pitanje za ove chip tunere

pitanje za ove chip tunere

Član
ma nije kostruktivno....ali sad moram ici,sutra cemo....jest konstruktivno....ma nije...i jest i nije....
tipa zasto zato,sto ovako kad moze onako i tako to... :D
 
Član
ma samo pucaj...al samo da te pitam nesto...jel se to po potrebi dodaje ili konstantno? nesto mi u glavi bilo konstatno nisam razmislio o tome....tako ako je po potrebi onda nema potrebe da te ista dalje peglam...taj sam detalj ispustio...jer ako je po potrebi onda ce dodati samo kad se pregrije...a jest tako kao i vecina djidja i regulatora...
 
Član
Pocinjes da shvatas pricu :)

ali da bi zavrsili ovo moram jos samo jedan "detalj" da objasnim,a to pominjes od pocetka price a to je "idealna smjesa"

Objasnicu ovo sto jednostavnije bez da idem u bilo kakave detalje,znaci sroz povrsno.

Kad pominjes idealnu smjesu onda moras znaci sledece 3 najbitnije stvari:

1. idle (ler)
2. load (sve izmedju)
3. WOT (pun gas)

Na svakom od ovih stvari je drugacija idealna smjesa,takodje idealna smjesa je drugacija za svaki tip motora kao i za svaku temparaturu kao i za svaki pritisak turba.To je toliko sirok i komplikovan pojam da se knjiga moze o tome napisati.

E sad kako motor radi i sta radi.
Prvo kad radi na leru onda radi u jako siromasnoj smjesi razlog za to je manja potrosnja,bolja ekologija i AFR je jako siromasan ali motor nema niti opterecenja niti snage pa mu to ne smeta.

Kad je gas pritisnut na sve imedju lera i punog gasa onda je u drugom rezimu a to je load,on moze sa lambda sondom ili ne ali poenta je da je u ovom rezimu jedino mjesa idealna stehiometrijskoj,znaci ovaj rezim je ono na cemu se stedi i gdje smjesa ne treba da bude niti bogata niti siromasna.

Treci rezim je WOT i tu je smijesa uvijek malo bogatija i na dizelu i na benzincu ali ne prvenstveno da bi se hladila smjesna nego prvenstveno radi sigurnosti po motor jer ako se nesto neispravno u prva dva rezima nece se nista desiti ali ako na WOT neradi sve OK moze biti velikih problema.
Zato svaka fabrika namjerno pravi bogatiju smjesu u slucaju da se filter zacepi,ili pumpa oslabi,ili dizne odu ili bilo koji senzor uvijek je ostavljena rezerva da motor moze da prezivi eventualni kvar i na WOT rezinu se nikad ne stedi sto se tice potrosnje.Jednostavno to mora ostati uvijek bogatije od idealnog stehiometrijsog odnosa za dato gorivo jer snaga max se ne moze napraviti na load AFR.

Znaci,poenta je da je nebitno da li je zima ili je veci IC,ECU ce sam uvijek praviti zadani odnos za svaki rezim u kome se nadje.

Chip tuningom se to sve pomjera i mjenja je se povecava snaga ali i dalje ECU postuje glavna nacela da je na leru siromasna smjesa,na loadu srednja a na WOT bogata.Svaki motor tako radi,bilo fabricki bilo tuningovani,bilo dizel bilo etanol bilo benzin,samo su odnosi razliciti.

Nadam se da je sad bar malo jasnije.
 
Član
neces vjerovati ali mi je ovaj dio od pocetka jasan :) ,nego kao sto rekoh propustih ono sa automatskom regulacijom...nesto maloprije radim i skontam...do mene...nisam razmislio dovoljno,...a poslije toga ovo sto samo pricali uglavnom je bilo malo okolo i ono sto su ostali pricali je bilo malo offtopic...
a dosta toga sam to znao ....oko 90% toga zapravo...hvala puno...na vremenu,gnjavazi,strpljenju i ostalome i za onih 10% sto sam naucio danas
 
Član
Kada se već raspravlja imam i ja jedno pitanje. Tiče se povećanja maksimalnog broja obrtaja, tj. micanja blokade na već broj obrtaja. Malo pojasni taj proces. Dosta chipova za moj motor (atmosferski benzinac) nude takvu kombinaciju. Koliko je to prodavanja magle? I još jedno pitanje. Koliko se chip tuningom možeš poigrati sa elastičnosti motora. Mnogi se zavaravaju krajnjom snagom koja može biti povećana. No jedno je snaga na radilici, drugo je snaga na točkovima, a treće svakodnevno iskoristiva snaga. Da skratim, da li na običnom atmosfercu možeš spustiti broj obrtaja na kojima motor razvija najveći moment, bez utjecaja na druge parametre.

Hvala.
 
Član
SM chip tuning piše: daj sad da ovo rasvjetlimo...
reci mi kako fabricki ecu radi optimizaciju AFRa na -10 stepeni a kako na +50 temparature ?
jel mozes da shvatis kako to funkcionise na standardnom programu,ako mozes objasni mi molim te...

Ti pises ovo:
ima snezore koji ocitavaju temperaturu i zavisno od ocitavanja kontrollise AFR...

Ako si sve znao a nisi znao za sta sluzi ECU onda si unazad ucio :)
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
SM chip tuning piše: daj sad da ovo rasvjetlimo...
reci mi kako fabricki ecu radi optimizaciju AFRa na -10 stepeni a kako na +50 temparature ?
jel mozes da shvatis kako to funkcionise na standardnom programu,ako mozes objasni mi molim te...

