pitanje za ove chip tunere

pitanje za ove chip tunere

Član
e pa to te ja pitam.....i to zelim da kazem....
moj auto vjerovatno ima samo 140ks...za primjer...pa bi ga chip mozda samo vratio na fabricku snago ako i to....
po meni bi bilo bolje uloziti nesto novaca npr u dizne,ispolirati usisnu,staviti trotlu od 3,5 (koja nije skupa),i malo otvoriti ispuh....barem bi imao onu fabricku snagu za sigurno....
....a kad bi mi poslije svega toga naletilo jos nekih 200-300€ isle bi gore pleten ispusne i jedna cat cams od milion stepeni,rucno dignut pritisak goriva pa sta bude...
e onda bi nakon svega chip imao logike...
barem ja to tako gledam...
vjerujem da ima ekipe da dođe na chipovanje sa starim svjecicama....
 
Član
ali sta ces na novijim motorima ?

za tvoj motor mozda jaci dijelovi nisu skupi ali sta da vozis E46 sta bi onda mjenjao???

jace dizne stavis >>> manje snage
throtle 3.5 je OK prepravka
otvoren ispuh je OK
sa cat cams ces samo izgubiti snagu na org mapu
veci pritisak goriva >>> manje snage

Kazes onda bi chip imao logike ???
E pa ne bas.Onda klasican chip ne moze da ide,onda moras da radis custom remap sa sondama a to je malo skuplje.
 
Član
ne ne nisam ni mislio na klasican chip......naravno....

uz cat cams bi moglo ici malo veci pritisak goriva,zasto da ne...a pod dizne nisam mislio na jace nego na dobre dizne,po mogucnosti nove ili kao nove ili sa motora novije generacije.....sa ljepsom maglom...
 
Član
nije problem za cat cams AFR nego ignition timing...

zato obavezno mora da se radi custom remap ako se stavlja druga bregasta.
 
Član
uz duzno postovanje nije obavezno ali je pozeljno.....malo glupo radi na leru ali zato u visokim :D :D
 
Član
uz duzno postovanje odvezi auto na dyno pa ces vidjeti veselja i izgleda krive.

Mnogo je onih koji su mjenjali bregaste samo pa zovu i kazu da auto ide slabije.
Bez ponovnog remapiranja tvoje milionski stepeni cat cam ce ti oduzeti snagu.
 
Član
ja se u ovo ne razumijem bas nesto (ma i nikako) ali neko rece nesto za motore sa malom zapreminom...evo npr. 1,4 TSI motor od vw....chiptuningom dobijes + 47 KS i +80Nm.... kako se ovo ne osjeti na snazi motora malih zapremina?... pricamo o 50 KS... bez obzira jel turbo ili atmosferac(na kojem se naravno dobije manje snage) jos snage nije na odmet...nije isto kad imas 160KS ili 207KS ili imas 240Nm OM i dignes na 320Nm... uglavnom za cca. 1000 KM dobiti 50 KS je dosta jeftino i dobro...:D ja aBd kupim novo auto odmah kod Srdjana...:D
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
Rijec je bilo o atmosferskim motorima male zapremine a ne o turbo motorima kakav je 1.4 TSI

pa dbro kazem... bez obzira jeli atmosferac ili turbo snage nije na odmet... i na atmosfercu se dobije 13 KS(fabia 1,4)... 13 KS se itekako osjeti na malom autu... ispravite me ako grijesim...
 
Član
Sve je to stvar zahtjeva i ocekivanja od auta i snage koje pruza!

Recimo ja bih gledao da istisnem svaku konjsku snagu ako to vec mogu i najjeftiniji nacin jeste remap!
Sad nekoga to uopste ne interesuje u toj granici kao mene,evo recimo Tibor je dao bruku para na felge,pragove,gume,farove stopke muziku itd i to njega cini sretnim,
dok recimo mene cini sretnim par KS vise.
 
Član
-Suki- je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
U pravu si i sve mi je to jasno. No sumnjam da se kod atmosferskog više ventilskog motora može nešto bitno promijeniti na bolje. Takvi motori su lijeni u nižim obrtajima. Čak i više od motora sa 2 ventila po cilindru. Ne znam koliko bi to razvlačenje momenta poboljšalo svakodnevnu upotrebu i ubrzanje.

