Benzin ili Dizel VS odrzavanje i potrošnja

Benzin ili Dizel VS odrzavanje i potrošnja

Legend
Benzinci najskuplji za vožnju, ali najjeftiniji za održavanje!

motori_498096S1.jpg


Sve više vlasnika novih automobila je svjesno da isplativost automobila ne ovisi samo o potrošnji goriva. Dapače, kad se gleda na dulji rok te se uključe svi mogući troškovi u održavanju, priča poprima drukčije tonove. Uzmimo na primjer turbopunjač - bez tog sklopa ne može se zamisliti suvremeni dizelski motor. A tko se god razumije u dizelske motore, potvrdit će vam pravilo: jedan motor - dva turbopunjača. To znači da u životnom vijeku dizelaša možete očekivati barem jednu izmjenu turbopunjača, u vrijednosti od oko tisuću eura.

benzin_498087S0.jpg


Toga nema u benzinskom motoru, a da biste nadoknadili taj iznos, treba voziti dugo. Suvremeni benzinski motor potroši do tri eura na 100 km više od usporedivog dizelaša. Da se uštedi 30 eura, treba prijeći tisuću kilometara, a za uštedu u gorivu od 300 eura treba prijeći 10.000 km. Dakle, da bi se kompenzirao trošak izmjene turbopunjača, kojeg benzinski motor nema, pa se ne može ni pokvariti, treba prijeći najmanje 30.000 km.

Slično je i s plinskim pogonom. Ako je sve besprijekorno, na 10.000 km treba računati na 50 eura troška na dodatni servis, a da bi se toliko uštedjelo, treba prijeći 1500 km. Hibridni pogoni donose uštede u odnosu na benzince, ali što ako otkažu papreno skupe nikal-metal-hidridne ili litij-ionske baterije, koje nisu vječne. Koliko stoji zamjena, bolje je i ne spominjati.

benzin1_498088S0.jpg


benzin2_498089S0.jpg


benzin3_498090S0.jpg
 
Član
Ako se ugradi lpg, uvek je isplativiji benzinac zbog daleko jeftinijeg odrzavanja, a cak i potrosnja na 100km tada bude manja u odnosu na dizela. Sto se tice benzinca bez plina, mislim da na kraju troskovi budu priblizni troskovima voznje nekog dizela priblizne snage.
 
Član
Ceo uredjaj za 4-ro taktni motor je 350-400e sa ugradnjom, a oni navode da su dizne 300 :lol:
 
Član
Ja vjerujem samo u benzin, a ni plin mi ne smeta, ali sad mi nije potreban u ovom autu, potrošnja je skroz podnošljiva. Ako budem u prilici, biće neki turbo benzin ili jači benzin uz plin.;)
 
Član
Ma benzinac bez plina u gradu je samo za duboke djepove, sa plinom se vozis malo jeftinije od dizela. Ja da nemam LPG mogo bi samo plakati na danasnjem vaktu i gradskoj guzvi svaki dan prodjem 28km gradske (gradske voznje) sa stajanjem u koloni minimalno 45-65 minuta, pa sad izracunaj.
 
Član
Ove podaci su niđe veze, koji je ovo kloc pisao. Pa moj auto, dizel, je prešao skoro 170 000 ništa od ovoga nisam mjenjao, niti to mjenja ijedan normalno održavan dizel auto.

I ja gotivim benzince, imao sam ga, ali od kako sam na dizelu, duplo manje trošim para na gorivo.
 
Legend
mara- je napisao(la):
Ove podaci su niđe veze, koji je ovo kloc pisao. Pa moj auto, dizel, je prešao skoro 170 000 ništa od ovoga nisam mjenjao, niti to mjenja ijedan normalno održavan dizel auto.

I ja gotivim benzince, imao sam ga, ali od kako sam na dizelu, duplo manje trošim para na gorivo.


Prvo glupo je da to pricas cuj kloc, nemogu da vjerujem jebote na ovom forumu sve doktori, sve strucnjaci.

Prosjecnom dizelu pogotovo PEZO FORD CITROEN I SLICNI na kilometrazi od 160 000 do 220 000 idu turbine injektori i pumpa, neboj se doce i tvoja na red.

Reparacija 4 injektora kosta izmedju 800 i 1000 KM
reparacija pumpe izmedju 1000 i 2000 KM

Ovo govorim za Iliju Burina Šabac, ovisno naravno od tipe vozila, kod benzinca imas 4 svjece, orginal svjeca za ford je 9 KM, imas klapnu ona se samo ocisti, i nekad nared ce doci kablovi i bobina, to je sve 200 do 300 KM.

Filter goriva za dizela je od 25 pa do 250 KM ovisno o tipi vozila
Benzinac - nema filter goriva
 
Član
Nisam ja nikakav doktor, ali sam siguran da to nije tačno. To možda ode onome ko ne održava auto kako treba. Pa niko ne bi kupio takav auto, da mu tako rano treba uložiti toliko para. I još, čuj pogotovo Pežo i Citroen, nemoj mi takve priče bogati.
 
Član
Možda odem malo off ali iz ličnogo iskustva i nemam razloga da šta zumiram :)

Kupio sam skoro fabiju novu 1.2 44kw rezervar pun goriva je od rezerve pa do čepa ispod 100km tj 98km dakle ispod 40l, sa tim rezervarom ja pređem 650km ove loko vožnje, sa golfom 5 1.9 tdi ja pređem za 100km pređem između 650 i 700km..

Golf je dosta jači nema se tu šta upoređivati ali ovu potrošnju fabije nisam očekivao...

A da ne govorim sad o cijeni održavanja...

Sa ovim benzincom sam se prijatno iznenadio.
 
Član
Ti mali benzinci hoće uzeti gradske vožnje, u mojoj porodici ima Aveo 1.6 105KS automatik, koji troši 12 gradske, a od Sa do srebrenika 5 litara... i ovo što daki kaže je tačno, jer ko ti kaže da u tebe to već nije mijenjano, jer dizeli iz uvoza dosta prelaze.
 
Top