XENONI

XENONI

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
menjic je napisao(la):
Ja sam kupio za 170 KM i dobio godinu garancije a rade vec dvije :) tako da i socijalni ako znas nekoga mogu da budu jako dobri.
Sam ugradio za cca 15 minuta i cca 0 maraka :)

U duga nema koristi ako hoces da blicas jer se sporo pale svaki tako da to i nece biti neko "blicanje" a pored toga i xenoni kao i svce ostale sijalice imaju radni vjek koji zavisi od vise stvari kao npr na vijek utice i broj paljenja cak vise nego broj sati koji rade. A ko stalno blicas na nacin da ih palis gasis nece ni godinu izdrzat ili ajde mozda hoce godinu ali ce mnogo manje da traju od onih koji se jednom upale pa kad ugasis auto ugase. Sa xenonima se blica i pale duga tako sto se u socivu spusti lim koji daje onu liniju iliti shield a ne tako sto se upale jos jedne sijalice.

xenoni ce uvjek biti jaci od halogenih.

Pogotovo ako iskopas negdje recimo philips d2s 4300 nema te halogene koja ce biti bolja.
Druga stvar xenoni trose manje struje, a recimo razlika u potrosnji goriva sa upaljenim i ugasenim farovima sa halogenim sijalicama moze da bude i do 10% pa onda ako jos jace halogene stavis ce da bude i vise. Trece radni vijek xenona je mnogo veci od halogene sijalice pa cak i da nadjes jacu halogenu opet su xenoni bolji :)

Cak i bez sociva noviji farovi sa ispravnim sjenilom i sa onom kapom preko xenona nece toliko smetati drugima a tebi ce biti mnogo bolje osvjetljenje a kod tebe sam gledao su takvi - dobri farovi.

Jedina mana fara cak i tog dobrog u odnosu na socivo jeste sto cilj fara nije sto jace svjetlo ispred tebe nego sto bolje rasporedjeno sto sire svjetlo istog intenziteta na toj cijeloj povrsini, jer ljudsko oko ne moze da vidi tako veliku razliku i cak jako svjetlo na jednom mjestu ce ti mnogo losije biti nego duplo slabije a dobro rasporedjeno.

Evo ti primjer uzmi jednu svijecu u pali u sobi i vidjeces skoro cijelu sobu, a onda uzmi bateriju duplo jacu i pet puta jacu pa upali i vidjeces samo gdje ona sija a okolo mrak jer ti je ta oblas gdje obasjas previse svjetla, isto kao kad sa sunca udjes u tunel pa nista ne vidis.

Na kraju, prebacicemo ti moj jedan pa vidi kako ce sijati :) eto ti sva pitaja



Posteno! Samo jedna ispravka. Kod mene idu 4 x H7 sijalica...kratka uvijek rade...a duga jos dodaje... :D
 
Član
Pa ok i kod mene isto u kratkim je h4 - sada xenon a u dugim h1 umjesto h7 kao kod tebe :)

Odnosno fabricke su bile cini mi se 9006 i 9005 al je neko prije mene to prepravio na h4+h1 :)

Zato i kazem to se bas i ne moze nazvati blicanje, kad upalis u dugim te eventualne druge xenone.
Mislim blicne ono al se onda polako pali dok se ne ugriju i postignu punu snagu al nevalja vjeruj mi.

Al evo opet nesto kontam, ti bi morao ako hoces kako treba da napravis da uzmes dva para bixenona, pa stavis i u duge i u kratke.

Ili jedan par obicnih kratkih u kratke a bixenon u duge.

Ili bixenon u kratke a xenon u duge.

Kako god okrenes skupo ce doci :)

Ali ako mene pitas stavi za sad xenone u kratka svjetla ako si siguran da se ona ne gase kad upalis duga, a duga koristi koja su i sad, eventualno uzmes sijalice xenon look, cisto malo radi boje u ta duga.

