Problem rashladne tekucine-GLAVA SREDJENA!-trebam savjet

Problem rashladne tekucine-GLAVA SREDJENA!-trebam savjet

Početnik
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

ma triza kad na hladnjaku pusta ili na crijevu nekom tesko je primjetit u njih je to sve upakovano ko one bule nicemu nemos pric :D
 
Član
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

Ako negdje curi mora ostati trag, a to nije zamemarljiva kolicina koju potrosi, sto znaci da je malo moguce da negdje ispari, mozes probati skinuti termostat pa vidi sta se desava, a jeli glava isla na hidrotest i da li je ravnana?
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

dakon je napisao(la):
Malo i ja da se ubacim, jbg imao sam indetican problem prije godinu ipo.
Kod mene se to desavalo da mi nestane tekucina iz posude.
Nema sta nisam radio, visio ispod njega da vidim gdje pusta, pipao crijeva, gledao ulje da nije stvorilo "majonezu", auspuh, pipao crijeva sve ok.
Umalo nisam smako jbg.
Meni se desavalo da kad npr, idem do Viteza i ono malo ga poderem na autoputu(ne previse do 160km) stignem tamo i pogledam ispod haube nivo se upolovio. Ajd dospem vode(bas vode jbg ljeto nema veze) i tako se vratim. Dok ga vozim normalno, po gradu i na kracim relacijama upratio sam da voda manje istice ali opet mora se dosipati. Polulud sam bio, ajde jebiga sve na stranu ali me pojelo sta je. Nekad kad ga nacepim na uzbrdici( Romanija, Cemerno, Ivan itd...) ostane bez vode ne skroz ali se upali lampica, ali samo ponekad. Neznam sta je, nema simptoma dihtunga, nema mjehurica, majoneze, bijelog dima itd.
Tako sam vozio(jer nije cesto gubio vodu ali ipak mora se redovno dosipati) jedno dvije godine, nikakvih problema sa motorom, vuce ko lud nikad da se pregrije...
Sad kako sam skontao sta je. Redovno sam ga jedno vrijeme forsirao maksimalno i onda stanem i pogledam pod haubu(probaj i ti) i upratim da mi je nivo vode visok ili da mi na oduscima (imas sliku) pusta vodu a nekad samo isparava. Crijeva pipnes ona malo tvrdja, ne pretvrda.
Znaci tu gubi vodu:icon_twisted:
Odem kod majstora(provjeren i kazem mu sta sam primjetio) on odma rece dihtung glave:icon_eek: Oci su mi bile kau u ovog smajlija, jbg mislio batal roba, nista od auta. A on mi je mnogo prije toga rekao glava i dihtung, ali ja mislio jbg. odma glava ma nije to.
Uglavnom sredio cova sve to, kostalo me je 140 maraka (ruke, ravnanje,dihtung, antifriz...)
Zato nebrini ako se ustanovi da je to nije neki bauk i nije pretjerano skupo(ako odes do pravog majstora).
Pokusaj ovo sto sam ja uradio i pogledaj sliku, jbg tako je meni bilo:icon_biggrin:

Ekspanzionaposuda.jpg

Jbg bas te napati auto :icon_sad:
Evo pogledaj sta sam ti ja rekao u postu davno napisanom, kod mene se isto culo da pisti na te dvije rupice(odusci da nebi draufnula eks. posuda) i poslije obrade glave nikad nista se vise necuje i vidjeces ni ja nisam imao karakteristicne simptome za dihtung glave.
Sad kad se ravna glava provjeri se i da nije negdje pukla tvz. hidro test, to je obavezno kao i ravnjanje, zasto ti majstor to nije uradio??
Uglavnom laganini scepi majstora uzeo ti je pare a ne klikere i natjeraj ga da to sredi ko ga j...e:icon_mad:
Ne nerviraj se druze samo polako:cool:
 
Početnik
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

MA nema veze to sa termostatom,jer da on neotvara dovoljno ili na vrijeme penjala bi se temp i iznad 90 a on kaze da neide dalje od 90..
 
Član
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

Drug pa ti imas problem :lol: sala mala :) kakav je dim na auspuhu kad se auto ugrije?
 
Član
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

care halali koji km jos kada si potrosio vec toliko promjeni i bocu pregledaj crijeva sve stoj sumljivo mjenja, šelni kupi bruka izmjenjaj , izmedu ostalog pregledaj cep na boci , hladnjak dal je vlazan gdje , mali hladnjak , ozraci sistem ponovo itd itd vjerovatno ti je ovo vec neko pisao dok nebudes istrajan neces ni skontati gdje gubi vodu .
 
