Benzin ili Dizel VS odrzavanje i potrošnja

Benzin ili Dizel VS odrzavanje i potrošnja

Član
MTR je napisao(la):
osli' ste vi svi helach :D

zavisi koliko se prelazi , ja radim 4 servisa godisnje ( svakih 15000 ) i svaki me kosta oko 550-600 KM ( svi filteri , ulje 5W30 po 28 KM , geometrija , rad itd ) , motor je 1,4 TDI
da je benzinac tipa nekog 1,6 FSI ne bi toliko kostalo sigurno , a i mala je razlika kod ovih novih motora , kod prijatelja mi Golf Plus sa ovim motorom i trosi prosjek 7 litara , znaci gubi se ta razlika koja se nabere u "manjoj" potrosnji kod dizela.

sad kad bi kupovao auto novo , samo Octavia sa TSI motorom od 160 KS , peri / deri :D
jesil probao taj motor?čisto onako informativno :)
 
Član
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:


[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HXoRTUzHiSk&feature=player_detailpage[/video]
 
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ko je ovo snimio zaslužio je oscara i nobelovu nagradu


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Član
c0d14c je napisao(la):
Meni trosi ispod 4l prosjek do mora ali sad će neko biti pametan pa reći da to nije nikako moguće jer je meni 1.2 ali koga briga meni ostaje u džepu a troškova nema samo redovni servisi i to sad više neće biti u ASA i već iza njih. Da se razumijemo hoće ovaj mališan potrošit gradske sa klimom u špici do 9 a najviše mi je 13 na konstantnom gasu cijena malog servisa nekih 200 KM bilo u ASA i.

Onda ti nije 4 litra prosjek nego minimum :icon_rolleyes:
 
GTI FAN je napisao(la):
c0d14c je napisao(la):
Meni trosi ispod 4l prosjek do mora ali sad će neko biti pametan pa reći da to nije nikako moguće jer je meni 1.2 ali koga briga meni ostaje u džepu a troškova nema samo redovni servisi i to sad više neće biti u ASA i već iza njih. Da se razumijemo hoće ovaj mališan potrošit gradske sa klimom u špici do 9 a najviše mi je 13 na konstantnom gasu cijena malog servisa nekih 200 KM bilo u ASA i.

Onda ti nije 4 litra prosjek nego minimum :icon_rolleyes:

Jest prosjek...čovjek misli kad izračuna sve pređene kilometre prosjek je da mu troši 4l/100km a što podrazumijeva da je na nekim mjestima trošio 5l, na nekim 3l itd...(naravno, ni ja ne vjerujem jer vozim 1.2...može se dotjerat jako mala potrošnja na otvorenoj cesti al ipak je 4l premalo, 5l je moguće.
 
Član
Ti mali benzinci su uzasno mali potrosaci zbog malo kubika jer kubikaza je dobar potrosac,sad sam "zaduzio" Punta benzinca sa tim malim motoricem i nisam jos odvagao evidenciju ali cini mi se da cudo trosi manje od Clia dci-a ali u ispod 4 litra prosjek otvorene je ipak tesko povjerovati,neznam,sve je moguce,bas cu probati imam u rukama takav autic sada pa vam javim rezultate eksklzivnog testa :D a Clio neznam,ono je istina ziva,auto djeluje tip top kao novo,motor ne dimi sekunde radi kao singerica,sad jedino ako je bilo sto pokvaeno ali trosio je 12 zivlje "brdske" zivota mi .
 
Član
Za Punta ti iz prve ruke mogu reći da je u gradskoj vožnji razlika ogromna u korist dizela , jer sam imao oba (1.2 8v i 1.9JTD 63kw) i iste relacije svaki dan (na poso 24km u oba pravca)
Benzin mi je imao interval potrošnje od nekih 5 Lit otvorne do najviše 11,5 Lit oštrije gradske, dok se dizel kretao od 4 Lit otvorene do nekih 7,5 Lit oštrije gradske , a najmanju zabilježenu prosječnu potrošnju po bordu sa benzincom sam imao 4,75 Lit tj. po talijanskoj normi (koja je na Puntovom bordu) sa litrom goriva prelazim 21km , a sa dizelom 3.85 Lit na 100km ili ti 26km sa litrom goriva.
A pored potrošnje još više me iznenadilo da je 1.2 8v benzin pored JTD-a jedna nekretnina , posebno sa upaljenom klimom:lol:
E sad druga strana medalje je da je registracija 100 maraka skuplja , 170 maraka skuplji veliki servis i 40 maraka skuplji redovni servis i mogućnost kapitalnijeg kvara(što me je zaobišlo:icon_smile:) , tako da mi je na 20.000km godišnje definitivno dizel isplativiji i nemjerljivo ugodniji za vožnju.
Sa ekonomske strane situacija bi se promjenila u korist benzinca uz ugradnju plina , ali bi onda postao još veća nekretnina :lol:
 
To uvezi punta; nisam razumio šta si htio reći; il je skuplja registracija za 100Km za benzinca 1.2, 8v il za dizela?
 
Top