Benzin ili Dizel VS odrzavanje i potrošnja

Benzin ili Dizel VS odrzavanje i potrošnja

EE9

Član
Prije svega...ono što me najviše nervira u ovoj temi je KONSTANTNO LAGANJE o potrošnji goriva kod dizel motora (prikazuje se puno manjom nego što to jeste!), tako da kad bi se iznosili istiniti podaci o stvarnoj potrošnji dizel motora, sveukupna razlika u SVIM TROŠKOVIMA između benzin i dizel motora, sigurno bi bila puno manja nego što se "priča"!
Općenito, današnji dizel motori imaju u pravilu dosta veću radnu zapreminu, što u startu povećava cijenu registracije a samim tim potencijalno veću potrošnju goriva u odnosu na atmosferske benzince manje radne zapremine (a s umjerenom snagom).
Mnogi vlasnici auta s dizel motorima (ni oni s benzinskim nisu izuzetak) koji se hvale "niskom" potrošnjom, često ni ne znaju precizno izmjeriti potrošnju, nego se pri tom uglavnom oslanjaju na "board-comp." ili neke druge "odokativne" metode mjerenja a nisu u stanju podijeliti količinu potrošenog goriva s prijeđenim kilometrima, što za sve predstavlja jedini i najprecizniji način!
Moderni turbo-dizelaši manje zapremine (1.4, 1.5 ili 1.6) u manjim autima su primjer niske potrošnje jer s njima se u stvarnosti zaista mogu postići odlični rezultati! Ovi s većom zapreminom (2.0, 2.2 ili više) bez problema potroše i preko 10l/100km gradske vožnje a "bajke za djecu" od 4,5l/100km gradske vožnje za te iste.......su na drugom spratu! :D
Ukratko...iz iskustva poznatih (i iskrenih), više ih znam koji imaju razno-raznih problema i troškova s turbo-dizelima nego s benzincima!
Valjda to nešto govori...
 
Član
Da se baziramo na nova auta, sa polovnjacima ima više varijabli koji utiču na konačni ishod...

Slično sam nešto računao, ali se nisam još sračunao :) vezano za auto koje treba da zamijeni golfa, treba to realno procijeniti a ne nešto favorizirati i na kraju opet bude po našim džepovima...

Po meni ko hoće novo i ko malo prelazi cca 10-15km godišnje, i hoće da mijenja cca 5g za nešto novo nema šta da traži od dizela jel nije isplativo.malo matematike i sve se vidi.

Tako da i ove nove benzince uzimam u obzir prilikom sledećeg odabira, jel ako uzmem u obzir da neću prelaziti više od 15 godišnje, da nemam nekog otvorenog puta i velike kilometraže gdje bi mogao doći do izražaja taj dizelaš, svake godine imam cijenu servisa manju, registraciju manju, kasko itd.. o kvarovima i ne razmišljam jel ako se radi o autu vw :) sa 4 g garancije i 120km nema se tu šta da brine u tom periodu..ili nekom sličnom ko nudi sličnu garanciju..

To je neka moja računica koju ću imati na umu prilikom kupovine sledećeg auta.
 
Član
daki je napisao(la):
cTERZAr je napisao(la):
osobno preferiram benz,ali to je sve igra srece,i odrzavanja,nebitno koje gorivo,treba imat srece s autom,to je danas kocka,da auto dobro sluzi,birno odrzavat i vozt,svatko nest voli i drzi se toga,pogotova ako se dobro pokaze ;)

To stoji bez daljnjeg, to je osnova za sve moras imat srece u startu.

Vratio sam se nekoliko postova nazad, pa sam vidio da je nekoliko Vas profulalo temu, znaci nije rjec koje je bolje, nego koje je jeftinije za odrzavati svakodnevno. Nepricamo o golfu dvojci, nego pricamo da kad kupis novo auto i nemislis ga mjenjat 5 do 7 godina, kropz taj period odrzavanja jeftiniji je benzin za odrzavanje, potrosnja i snaga nisu uopste bitni.



