Problem rashladne tekucine-GLAVA SREDJENA!-trebam savjet

Problem rashladne tekucine-GLAVA SREDJENA!-trebam savjet

Član
Raja ajde pomozite mi da odgonetnem sranje koje me nervira vec neko vrijeme
Znaci prije prvog maja krenuo sam na kampovanje sa rajom svojom i u putu mi se upalila lampica od vode, odmah sam pogledao u mjerac temperature, i stanje nije bilo lose, sasvim normalna temperatura je bila. Stanem i otvorim haubu i vidim da mi stvarno fali rashladne tekucine u boci, nisam imao G12, jer mi nikad nije falilo u boci, tako da sam morao nasuti vode, a i bio sam u divljini, voda je bila jedino rjesenje. Sipao sam vodu i lampica se ugasila. Nakon jedno 3-4 dana kad sam se vratio kuci pogledao sam i vidio da opet falii vode, lampica se nije upalila, ali vode opet fali, i od tada kuburim s tim. Majstoru kojem god spomenem on odma kaze dihtung glave, bez da je pogledao ista, tako da sam ja odustao od ovih kvazimajstora i pokusavam da odgonetnem sam svoj problem, jer mozda mi i nije dihtung glave
Moram napomenuti da se auto ne pregrijava, znaci stanje sa temperaturom je potpuno ok, nivo ulja mi je stalno isti, znaci ne fali mi ni ulja. Auto sasvim ok ide, kompresiju ima. Imal ko pametan da mi da savjet sta jos da upratim, na sta da obratim paznju, fkt me izludjuje. Zbog ovog problema sam i zakljucao garazu na forumu, nisam odmah htio da kazem, jer sam bio totalno ljut, kontam odustat od svega, ali to bi bilo isuvise kukavicki, pa sam se predomislio. Znaci svaki savjet je dobro dosao;)
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

Pogledaj detaljno crijevo od termostata da nije gdje puklo, i ja sam imao tako belaj sa rashladnom tekucinom, iste dijagnoze dihtung glave i sl na kraju se ispostavi da je crijevo od termostata otislo zamijenio i evo ga rahat od tada hvala bogu :D
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

Meni se isto palila lampica i bilo je crijevo napuklo...kasnije je opet samo dosta sporije gubilo i čini mi se da su bile neke gumice na malom hladanjaku i sad je sve ok...prvo pregledaj to manje i jeftinije majstori često lupe ono najskuplje na čemu oni najvis emogu zaraditi...
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

ja sam onako okom gledao sva crijeva, pregledao rukom one selne i nisam primjetio igdje da je neka popustila. Najgore mi je sto sada ne mogu uvest auto u garazu, jer su mi radovi neki oko kuce, a skinuo bi ja zastitu motora, i uvezao u garazu, i ostavio da prenoci, da vidim hocel gdje kapat. Za sad nisam primjetio ispod ista
Da li je moguce da me zeza vodena pumpa, nakon sto sam uradio veliki servis, prije par mjeseci, kad sam kupio auto cuo sam ono pistanje. odmah po zamjeni spanera zupcastog i tih dijelova upalili smo auto i culo se ono skripanje il kako vec, ne znam kako da objasnim. Pitao sam majstore sta je to, kaze to se remen cuje, posto je nov, kad se razradi nece vise. Neko vrijeme se to stalno culo, malo prestane pa opet pocne i tako,sad se vise ne cuje nikako. >da li je moguce da je to bila vodena pumpa, da li se ona uopste moze cut tako. ja se najvise bojim ovih zamjenskih dijelova, jer znam da nisu toliko kvalitetni
Sad me isto tako zanima da li je moguce da na vodenoj pusta, trazio sam po netu i ovako pitao neke poznanike koji nesto kao i znaju oko auta, kaze pregrijavao bi se da je vodena, sad opet ja nisam siguran uopste ni u sta

darko13 je napisao(la):
Meni se isto palila lampica i bilo je crijevo napuklo...kasnije je opet samo dosta sporije gubilo i čini mi se da su bile neke gumice na malom hladanjaku i sad je sve ok...prvo pregledaj to manje i jeftinije majstori često lupe ono najskuplje na čemu oni najvis emogu zaraditi...

na tri cetri mjesta sam pitao, kazem sta se desava, spomenem trosi vodu i odmah mi govore da je otisao dihtung glave. Kaze moras ostavit auto, moramo mi to sve skinut,pregledat pa cemo reci koliko kosta zamjena
Ja u te stvari ne vjerujem, ne bih da se izlozim bespotrebnom trosku ako to nije pod moranje
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

