Benzin ili Dizel VS odrzavanje i potrošnja

Benzin ili Dizel VS odrzavanje i potrošnja

Član
osobno preferiram benz,ali to je sve igra srece,i odrzavanja,nebitno koje gorivo,treba imat srece s autom,to je danas kocka,da auto dobro sluzi,birno odrzavat i vozt,svatko nest voli i drzi se toga,pogotova ako se dobro pokaze ;)
 
Legend
cTERZAr je napisao(la):
osobno preferiram benz,ali to je sve igra srece,i odrzavanja,nebitno koje gorivo,treba imat srece s autom,to je danas kocka,da auto dobro sluzi,birno odrzavat i vozt,svatko nest voli i drzi se toga,pogotova ako se dobro pokaze ;)

To stoji bez daljnjeg, to je osnova za sve moras imat srece u startu.

Vratio sam se nekoliko postova nazad, pa sam vidio da je nekoliko Vas profulalo temu, znaci nije rjec koje je bolje, nego koje je jeftinije za odrzavati svakodnevno. Nepricamo o golfu dvojci, nego pricamo da kad kupis novo auto i nemislis ga mjenjat 5 do 7 godina, kropz taj period odrzavanja jeftiniji je benzin za odrzavanje, potrosnja i snaga nisu uopste bitni.
 
Član
daki je napisao(la):
cTERZAr je napisao(la):
osobno preferiram benz,ali to je sve igra srece,i odrzavanja,nebitno koje gorivo,treba imat srece s autom,to je danas kocka,da auto dobro sluzi,birno odrzavat i vozt,svatko nest voli i drzi se toga,pogotova ako se dobro pokaze ;)

To stoji bez daljnjeg, to je osnova za sve moras imat srece u startu.

Vratio sam se nekoliko postova nazad, pa sam vidio da je nekoliko Vas profulalo temu, znaci nije rjec koje je bolje, nego koje je jeftinije za odrzavati svakodnevno. Nepricamo o golfu dvojci, nego pricamo da kad kupis novo auto i nemislis ga mjenjat 5 do 7 godina, kropz taj period odrzavanja jeftiniji je benzin za odrzavanje, potrosnja i snaga nisu uopste bitni.



Ne znam kako je to dizel jeftiniji za odrzavanje kad je svaki moguci deo skuplji za dizela :icon_confused:
 
Nekome je i Golf 2 skup za odrzavanje, koliko ih ima da dimi iza njih kao iz termo elektrane, plavi dim itd itd...To je stvar do osobe i mentaliteta doticnog. Ima ih koji kupe BMW od 4000 kubika pa se vozaju petak i subotu a ostalo prepjesace a kad dodje vrijeme za neki malo veci servis odmah na pik stavljaju. Svi bi htjeli da mazu muda a nemaju dovoljno masla...Barem ja tako razmisljam, kao fakultetlija znam da necu moci priustit sebi nista vise od G1 1.6 D i ja sretan, sutam se nogom u guzicu : )
 
Član
dellas je napisao(la):
Covek kaze da je jeftiniji za odrzavanje...

Odmah se hvataju za potrosnju, poredite ista auta sa istim brojem KW-a istim nacinom voznje pa da vidite da li ce dati duplo za gorivo ili ce to biti razlika 20-30% max ;)
 
Član
todorovic je napisao(la):
dellas je napisao(la):
Covek kaze da je jeftiniji za odrzavanje...

Odmah se hvataju za potrosnju, poredite ista auta sa istim brojem KW-a istim nacinom voznje pa da vidite da li ce dati duplo za gorivo ili ce to biti razlika 20-30% max ;)

Nemoj se ni ti onda hvatat za cijenu djelova :lol:
Pa sracunaj nek je i 30 posto kao sto govoris visa potrosnja, sracunaj ustedu na 200000 kilometara o kojima se vec prica. Onda oduzmi da ce se i benzincu nesto sjebat pa podvuci. Sve ce ti se samo reci ispod crte
 
Član
Franki je napisao(la):
todorovic je napisao(la):
dellas je napisao(la):
Covek kaze da je jeftiniji za odrzavanje...

Odmah se hvataju za potrosnju, poredite ista auta sa istim brojem KW-a istim nacinom voznje pa da vidite da li ce dati duplo za gorivo ili ce to biti razlika 20-30% max ;)

Nemoj se ni ti onda hvatat za cijenu djelova :lol:
Pa sracunaj nek je i 30 posto kao sto govoris visa potrosnja, sracunaj ustedu na 200000 kilometara o kojima se vec prica. Onda oduzmi da ce se i benzincu nesto sjebat pa podvuci. Sve ce ti se samo reci ispod crte

A ti si baš prešao 200.000 pa si kompetentan i stručan da objašnjavaš?!
Ko još od nas kupi nov auto i zgazi sa njim toliko km?!
Fora je što svi kupujemo kola koja su već skršila tu kilometražu, pa i veću, i onda se ljudi čude kako ih dizel otjera u problem i napravi promaju u novčaniku. A i novo kad kupuješ, uzmi u obzir da je dizel u startu skuplji od benzina, a to nigdje ne piše, pa uzmi u obzir održavanje dizela, samo redovne servise, ne računajući neki vanredni trošak, opet je skuplje održavanje dizela, pa tek onda sračunaj kilometražu i potrošnju oba i uporedi.
Opet, presudno je šta ko više voli, ali meni bi dizel bio poslednja opcija ako imam neki drugi izbor. Inače, ima dosta dizela koje bih vozio, možda ću nekad i voziti, ali trenutno je benzin bolji izbor, a ako na njega još dodamo LPG, tu više rasprave nema.;)
 
Član
Ovdje se govori o novim autima ali ajde to sad i nema veze. Dizel je u startu skuplji, ali zato ces ga moci i vise i brze prodati. Benzincima drasticno opadaju cijene. A vozio bi i ja na lpg nego na dizel to je isplativije. Nisam kompetentan ali imao sam i dizela i benzinca(prije) i benzinac te jede svaki dan. E sad na ovom forumu je bilo svakakvi prepucavanja dizel-benzin ali nije jos bilo da benzinac manje i trosi :lol:
 
Član
Franki je napisao(la):
todorovic je napisao(la):
dellas je napisao(la):
Covek kaze da je jeftiniji za odrzavanje...