Ako mislis kupiti novo auto i voziti ga 5-7godina svakao je bolje onda uzeti jeftinije koje ti se nudi, zasto- zato sto ce ti garancija biti 3 minimalno godine, dalje ako platis razliku benz.dizel mozes produziti garanciju jos 2 godine. A onda te zaboli koji je jeftiniji za odrzavanje po novom neka vozla daju garanciju na kompletno vozilo od akumulatora do auspuha, velikog servisa cak i disk plocica, zato lagano od salona do salona pa vidi. ;)
 
Član
EE9 je napisao(la):
Prije svega...ono što me najviše nervira u ovoj temi je KONSTANTNO LAGANJE o potrošnji goriva kod dizel motora (prikazuje se puno manjom nego što to jeste!), tako da kad bi se iznosili istiniti podaci o stvarnoj potrošnji dizel motora, sveukupna razlika u SVIM TROŠKOVIMA između benzin i dizel motora, sigurno bi bila puno manja nego što se "priča"!
Općenito, današnji dizel motori imaju u pravilu dosta veću radnu zapreminu, što u startu povećava cijenu registracije a samim tim potencijalno veću potrošnju goriva u odnosu na atmosferske benzince manje radne zapremine (a s umjerenom snagom).
Mnogi vlasnici auta s dizel motorima (ni oni s benzinskim nisu izuzetak) koji se hvale "niskom" potrošnjom, često ni ne znaju precizno izmjeriti potrošnju, nego se pri tom uglavnom oslanjaju na "board-comp." ili neke druge "odokativne" metode mjerenja a nisu u stanju podijeliti količinu potrošenog goriva s prijeđenim kilometrima, što za sve predstavlja jedini i najprecizniji način!
Moderni turbo-dizelaši manje zapremine (1.4, 1.5 ili 1.6) u manjim autima su primjer niske potrošnje jer s njima se u stvarnosti zaista mogu postići odlični rezultati! Ovi s većom zapreminom (2.0, 2.2 ili više) bez problema potroše i preko 10l/100km gradske vožnje a "bajke za djecu" od 4,5l/100km gradske vožnje za te iste.......su na drugom spratu! :DUkratko...iz iskustva poznatih (i iskrenih), više ih znam koji imaju razno-raznih problema i troškova s turbo-dizelima nego s benzincima!
Valjda to nešto govori...


ovo boldano, da se nadovezem, evo ti moj auto, tezak preko tone i po, 2.0 zapremine, 140 dizelskih konja sa gumama 235-40-18, ako potrosnja predje 8 litara u gradu s klimom, ja cu ti ga poklonit, to se odnosi na normalnu voznju a ne na je*avanje majke i divljanje kroz grad... ne znam sta si vozio od novih dizela i koliko si kompetentan da pricas o tome, ja cu ti samo reci jednu stvar, prije ovog auta sam imao golfa, 1.6tdi 90ks, IDENTICNO mi je trosio kao i ovaj auto, tako da nije sve u zapremini motora i downsizing-u, ima tu svega, od omjera tezina-snaga pa nadalje... druga stvar, taj famozni 1.6tdi s klimom na vrucini nece meda, i to je jedan od razloga sto sam ga prodao... iz prve ruke znam da 1.9tdi u petici golfu manje trosi nego 1.6tdi u sestici...
 
Član
kako mozete gledati pocetnu cijenu automobila? ako ces ikada auto staviti u prodaju opet ce dizel biti skuplji... tako da nema se sta gledati pocetna cijena vozila
 