Nije se ni kod mene moglo provaliti golim okom nista selne sve ok zategnute ne pusta nigdje bas negdje na sredini puklo crijevo bukvalno vrisnulo al za cudo nije pustalo tecnost mnogo al na kraju uvijek padne razina u tecnosti u boci. Probaj se podvuci pod auto i predji crijevo od termostata rukom stiskajuci pomalo tako ces vidjeti da nije u tome kvaka. Moze svasta nesto biti moze biti da je boca negdje pukla, moze biti i vodena pumpa mada ne vjerujem tada bi imao oscilacije u temperaturi. Uglavnom kako god sretno u pronalazanju i otklanjanju kvara.
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

morat cu nesto rijesit, izaci napolje i sva crijeva opet detaljno pregledati. Otvarao sam ja i bocu od vode dok je auto upaljen, rekose mi ako ima mjehurica da je dihtung otisao i da ne trazim dalje. I to sam uradio ali nista, sve je uredno u boci
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

To su priče naših majstora, može biti 100 stvari prije dihtunga. Teško je provaliti gdje voda pušta jer ispari od vrućine motora. Može biti neko crijevo, račva, sve dobro pregledaj. Skidanje glave motora je zadnja stvar koju trebaš raditi..

Meni je dvica gti gubila vodu kao luda, svaki dan sam nadosipao. Nakon par dana sam našao rupu na račvi i rješio problem.

Samo lagano.
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

EVO KAD SMO KOD TIH MAJSTORA isti problem kod mog prijatelja s vodom na seatu dohc 2,0 neki motor
i nade on nekoga majstor iz vibe nebi da imenujem isto tako dihtung navalio . i sta ce covjek hajde radi
s tim kad je on sve ravno glavu poliro ventile rashladna tecnost vodice diftung glave termostat termicki itd itd staj drko sve
i spakovo on , opet ista stvar . kasnije mene taj frend zove ajde dodi sljepaj me , ja doso motor ponovo raskopan sav i u gepeku on pobaco sve popizdio lik vidio ovaj nezna , oce da ga udara .hahaha
na kraju ga odvezem ja jednom liku i spakuje sve on ponovo te da bi ustanovio da je OTISAO CEP NA BOCI I NIJE BILO DOBRO OZRACENO te da nije bio probio STARI diftung bas smo pregledali cio nema nigdje znaka nikakovok da je nes bilo .
eto fala bogu eno ga voza i dalje bez prob
PAZITE SE MAJSTORA TAMO NEKIH PREMA TOME MENI JE OVO BILO SMJENO ISKUSTVO DOK JE MOGA FRENDA KOSTALO 500KM
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

evo drago mi je sto mi se javljate sa raznim iskustvima. I meni je raskopavanje motora zadnja opcija naravno. Prvo zbog troskova a i zbog samog motora, ja ovdje tesko da bih se usudio nekome dati auto na takav zahvat. Ja sam maloprije izasao, otvorio haubu i pregledao redom sva crijeva. Ispod racve na bloku, iz nje idu crijeva unutra u kabinu, pretpostavljam u mali hladnjak ( je li to tersmostat, ta racva na bloku), nasao sam mokro, isto kao ulje, ili tako nesto. Uzeo sam sva crijeva obrisao do u detalje, tako da cu vidjeti ako ponovo bude tu. Na jednom crijevu koje ulazi u tu racvu na bloku ima malo ostecenja iza selne, tako da sumnjam da tu pusta. Palio sam auto i gledao ali nisam vidio da ista curi. Doduse auto mi nije zagrijan, pa mozda zbog toga i ne pusta. Pratit cu detaljno ova crijeva, isto onako kako pratim ulje. Svaki dan nanovo pregledam ulje, i otvaram cep od motora, nadam se da necu zateci onu bjelinu ispod cepa
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

ala te jebe u zadnje vrijeme :icon_mad:
da se nadovezem
Poskidaj zastitne plastike ispod motora da su ti sva crijeva racve i pumpa na oku Pokreni motor i pusti ga da radi do momenta dok ne otvori termostat - tek tada trazi gdje ti pusta Naci ces 100 % Zajebi pricu o glavi i no sikiriki ;)
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

niksa u potpunosti se slazem s tobom, mislim da nema razloga za brigu,da je glava ili dihtung do sada bi se pokazalo, proslo je dvije sedmice otkako mi trosi vodu. Pobijelilo bi ulje, nabijalo bi mi pritisak u crijevima i svasta nesto
auto mi je sasvim normalan jbg, ide bas, sve do sada sam ga cuvao, nisam prelazio 3000 obrtaja nikad, ali sam sada totalno popizdio,i testirao sam ga, isao je u crveno bas onako kako sam ocekivao da ide, ja sam u potpunosti zadovoljan
mislim da je do crijeva, ili je vodena pumpa u kurcu.Jedan mi drug veceras prica kako su njemu uzeli 600km konstatujuci isti kvar kao i kod mene, bez dileme je bila dihtung glave.Kod njega je audi,odradili mu sve, zamijenili, masno mu naplatili i poslije ista stvar, trosi vodu, i to iz dana u dan sve vise i vise, kao i kod mene sto se desava. Na kraju je bilo problema u vodenoj pumpi,zamijenio je i rijesio problem.Rekao mi je da je njegova pumpa hodala, kada je rukom pomjera, imala je lufta, i tu je pustala kurva. Ja sam danas sva crijeva ocistio, sutra kad dodjem s posla cu ponovo sva da pregledam, ako pusta na nekom pokazat ce mrlju. Ako opet ne nadjem kvar vozat cu ga dok nesto ne crkne, ***** mu ja staru. Toliko sam se sikirao u zadnje vrijeme, al stari mi rece, kako si kupio ovo kupit ces i drugo ako treba, nemoj da se sikiras, tako da necu svoje zivce da dajem za auto.. Eto al se ja napisa, sta radi covjeku par piva:lol::lol::lol::123::123:
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