Imam još jedno pitanje za Srđana. Tiče se ranijeg posta. Da li vrijedi pravilo: Što je potencijal motora tvornički više iskorišten da će učinci remapiranja biti manji?

nije istina....ako cemo porediti snage i NM motora istih zapremina i proizvođaca sa 4v i 2v po cilindru vidjecemo da ovi 4v razvijaju vise snage i vise momenta na dosta nizem broju obrtaja....e sad sa kakvom transmisijom su upareni to je drugo ;)

ja sam uvjek protiv chipovanja atmo stock motora,po meni cista glupost.....

za primjer...
pitanje za SM??
1.koliko kosta chip za moj 325i m20b25 88gp motronic 1.3 (ECU sa 3 reda pinova)
2.sta dobijam chipovanjem,koliko KS?? i NM??

Imam mnogo primjera gdje to nije istina. Svaki motor sa 2 ventila po cilindru koji sam vozio mi je bio življi na nižim obrtajima nego "ventilaš! Npr. 1.6 motor koji ide u golfa 4 je savršen primjer.

Pogledaj obrtaje na kojima razvija max moment. Razlika je ogromna između 8v i 16v motora

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Golf_Mk4

GOLF TZ: Kakvih bola 13 ks? To je rast od skoro 22% na atmosfercu
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
GOLF TZ: Kakvih bola 13 ks? To je rast od skoro 22% na atmosfercu
On je to vidio na www.smchiptuning.com kao power..

TZ@ treba da znas da power nije samo chiptuning.. ima tu jos sitnica ;)
 
Član
ZELA GTI je napisao(la):
-Suki- je napisao(la):
ZELA GTI je napisao(la):
U pravu si i sve mi je to jasno. No sumnjam da se kod atmosferskog više ventilskog motora može nešto bitno promijeniti na bolje. Takvi motori su lijeni u nižim obrtajima. Čak i više od motora sa 2 ventila po cilindru. Ne znam koliko bi to razvlačenje momenta poboljšalo svakodnevnu upotrebu i ubrzanje.

Imam još jedno pitanje za Srđana. Tiče se ranijeg posta. Da li vrijedi pravilo: Što je potencijal motora tvornički više iskorišten da će učinci remapiranja biti manji?

nije istina....ako cemo porediti snage i NM motora istih zapremina i proizvođaca sa 4v i 2v po cilindru vidjecemo da ovi 4v razvijaju vise snage i vise momenta na dosta nizem broju obrtaja....e sad sa kakvom transmisijom su upareni to je drugo ;)

ja sam uvjek protiv chipovanja atmo stock motora,po meni cista glupost.....

za primjer...
pitanje za SM??
1.koliko kosta chip za moj 325i m20b25 88gp motronic 1.3 (ECU sa 3 reda pinova)
2.sta dobijam chipovanjem,koliko KS?? i NM??

Imam mnogo primjera gdje to nije istina. Svaki motor sa 2 ventila po cilindru koji sam vozio mi je bio življi na nižim obrtajima nego "ventilaš! Npr. 1.6 motor koji ide u golfa 4 je savršen primjer.

Pogledaj obrtaje na kojima razvija max moment. Razlika je ogromna između 8v i 16v motora

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Golf_Mk4

GOLF TZ: Kakvih bola 13 ks? To je rast od skoro 22% na atmosfercu

golf je to :icon_biggrin:
 
Član
Mjenjanje bregastih samih od sebe u 99% slucajeva i motora ce mozda povecati snagu i moment ponegdje u radnom rasponu ali ui vecini ces izgubiti snagu

Razlog?

Mapa paljenja bilo kojeg motora je usporedjena prema kompresiji u motoru i vremenskom stimungu otvaranja i zatvaranja ventila

Promjeni bregaste sa drugacijim profilom i duzinom otvaranja ventila i sve ode u klinac

Ako bregaste nisu previse agresivne onda remap moze uskladiti vrijeme paljenja i dodatak goriva i dobiti na snazi

Ako su veoma agresivne pogotovo u duraciji drzanja ventila otvorenog, onda bez podizanja kompresije samo ces izgubiti na snazi i pogotovo momentu
 
Član
ljudi ja sam samo copy paste sa stranice "smchiptuning"...tamo pise (uzeo sam motor od fabie 1,4) i sa SM POWER se dobije 13KS i 18Nm...
 
Top