Član
dado307 je napisao(la):
EE9 je napisao(la):
Prije svega...ono što me najviše nervira u ovoj temi je KONSTANTNO LAGANJE o potrošnji goriva kod dizel motora (prikazuje se puno manjom nego što to jeste!), tako da kad bi se iznosili istiniti podaci o stvarnoj potrošnji dizel motora, sveukupna razlika u SVIM TROŠKOVIMA između benzin i dizel motora, sigurno bi bila puno manja nego što se "priča"!
Općenito, današnji dizel motori imaju u pravilu dosta veću radnu zapreminu, što u startu povećava cijenu registracije a samim tim potencijalno veću potrošnju goriva u odnosu na atmosferske benzince manje radne zapremine (a s umjerenom snagom).
Mnogi vlasnici auta s dizel motorima (ni oni s benzinskim nisu izuzetak) koji se hvale "niskom" potrošnjom, često ni ne znaju precizno izmjeriti potrošnju, nego se pri tom uglavnom oslanjaju na "board-comp." ili neke druge "odokativne" metode mjerenja a nisu u stanju podijeliti količinu potrošenog goriva s prijeđenim kilometrima, što za sve predstavlja jedini i najprecizniji način!
Moderni turbo-dizelaši manje zapremine (1.4, 1.5 ili 1.6) u manjim autima su primjer niske potrošnje jer s njima se u stvarnosti zaista mogu postići odlični rezultati! Ovi s većom zapreminom (2.0, 2.2 ili više) bez problema potroše i preko 10l/100km gradske vožnje a "bajke za djecu" od 4,5l/100km gradske vožnje za te iste.......su na drugom spratu! :DUkratko...iz iskustva poznatih (i iskrenih), više ih znam koji imaju razno-raznih problema i troškova s turbo-dizelima nego s benzincima!
Valjda to nešto govori...


ovo boldano, da se nadovezem, evo ti moj auto, tezak preko tone i po, 2.0 zapremine, 140 dizelskih konja sa gumama 235-40-18, ako potrosnja predje 8 litara u gradu s klimom, ja cu ti ga poklonit, to se odnosi na normalnu voznju a ne na je*avanje majke i divljanje kroz grad... ne znam sta si vozio od novih dizela i koliko si kompetentan da pricas o tome, ja cu ti samo reci jednu stvar, prije ovog auta sam imao golfa, 1.6tdi 90ks, IDENTICNO mi je trosio kao i ovaj auto, tako da nije sve u zapremini motora i downsizing-u, ima tu svega, od omjera tezina-snaga pa nadalje... druga stvar, taj famozni 1.6tdi s klimom na vrucini nece meda, i to je jedan od razloga sto sam ga prodao... iz prve ruke znam da 1.9tdi u petici golfu manje trosi nego 1.6tdi u sestici...

vozio sam novog cc-a dizela, cak je i jaci od tog tvog 170ks je, a potrosnja otvorene normalne voznje ispod 5L. glupo je pricati sta je isplativije kad nemamo svi iste zahtjeve. ne mogu se isti uslovi gledati za nekoga ko predje 5 i nekoga ko predje 30 hiljada km godisnje. sve ima svoje prednosti i mane, samo treba dobro izvagati sta je kome potrebno i u odnosu na to donositi odluku, a stereotipi tipa "na dizel se ore" i sl. niko normalan nikad ne bi pomenuo... ;)
 
Član
EE9 je napisao(la):
Prije svega...ono što me najviše nervira u ovoj temi je KONSTANTNO LAGANJE o potrošnji goriva kod dizel motora (prikazuje se puno manjom nego što to jeste!), tako da kad bi se iznosili istiniti podaci o stvarnoj potrošnji dizel motora, sveukupna razlika u SVIM TROŠKOVIMA između benzin i dizel motora, sigurno bi bila puno manja nego što se "priča"!
Općenito, današnji dizel motori imaju u pravilu dosta veću radnu zapreminu, što u startu povećava cijenu registracije a samim tim potencijalno veću potrošnju goriva u odnosu na atmosferske benzince manje radne zapremine (a s umjerenom snagom).
Mnogi vlasnici auta s dizel motorima (ni oni s benzinskim nisu izuzetak) koji se hvale "niskom" potrošnjom, često ni ne znaju precizno izmjeriti potrošnju, nego se pri tom uglavnom oslanjaju na "board-comp." ili neke druge "odokativne" metode mjerenja a nisu u stanju podijeliti količinu potrošenog goriva s prijeđenim kilometrima, što za sve predstavlja jedini i najprecizniji način!
Moderni turbo-dizelaši manje zapremine (1.4, 1.5 ili 1.6) u manjim autima su primjer niske potrošnje jer s njima se u stvarnosti zaista mogu postići odlični rezultati! Ovi s većom zapreminom (2.0, 2.2 ili više) bez problema potroše i preko 10l/100km gradske vožnje a "bajke za djecu" od 4,5l/100km gradske vožnje za te iste.......su na drugom spratu! :D
Ukratko...iz iskustva poznatih (i iskrenih), više ih znam koji imaju razno-raznih problema i troškova s turbo-dizelima nego s benzincima!
Valjda to nešto govori...
Potpis,svako auto u laganoj otvorenoj voznji trosi 3 puta manje nego u brzoj gradskoj a razlika potrosnje izmedju dizela i benzinca iste snage i tezina je 1-2 litra ,sve ostalo su bajke.Board comp je glupost.