Član
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

trizex je napisao(la):
ne isparava to tako lako, a da izlazi na oduske ostalo bi tragova, ja bi ipak rekao da to negdje curi, ili je trosi...

ma mora biti negdje nesto, ubacena je boja u sistem, sva voda je pozelenila, ali i dalje nema traga na motoru, tako da se lagano mogu spremiti na najgore:icon_mad:
kakva je procedura ako je glava pukla, jel se mora kupiti nova ili sta vec, fkt nisam upucen

Dejan 16v je napisao(la):
Ako negdje curi mora ostati trag, a to nije zamemarljiva kolicina koju potrosi, sto znaci da je malo moguce da negdje ispari, mozes probati skinuti termostat pa vidi sta se desava, a jeli glava isla na hidrotest i da li je ravnana?

glava je ravnana, ali da li je isla na hidrotest to ne bih znao, ne vjerujem da to ima kod ovih nasih sanera:icon_mad:

RS TURBO je napisao(la):
Drug pa ti imas problem :lol: sala mala :) kakav je dim na auspuhu kad se auto ugrije?

nema dima na auspuhu

ELVIR__T je napisao(la):
care halali koji km jos kada si potrosio vec toliko promjeni i bocu pregledaj crijeva sve stoj sumljivo mjenja, šelni kupi bruka izmjenjaj , izmedu ostalog pregledaj cep na boci , hladnjak dal je vlazan gdje , mali hladnjak , ozraci sistem ponovo itd itd vjerovatno ti je ovo vec neko pisao dok nebudes istrajan neces ni skontati gdje gubi vodu .

cep sam mijenjao, isti *****, bocu od vode nisam, ali mi ni ona nije problem, ima kod druga na otpadu milion boca, mada nije do boce sigurno, u njoj je zelena voda, ostao bi trag na njoj, ona je na vidnom mjestu,primjetio bih

bio sam klonuo totalno, pocelo mi sve ici na *****, rekao sam sebi zaboli me, necu da znam i kontao sam da ce mi tako biti lakse, medjutim danas sam sa starim isao malo u ribolov, par sati smo lovili, smirio sam strasti, stao na loptu, a sutra idem u nove pobjede, idem da nadjem taj kvar vise, sta god je napravit ce se, poslije toga nastavljam tamo gdje sam stao

posto mi je garaza zatvorena, dosle su mi sportske opruge za Polaca,trebam otic da ih preuzmem kad budem mogao, ali sve je to stavljeno u drugi plan, vidjet cemo kako rijesit problem, pa onda se zajebavat oko opruga
 
Član
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

Ako se nadje gdje je puknuta glava, ona se tu zavtari, testira i to je to. Montiras i pici, mada opet moras sve rastavljati, kad ti taj majstor dobar pa nije to ispitao odmah nego u dupli trosak...
Da je glava puknuta i da trosi vodu kroz cilindre onda bi moralo biti nazad bijelkast dim...
 
Član
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

RS TURBO je napisao(la):
Ako se nadje gdje je puknuta glava, ona se tu zavtari, testira i to je to. Montiras i pici, mada opet moras sve rastavljati, kad ti taj majstor dobar pa nije to ispitao odmah nego u dupli trosak...
Da je glava puknuta i da trosi vodu kroz cilindre onda bi moralo biti nazad bijelkast dim...


nema bogami nikakvog dima, bas je danas radio dugo na dizalici, i ja sam ga turirao vruceg, nema nikakvog dima, sve uredno
dok je bilo dima prije nego se mijenjao dihtung, to sam vec pisao. Znaci prije zamjene dihtunga kad se zagrije i zaturira baci bijeli dim, sada to nije slucaj, nema ni crnog ni bijelog dima.Ja se iskreno nadam da nije do glave,nek bude nesto drugo samo da glava nije. Malo sam vozao auto maloprije, ide fino jebo mater, bas fino nabire, u svakoj brzini vuce, nije to neki motor sad da leti, ali bogami fino ide, ide mi bolje nego prije zamjene dihtunga, to je sigurno
 
Član
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

Jeste dobro ozracili sistem, jes ako nije onda ce nivo polako da opada a ti dolivas vodu i onda odjednom prestane dok se sam ne ozraci...
 
Član
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

O kolikoj potrošnji vode je riječ?

Nemoj se naljutiti ali možda ne gledaš nivo vode na ispravan način. Zaključio sam to načinu na koji pojašnjavaš stvari. Svaki put kada dignem haubu nivo vode mi je drugačiji. U 2 godine koliko vozim sadašnje auto nisam dosuo ni kapi vode.

