15" woofer VS Honda CRX

15" woofer VS Honda CRX

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Na sta tacno mislis IGY, na ovcu ili moje detaljisanje oko svega pa i kablova i kutije i ...?
 
Član
to sto nemoze se skontati odakle svira bas u kuci je vise stvar smjestaja kutije, nego same kutije.

kosa stranica, piramidalni objekti, pregrade i slicne stvari onemogucavaju stvaranje stojnh valova u kutiji i razbijaju povratni val. tako on ne dolazi do membrane i ne narusava zvuk.

vlaknasti materijali usporavaju valove tj. vazduh u kutiji. zbog toga sub svira dublje i cini se kao da je u vecoj kutiji.

kondenzatore izbaci jer ti samo vuku struju. masa treba da bude debela koliko i plus ali u citavom strujnom krugu. znaci plus sa akumulatora do pojacala ako je 10mm2 onda i masa mora biti takva. ako ti je masa sa sasije onda moras i fabricku pojacati sa najmanje tolikim kablom.

kada je manjak struje u pojacalu. pa to se cuje jer tada pojacalo ma koje klase i snage nema dovoljno struje obicno gubi kontrolu i cuje se dosta distorzije. isti su simptomi kada pojacalo nema snage tj kad je gain previse odvrnut. tesko mi je objasniti kako se cuje ali bez obzira na kablove i sve ostalo pojacas HU na 3/4 volume skale, gain na nulu tj utisas pojacalo. onda krenes lagano da pojacavas gain i kad skontas da iako okreces potenciometar zvuk nije glasniji (ili cujes distorziju) vratis malo gain i tu si. odredio si maximum svoga pojacala/systema.

kondenzatori ublazavaju padove napona na pojacalu i trebaju da budu sto blize pojacalu. ako je instalacja losa (tanki kablovi) onda kondenzatori nemogu se dovoljno brzo puniti pa tako predstavljaju samo opterecenje za akumulator i alternator. u biti kond sluzi da pomogne u par milisekundi dok regler na alternatoru ne "skonta" da treba da podigne napon punjenja.

kada se spaja treba misliti o tome koliko je dugacak kabl, kojeg je presjeka i koja je povrsina spoja. hocu reci pogledaj kolika je licna na osiguracu od 80A. tanka i kratka tako da je to ok.
 
Član
Hvala opet faris samo ti se zahvaljujem :) od sad racunaj da sam ti zahvalan kao i ostalima na pomoci.

Ali ti kazem za sub kad sam stavio onu crnu spuzvu sta li je vec nije do pozicije tu je i stajao, ali se po prilicno dublje cuje i ako ga spojim na skretnicu da samo basovi idu u njega znaci mozda nekih 70 hz pa na dole stojim pored a cini mi se da bas ne dolazi iz njega dok skroz uho ne priblizim.

To je ipak do kutije odnosno do ovog materijala kojim sam skroz unutra oblozio kutiju. Kazem ne razumijem se u mjerenje i klasifikaciju izolacije ali u podacima od ovoga pise da je 23 db(A) sta god to bilo.

Tako da dok ne dodjem do edde ce i da ostane ovo a posto je kutija bila neznatno veca za koji litar mozda cak i ostavim i ovo i vunu sto cu vidjeti kad probam oboje.

A necete vjerovati da sam na nekom forumu maloprije procitao da su ljudi cak i probali i koriste ovciju vunu i cak misle da je najbolja evo link pa sami citajte.

Ovcija prava

Tek sto ce se 3ek4 obradovati :)

Mada vecina ne misli tako ali onaj prvi post kaze, ali ni ja nesto nisam za ovciju, prije bi vate natrpao :)
 
Član
pa bas lijepo onda se zabavljas i ucis.

kao sto sam i rekao ta spuzva moze posluziti i posluzila je u tvom slucaju. super. :cool:

nemam sad vremena ali kasnije jos nesto napisem.
 
Član
Evo update, mozda bude i slika, za vikend ubacen kabal za plus 35 kvadrata i dodana koja masa napred, jos treba minus kabal jer je sada 20 i kondenzator i jos koja masa mozda :)

Za sad sam zadovoljan kako svira.

Sta mislite o kablu od alternatora do akumulatora, na hondi mi izgleda prilicno tanak i prilicno star i oksidiran. Misljenja su malo podjeljena a ja cu ga svejedno zamjeniti :) al eto zanima me zasto ne bih trebao ?
 

IGY

Član
nema razloga zasto ne bi trebao
svakako da bi trebao to pojacati
stavi 16 do 20 mm2 i miran si ;)
 
Član
Hocu nego sam cuo nekih a i citao po netu i da treba i da ne treba isto i za kondenzator jedni kazu valja drugi ne valja, jos ga nisam spojio a ja koliko se razumijem u struju mislim da ipak treba oboje, nego eto da cujem i druga misljenja.
 

IGY

Član
kondenzator ako je 1F on je po mom misljenju tu samo kao neki potrosac, i licno ga nikad nisam koristio
mada ima nepisanop pravilo 1kw RMS kondenzator 1F

ali ja licno sebi ne bi stavljao nista ispod 5F jest da su skuplji dosta od ovih, ali kad jednom stavis znas da to imas, a posto imam maximu nemam potrebe za tim :D
 
Član
Hvala, ali eto probacu sa 1 pa se javim, inace sam imao problema sa strujom, kad drzim gas na jedno 1500 rpm ili vise radi a sve ispod ili ugaseno auto nije moglo. Mislim nije moglo da se pojaca do kraja a da se ne pogasi sve :) sad moze i bez kondenzatora a vidjecemo sa njim pa cu znati odma :)
 
Član
Mislim najbolje bi bilo drugi akumulator i drugi alternator al, sad od tog nema nista to mi je ko cjeli sistem ostali para, kad nabavim nesto jace onda ce da ide jaca i struja za sad je ovo dovoljno, al cu morati cisto radi poredjenja negdje izmjeriti decibele. Sa mnogo slabijom strujom i subom i pojacalom sam imao oko 90 i neki, skromno :) pa da vidim koliko ako ista jesam dobio na snazi. Na kvalitetu jesam osjetno.
 
Član
Moze zeko, i ponecu ti ciste ovcije vune :)

Sala nema te nesto ubacivao sam vatu u kutiju i po meni losije svira i gubi na snazi.

Jos jedna stvar koju sam skontao, je da na mnogo starijih auta izolacija ne valja i da se desava ne znam jel zbog toga ali se desava da kad otvoris gepek nema basa a kod mene isto tako ne valja izolacija mislim na izolaciju komplet auta i gepeka ali mi skoro isto svira bio zatvoren ili otvoren gepek.

Recimo na pezou 206 Zeko, kad otvorim gepek kod druga unutra skoro da nema basa kao da je neko iskljucio sub :) jel kod tebe tako ?
 
Član
to se ne desava zvog auta vec zbog kutije, bass reflex kutije kada dignes gepek "gube na snazi" dok se sa kompresijama to ne desava ;) ...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top