dado307 je napisao(la):
ovo boldano, da se nadovezem, evo ti moj auto, tezak preko tone i po, 2.0 zapremine, 140 dizelskih konja sa gumama 235-40-18, ako potrosnja predje 8 litara u gradu s klimom, ja cu ti ga poklonit, to se odnosi na normalnu voznju a ne na je*avanje majke i divljanje kroz grad... ne znam sta si vozio od novih dizela i koliko si kompetentan da pricas o tome, ja cu ti samo reci jednu stvar, prije ovog auta sam imao golfa, 1.6tdi 90ks, IDENTICNO mi je trosio kao i ovaj auto, tako da nije sve u zapremini motora i downsizing-u, ima tu svega, od omjera tezina-snaga pa nadalje... druga stvar, taj famozni 1.6tdi s klimom na vrucini nece meda, i to je jedan od razloga sto sam ga prodao... iz prve ruke znam da 1.9tdi u petici golfu manje trosi nego 1.6tdi u sestici...[/u]
Bajke.Ima i drugacijih iskustava.Pisao sam vec Clio Kampus 1.5 dci 64 ks 2008 god tip top ispravno auto konstantno 10-12 litara brže gradske po brdovitom Neumu iako ce lagane otvorene trositi 4-5 l.Formular sa evidencijom predjenih kilometara za svaki dan i sa prilozenim racunom sa litrazom nakon svakog tankanja redovito je slan u firmu svaki mjesec.Vazno je da je voznja bila konstantno samo brža gradska bez otvorene i realna evidencija a ne board compovi.Natankajte vase dizele pune pa predjite 100 km gradske pa opet pravac benzinska.Neum je specifican jer tu nema gradske voznje sa 4 om brzinom i uzbrdo nizbrdo je stalno ali nijedan mali benzinac nebi potrosio bitno vise a mnogi od vas koji neprestano vozite dizele bjezite od benzinaca kao groma jer mislite da trose ko tenkovi sto nije tocno,litar do dva vise na istu snagu ce uzeti ispravan benzinac doduse na ovu cjenu goriva ni to nije malo.Nedavno se lik cudio na forumu ovdje kako mu je prijateljeva golf certvorka tdi 150 ks uzela 12 gradske ali kaze sto je je stalno je gas do poda.Uzet ce ona prijatelju 15 velim pri gradskom divljanju ko s nokta cemu se cudis,ali onda su pocele bajke :icon_smile: o TDI evima od 150 ks kojima dusu cupaju po gradu a potrosnja 8 lit max.
 
Član
ma joj, prica je uvijek bilo i bice. i sa jedne i sa druge strane. ja samo ne mogu da razumijem likove koji tvrdoglavo vuku u jednu stranu, kao da je ono drugo smece. uskoro mijenjam auto i stvarno sam u nedoumici sta da uzmem. jer i jedno i drugo imaju svojih prednosti i mana. iako mi je dizel mozda i drazi, moguce da cu se opredijeliti za nekog benzinca, prvenstveno jer ne prelazim nesto puno kilometara godisnje, a i odrzavanje benzinca je meni kao studentu sigurno prihvatljivije. mada vidjecemo, ko zna sta ce biti za mjesec-dva :D
 
