pitanje za ove chip tunere

pitanje za ove chip tunere

Član
pa da, jeste bas tako,ako nesto nije dobro slozeno bolje da odmah ode na mapiranju nego negdje na putu kasnije.
 
Član
Stvarno extra tema se izrodi, SM tebi pogotovo kapa dole, ljepota vidjeti nekog kome i dalje nije mrsko nesto pojasniti i raspravljati se u moru nervoze koja vlada forumom vec ihaj, svi su nesto nadrkani samo cekaju da se svadjaju :cool:
 
Član
trizex je napisao(la):
Stvarno extra tema se izrodi, SM tebi pogotovo kapa dole, ljepota vidjeti nekog kome i dalje nije mrsko nesto pojasniti i raspravljati se u moru nervoze koja vlada forumom vec ihaj, svi su nesto nadrkani samo cekaju da se svadjaju :cool:

sta ti pricas
ne spamaj bezveze :)
 
Član
Ode i ovo u *****.:D

SM, hvala na odgovoru, a i na tekstovima, naučio sam nešto novo.
Naravno i ostali stručnjaci, hvala i vama, vidim da ipak ovdje ima mnogo pametnih i stručnih ljudi.;)
 
Član
Ako mogu ja nesto reci, jer se malo barata sa krivim pojmovima.
Dizel motor ne radi na stehiometrijskoj smjesi kao benzinski motor. Dizel motor radi na siromasnoj smjesi.
Princip razvijanja snage dizel motora (pritiskom na papucicu gasa) je drugaciji nego kod benzinskog, gdje pritisak na papucicu gasa znaci otvaranje leptira na usisu zraka (throttle body).
Kod dizel motora se pritiskom na papucicu gasa dozira samo kolicina goriva. To je osnovna teorija.
Naravno, osnovnu razliku o paljenju smjese vjerojatno znate.
 
Član
E vala se i ja nacitah podobro

Nisam odavno bio na foruma zbog manjka slobodnog vremena pogotovo otkad je server pao i izgubio moje postove

Lijepo je citati i vidjeti da ima dosta znanja i profesionalizma i na nasim prostorima sto se tice chip tuninga :)
 
srdjanu skidam kapu,strucan i uvjek pun strpljenja...
lijepo sam zaletio temu,ali i trebalo je tako,da se nisi javio mnogi bi pomislili da ima rupa u tvom znanju/iskustvu ali nije tako sto si nam dokazao... ;)



(neka neka,sto ste mi izbrisali post :D )
 
Član
svaka vam cast momci...extra je tema kad sam tek poceo citati mislio sam biti ce svadje...ali kako sto vidim srdjan je strpljiv i fino je objasnijo o cemu se radi i kako sta..drago mi je da u ovoj temi i drugi mogu nesto da nauce..kao ja na primje koji o tome nemam blage veze..i nebih da se petljam u vezi toga..ali dosta nekih stvari sam naucio citajuci ovu temu...
svaka cast opet i drago mi je sto na forumu ima ovakvih ljudi..sve najbolje ;)
 
Član
citius je napisao(la):
Ako mogu ja nesto reci, jer se malo barata sa krivim pojmovima.
Dizel motor ne radi na stehiometrijskoj smjesi kao benzinski motor. Dizel motor radi na siromasnoj smjesi.
Princip razvijanja snage dizel motora (pritiskom na papucicu gasa) je drugaciji nego kod benzinskog, gdje pritisak na papucicu gasa znaci otvaranje leptira na usisu zraka (throttle body).
Kod dizel motora se pritiskom na papucicu gasa dozira samo kolicina goriva. To je osnovna teorija.
Naravno, osnovnu razliku o paljenju smjese vjerojatno znate.

;)

upravu si....dizel gotovo uvjek radi na siromasnoj smjesi.....
 
Član
svako gorivo ima svoje odnose,ja sam i napiso tamo u temi

"Chip tuningom se to sve pomjera i mjenja je se povecava snaga ali i dalje ECU postuje glavna nacela da je na leru siromasna smjesa,na loadu srednja a na WOT bogata.Svaki motor tako radi,bilo fabricki bilo tuningovani,bilo dizel bilo etanol bilo benzin,samo su odnosi razliciti."

kad sam napisao da su odnosi razliciti to se podrazumjevalo da su stehimetrijski odnosi za dato gorivo.Nije bitno da li je dizel ili benzin i nije poenta price da li je dizel radi na siromasnijem odnosu nego benzin,nego se poenta da svaki motor ima razlicite rezime zavisnosti od opterecenja.
 
Top