15" woofer VS Honda CRX

15" woofer VS Honda CRX

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Vjecita dilema kompresija ili port ili slot me ne brine jer nemam mjesta :D
Ali me ipak interesuju savjeti:
Auto je Honda CRX ED9 a zvucnik je NEXT-AL38

Evo karakteristike zvucnika

Aluminiumska membrana
Gumeno vjesanje
Exkurziju ne znam ne pise nigdje
Fs: 16 Hz
Re: 3,50 ohmia
Qms: 6,91
Qes: 0,39
Qts: 0,37
Vas: 347,7 l
Mms: 190,6 g
Cms: 370 uM/N
SPL: 90,0 dB
Sd: 824 cm2
Vd: 1236 cm3
RMS: 400 W

A evo i slike:

bild0038.jpg

bild0029k.jpg

http://img13.imageshack.us/img13/1593/bild0039v.jpg

Zvucnik je vec kupljen, tako da ako ce neko reci da ne valja ili da nisam trebao kasno je, dobio sam ga jeftino i svidjelo mi se kako izgleda :D

Pojacalo je jos bolja stvar nemam nekih pretjeranih karakteristika ali evo nesto sto znam
BOSCH MANN Z x 8428 stable into 2 ohm

EXTREME ZX II
Systeem: 4 channels
Vermogen: 900 watts
Extra: 2 x H / F / L pass crossover (80 Hz - 1.2 KHz high 40 Hz - 150 Hz low)
Super Bass (0 / 6 / 12 dB)

ja koliko kontam ove cifre su malo ...........................

mislim da je po kanalu na 4 oma 250 W a u bridge 400W RMS a na 2oma ko zna sta bi bilo :D

HU je kenwood mp3 malo stariji ali nije los nka KFC serija cinimi se ili KDC sta vec.
4 srednja i 4 visoka marke sal a serija boxer (mnogo jeftino a ne zvuci lose) recimo visoki su bili jedno 40 KM a srednji odnosno sirokopojasni malo nesto vise prije jedno pola godine i imaju garanciju 3 god sto me na neki nacin privuklo jer za manje pare nista ni blizu nisam mogao naci
par visoki srednji su napred a drugi nazad sa strane pored zadnje klupe.

Eto svi detalji :D

Interesuje me savjet oko kutije za woofer jer sam na mnogo mjesta citao a i sam se uvjerio da je malo specifcno auto za napraviti kutiju da valja :D

Malo sam cackao sa winisd-om ali kako god ja napravim da mi se svidjaju grafovi ne moze mi stati tolika kutija u gepek iako je kompresija ???

Unapred hvala svima.
 
Član
prevelik sub za to auto. elem kutija od 50-60L ti odgovara. kompresija naravno.

neznam koje ti cifre WinIsd izbacuje ali generalno sa kompresijom nemozes puno se zeznuti ali nemozes ni pretjerivati sa velicinom ma koliko ti graf dobro izgledao jer u tom slucaju gubis na kontroli suba i samo pogorsavas mu zvuk.
 
Član
ovako.. postoji nesto zvano EBP efficiency bandwidth product, kojeg izracunash tako da podijelish FS sa Qes.
ako je vrijednost bliza 100 driver bolje radi u BR kutiji a ako je bliza 50 bolje u kompresiji..
tvoj EBP je 41.02. stoga definitivno kompresija
 
Član
Dobro ebp i ja vidim ali zasto je prevelik, prosli je bio kenwood 12" pa ga je pojacalo tjeralo u izoblicenje i sa kompresionom i sa port i sa bandpass kutijom.
A meni winIsd kaze kad unesem ove sve parametre da kutija treba da bude 120-30 l
Tako da ne znam kako ce u tih 60-70 raditi zato pitam a mozda i ne bih mijenjao tog kenwooda ali stvarno nije dovoljne snage za auto jer po meni sve preko pola ili ajde 2 trecine snage zvucnika i nije bas ok zvuk ili mi se cini tako, odma se izgube oni duboki basovi.