Član
Prilikom kupovine auta,zagrij'o se bio za jednog jtd-a,ali odust'o od njega,čisto radi održavanja koje je daleko na strani benzinca kojeg sada vozam.Meni,kao studentu ne bi bilo nimalo bajno da mi je otišla turbina na dotičnom jtd-u.Ovako,vozim benzinca,glava me ne boli od njega,ni od potrošnje,a ni od održavanja.Otvorene vožnje po ograničenju kada se vozi potrošnja je 5-5.5 litara,gradske 2 litre više.Gasanje je već druga stvar,ali svejedno,gdje zabava počinje,tu dizel završava. :D
 

EE9

Član
GTI FAN je napisao(la):
Bajke.Ima i drugacijih iskustava.Pisao sam vec Clio Kampus 1.5 dci 64 ks 2008 god tip top ispravno auto konstantno 10-12 litara brže gradske po brdovitom Neumu iako ce lagane otvorene trositi 4-5 l.Formular sa evidencijom predjenih kilometara za svaki dan i sa prilozenim racunom sa litrazom nakon svakog tankanja redovito je slan u firmu svaki mjesec.Vazno je da je voznja bila konstantno samo brža gradska bez otvorene i realna evidencija a ne board compovi.Natankajte vase dizele pune pa predjite 100 km gradske pa opet pravac benzinska.Neum je specifican jer tu nema gradske voznje sa 4 om brzinom i uzbrdo nizbrdo je stalno ali nijedan mali benzinac nebi potrosio bitno vise a mnogi od vas koji neprestano vozite dizele bjezite od benzinaca kao groma jer mislite da trose ko tenkovi sto nije tocno,litar do dva vise na istu snagu ce uzeti ispravan benzinac doduse na ovu cjenu goriva ni to nije malo.Nedavno se lik cudio na forumu ovdje kako mu je prijateljeva golf certvorka tdi 150 ks uzela 12 gradske ali kaze sto je je stalno je gas do poda.Uzet ce ona prijatelju 15 velim pri gradskom divljanju ko s nokta cemu se cudis,ali onda su pocele bajke :icon_smile: o TDI evima od 150 ks kojima dusu cupaju po gradu a potrosnja 8 lit max.
Vraćam ti potpis! :D
Najbolja mi je stvar bila dok sam vozio EE9, na pitanje mnogih, koliko HONDA troši po gradu...kažem sasvim iskreno, na način kako je vozim, prezadovoljan sam a to je nekih 11lit./100km! A reakcija bi bila: "Uhhhhh....puno, puno"! :D
Pa ljudi, na što vama auta idu...na vodu?...ili lažete sami sebe i druge? Izgleda da je ovo prvo... ;-)
Isto tako za Prelude 2.2 VTi...pita me lik u praonici: "Može li uzeti 9 po gradu"? :D Kažem mu: Prijatelju, ti bi trebao "službeno" da lažeš za mene! Kakvih bolan 9??? Troši između 13-14lit./100km...."momačke" vožnje, bez nekog posebnog divljanja a tih 9lit./100km sa BB6...to možeš postići nekom umjerenom vožnjom na otvorenoj cesti!
 
Član
EE9 je napisao(la):
Vraćam ti potpis! :D
Najbolja mi je stvar bila dok sam vozio EE9, na pitanje mnogih, koliko HONDA troši po gradu...kažem sasvim iskreno, na način kako je vozim, prezadovoljan sam a to je nekih 11lit./100km! A reakcija bi bila: "Uhhhhh....puno, puno"! :D
Pa ljudi, na što vama auta idu...na vodu?...ili lažete sami sebe i druge? Izgleda da je ovo prvo... ;-)
Isto tako za Prelude 2.2 VTi...pita me lik u praonici: "Može li uzeti 9 po gradu"? :D Kažem mu: Prijatelju, ti bi trebao "službeno" da lažeš za mene! Kakvih bolan 9??? Troši između 13-14lit./100km...."momačke" vožnje, bez nekog posebnog divljanja a tih 9lit./100km sa BB6...to možeš postići nekom umjerenom vožnjom na otvorenoj cesti!