Ako ti je G12 u njemu odmah ces vidjeti ako gdje pusta ili je pustao vodu(G12) na crijevima ili racvama, ostaju crveni tragovi gdje god je imalo procurilo i ne skidaju se tako lako pa da znas. Isto tako moze biti da ti je unutarnji hladnjak prpisao pa ulazi voda unutra negdje u autu pa i to pogledaj, a za dihtung kasnije to :D Kad propuse dihtung glave ili pomijesa vodu i ulje pa ostaje "majoneza" od ulja na spiki, moze biti da puse kompresiju u sistem za hladjenje pa da nabija crijeva i cak da pucaju od pritiska i isto da ubrlja svu bocu od vode od ulja i citav sistem isto tako... Pogledaj kad se auto ugrije ( ne mora na radnu temperaturu) dali su ti crijeva od vode koja idu sa hladnjaka na motor mekana ili tvrda, ako su mekana cisto sumnjam da je propuhao dihtung, a ako su tvrda onda je otisao... Kakav je dim na auspuhu normalan ili???
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

nema na auspuhu nikakvog dima, kad je ono za prvi maj kisa padala palio sam ga da radi u mjestu, i poceo je da pusi, ono kao para, ja se prepao reko evo ga bogami, dihtung ko bog. Ali cim se zagrijao prestalo je, sad ovako kad je suho napolju upalim ga nema nikakvog dima. Gledao sam crijeva kad je vruc, pipam ih i sve je cini mi se ok, cak stisnem neko crijevo i vidim kako voda cirkulise, odnosno vraca se u bocu
sad ne znam fkt, nisam pametan
kod boce, kad se gleda sprijeda ima neka crna plastika, na desnoj strani ima neka plastika koja stoji na sarafima boce, nju skinem i vidio sam da tu ispod ima kao fleka od kapanja vode, e sad mene buni da to nije neki odusak boce il tako nesto. Vidio sam dole na sistemu od ABS-a da ima tih fleka, bas sa boce je kapalo

jbg nisam uslikao da se vidi
 
Član
RE: Problem s rashladnom tekucinom

Malo i ja da se ubacim, jbg imao sam indetican problem prije godinu ipo.
Kod mene se to desavalo da mi nestane tekucina iz posude.
Nema sta nisam radio, visio ispod njega da vidim gdje pusta, pipao crijeva, gledao ulje da nije stvorilo "majonezu", auspuh, pipao crijeva sve ok.
Umalo nisam smako jbg.
Meni se desavalo da kad npr, idem do Viteza i ono malo ga poderem na autoputu(ne previse do 160km) stignem tamo i pogledam ispod haube nivo se upolovio. Ajd dospem vode(bas vode jbg ljeto nema veze) i tako se vratim. Dok ga vozim normalno, po gradu i na kracim relacijama upratio sam da voda manje istice ali opet mora se dosipati. Polulud sam bio, ajde jebiga sve na stranu ali me pojelo sta je. Nekad kad ga nacepim na uzbrdici( Romanija, Cemerno, Ivan itd...) ostane bez vode ne skroz ali se upali lampica, ali samo ponekad. Neznam sta je, nema simptoma dihtunga, nema mjehurica, majoneze, bijelog dima itd.
Tako sam vozio(jer nije cesto gubio vodu ali ipak mora se redovno dosipati) jedno dvije godine, nikakvih problema sa motorom, vuce ko lud nikad da se pregrije...
Sad kako sam skontao sta je. Redovno sam ga jedno vrijeme forsirao maksimalno i onda stanem i pogledam pod haubu(probaj i ti) i upratim da mi je nivo vode visok ili da mi na oduscima (imas sliku) pusta vodu a nekad samo isparava. Crijeva pipnes ona malo tvrdja, ne pretvrda.
Znaci tu gubi vodu:icon_twisted:
Odem kod majstora(provjeren i kazem mu sta sam primjetio) on odma rece dihtung glave:icon_eek: Oci su mi bile kau u ovog smajlija, jbg mislio batal roba, nista od auta. A on mi je mnogo prije toga rekao glava i dihtung, ali ja mislio jbg. odma glava ma nije to.
Uglavnom sredio cova sve to, kostalo me je 140 maraka (ruke, ravnanje,dihtung, antifriz...)
Zato nebrini ako se ustanovi da je to nije neki bauk i nije pretjerano skupo(ako odes do pravog majstora).
Pokusaj ovo sto sam ja uradio i pogledaj sliku, jbg tako je meni bilo:icon_biggrin:

Ekspanzionaposuda.jpg
 
Top