Pa posle nekad uzmi sociva sa ili bez bixenon kako vec budes raspolozen sa novcanikom :)
i onda napravis da ti da duga koja imas sad ne rade nikako nego da kad prebacis na duga se upali dugo u to xenon socivu, pa ako ti bude malo - slabo ti lupi jos jedne u duga :)
 
Član
menjic je napisao(la):
Pa ok i kod mene isto u kratkim je h4 - sada xenon a u dugim h1 umjesto h7 kao kod tebe :)

Odnosno fabricke su bile cini mi se 9006 i 9005 al je neko prije mene to prepravio na h4+h1 :)

Zato i kazem to se bas i ne moze nazvati blicanje, kad upalis u dugim te eventualne druge xenone.
Mislim blicne ono al se onda polako pali dok se ne ugriju i postignu punu snagu al nevalja vjeruj mi.

Al evo opet nesto kontam, ti bi morao ako hoces kako treba da napravis da uzmes dva para bixenona, pa stavis i u duge i u kratke.

Ili jedan par obicnih kratkih u kratke a bixenon u duge.

Ili bixenon u kratke a xenon u duge.

Kako god okrenes skupo ce doci :)

Ali ako mene pitas stavi za sad xenone u kratka svjetla ako si siguran da se ona ne gase kad upalis duga, a duga koristi koja su i sad, eventualno uzmes sijalice xenon look, cisto malo radi boje u ta duga.

Pa posle nekad uzmi sociva sa ili bez bixenon kako vec budes raspolozen sa novcanikom :)
i onda napravis da ti da duga koja imas sad ne rade nikako nego da kad prebacis na duga se upali dugo u to xenon socivu, pa ako ti bude malo - slabo ti lupi jos jedne u duga :)



e sad ga pretjera i ti... :D
 
Član
Pa rekoh evo skraceno :)

Za sad ubaci samo xenone u te tvoje farove.

Posle kad i ako crknu nekad sijalice uzmi philips d2s

Posle ako ti to bude slabo uzmi sociva

Posle ako i to slabo bixenon

Posle ako i to bude slabo jos jedan bixenon

To je logican redosled, ides ka jacem i jacem i jacem i tako dalje pa doke stignes
 
Član
Pa ajde sad bi nekad ja trebao svoja pa cu vam slikati :)

Prvo treba otvoriti far, izmjeriti odprilike kolika rupa treba nazad da bude i odsjeci sjenilo, najbolje je raditi malo brusilicom sa malom tankom plocom.

To socivo je ustvari projektor to jest ima i zadnju stranu recimo izgleda kao veliko jaje, prednja strana je socivo a zadnja reflektor u koji se stavlja sijalica a koji odbija svjetlo u socivo a preko pomenutog limica koji se nalazi recimo u sredini izmedju reflektora i sociva.

hid_projector.jpg

pugsx_01.jpg

22_audi.jpg

z1G_conv_audi_06.jpg


Evo izvadjeno sjenilo iz fara iz kojeg se moze izvaditi, iz nekih ne moze ali ne mijenja stvar:
retro_052.jpg


Ovako treba izrezati, sjenilo ili zadnji dio fara ako se sjenilo ne moze odvojiti od fara:
retro_055.jpg

retro_057.jpg

retro_058.jpg


Zatim ovako staviti socivo odnosno projektor:
retro_060.jpg

retro_062.jpg

retro_067.jpg

retro_070.jpg

retro_069.jpg


Eto nabrzinu, ima par stvari na koje treba obratiti paznju:

PORAVNANJE
Projektor ili socivo treba da bute usmjereno u sto je moguce vise istom pravcu i po X i Y, sto ce reci tamo gdje je sijao stari far ili izvadjeno sjenilo treba isto da sija i socivo.

SARAFI ZA PODESAVANJE
Sarafi za podesavanje bi svakakao trebalo da ostanu na istom mjestu kao i prije, znaci da ih ne osjecete, a pogotovo u farovima koji imaju ono podesavanje po visini pomocu prekidaca pored volana, jer i to i podesavanje farova ostaju isti ili trebalo bi da ostanu ako je ikako moguce.

