pitanje za ove chip tunere

pitanje za ove chip tunere

Član
pozdrav, imam jedno tehnicko pitanje,prije toga malo uvoda

(iako je fazon isti i kod benzinaca,benzin se ne moze upaliti toplotom koja se moze razviti u motoru,pa cemo ovu pricu ograniciti samo na dizel)

kod dizela,do paljenja goriva dolazi uslijed smanjivanja zapremine koja uzrokuje povecanje pritiska koje za sobom vuce povecanje temperature...kao sto je poznato dizel gorivo se pali zbog temperature...eh u slucaju kada imamo turbinu (ili jos bolje supercharger) koja doalzni zrak komprimira,u procesu komprimiranja taj se zrak zagrijava

interesantni dio: pri vecim obrtajima i opterecenjima taj se zrak zagrije toliko da moze doci do rane detonacije kada dodje u kontakt sa gorivom...to naravno nije povoljno, ta se pojava izbjegava ugradnjom hladnjaka (aftercoolera...ili kako se kod nas zove intercoolera,koji osim sto smanji temperaturu,poboljsava i karakteristike jer upravo to snizavanje temperature omogucava da se zrak vece gustine dovede u cilindar)....eh posto se intercooleri rijetko stavljaju (ako nista u ova nama dostupna vozila) ...ovi iz autoindustrije su skontali jedan prljav fazon da osiguraju da ne dodje do rane detoancije tako sto isprogramiraju brizgaljke tako da one dovode vecu kolicinu goriva od one idealne, kako bi to gorivo koje je na nizoj temperaturi od zraka rashladio zrak...

svako odstupanje od idealnog dovodi do smanjene efikasnosti jer smjesa nije odgovarajuca,a uz to u ovom slucaju se i potrosnja povecava u dobroj mjeri

eh sad pitanje: da li chip tuneri kod nas obrate paznju na to da li auto (koje ima turbinu ili supercharger) ima intercooler....pa iz toga zakljuce da mogu namjestiti kolicinu goriva na onu optimalnu, jer dovodjenje dodatnog goriva nije neophodno za hladjenje, jer taj posao preuzme intercooler

i da li kod nas iko ima toliko strucan da zna koja je ili odredi idealnu kolicinu goriva u smjesi

hvala

pozdrav
 
Član
Kako da ne, ima Srdjan iz SM Chip Tuninga...on je najpodobniji za tuning dizela kdo nas, radio je na nurijnom cumurasu ako se ne varam i isao je prilicno hebeno...
 
Ovi turbodizeli koji se chipuju uglavnom imaju intercooler koliko ja znam barem sto se tice TDI-ova ja jos nisam vidio da TDI nema intercooler :icon_question:
 
Član
Sajo_Golf GT je napisao(la):
Ovi turbodizeli koji se chipuju uglavnom imaju intercooler koliko ja znam barem sto se tice TDI-ova ja jos nisam vidio da TDI nema intercooler :icon_question:

pa nisam bas siguarn da svi imaju intercooler...iako imaju neki podatci da vecina vw tdi motora ima....:icon_rolleyes:
 
Član
Sve i jedan TDI motor ima intercooler, cak i golf 3 ako je TDI onda ima intercooler, a ako je TD onda ga nema, a sve i jedan TDI od 98 godine (od golf 4) pa gore ima intercooler, cak i turbo benzinci svi novije (cak i oni iz 80-ih imaju intercooler). Znaci ako ima turbinu ima i intercooler u novih vozila, u starijih turbo dizela je to bila rijetkost. Intercooler sluzi da ohladi zrak koji ide iz turbine u motor, jer sto je zrah hladniji to je veca snaga (veoma vrijedi za benzinca).
 
Član
Zela slazem se s tobom, ali ja kazem za TDI motore od VW,Audi,Seat,Skoda
A sto se tice benzinaca, ja do sad nisam vidio ni jednog novije proizvodnje (2000+ godina) da ga nije imao... Ne kazem da ih nema ali ja nisam vidio...
Sto se tice chipa, imas strucnjaka koji to moze odraditi veoma dobro (naveo ga kolega iznad)...
 
Član
ja zapravo nemam dizela...i sretan sam sto nemam,a ovo sam vise teoretski pitao jer ne znam da li kod nas ko vodi racuna o tome...jer sam vidio da nerijetko samo stavljaju boxove a ne flashuju chipove

hvala na odgovorima
 
Član
Ahhh sta da ti kazem :icon_confused: svi bi se PIIIIP a da im ne udje :lol: daj mi 20-30 konja za 50-100 maraka :lol: ne ide brate, za 30 konja se treba oznojiti i para ti treba finih :icon_smile:
 
farukb je napisao(la):
ja zapravo nemam dizela...i sretan sam sto nemam,a ovo sam vise teoretski pitao jer ne znam da li kod nas ko vodi racuna o tome...jer sam vidio da nerijetko samo stavljaju boxove a ne flashuju chipove

hvala na odgovorima

jesi ih i dobio...niti jedan "profi tuner" nije dosao da sta kaze konkretno u vezi pitanja??????
 