Ma normalno,najveca greska je sto ljudi gledaju kombiniranu voznju a ne iskljucivo gradsku zatim sto se oslanjaju na B.C sto je tocno koliko i osmanliska musketa u gadjanju na 150 metara i sto se dive sto njihovi dizeli trose 5 otvorene sto nije nikakvo postignuce ako moj benzinac od 140 ks star preko 20 godina sa K-Jetronicom sto je simbol tenkovske potrosnje i NAMJERNO bogatijom smjesom trosi ravno 8 litara otvorene ,4-5 ta brzina oko 100 kmh konstantno,da je vratiti smjesu na normalu trosio bi 7 litara otvorene ali pri krvnickoj gradskoj voznji ispod 15 nece uzeti ali ni dizel tog godista i snage nebi se razbacivao manjom potrosnjom .Nadalje ja krstarenje Sarajevom u 4 oj pri pipkanju gasa i nesmatram gradskom voznjom.Dizeli trose litar dva manje zbog siromasnije smjese i nizih okretaja ali oni koji misle da trose duplo manje u tu laz su uvjerili sami sebe,to je glupost.Nadalje sami proizvodjaci u svojim specifikacijama za potrosnju lazu i to na kvadrat.Tu potrosnju deklariranu ti auti imaju u vakumu pri 60 u 5 oj brzini i na mjesecevoj gravitaciji :lol: tako da ih nemozete optuziti da lazu.Ma kad se sve to zbroji mislim da dodje na isto zavisi koliko ko prelazi ali kao gradski auti moje misljenje je da definitivno su najbolji mali autici N/A benzinci a za neku veliku obiteljsku krstaricu,terenca ili SUV dizeli.Za sve u sredini kao neki hatchevi ja mislim da to dodje na isto kad se uzme u obzir razlika u cijeni,troskovima odrzavanja i potrosnji.
 
Član
GTI FAN je napisao(la):
EE9 je napisao(la):
Prije svega...ono što me najviše nervira u ovoj temi je KONSTANTNO LAGANJE o potrošnji goriva kod dizel motora (prikazuje se puno manjom nego što to jeste!), tako da kad bi se iznosili istiniti podaci o stvarnoj potrošnji dizel motora, sveukupna razlika u SVIM TROŠKOVIMA između benzin i dizel motora, sigurno bi bila puno manja nego što se "priča"!
Općenito, današnji dizel motori imaju u pravilu dosta veću radnu zapreminu, što u startu povećava cijenu registracije a samim tim potencijalno veću potrošnju goriva u odnosu na atmosferske benzince manje radne zapremine (a s umjerenom snagom).
Mnogi vlasnici auta s dizel motorima (ni oni s benzinskim nisu izuzetak) koji se hvale "niskom" potrošnjom, često ni ne znaju precizno izmjeriti potrošnju, nego se pri tom uglavnom oslanjaju na "board-comp." ili neke druge "odokativne" metode mjerenja a nisu u stanju podijeliti količinu potrošenog goriva s prijeđenim kilometrima, što za sve predstavlja jedini i najprecizniji način!
Moderni turbo-dizelaši manje zapremine (1.4, 1.5 ili 1.6) u manjim autima su primjer niske potrošnje jer s njima se u stvarnosti zaista mogu postići odlični rezultati! Ovi s većom zapreminom (2.0, 2.2 ili više) bez problema potroše i preko 10l/100km gradske vožnje a "bajke za djecu" od 4,5l/100km gradske vožnje za te iste.......su na drugom spratu! :D
Ukratko...iz iskustva poznatih (i iskrenih), više ih znam koji imaju razno-raznih problema i troškova s turbo-dizelima nego s benzincima!
Valjda to nešto govori...
Potpis,svako auto u laganoj otvorenoj voznji trosi 3 puta manje nego u brzoj gradskoj a razlika potrosnje izmedju dizela i benzinca iste snage i tezina je 1-2 litra ,sve ostalo su bajke.Board comp je glupost.

