pitanje za ove chip tunere

pitanje za ove chip tunere

Član
SM chip tuning je napisao(la):
farukb je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
ali ja cu ti rado odgovoriti,daj mi napisi konkretno pitanje ?

nije mi problem nikakav da odgovorim samo da ima smisla pitanje.

hahah dobar suki :lol:

a srdjane slazem se za AFR i ostalo ,ali to stvarno nije bilo moje pitanje...
da li ti kada programiras chip modifikujes opseg AFR-a ovisno od mogucnosti,turbine,ic-a i ostalog,tj da li uopste modifikujes to,i da li to radis ovisno od svojih mjerenja ili to radis po nekom sablonu...

OK,evo sad cu ti objasniti o cemu se radi.

Naravno da se sve to modifikuje,jer upravo je to chip tuning i promjene parametara u ECU ukljucuju i korekcije AFR,turbo pritiska,limitera...

Postoje dva nacina kako se moze napraviti mapa:

1. Prvi nacin je da uzmemo recimo 2.0 tdi motor full stock i uradimo remap od 0,znaci povecavamo parametre,gledamo povratne informacije sa sondi i logova i pravimo korekcije u mapama,to radimo sve postupno i tako recimo dobijemo +30ks.Onda na sledecem takvom motoru uradimo monitoring toga svega i ako se rezultati i ocitavanja poklove onda smo dobiti SM optimum.Znaci svaki sledeci motor koji je stock i koji dodje sa tim motorom neka vise potrebe da se spajaju sonde i logovi i da se remap radi od 0 nego se sve iskoristi od prvog 2.0 motora koji je radjen sa logovima i to se primjeni na tom novom motoru.

2. Drugi nacin je kad motor nije standard ili kad vlasnik zeli nesto sto nije uopbicajeno,onda se mora raditi custom remap,odnosno onaj postupak sa sondama i monitorima koji sam gore napisao i to se mora raditi svaki put i na svakom motoru koji nije stock,znaci veci IC,drugi izduv,jace gorivo,druge dizne,druga turbina,druge bregaste.

Prvi nacin je mnogo brzi i jeftiniji i manje je opterecenje za motor.Drugi nacin je kvalitetniji i skuplji ali je i veliko opterecenje za motor jer traje nekoliko sati.

Sve vrijednosti su zadane u mapama i sve mogu da se mjenjaju.

Jel sada ista jasnije?

Zaboravio sam da kazem jednu znimljivost :)

Vjerovali ili ne svaka fabrika pravi genericki mape i neradi pojedinacno svaki auto sa sondama,niti jeftinije klase a niti extra luksuzne.Sve fabricke mapu su genericke i s vremena na vrijeme se rade revizije ali se jedan te isti software se upisuje u sve motore i to je jedan od razloga zasto svi motori imaju rezervu jer nisu idealno podeseni :)

Da fabrika radi svaki auto na dynu sa sondama,odnosno da radi custom remap,cijena bi bila veca za par hiljada eura :)

Oni razviju software kad naprave motor i onda te mape samo upisuju,pa nakon god dana urade ponovo na dynu neku reviziju pa onda opet to upisuju narednu godinu :) Zato moraju uvijek smanjiti mape da budu sigurni da ce to raditi na svakom motoru i tu je prostor za nas tunere...
 
Član
a da li osim tog "prostora" ima i jos "prostora" ...tipa sta je fabrika htjela postici a sta je motor u stanju postici...i koliko se zapravo tu moze uraditi,pretpostavljam da im je na prvom mjestu dugovjecnost neka i dalekosezna pouzdanost pa onda performance

jos me interesovalo koliko ima prostora za utjecanje na sam timing i dali uopste zalazite u to

i kad smo vec u ovom do grla...