Odmah se hvataju za potrosnju, poredite ista auta sa istim brojem KW-a istim nacinom voznje pa da vidite da li ce dati duplo za gorivo ili ce to biti razlika 20-30% max ;)

Nemoj se ni ti onda hvatat za cijenu djelova :lol:
Pa sracunaj nek je i 30 posto kao sto govoris visa potrosnja, sracunaj ustedu na 200000 kilometara o kojima se vec prica. Onda oduzmi da ce se i benzincu nesto sjebat pa podvuci. Sve ce ti se samo reci ispod crte

Ajde uzmi za prijer dva nova auta istog proizvodjaca, vw golf 1.4tsi 118kw i vw golf 2.0tdi 125kw. Fabricki podaci prosjeka TSI 6.3l/100km a TDI 5.3l/100km. Na 20000km predjenih po istoj cijeni nafte i benzina od 2.3KM dolazimo do cifre od 4600km u korist modela sa TDI motorom. Posto je model sa TSI motorom u statru jefiniji za 3000KM sa istom opremom, to obara ustedu na SAMO 1600KM. Idemo dalje cijena registracije, ako uzmemo u obzir da prosjecan vozac u BiH godisnje pravi 200000km, znaci registrovace ga 10god da bih napravio te kilometre, znaci razlika u cijeni registracije godisnje u korist TSI-a je izmedju 100-150km uzecu prosjek, i samim tim usteta se smanjuje na 350km. Dolazimo do redovnih servisa, kojih ce biti mnogo u tom periodu, skuplje dijelove, TSI motor ima lanac, nema skupih servisa u odnosu na TDI, a da ne lupam cifre svima je jasno kolika ce na ovome biti usteda i da podvucem tu famoznu crtu koja pokazuje da usteda prelazi na stranu TSI-a ;). Kolege izvinjavam se ako nekome smeta to sto sam uzeo VW za primjer:D, ali najlakse mi je naci tehnicke podatke i cjenovnike i tu marku najvise i poznajem, ne zamjerite, ali isti je slucaj kao i sta svim ostalim markama automobila ;)
 
Član
todorovic je napisao(la):
Ajde uzmi za prijer dva nova auta istog proizvodjaca, vw golf 1.4tsi 118kw i vw golf 2.0tdi 125kw. Fabricki podaci prosjeka TSI 6.3l/100km a TDI 5.3l/100km. Na 20000km predjenih po istoj cijeni nafte i benzina od 2.3KM dolazimo do cifre od 4600km u korist modela sa TDI motorom. Posto je model sa TSI motorom u statru jefiniji za 3000KM sa istom opremom, to obara ustedu na SAMO 1600KM. Idemo dalje cijena registracije, ako uzmemo u obzir da prosjecan vozac u BiH godisnje pravi 200000km, znaci registrovace ga 10god da bih napravio te kilometre, znaci razlika u cijeni registracije godisnje u korist TSI-a je izmedju 100-150km uzecu prosjek, i samim tim usteta se smanjuje na 350km. Dolazimo do redovnih servisa, kojih ce biti mnogo u tom periodu, skuplje dijelove, TSI motor ima lanac, nema skupih servisa u odnosu na TDI, a da ne lupam cifre svima je jasno kolika ce na ovome biti usteda i da podvucem tu famoznu crtu koja pokazuje da usteda prelazi na stranu TSI-a ;). Kolege izvinjavam se ako nekome smeta to sto sam uzeo VW za primjer:D, ali najlakse mi je naci tehnicke podatke i cjenovnike i tu marku najvise i poznajem, ne zamjerite, ali isti je slucaj kao i sta svim ostalim markama automobila ;)

Fino napisano, sve se uzima u obzir :icon_biggrin:
 
Sahman_Turbe je napisao(la):
benzinac ce pojesti svakog tdi-ja nema veceg zadovoljstva pa vi pricajte sta hocete :lol: :lol: :123:

Ako vozis tog audija kao sto ti pise na profilu, msm da ti svi noviji TDI mogu gledati u dupe :D

Svi se nadovezuju TDI&Benz... uzmite obicni SDI gdje nema turba... tu automatski otpada dosta stvari koje se kvare oko turba... imas redovne servise i pici... Kad bi uzimao novo auto izbor bi bio benzinac a polovno definitivno diesel.. jer nema tog polovnog benzinca kojem nesto nije sjebano i kemijano oko motora... Dieseli se vozaju radi ustede a ne trkanja ;)
 
Član
:lol::lol:

Da, uvijek je bolje uzeti dizela koji je obišao svijet tri puta od benzinca sa 100 000 km na satu:D

Benzinci su jeftiniji za održavanje i bolji su izbor za ljude koji ne prelaze preko 10 000 tkm godišnje.
 
Top