I jos gde da okrenem zvucnik, nazad ili gore i kako ce to da podnese zadnje staklo koje je na crx-u malo poveliko ?
 
Član
pojaclo je problem mijenjaj to smece. stavi nesta sto ce radit ok.

inace parametri koje si naveo nemaju veze s mozgom. Fs od 16Hz malo ih ima, a ako ima to su puno strasniji subovi od toga. elem napravi kutiju kako sam vec napisao i nemas brige.

inace 15" subovi vec sami od sebe jako nisko idu tako da budes dobio niske frekvencije kad ga spojis.

uostalom kad ti se toliko svidio pilu u ruke pa napravi par kutija i odaberi najbolju.

pozicioniranje suba u autu nema recept. postavi u sto vise pozicija i odluci koja ti je najbolja. ako te handri oblik kutije i pozicioniranje jednostavno napravi ono sto ti je najprakticnije i zivi s tim da imas vjerovatno najbezveznije auto za slozit sub.
 
Član
Da mi je auto problematicno za pozicioniranje suba i dimenzije kutije znam jeste mucim se vec mnogo dugo zato sam potrcao za petnaeskom ali i zato sto je bila 40 KM :)
Imao sam dva sala po 100W RMS u kompresiji pa u port pa u slot pa zatim pomenuti kenwood isto u komp, slot pa cak i u bandpass kutiji i sad sam uzeo ovaj, da fs od 16 je mnogo nisko za sub i meni zvuci nevjerovatno ali tako pise na nekim njemackim ili svedskim sajtovima vise nisam iguran gdje sam nasao te podatke i recimo polovan cjene oko 60 evra. Zvucnik nema neko poznato ime ali izgleda cak i bolje nego kenwood a recimo i alluminijska membrana i te karakteristike mi izgledaju mnogo dobro ali i mnogo nevjerovatno pa sam zato i postavo sve ovde. Pojacalo znam da nije neki kvalitet i recimo sto se kvaliteta tice bolje mi je radio pioneer ali je bio samo stotinjak dvjesto wati sto kad sad razmislim mi je mozda i bilo dovoljno ali sam tada potrcao za snagom i uzeo ovo tako da pojacalo hocu vrlo vjerovatno zamjeniti za neki mono blok jer mi u principu i ne treba nista drugo. Mada i ovo nije toliko lose ali se ipak osjeti da nesto hvali a koliko se ja razumijem izgleda da nekako uspije da pomjeri fazu pa ne mogu nikako da ga ustimam sa ostalim zvucnicima, pogotovo ako je sub u port ili bandpass kutiji, tako da posle razbijanja glave oko svega toga da se primjetiti da sam sad skroz zbunjen :)

Cilj mi je napraviti od ovoga nesto da valja, a znam i ja kupiti JL w6 ili w7 ugurati neko "pojacalce" i tresti zgrade okolo, ali je to mnogo van mojih finansiskih mogucnosti, mozda nekad ali za sad je ovo sto imam.

Neki kazu okreni sub gore a port nazad, pravim kompresionu kutiju tako da porta nema, neki kazu sub nazad, neki kazu na stranu sa lijeve strane ???????????

Ako napravim kutiju da udje malo iza sjedista onda je ne mogu okretati nigdje pa me zanima generalno iskustva, vecinu subova koji su mi se svidjeli sam vidio da su okrenuti nazad.

Sa proslim subom mi je najveci problem bio da svira u fazi sa ostalima sto recimo u kuci nikad nije sad mi taj kenwood stoji pored stola i bas je takav da se ima osjecaj da dolazi iz satelita a ne iz njega.

Sto jeste moze biti da je pojacalo mnogo veliko sranje ali mi recite moze li se to rijesiti ikako i da li je to faza ili kasnjenje uobicajeno u autima i kako se to moze popraviti bez nekih stotina evra pojacala ili je jedino rjesenje drugo pojacalo ?

I izvinjavam se na pisanju romana ali eto kontam ima ovde ljudi sa mnogo vise iskustva pa pokusavam da objasnim kompletnu situaciju.
 