dado307 je napisao(la):
ovo boldano, da se nadovezem, evo ti moj auto, tezak preko tone i po, 2.0 zapremine, 140 dizelskih konja sa gumama 235-40-18, ako potrosnja predje 8 litara u gradu s klimom, ja cu ti ga poklonit, to se odnosi na normalnu voznju a ne na je*avanje majke i divljanje kroz grad... ne znam sta si vozio od novih dizela i koliko si kompetentan da pricas o tome, ja cu ti samo reci jednu stvar, prije ovog auta sam imao golfa, 1.6tdi 90ks, IDENTICNO mi je trosio kao i ovaj auto, tako da nije sve u zapremini motora i downsizing-u, ima tu svega, od omjera tezina-snaga pa nadalje... druga stvar, taj famozni 1.6tdi s klimom na vrucini nece meda, i to je jedan od razloga sto sam ga prodao... iz prve ruke znam da 1.9tdi u petici golfu manje trosi nego 1.6tdi u sestici...[/u]
Bajke.Ima i drugacijih iskustava.Pisao sam vec Clio Kampus 1.5 dci 64 ks 2008 god tip top ispravno auto konstantno 10-12 litara brže gradske po brdovitom Neumu iako ce lagane otvorene trositi 4-5 l.Formular sa evidencijom predjenih kilometara za svaki dan i sa prilozenim racunom sa litrazom nakon svakog tankanja redovito je slan u firmu svaki mjesec.Vazno je da je voznja bila konstantno samo brža gradska bez otvorene i realna evidencija a ne board compovi.Natankajte vase dizele pune pa predjite 100 km gradske pa opet pravac benzinska.Neum je specifican jer tu nema gradske voznje sa 4 om brzinom i uzbrdo nizbrdo je stalno ali nijedan mali benzinac nebi potrosio bitno vise a mnogi od vas koji neprestano vozite dizele bjezite od benzinaca kao groma jer mislite da trose ko tenkovi sto nije tocno,litar do dva vise na istu snagu ce uzeti ispravan benzinac doduse na ovu cjenu goriva ni to nije malo.Nedavno se lik cudio na forumu ovdje kako mu je prijateljeva golf certvorka tdi 150 ks uzela 12 gradske ali kaze sto je je stalno je gas do poda.Uzet ce ona prijatelju 15 velim pri gradskom divljanju ko s nokta cemu se cudis,ali onda su pocele bajke :icon_smile: o TDI evima od 150 ks kojima dusu cupaju po gradu a potrosnja 8 lit max.

Da, a ti si kompetentan pricat o potrosnji mog auta zato sto vozis tamo nekog teretnog campusa koji trosi 12 po gradu... Prijatelju, ja sam samo htio da podijelim iskustvo na forumu, iskreno da ti kazem zaboli me ki*a za potrosnju jer se uopste ne zamaram tim stvarima, ne prelazim puno godisnje s autom nije mi nikakav prioritet niti problem u zivotu hoce li mi auto trositi 5 ili 10 litara, jer da nemam para za goriva ne bi vozio auto nego bi hodao pjeske... kad sam kupovao ovo auto trazio sam 1.8tfsi sa dsg-om pa ga nisam mogao naci... mislim da ti to ipak nesto govori... procitaj moj post pa komentarisi, pricas kako je tdi cetvorka uzela 12 litara a gas u podu... JESAM JA REKAO DA NE MOZE? FINO SAM NAPISAO NORMALNE VOZNJE, A NE GASANJA PO GRADU I JE*AVANJA AUTA... Da mi je do toga uzeo bi megana RS i divljao svaku noc, ali mi auto ne sluzi za to... Ti pricaj da su to bajke, moj auto ima rezervoar 70litara, s tim rezervoarom predjem 1000 kilometara, stanem na pumpu naspem do vrha, stane 66 litara dizela, u tih 1000 kilometara 250kilometara je otvoreni put Sarajevo-Mostar i nazad... ostalo je vozanje po gradu, napominjem NORMALNO VOZANJE a ne kretenluk po gradu... JA NISAM REKAO DA AUTO NE MOZE POTROSITI VISE, NEGO SAM REKAO DA NORMALNE VOZNJE S KLIMOM UZME 8 LITARA GRADSKE... I pisem stvari realno kako stoje, i iznenadio sam se da mi auto trosi identicno kao prethodno (golf 6 1.6tdi 90ks)... Napominjem to je moja voznja, koju smatram normalnom... Uglavnom se auto vozi na 2000 obrtaja, da ne bi bilo komentara u 6. brzini vozis 60 i slicno... U pitanju je motor 2.0TDI CR 140 konja, ko ne vjeruje nikakav problem, ako moze nek provede sa mnom odredjen period vremena dok ne potrosimo rezervoar bezveze se vozikajuci, s tim da ocekujem nadoknadu za izgubljene radne sate zbog gluposti zato sto kolega s foruma iz Neuma na osnovu renola campusa tvrdi da ja pricam bajke... ;)
 
