pitanje za ove chip tunere

pitanje za ove chip tunere

Član
ne mozes reci da je 10-15% ne isplati.Ti nikako ne razumjes koliki je to napredak.

Oduzmi sebi 10-15% ks pa ces vidjeti koliko ce motor ici losije.

Nije bitno sto je kod tebe to 6-7 ks a na V8 nekom NA motoru ce biti 10% recimo 40ks ali ne mora znaciti da ce se tih 40ks na V8 motoru osjetiti bolje nego na tvom tih 6-7 ks,o tome ti govorim.
Ti to gledas na papiru je 6-7 ks malo a 40ks puno,ali to je sve 10% u odnosu na stock motor.

Tuning nije za svakoga...tebi da je snaga nesto znacila nebi ni kupio taj 1,4 8v motor i za tebe bi i 100 KM bilo puno ali to je tvoj stav i tvoj pogled na sve.Nekome znaci svaki KS i ne mozes tako generalizovati stvari.
 
Član
pa ne moze biti na svim motorima isto,tovj motor vec u startu ima dosta snage i nema prostora kao obicni motoru.
Kod tebe je ipak malo ozbiljniji motor...
 
Član
Njegov limit je već podosta poguran od tvornice:D

Sada sam gledao sm stranicu. Tvornički je 145 nm, kod vas piše 140;)

Nije nešto, ali meni svaki nm znači mnogo:lol::lol:
 
Član
ma nebtino je to jer na dynu niti ce snaga biti ista kao sto fabrika deklarise a posebno ne obrtni moment.
fabrika onako daje to orijentaciono i snagu i obrtni moment jer dva poptuno nova i ista motora nece na dynu da imaju potpuno isto KS a ni Nm.

To je sve samo radi orijentacije a aposolutnost specifikacije ne postoji kad su motori u pitanju.
 
Član
Jednu stvar pojedinci ovdje ne shvacaju....

Nije sve u brojevima vec kako se auto osjeca na putu tokom voznje, urgentnost masine, jaca vuca na nizim i srednjim obrtajima, linearnost ubrzanja bez rupa u mapi, povrsina ispod krive itd itd

Nije bitno jeli motor dobio 10-15ks nego kako tu novodobivenu snagu proizvodi, to se osjeti kod remapiranih auta i to je najvaznije
 
Član
U pravu si i sve mi je to jasno. No sumnjam da se kod atmosferskog više ventilskog motora može nešto bitno promijeniti na bolje. Takvi motori su lijeni u nižim obrtajima. Čak i više od motora sa 2 ventila po cilindru. Ne znam koliko bi to razvlačenje momenta poboljšalo svakodnevnu upotrebu i ubrzanje.

Imam još jedno pitanje za Srđana. Tiče se ranijeg posta. Da li vrijedi pravilo: Što je potencijal motora tvornički više iskorišten da će učinci remapiranja biti manji?
 
SM chip tuning je napisao(la):
ma nebtino je to jer na dynu niti ce snaga biti ista kao sto fabrika deklarise a posebno ne obrtni moment.
fabrika onako daje to orijentaciono i snagu i obrtni moment jer dva poptuno nova i ista motora nece na dynu da imaju potpuno isto KS a ni Nm.

To je sve samo radi orijentacije a aposolutnost specifikacije ne postoji kad su motori u pitanju.

jel istina da ovi francuzi najmanje konjica imaju na tim dyno testovima,kad se uporede sa fabrickim podacima??Gledao sam davno neku emisiju kako francuzi najvise lazu kad je snaga u pitanju,naravno ljudi su mjerili snagu na novijim vozilima.Njemci su ubjedljivo bili prvi po iskrenosti,malo poslije njih Japanci...
 
Član
Bravo SAMBO...

Nekad spic snage moze ostati isti ili jaci 1% a da kriva do spica snage bude mnogo povoljina i da motor na cesti izgleda kao da je dobio 40 ks jer bude kriva jaca u srednjim okretajima dosta.Gledano statisticki spic snage ostaje isti ali gledano po srednjoj snazi kroz radni raspon obrtaja onda je stvar daleko povoljnija.

Zela takodje tacno si rekao,sto god se fabrika vise pozabavila sa mapom manje je prostora za naknadno remapiranje.
Gotovo svi motori imaju prostora za tuning i najjaci NA motori imaju nesto prostora da se pojacaju.

Najvise na dynu podbacuju oni koji se najvise hvale za snagu motora.
Ubjedljivo na prvom mjestu je BMW i to benzinski motori i to sto god veca kubikaza to je manje ks.
M3,M5,M6 svi su slabiji za 40-50ks od deklarisane snage.
Mercedes je odmah iza njih i to benzinci velike kubikaze(c63,c55,svi AMG..) isto im fali po 40 ks
Najmanje laze VAG i oni cesto budu i jaci.

Francuzi su u globalu OK i nisam primjetio nesto posebno da odstupaju.
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
U pravu si i sve mi je to jasno. No sumnjam da se kod atmosferskog više ventilskog motora može nešto bitno promijeniti na bolje. Takvi motori su lijeni u nižim obrtajima. Čak i više od motora sa 2 ventila po cilindru. Ne znam koliko bi to razvlačenje momenta poboljšalo svakodnevnu upotrebu i ubrzanje.

Imam još jedno pitanje za Srđana. Tiče se ranijeg posta. Da li vrijedi pravilo: Što je potencijal motora tvornički više iskorišten da će učinci remapiranja biti manji?

nije istina....ako cemo porediti snage i NM motora istih zapremina i proizvođaca sa 4v i 2v po cilindru vidjecemo da ovi 4v razvijaju vise snage i vise momenta na dosta nizem broju obrtaja....e sad sa kakvom transmisijom su upareni to je drugo ;)

ja sam uvjek protiv chipovanja atmo stock motora,po meni cista glupost.....

za primjer...
pitanje za SM??
1.koliko kosta chip za moj 325i m20b25 88gp motronic 1.3 (ECU sa 3 reda pinova)
2.sta dobijam chipovanjem,koliko KS?? i NM??
 
Član
imate sve na stranici i podatke o snazi kao i cijenu.

Chip tuning se ne moze zaobici ako se hoce povecati snaga jer svaka promjena na motoru trazi da se uradi korekcija mape.
Mozes ti stavljati dijelove od bilo cega i grane neke svemirske ali to sve u najboljem slucaju moze dati 50% od punog potencijala koji ces dobiti kad na to uradis jos custom remap.

Uglavnom i dalje stoji ona da je chip tuning najjeftiniji i najlaksi nacin kako da se poveca snaga i na turbo motoru a i na obicnom atmosfercu.
 
Član
Uglavnom i dalje stoji ona da je chip tuning najjeftiniji i najlaksi nacin kako da se poveca snaga i na turbo motoru a i na obicnom atmosfercu.

Uvijek bilo i ostace.
 
Član
Ne gledaj to tako.

Regularna cijena je 250 eura sa dynom pa ti ako neces dyno da radis onda je cijena 50 eura manja.

Ali posto je kod tebe auto star 23 godine veliko je pitanje koliko ce ks biti i fabricki...
 
Top