IGY

Član
iskreno zadnji post nisam do kraja procitao :D

a poslusaj Farisa i neces pogrijesiti, i za sub si fakat prejeftino prosao
da sam na tvom mjestu ja bi ga se rijesio, tj prodao za vecu lovu i uzeo mozda jednu dobru 12-ku (alpine type R npr) i dobru kutiju, neko pojacalo od recimo 500 rms na 1 ohm i ne da ce to svirati nego razvaljivati :cool::cool::cool:

P.S. avatar ti je odlican ;)
 
Član
Hvala svima.

Hocu poslusacu ga, naravno, pa ako imalo budem zadovoljan ostajem na ovom subu a pojacalo ce vjerovatno da ide ako nadjem neki fin mono blok ili nesto a da nije previse para.

Samo jos jedno pitanje da ne citate onaj roman.

Kod faze iliti kasnjenja suba ili nemogucnosti da se nastima da svira zajedno sa ostalim zvucnicima, sta moze da se uradi i u cemu je stvarno problem ???

Evo sad nadjoh na da cak moze da bude i do kablova, da su losi ili tanki ili previse dugi ?
 

IGY

Član
sto se tice kablova naponskih
idi sa sto kracim i sto debljim
ukratko imaces manji pad napna i stabilniju struju
 
Član
procitao sam sve sto si napisao. lose je moglo zvucati iz puuuno razloga, ali to sa fazom i kablovima nije moglo. kad ti je slabo napajanje pojacala to se manifestuje samo distorzijom, manjom snagom i gubitkom kontrole.

kasnjenje suba se pegla vremenskom korekcijom. sto se tice faze lako ti je okrenuti jer je to zapravo da spojis +- na subu obratno od onoga kako ti je sad pa poslusas kako je bolje. osjecaj "kasnjenja" zna se pojaviti ako je velika rupa u frekventnom odzivu suba i zvucnika. npr ako ti je HPF na 125 a LPF na 60.

samo kasnjenje u tako malom autu mislim da nije problem. prije bi rekao da trebas dobro pretresti system i eventualno posuditi neko pojacalo za koje si 100% siguran da je ispravno. jer opet kazem u tako malom autu tesko da bi postojali problemi sa kasnjenjem suba. znaci HPF, LPF i na pojacalu i na HU obavezno provjeriti. predne zvucnike obavezno provjeriti jesu li u fazi (jel ide plus na plus, minus na minus sa pojacala/HUa na zvucnike)

iz iskustva ti mogu reci da kod vecine auta je bolje kad se okrene prema nazad. iskreno nisam imao prilike na CRXu raditi bilo sta pa nemam pojma. ja bi prosurfao po stranim forumima i gledao kako inace rijesavaju te stvari u CRX.

ja bi obavezno stavio neko drugo pojacalo. sad barem ima dobre opreme jako povoljno. i idi na neko dvokanalano pojacalo pa ga u most. koliko vidim taj sub ima 4ohm a monoblokovi su obicno skupi za gurati samo 4ohm.
 
Član
sutra radim abd jednu kutiju za jednu 12-ku za jednu hondu CRX, budu slike kad zavrsim ;)
 
Član
Moze, ako stignes postuj slike da ti ukradem ideju :D ako nista :D

Cuo sam juce jednu 15-u kako svira u kompresionoj kutiji i tacno me iznenadilo, u fazi sa ostalima, odokativno ili od uha mnogo duboko ide i sto je najbitnije moci ce stati u moj gepek i jos ce ostati prostora :D cemu se nisam nadao ni najmanje jer mi je prosla bandpass zauzela cijeli jedva je pojacalo stalo pored :D
 
Član
neznam mene je danas zezno doktor pa nisam danas stigo nista, sutra 100% a kako sam razumio momka, 70x35x63 je otprilike cjeli gepek honde, ja radim kutiju 70x35x40 (35 visina) ... idu 2 aero porta 10cm sirine, prema zahtjevu kupca, wofer ide na sredinu, a dva porta po jedan sa svake strane ...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top