ORJENTACIJA PROJEKTORA
Projektor ili socivo ne sija na sve strane nego pravi liniju - gore mrak dole svjetlo, ta linija bi trebala da ostane vodoravna, znaci treba paziti kod ubacivanja sociva kako je taj far ili sjenilo montirano na autu i tako postaviti tu liniju na zidu recimo sa upaljenim projektorom pa zabiljeziti na sjenilu i na projektoru radi orjentacije posle. Kad ga zalijepite zalijepili ste :)

LJEPILO
Treba koristiti neko koje nece od sunca i temperature fara da popuca i da to sve ispadne napolje :)
Americko JBWELD preporuceno od mnogih. Domace nemam pojma stvarno, moglo bi mozda ono za sofersajbe, ali ne crni silikon to nije isto lici malo ali nije isto nego bas ljepilo za sofersajbe ali to nisam probao nego nagajdam.

I NA KRAJU ZICE I VODA
Treba paziti da to sve fino bude sklopljeno da zica ne naslanja na ostro nesto da ne ulazi voda da se nazad stavi neka kapa gumena ili sta vec.

Eto ukratko :):):)

Ima tu vjerovatno sitnica jos ali eto, nabrzinu sto sam se sjetio to je vecina sitnica :D
 
Član
e ljudi mene zanima kakva je razlika između xenona 6000k i 8000k koji su bolji , svejedno mi za one iz suprotnog smijera!!:lol:
 
Poz i samo da kazem mani se tih hologenih fazona philips osram itd evo ja kupio do sad ovih obicnih halogenih 4-5 komada svaki put po 12-15km posto nakon mjesec dva u vrh glave tri mjeseca rade i pregore i sad prije 2 mjeseca uzeo Osram Nightbreaker za sad nisam imao problema sa njima i nisu pregorile ali sto se tice svjetlosti bezveze isto kao i ostale cak sam imo jedne 100w bolje svjetlile od ovih ali barem ne gore. Sta hocu da kazem potrosio sam do sad oko 100KM u zadnjih godinu dana na sijalice a mogao fino uzet xenonke i bit zadovoljan i vjekom trajanja i koliko svjetli. Imas vecinski po 170KM ti je od kvalitetnijih ja mislim najpovoljnije a vidio sam ima na koridoru za 120KM set komplet e sad nisam zagledo marku ali mislim da su kineske ali da budemo iskreni skoro je sve kinesko haha...pozzz
 
Član
Evo mali update, danas mi lik rece ali to moze biti i reklama al ajd

Kaze da su do 6000 ukljucujuci i 6000 dozvoljeni a preko nisu za ucestvovanje u saobracaju i da kod nas cajci nemaju uredjaj za izmjeriti to pa se moze malo i natezati s njima ko je siguran da mu je ostalo sve ok :)

Ali zato u hrvatskoj vec imaju, stave ti na far to i izmjere koliko kelvina imas pa i ako su 6 dozvoljene ako su kinezi neki ce da izadje iz tih 6000 vrlo vjerovatno :)

Ali eto bilo bi fino da neko iz hrvatske potvrdi i podjeli iskustva.
 
Član
menjic je napisao(la):
Evo mali update, danas mi lik rece ali to moze biti i reklama al ajd

Kaze da su do 6000 ukljucujuci i 6000 dozvoljeni a preko nisu za ucestvovanje u saobracaju i da kod nas cajci nemaju uredjaj za izmjeriti to pa se moze malo i natezati s njima ko je siguran da mu je ostalo sve ok :)

Ali zato u hrvatskoj vec imaju, stave ti na far to i izmjere koliko kelvina imas pa i ako su 6 dozvoljene ako su kinezi neki ce da izadje iz tih 6000 vrlo vjerovatno :)

Ali eto bilo bi fino da neko iz hrvatske potvrdi i podjeli iskustva.
Nisam iz hrvatske al dosta tamo boravim, i mog reci da sam se vozao sa kolegom u bwm-u na kojem je 8.000k bez sociva, i xx puta smo prosli pored murije, nikada nista.... Eh sad ne znam jesmo sretni slucaj ili sto,al massa ih je tamo sa 8.k tak da mi ta info malo smrdi, no dobro mozda nije josh stupilo u praksu previse sa tim uredajem, al nikada se nezna...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top