dynu i malo po cesti do 120 km/h.
Tako mi je rekao vlasnik ali i da mi nije rekao ja smatram da moze ici mnogo jer ima 6 brzinu veoma dugacku a moze da snaga ostne jako dugo u svakoj brzini pa i u 6.
Mjerio sam na dynu do 5500 rpm i snaga ostaje,nema pada a upravo je to bitno za veliku brzinu.

Ja licno smatram da auto moze da ide 260 km/h je mnogo slabija auta izgledom krive mogu tu brzinu da postignu i ne vidim nikakavog razloga zasto astra nebi mogla ici toliko.
Ako je VI brzina tako duga,onda taj auto ne moze uhvatit 260,ni na cesti,ni na dyno.Automobili sa pretjerano dugom sestom brzinom,skoro uvijek postizu vmax u petoj.Te duge seste su tako napravljene jer je to brzina "odmora".

ne mozes da shvatis sta govorim,potrebno je da znas sta znaci kriva snage i sta znaci obrtni momenat da bi shvatio o cemu govorim a vec sam gore rekao sto sam imao i necu vise da ponavljam stvari svakom pojedinacno.
Misli sta hoces,stvarno nemam volje da bilo sta opet ponavljam,sve pise i samo pazljivo treba da procitas.

A ja se uzalud nad'o da ce mi neko konacno objasnit sta je to :lol::lol::lol: ne treba ti fakultet za to jarane,nit moras bit chip tuner.
 
Član
pa ako ti je druze to sve jasno kako onda mozes da pomislis da je 6 brzina za odmaranje kad auto ide na 3800 rpm 220 km/h u 6 brzini a snaga ako pogledas krivu taman tad "dolazi"

Peta brzina na tom mjenjacu je 0,744 a sesta 0,614 na 3,65

ako pogleas krivu i ove podatke o mjenjacu nije tako tesko da shvatis o cemu govorim ako znas sta sve ovo znaci.
 
Član
Evo proracun mjenjaca na toj astri.

Na 5000 rpm u sestoj ide debelo preko 260 km/h

Obicno ovi proracuni u stvarnosti budu uvijek brzi,jer svaki put se ovde dobije losiji rezultat nego sto bude na cesti.

Znaci pricu o mjenjacu smo okoncali,zar ne ??? :)
 

Prilozi

  • astra h.JPG
    astra h.JPG
    53 KB · Pregleda: 32
Član
svasta korisno se ovdje moze procitati.. ;)
odoh skinuti retrovizore s kadeta ne bih li ga natjer'o na 130 :D
imate li kakve pretpostavke,mjerenja koliko bi ova astra trebala ici na 402m?
 
Top