Član
nermin suljagic je napisao(la):
farukb je napisao(la):
ja zapravo nemam dizela...i sretan sam sto nemam,a ovo sam vise teoretski pitao jer ne znam da li kod nas ko vodi racuna o tome...jer sam vidio da nerijetko samo stavljaju boxove a ne flashuju chipove

hvala na odgovorima

jesi ih i dobio...niti jedan "profi tuner" nije dosao da sta kaze konkretno u vezi pitanja??????

ma hvala je bilo rs-u i zeli :)

a to sto kazes je potpuno tacno...i sutra treba nekom ovdje da dam da sredi nesto hehe:)
 
Član
pa kako ocekujes da ti neko nesto odgovori kad si mnogo pogresnih stvari napisao i nerazumjes osnovne stvari o toj tematici a trazis da ti neko odgovori na toliko glupa i trivijalna pitanja koja su smjesna i neozbiljna.

prvo bi ti trebalo ispraviti uvod i objasniti ti prvo osnove pa onda eventulane odgovoriti,a to sve zajedno je monogo teksta i kucanja a cemu to sve da se neko muci...

tvoje pitanje je otprilike kao da si pravniku napravio uvod u pravo sa pogresnim zakljuccima pa ga onda na kraju pitao da li zna kako ide osnovna forma za zalbu...

moras prvo nauciti sta je AFR i sta je stehimetrijski odnos,pa onda moras znati zbog cega sluzi IC,pa moras procitati sta je IAT pa na kraju moras saznati sta je lambda sonda i zasto ona sluzi pa kad to sve proucis onda ces shvatiti kakvo si pitanje postavio i kakav si uvod napisao.
 
Član
farukb>>> pise
pozdrav, imam jedno tehnicko pitanje,prije toga malo uvoda

(iako je fazon isti i kod benzinaca,benzin se ne moze upaliti toplotom koja se moze razviti u motoru,pa cemo ovu pricu ograniciti samo na dizel)
POGRESNO i te kako moze da se zapali svako gorivo od topote i pritiska

interesantni dio: pri vecim obrtajima i opterecenjima taj se zrak zagrije toliko da moze doci do rane detonacije kada dodje u kontakt sa gorivom...
POGRESNO,znaci kad vruc zrak dodje u kontakt sa gorivom desi se detonacija ???
Pogledaj sta je detonacija i gdje se desavaju detonacije i u kojim taktovima

eh posto se intercooleri rijetko stavljaju (ako nista u ova nama dostupna vozila)
POGRESNO,mozda bi ovo bilo tacno da si pisao tekst prije 20 godina

...ovi iz autoindustrije su skontali jedan prljav fazon da osiguraju da ne dodje do rane detoancije tako sto isprogramiraju brizgaljke tako da one dovode vecu kolicinu goriva od one idealne, kako bi to gorivo koje je na nizoj temperaturi od zraka rashladio zrak...
sta je ovde prljav fazon???

svako odstupanje od idealnog dovodi do smanjene efikasnosti jer smjesa nije odgovarajuca
sta je za tebe idealno ?
koji je idalni odnos?

eh sad pitanje: da li chip tuneri kod nas obrate paznju na to da li auto (koje ima turbinu ili supercharger) ima intercooler....pa iz toga zakljuce da mogu namjestiti kolicinu goriva na onu optimalnu, jer dovodjenje dodatnog goriva nije neophodno za hladjenje, jer taj posao preuzme intercooler
opet isto,sta je optimalna kolicina i koliko ona iznosi ?

i da li kod nas iko ima toliko strucan da zna koja je ili odredi idealnu kolicinu goriva u smjesi

lekcija lambda sonda i stehiometrijski odnosi za goriva
 
Početnik
i ja sam posao da odgovorim i objasnim ali onda sam zastao, jer bas kao sto si ti rekao, morao bi napisati sve osnove, a to bas i nemam volje

a djaba i pisati textove ne znam kolike, ako ljudi stvarima pristupaju na nacin da pamte i recitiraju, a ne razumjevanjem. tek kad se sve zna i razumije onda se moze raspravljati o detaljima sagorjevanja i rada u cilindru, kao i dalje prerada

da skratim, ne vjerujem da je ijedna tvornica izdala motor koji je "rastelovan" :icon_biggrin:
mnogi su uradjeni sa dosta rezerve, to se da popraviti i korigovati i dobiti bolje performanse, a za to i imate SM CHIP TUNING kod nas

ako bi se na neki turbo motor koji nema IC, ugradio naknadno IC, to je vec druga prica, onda naravno da je pozeljno imati povratnu informaciju o AFR-u, i korigovati ubrzigavanje ukoliko je potrebno
 
Top