Benzin ili Dizel VS odrzavanje i potrošnja

Benzin ili Dizel VS odrzavanje i potrošnja

Nakon predjenih 25.000KM sa Hyundai IX35, mogu reci da je board computer i tek kako tacan, sto se tice potrosnje, uvijek tankam pun rezervoar, i razlikuje se u 0.3L u odnosu na matematiku.

Druga stvar, nema razlike u potrosnji, sipao 95 ili 100 oktansko gorivo.

I trevca stvar, cisto gradske voznje trosi 9L, otvorenog puta (primjer: na relaciji Tuzla-Doboj-Zenica) - 6.5L.

Motor je 2.0 120kW.
 
Član
edoze je napisao(la):
mara- je napisao(la):
Nisam rekao žestoke, nego žešće. I otvorena je vožnja bila u pitanju.

Nikakva to žešća vožnja nije :lol:

Pa kolega nemoj odmah napadati covjeka, malo ga izvlacio do 2000rpm ;)
Ovi su glavni sto voze ove 2.0tdi od 140ks i preko tonu i po i ubrzavaju 10sec do 100 i njima to ide :lol: ne budite smjesni. Drug vozi a5 2.0tdi 125kw ne moze ispod 8l 8.5l prosjeka nikako...Aa kolega rs6 veliki servis za moj 1.8t koji se radi na 80000km iznosi oko 450km za 1.6 je smijesna cifra servisa ;)
 
Član
rs6 je napisao(la):
uglavnom kad sve saberes pomasna cijena, s obzirom da kod mene auto prelazi mjesecno 2000+ kilometara, veliki servis brzo dodje koji je poskup gledajuci na godine ovog auta.
isto tako veliki servis golfa IV 1.6 16v je preko 500 KM
u biti hocu da kazem da su sva auta tu negdje za odrzavanje i dizeli i benzinci, jer kod jednog je nesto jefitnije kod drugog skuplje i na kraju te izadje razlika nekih 5 - 10 % .....

:icon_eek:

Neće da bude.
 

rs6

Član
@oggyboy u to ne racunam recimo audi a6 i neki clio
nego racunam auta iste klase recimo a6 2.5 tdi i 2.8 benzin ....
 
Član
Ma u isti koš si ubacio Gnojf 4 benzin kome je održavanje presmiješno, pa mi zato zapade za oko.
 

rs6

Član
OggyBoy je napisao(la):
Ma u isti koš si ubacio Gnojf 4 benzin kome je održavanje presmiješno, pa mi zato zapade za oko.

dobro njega sam naveo cisto onako jer mu je remenje i spaneri znaci samo dijelovi bez ruku i to sa 10 % popusta kosta preko 500 KM, ostali dijelovi su jeftiniji, a ipak je gnjof sto ti kazes ;)
 
Član
dado307 je napisao(la):
Da, a ti si kompetentan pricat o potrosnji mog auta zato sto vozis tamo nekog teretnog campusa koji trosi 12 po gradu... Prijatelju, ja sam samo htio da podijelim iskustvo na forumu, iskreno da ti kazem zaboli me ki*a za potrosnju jer se uopste ne zamaram tim stvarima, ne prelazim puno godisnje s autom nije mi nikakav prioritet niti problem u zivotu hoce li mi auto trositi 5 ili 10 litara, jer da nemam para za goriva ne bi vozio auto nego bi hodao pjeske... kad sam kupovao ovo auto trazio sam 1.8tfsi sa dsg-om pa ga nisam mogao naci... mislim da ti to ipak nesto govori...
:lol: A ti si kompetentan za pricu o potrosnji jer vozis Pasata nes ti.I ja sam htio da podjelim iskustvo na forumu isto kao i ti i mali lagani campus 980 kg (cuj teretni) :lol: je teretni ali nije kamion, bi trebao manje trositi od tvog Pasata a mene prijatelju da nemam para i da me boli kur za potrosnju i da se zamaram tim stvarima nebi vozio K-Jeta benzinca od 100 kw i gledao da ubacim VR 6 nego bi kupio dizela a ti lijepo dodji pa ako ga stjeras ispod 10 gradske ovdje ja ti ga dam .

emir_89 je napisao(la):
dado, nemas se ti sta pravdati. i ja i rodjak smo se iznenadili potrosnjom novog cc-a koji je trosio kao i taj tvoj iako ima 170ks. potrosnja na otvorenom normalne voznje ispod 5 ide. ko ne vjeruje njegov problem. normalno da se svako auto moze nabiti i na 15 da trosi, ali to nije tema ove price. nego mi nije jasno, sto se uvijek sve mora okrenuti na potrosnju...