Ti pises ovo:
ima snezore koji ocitavaju temperaturu i zavisno od ocitavanja kontrollise AFR...

Ako si sve znao a nisi znao za sta sluzi ECU onda si unazad ucio :)

hahah:lol: ma znam i za sta ecu sluzi...samo nije bilo onog "klik" da klikne i uklopi se:D

hvala srdjane
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
Kada se već raspravlja imam i ja jedno pitanje. Tiče se povećanja maksimalnog broja obrtaja, tj. micanja blokade na već broj obrtaja. Malo pojasni taj proces. Dosta chipova za moj motor (atmosferski benzinac) nude takvu kombinaciju. Koliko je to prodavanja magle? I još jedno pitanje. Koliko se chip tuningom možeš poigrati sa elastičnosti motora. Mnogi se zavaravaju krajnjom snagom koja može biti povećana. No jedno je snaga na radilici, drugo je snaga na točkovima, a treće svakodnevno iskoristiva snaga. Da skratim, da li na običnom atmosfercu možeš spustiti broj obrtaja na kojima motor razvija najveći moment, bez utjecaja na druge parametre.

Hvala.

Pomjeranje blokade na full stock atmosferskom motoru ima smisla pod jednim uslovom: Da se to koristi u 1 i 2 brzini gdje motor ima dovoljno momenta da dodje do tih vecih okretaja i tako mu omogucis da bolje preuhvati sledecu visu brzinu i samim tim dobijas na ubrazanju.
Tjeranje stock NA motora u 3 i 4 brzini preko 200 obrtaja od max snage je samo gubitak,znaci ne pomjera se blokada zbog toga nego samo zbog 1 i 2 brzine.

Upravo je obrnuto nego ti mislis,znaci NA motor se moze mnogo ispeglati u srednjim obrtajima dok snaga moze ostati i ista kao fabricka.Agresivinijim paljenjem i preciznijom korekcijom AFR moze se mnogo spustiti max obrtni motoment i moze se povecati elesticnost i to se redovno i radi.

Da,mozes editovati samo mape od recimo 2000-4000 rpm u WOT rezimu i tako mozes povecati elasticnost a da ti snaga ostane ista kao i fabricki.
 
Član
Svaka čast, momci, oduševili ste me. Odavno nisam uživao čitajući jednu temu od početka do kraja.:cool:

SM, kralj si, kao neki strpljivi učitelj u osnovnoj u nekoliko faza objasni čovjeku sve.:lol:

Naučih nekoliko novih stvari, super.

Nego, da i ja priupitam nešto:
Npr, custom remap, kažeš da je to veliko opterećenje za motor, ali da je i najbolja solucija? Pretpostavljam da je onda i krajnji rok tog motora dosta skraćen, ali me interesuje koliko? Vozeći ga u normalnim uslovima i okolnostima kao stock i poslije custom remapa, koliko mu je kraći rok upotrebe, onako, procentualno ili na primjeru, ako stock može 300k, koliko može custom? Glupo pitanje, ali me jako zanima. Hvala unaprijed.;)
 
Član
custom je opterecenje jer treba 4-5 sati da se motor forsira da bi se to sve napravilo a kad se jednom postima onda je mnogo zdravije i bolje od bilo kakavog napamet remapa.

Jedino motor trpi dok se to pravi.
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
custom je opterecenje jer treba 4-5 sati da se motor forsira da bi se to sve napravilo a kad se jednom postima onda je mnogo zdravije i bolje od bilo kakavog napamet remapa.

Jedino motor trpi dok se to pravi.

To sam skontao iz ranijih postova da motor trpi mnogo više tokom remapa u odnosu na klasični. Znači, na kasniju eksploataciju ne bi bilo više opterećenja u odnosu na stock? Custom remap onda nije ona cifra sa tvog sajta, već je to ipak ozbiljnija cifra, zar ne? Treba još koja preinaka stock motora da bi se uopšte i radio custom. Ne mislim samo na usis i izduv, treba tu još sitnica?
 
Član
Custom remap se moze raditi na svakom motoru i to je posao kad se nesto radi ciljano i ponarudzbi i zato se i zove custom remap a da bi se to uradilo kvalitetno potrebno je da se radi sa logovima,sondama,senzorima koji se dodatno montiraju na motor i to onda sve zajedno povecava mnogo cijenu a i vrijeme potrebno da se to zavrsi ali zasto se dobija najkvalitetniji tuning i to je jedini nacin da se rade motori koji imaju neke preprade u odnosu na stock.

Samo stock motori mogu da se radi bez custom remapa a svaki ostali motor koji ima bilo koji ozbiljniju prepravku mora da se radi sa sondama i monitorima inace ne moze da se uradi kvalitetno.
Stock motor moze da se radi i sa sondama a i bez njih jer svaki stock motor je vec radnjen tako pa postoje podatci o njemu koji se mogu koristiti za mapiranje bez sondi a svaki motor koji nije stock je jednistven i ne moze se koristiti postavka naslijepo,ma moze ali nije onda to to i to SM ne radi.
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
custom je opterecenje jer treba 4-5 sati da se motor forsira da bi se to sve napravilo a kad se jednom postima onda je mnogo zdravije i bolje od bilo kakavog napamet remapa.

Jedino motor trpi dok se to pravi.

A da i ja dodam da to opterecenje ujedno dodje i kao solidan test kvalitete slaganja i pouzdanosti motora. Kao sto ti rekoh kad si meni radio custom, "ako sad ne eksplodira nece nikad" i fakat sam tako i mislio ;)
 
Top