Član
dado, nemas se ti sta pravdati. i ja i rodjak smo se iznenadili potrosnjom novog cc-a koji je trosio kao i taj tvoj iako ima 170ks. to su ti novi vw-ovi bluemotion motori. potrosnja na otvorenom normalne voznje ispod 5 ide. ko ne vjeruje njegov problem. normalno da se svako auto moze nabiti i na 15 da trosi, ali to nije tema ove price. nego mi nije jasno, sto se uvijek sve mora okrenuti na potrosnju...
 
Član
emir_89 je napisao(la):
dado, nemas se ti sta pravdati. i ja i rodjak smo se iznenadili potrosnjom novog cc-a koji je trosio kao i taj tvoj iako ima 170ks. potrosnja na otvorenom normalne voznje ispod 5 ide. ko ne vjeruje njegov problem. normalno da se svako auto moze nabiti i na 15 da trosi, ali to nije tema ove price. nego mi nije jasno, sto se uvijek sve mora okrenuti na potrosnju...

Ne pravdam se brate uopste, nemam se kome pravdat, iznosim svoje ISKUSTVO sa SVOJIM autom od 2000 kubika zapremine, 140 dizelskih konja s tezinom preko tone i po, i onda mi tamo kolega uporedjuje moje auto s nekakvim campusom i kaze da pricam bajke... Mislim, ne razumijem stvarno... Da je covjek rekao imam isto auto, meni trosi 10-12-15-20 ok postujem mozda i jest tako, nijedan motor ne moze biti identican, niti se sva auta voze isto, niti se svi vlasnici odnose isto prema autima... kod mene je citav zivot sto se tice auta bilo sve po ps-u, od odrzavanja pa nadalje, znam sta vozim, znam koliko me kosta koji servis, znam koliko mi auto trosi jer samo JA vozim to auto i niko drugi osim kad mu ja ne dozvolim... I vjerujte mi da su se mnogi iznenadili potrosnjom, pocevsi od mene... Kolega je imao passata b6 2.0tdi PD 140 konja isto manual, taj auto u gradu nije mogao spustit ispod 10 nema teorije, i nije mi vjerovao kad sam mu rekao za potrosnju.. Tebi svaka cast brate, vidim da znas o cemu pricam, zato kazem kome nije jasno, bujrum sedam dana kod mene na bespotrebno vozikanje, ako ne bude onako kako sam naveo, ja cu platit sve troskove od nocenja u sarajevu, ica pica i svega ostalog, ako bude, ocekujem isto od suprotne strane, plus naknada za godisnji odmor :lol:
 
Član
Kod mene Alfa 156 2.0TS 114kw gume 225-45-17 sa LPG gradska cista voznja tura 1. carsija-otoka-otoka-klinicki centar
povratna
2.klinicki centar-otoka-carsija
cc 26km ciste gradska voznje u vremenskom jutarnjem u 7i30 i popodnevnom u 16 sati.
Potrosnja bez klime 13,??L sa klimom do 15L

i to jos LPG samo jedan primjer od kapije klinickog do semafora na Z.stanici 45minuta, ja sam prezadovoljan kakvi su uvijeti voznje po Sarajevu sreca pa sam na LPG na Benzu bi isao pijeske :icon_smile:
 
Top