A od "majstora" na forumu ćeš teško dobiti dobar savjet (sebe ne računam:D), jbt. Lija samoprozvani meštar za isparivače na rashladnom sustavu misli da su rupe u čepu:icon_eek:
 
Početnik
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

Nacin na koji je on to objasnio tako je ispalo,kaze DVIJE RUPICE :icon_eek:

I ne ja nisam kako ti kazes SAMOPROZVANI majstor,
znas sta najgore je kad se ljudi petljaju gdje im nije mjesto,i mjesaju struke i tako to :icon_biggrin:..Vodi se malo razumom da voda ide u motor da sagorijeva kakav bi bio dim na izduvu.??U kabinu nepusta.! Znaci samo moze bit da je gubi negdje na nekom nevidljivom mjestu-spoju.
 
Član
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

Znači građevinac je skužio da je riječ o isparivačima-odušcima a majstor nije. Nameće se pitanje: "Kakav je to majstor?":D

Nije ni bitno, većina ljudi ne zna ni pravilno provjeriti nivo ulja u motoru. Osnovne stvari se zanemaruju.

Zbog toga sam pitao kolika je potrošnja vode, jer problema možda i nema.
 
Član
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

Pa auto kad se ugrije tada je normalno da nivo padne sa maxa na pola ili cak na min (sve je do velicine i oblika boce) i kad se hladi onda opet se vrati na prvobitno stanje, a i ne mora se vratiti, moze ostati tu gdje je spalo mozda se vrati na pola ili haman na max. pa nakon 2 dana kad dignes haubu kad ono opet na max-u. Kod mene tako varira otkako je auto kod mene :) probaj bocu zamijenuti, ne kosta te nista ako imas polovnih, antifriz moze ispariti a da ne ostavi tragove, mada ne moze ispariti odjednom pola litre, nego moze za 7 dana da ispari deci dva ako si ceeesto u autu...
 
Član
RE: Problem rashladne tekucine-Nakon zamjene dihtunga glave opet fali vode??

ZELA kako mislis da ne gledam pravilno nivo vode
evo objasnim ti kako ja to provjerim pa ti reci jel to ispravno
naspem na ugasen auto vodu skoro do maximuma, negdje na pola izmedju min i max.ne diram nista vise, zatvorim cep i bog te veselio, kasnije nakon dan dva, zavisi koliko, pogledam ponovo na hladan motor, nivo vode bude ispod minimuma, ako mislis da se voda vrati nakon sto odvrnem cep onda grijesis, nije tako, znaci i kad odvrnem cep voda ostane na istom nivou

e sad da vam kazem za ove rupice, koje sam ja tako nazvao gore u nekom postu, bukvalno ste me shvatili, nisam se dobro izrazio, a napisao sam fino da te rupice nisu ostecenja nego su tu fabricki, znaci nema tu puno mudrolije, radi se o onim oduscima koji su oznaceni na slici, tako da zavrsimo pricu s tim
nisam se dobro izrazio i to je to

ja sam juce gledao, upaljen auto, poprilicno zagrijan, gledam u nivo vode i vidim da se smanji, auto je bio na radnoj temperaturi, palio mu se ventilator,,voda negdje ide, to je sigurno

RS TURBO je napisao(la):
Pa auto kad se ugrije tada je normalno da nivo padne sa maxa na pola ili cak na min (sve je do velicine i oblika boce) i kad se hladi onda opet se vrati na prvobitno stanje, a i ne mora se vratiti, moze ostati tu gdje je spalo mozda se vrati na pola ili haman na max. pa nakon 2 dana kad dignes haubu kad ono opet na max-u. Kod mene tako varira otkako je auto kod mene :) probaj bocu zamijenuti, ne kosta te nista ako imas polovnih, antifriz moze ispariti a da ne ostavi tragove, mada ne moze ispariti odjednom pola litre, nego moze za 7 dana da ispari deci dva ako si ceeesto u autu...

meni se nivo vode promijeni u dan dva, zavisi koliko se voza, pisao sam prije da sam isao u tuzlu, prije nego sam krenuo samo sam pogledao gdje se nalazi voda, na kom je nivou, zatvorio haubu i krenuo za tuzlu, dole sam dosao, sve je bilo normalno sa temperaturom, sve regularno, ostavio sam auto par sati, kad sam krenuo kuci otvorio sam haubu da vidim koliki je nivo vode i vidio sam da je ispod minimuma, skoro nema nista u boci, tada sam nasuo ponovo, i dok sam dosao ovdje do kuce ponovo mi se vratio nivo vode na onaj koji je bio u tuzli kad sam gledao, Mozda sam pogrijesio sto nisam pustio da mi upali lampicu, pa da onda dospem, ali bojim se da se motor ne pregrije, pa da ne napravim belaj
 
Top