u cemu se tuning bregaste i fabricke bregaste razlikuju...jel samo u duzini koju mogu izbaciti ventile i u samom obliku,zakrivljenjima ili tu ima jos aspekata

jer recimo kod hondinog VTEC-a (npr na K20) za par ventila idu 3 "brijega" ili kako se to kod nas vec zove
2 krajnja koja u rezimu do nekih cini mi se 2500rpm, guraju 2 krajnja rockera i srednji brijeg cije se djelovanje realizuje kada se srednji rocker zaglavi za dva krajnja rockera....razlika srednjeg i vanjskih je samo u obliku, srednji ima vecu izbocinu te tako dalje gura ventile sto dozvoljava veci protok i produzava usis i ispuh

pretpostavljam da je na taj fazon razlika fabrickih i aftermarket bregastih ...eh imal tu jos sta tipa mase mozda ili tako nesto
 
Član
prostora ima na svim poljima pa tako i na timingu.
Prica o bregastim je drugacija za svaki sistem i za svaki motor i veoma je komplikovana i tesko se moze i uzivo objasniti a kucanjem necu ni da pokusavam.
Najlakse je da kucas VTI ili VTEC na youtobe.com pa bi trebao da otvori neke animacije gdje se fino vide sve oko toga.
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
prostora ima na svim poljima pa tako i na timingu.
Prica o bregastim je drugacija za svaki sistem i za svaki motor i veoma je komplikovana i tesko se moze i uzivo objasniti a kucanjem necu ni da pokusavam.
Najlakse je da kucas VTI ili VTEC na youtobe.com pa bi trebao da otvori neke animacije gdje se fino vide sve oko toga.

ma znam kako vti, vtc i vtec funkcionisu,u kontaktu sam sa tim,nego onako pitah ima li tu jos sta da se radi osim onog osnovnog,a to je sam oblik
 
Član
ti vec sada si presao na atmo motre na kojima je ovdje poznati chip tuning kita sto se tice dizanja snage, an njima jako malo dobijes...isplati se na amto motoru raditi mapiranje jedino kad si uradi oneke radikalnije stvai...

a sto se tice tuninga atmo motora, tu ti je vecinom dobra stara mehanicarska radnja sa masnim prsticima...spic bregaste, poliranje usisa, laksi zamasnjak bla bla....

Sad na ovaj zadnji post nisam kontao jel ti se ono " ima li tu sta da se radi sem osnovnog" odnosi na gore okaceni post o jos dodatnom, kako ga ti nazivas "prostoru" na turbacima, ili ti se ovo sad odnosi na tuniranje atmo benzinjara sa visim turaznim perfomancama koje furaju japanci, i to jako uspijesno ?
 
Član
svi motori imaju prostora za tuning i turbo i NA.

Hoce li vise iko ikada da shvati da 10%-15% koliko se moze dobiti na atmosfercu je itekako uocljivo i primjetno u voznji i nije zanemarimo.
Zamisli da se oduzme snaga za toliko kako bi se osjetilo.

Klima u autu se osjeti a ona je par ks,razlika izmedju plina i benzina se takodje osjeti a to je par ks.

Glupo je da prica neko da se ne isplati i da se ne osjeti kad nije to ni probao.

Ne zaboravite da nepostoji jetiniji nacin da se motor pojaca snagom od chip tuninga,niti turbo motor a niti atmosferski,na turbo je povoljniji odnos ulozeno-dobijeno ali i na atmosfercu nema nista jeftinije uraditi a da moze podici toliko snagu.
 
Član
tibor987 je napisao(la):
Sad na ovaj zadnji post nisam kontao jel ti se ono " ima li tu sta da se radi sem osnovnog" odnosi na gore okaceni post o jos dodatnom, kako ga ti nazivas "prostoru" na turbacima, ili ti se ovo sad odnosi na tuniranje atmo benzinjara sa visim turaznim perfomancama koje furaju japanci, i to jako uspijesno ?

ma generalno sta se na bregastim radi osim spiceva i da li se ista drugo radi
 
Član
farukb je napisao(la):
pretpostavljam da im je na prvom mjestu dugovjecnost neka i dalekosezna pouzdanost pa onda performance

Na prvom mjestu je ekologija, tj. niza potrosnja goriva aka sto manje emisije CO2 u ispusnim plinovima (g/km).
 
