pitanje za ove chip tunere

pitanje za ove chip tunere

Član
OFF-TOPIC: srdjane dadoh li ti ove poene...ako nisam da ti dam...

ja i dalje mislim da mi pocetno pitanje nije bilo glupo...jedino nisam mozda dobro objasnio sta sam mislio

npr imam ja turbo motor sa nekim fabrickim IC-om i osim sto je IC haldi zrak,
smjesa se hladi dodavanjem viska goriva (i kao sto suki rece obogacuje jer bogatija smjesa ima manju tendenciju da sama rokne)...

eh ja kupim neki saso mange IC koji ima bolji stepen pothladjivanja od fabrickog i ugradim ga...zrak se puno vise hladi,cak u toj mjeri da ono gorivo i obogacivanje smjese radi HLADNJENJA nije potrebno...

da li se onda pri chipovanju taj bespotrebni dodatak goriva koji sluzi za hladjenje ukida,te se tako motoru uvjek dovodi smjesa iz nekog optimalnog opsega AFR-a
(jer dodatak kvari optimalni AFR)

odgovor je izgleda DA jer srdjan radi i stimanja zasnovana na feedbacku,a ne samo po mapama

hvala

...hocemo li lock traziti?
 
Član
opet isto pravis i opet nisi shavatio sta sam pisao...

evo sad cu ja tebi odgovoriti pitanjem...

zasto se ljeti ne radi fabricki remapiranje u odnosu na zimu ,jer razlika u temparaturama je veca nego najveci i najmanji IC?

kako se smije voziti auto po kisi jer postavke i parametri nisu isti?

sta se sad tu desava i gdje je tu sad optimalan AFR ?
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
opet isto pravis i opet nisi shavatio sta sam pisao...

evo sad cu ja tebi odgovoriti pitanjem...

zasto se ljeti ne radi fabricki remapiranje u odnosu na zimu ,jer razlika u temparaturama je veca nego najveci i najmanji IC?

kako se smije voziti auto po kisi jer postavke i parametri nisu isti?

sta se sad tu desava i gdje je tu sad optimalan AFR ?

heh ma negdje se mi fulamo...vjerovatno sam ja na drugoj talasnoj duzini hehe (do mene je)

eh jesi li radio sa

2.5l, AAF; ACU, inline-5 SOHC 10v, 110 PS benzinskim motorima...isao u caravelle T4 1996.
 
Član
daj sad da ovo rasvjetlimo...

reci mi kako fabricki ecu radi optimizaciju AFRa na -10 stepeni a kako na +50 temparature ?

jel mozes da shvatis kako to funkcionise na standardnom programu,ako mozes objasni mi molim te...
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
daj sad da ovo rasvjetlimo...

reci mi kako fabricki ecu radi optimizaciju AFRa na -10 stepeni a kako na +50 temparature ?

jel mozes da shvatis kako to funkcionise na standardnom programu,ako mozes objasni mi molim te...

ima snezore koji ocitavaju temperaturu i zavisno od ocitavanja kontrollise AFR...

ja sam kontao da on recimo uvjek daje npr 10% vise goriva radi hladjenja...zato sam govorio ovo...samo mi reci ako to nije tako da nije...sve sma skontao ostalo...tj znao sam...ali mi je pocetna pretpostavka bila losa
 
Član
cekaj sad nemoj ti mene nista da pitas,sad cu ja tebe pitati malo da pa cu ti na kraju objasniti sve kad vidim gdje smo :)

sad mi reci kako ecu zna da imas veci intercooler u odnosu na fabricki ?

govorimo o pretpostavci da si zamjenio ic sa vecim i imas standard mapu.
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
cekaj sad nemoj ti mene nista da pitas,sad cu ja tebe pitati malo da pa cu ti na kraju objasniti sve kad vidim gdje smo :)

sad mi reci kako ecu zna da imas veci intercooler u odnosu na fabricki ?

govorimo o pretpostavci da si zamjenio ic sa vecim i imas standard mapu.

vjerovatno ne zna jer je intercooler pasivna komponenta....jedino eventualno primijeti razliku u temperaturi...zato sam pitao da li mu ovisno od IC-a ti rucno stimas sta
 
Član
idemo dalje,samo se opusti i odgovaraj,nemoj nista zapitkivati sada.

Ako ECU ne zna da li je IC standard ili ne,kako onda moze da zna zasto je zrak u usisu hladniji za recimo 5 stepeni?

Kako ce on znati da li je to zbog veceg ICa ?

Ili je to ipak zbog toga sto je vani hladnije ?
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
idemo dalje,samo se opusti i odgovaraj,nemoj nista zapitkivati sada.

Ako ECU ne zna da li je IC standard ili ne,kako onda moze da zna zasto je zrak u usisu hladniji za recimo 5 stepeni?

Kako ce on znati da li je to zbog veceg ICa ?

Ili je to ipak zbog toga sto je vani hladnije ?

na kraju krajeva to nije ni bitno,njemu je bitna temperatura...nije bitno od cega..vise sam kao primjer haldjena IC uzeo...
ali zbot toga sto je razlika IC-a i vanjske temperature je sto IC konstantno daje odredjeni stepen pothladjenja a vanjska temp varira kako hoce....zato sam uzeo IC kao primjer jer ti on uvjek osigurava snizenu temp....pa ti ohrabren time ukines safety feat (koji je ujedno i anti-performance feat kao i vecina sigurnosnih caki):D
 
Član
Super...

Sad mi objasni onda zasto nisi postavio sledece pitanje:

Zasto zimi mi motoru nebi oduzeli gorivo jer mu ne treba toliko posto je temparatura zraka niza i nema opasnosti od kako ti kazes detonacije ???

Da li se slazes nakon ovih par pitanja da smo dosli do istog zakljucka da je isto veci IC kao i niza temparatura zraka???
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
Super...

Sad mi objasni onda zasto nisi postavio sledece pitanje:

Zasto zimi mi motoru nebi oduzeli gorivo jer mu ne treba toliko posto je temparatura zraka niza i nema opasnosti od kako ti kazes detonacije ???

Da li se slazes nakon ovih par pitanja da smo dosli do istog zakljucka da je isto veci IC kao i niza temparatura zraka???

ne mislim na oduzimati od potrebnog goriva koje ce dati najbolji omjer u datom trenutku...nego oduzeti visak koji je tu radi vise temperature (koje sad u nasem slucaju kad je zima il kad ic dobro radi nema)

skoro istro....jer taj vanjski zrak dolazi do turbine...koji se opet grije na koliko li stepeni i tek onda dolazi do IC-a pa ide u motor...tj ic ga hladi nakon grijanja u turbini...sto se nebi desilo da ga nema

u svakom slucaju nije bitan nacin na koji ohladis bitna je temp zraka koji kroz glavu dolazi u cilindar
 
Član
opet se ne drzis odgovora,molio sam te da odgovaras na ono sto te pitam.

na pocetku pominjes "potrebno i ne potrebno gorivo" a do toga jos nismo dosli,tako da ostanes fokusiran na konkretna pitanja.

Da sumiramo do sada,znaci zakljucili smo da je isto motoru bio veci IC ili vani hladnije,da nije potrebno korigovati mapu jer ECU ne zna da li je hladnije ili je IC veci i zakljucili smo da ljeti ima viska goriva a da zimi nema toga viska(tako si sad rekao).

Jel mozemo dalje ?
 
Član
meni se cini da je covjek skontao poentu????

a jel mogu ja tebe da pitam nesto ne vezenao za tematiku temp smjese i ostalog :D
 
Top