Pa ja cu svakog benzinca od 150 ks voziti na 7 otvorene,rekao sam da je gradska i otvorena nebo i zemlja a posebno gradsko divljanje,tu nema auta koje uzima ispod 10 po sve pare



mara- je napisao(la):
@GTI FAN

Čuj board nije tačan. To možda na tim dvicama starim 30 godina nije tačno. Board je itekako tačan, greška do 0,5 litara. Ja sam svoj ručno mjerio. 7 litara gradske. Šta misliš šta mi je board pokazao? Tačno 7 litara. A bude i tri litra da dizel manje troši u gradskim uslovima od benzina. Meni je 4,5 otvorena, fine vožnje, 5 kada se žešće vozi, i to po Vlašiću.
Rekao sam da sam u svim slucajevima mjerio tankanjem na benzinskoj a ne BC om i ja sam rekao da trosi do 2 litra manje dizel.A kazes 5 uzme kada se zesce vozi,:lol:ma nema ti dizli su cudo,ujutro kad sjednes u auto ustanovis da nakon zesce voznje ima jos vise goriva nego jucer jer oni proizvode gorivo :lol: .Jesi li ti ikad zesce vozio ?
 
Član
ma ovdje se uveliko pocelo presipati iz supljeg u prazno, skrece se u potpuno drugu stranu i vrti u krug...
 
Član
emir_89 je napisao(la):
ma ovdje se uveliko pocelo presipati iz supljeg u prazno, skrece se u potpuno drugu stranu i vrti u krug...

Ne presipa se iz supljeg u prazno jer ako ijedan dizel pri ZESCOJ voznji uzima samo 5 litara onda je isplativiji i to debelo i gotova prica,bez obzira na troskove odrzavanja,pri zescoj voznji i to van grada ce svaki 1.3 benzinac uzimati 10 prema tome ili neko gadno laze ili mozemo zakljuciti pricu .
 
Član
Eto vi ste svi pametni, i znate kako ja vozim. Alo, po otvorenoj. Pametnjakovići. Ja prije ovoga imao benzica, vrlo često išao preko 6000, i kao ja ne znam šta je žešća vožnja.

A što jeste, jeste, odošmo u off. Mislim da je vrijeme za lock.
 
Član
mara- je napisao(la):
Eto vi ste svi pametni, i znate kako ja vozim. Alo, po otvorenoj. Pametnjakovići. Ja prije ovoga imao benzica, vrlo često išao preko 6000, i kao ja ne znam šta je žešća vožnja.

A što jeste, jeste, odošmo u off. Mislim da je vrijeme za lock.

Nije vrijeme za LOCK.

Druže, žešća vožnja, ne mora biti ni žestoka, samo malo žešća na otvorenom će ti uzeti preko 8l, a žestoka može ići i preko 10l.
Meni je prosjek od 5.5 do 6.5 ako imam malo više gradske vožnje, uglavnom ne prelazi 6l mojim stilom i kuda idem, ali kad divljam, uspije otići i preko 20l za tako mali motor, jedne prilike čitavih 28l.;) Nemam šta lagati.
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
emir_89 je napisao(la):
ma ovdje se uveliko pocelo presipati iz supljeg u prazno, skrece se u potpuno drugu stranu i vrti u krug...

I šta ti je tu čudno:icon_question:

pa nije cudno, ali se u zadnje 3 stranice pocela vrtiti jedna te ista prica, koja moze potrajati u nedogled. mislim da je bolje nastaviti sa nekim konkretnim stvarima vezanim za odrzavanje, troskove i sl. a ovo koliko cije auto trosi, u to necemo ulaziti. kao sto zavisi od auta, potrosnja uveliko zavisi i od vozaca.

a sto se tice tih 5L zesce voznje, necu komentarisati. ne definisemo svi isto zescu voznju :D heheheh al ipak priznajem da je malo preoptimisticna izjava koliko god bio na strani dizelasa :icon_biggrin:
 
Član
Ja bih voleo da probam tog dizela koji zesce voznje trosi 5l :) 2.0 tdi kad se zesce vozi po gradu trosi 12l dizela.
 
Top