Početnik
kad smo kod price tuninga N/A motora

pazi sad ovo

potrosnja gradska sa 19l pala na 16.5

potrosnja izvangradska ( po BiH ) spala sa 9 na 7,8l

potrosnja autoput cruising 160km/h sa 12l spala na 10.5

ubrzanje p GPS sa 6.1 spalo na 5.8 do 100km/h

maximalna brzina sa 268 na 276 se popela..

by Smchiptuning

motor je inace BMW M62TUB44

hajmo dalje

BMW E36 325i

SM power / Cat delete/ KN panel

fabricki na 402 auto ide 15,8

ja vozio vise puta 14.5

max brzina 262km/h

potrosnja ostala ista....

ovo su moji auti sa kojima sam presao najmanje 10 000KM i znam o cemu pricam...
 
Član
@muha: izvrstan primjer kako se na motor odrazava ovo sto je srdjan rekao,da rade po istoj mapi seriju motora a ne pojedinacno

srdjane jesi li radio sa VW 2.5l 5cyl benzincem, 81kw...nisam sig jel AAF ili ACU....1995/1996 godiste...nije turbo

kakve bi se promjene mogle ocekivati i koliko bi para bio taj sport...ono da uzmes i fino ga uradis po custom mapi sa sondama, folovima i ostalim
 
Član
Stvarno se u ovoj temi moze dosta toga nauciti, hvala Srdjanu na tome, a ovo sto se prica da se puno ne primjeti 10-15 %m povecanje snage, gledajte to sa ove strane.
Ja mislim da bi mnogi od nas platili da se nas muski ponos poveca za nekih 10 do 15 %, i sigurno bi to svi primjetili, e zasto onda da se na motoru ne primjeti razlika u tih 10 do 15 %...:)
 
Član
Da Srdjane ali jedno je pojacavati motor sa velikom kubikazom a drugo sa malesnom...recimo ovako, jel se meni isplati dati 300€ na 1.4 8v Fabiji da bi dobio 6-7 konja ?
 
Član
ajde ti meni reci kako jeftinije mozes da dobijes 6-7 ks ???

I zasto mislis da ce se dobitak od 10-15% snage bolje osjetiti na vecoj kubikazi nego na manjoj ???
Ja ti iz iskustva mogu reci da ce se dobitak od 10% bolje osjetiti na malim motorima nego na velikim koji obicno budu automatici ili awd a kad su manuelni opet se bolje osjeti na manjim motorima.
To je sve proporcionalno i na malom motoru i pola KS se osjeti.
 
Član
Izbaci nepotreban teret iz auta i smršaj pa ćeš dobiti 6-7 ks/na masu auta:D

300 eura nije mala cifra. Da se tu postaviti dobar ispuh, izbaciti kat, staviti sport panel...
 
Član
Nisam rekao da se nece osjetiti, nego da se ne isplati...govorim o dobiveno ulozeno...jer konkretno u mom slucaju svaka konjska snaga me dodje 100 maraka...ne kazem da ce me neka "hardverska" prerada doci jeftinije, ali baciti 600 marki da bi imao nijansku "brze" auto...jok !

Koda krmku od covjeka od 180 kila kazes daj 600 marki pa da iz cizama predjes u Nike tenisice i idi trcati....kako god, opet je to krmak od 180kila koji shepa...

Dakle, ne govorim da se nece osjetiti ( ja to barem znam, ja gasim klimu 2 sec prije nego sto MISLIM da bi mogao preteci, moj osobni turbo button :D ), ali govorim cisto o isplativnosti na novcanoj razini...
 
Top