pitanje za ove chip tunere

pitanje za ove chip tunere

Član
nije fora smisliti odgovor fora je smisliti pitanje...... :D

MTR molim te da se jos malo (za sad,nadam se da cemo doci do toga) manes EGR-a jer je to isto sranje ko da ti pojedes svoje govno odma kad se poseres samo da bi ga manje na hrpi bilo i da izvuces zelenasima osmjeh sa lica :D



Lija je napisao(la):
suki tacno da te nema trebalo bi te izmislit..;)

;) Hvala kolega.....moram se potruditi pratiti na casu da ne bude da samo lupam po forumu po OT temama :lol:
 
Član
Izgleda da ovde niko ne barata dobro pojmovima,
i gledam masa raje osim Srdjana i Ese uopste ne znaju zasto sluzi IC tj sta je njegova prvobitna svrha.
Jeste cinjenica je da (u hladnijem kompresovonam vazduhu ima vise molekula kiseonika nego u vrucem vazduhu pri istom pritisku)

ali to znaci onda da bi i na atmosferskom motoru imali IC zar ne?
Pa zasto se onda koristi IC,
jednostavno zato jer komprimiranjem zraka u kompresoru automatski dolazi do povecanja temperature tog zraka i samim tim do povecanja IAT!
Dakle IC fino ohladi taj zrak da nebi dolazilo do samozapaljenja smjese kada ufura u komoru za sagorijevanje,eh sad ujedno u tom procesu smo ohladili zrak i ujedno i dobili vise snage radi tog hladnog i komprimiranog zraka na koji automatski mozemo dodati i vise goriva!

@farukb

izgooglaj malo sta je
IAT
LAMBDA
AFR
EGT

i vjeruj mi da ces vrlo brzo shvatiti da si postavio niz smjesnih pitanja,
tvrdoglavost te nece dovesti nigdje

Srdjan je jedan profesionalac u chip tuningu koji vrlo rado hoce pomoci i objasniti sta kome treba,ali jednostavno mislim da su tvoja pitanja gubljenje njegovog vremena.
Al eto raja je tu i pise ti i govori sta treba da znas prije nego pocnes baratati sa tom tematikom.
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
ali ja cu ti rado odgovoriti,daj mi napisi konkretno pitanje ?

nije mi problem nikakav da odgovorim samo da ima smisla pitanje.

hahah dobar suki :lol:

a srdjane slazem se za AFR i ostalo ,ali to stvarno nije bilo moje pitanje...
da li ti kada programiras chip modifikujes opseg AFR-a ovisno od mogucnosti,turbine,ic-a i ostalog,tj da li uopste modifikujes to,i da li to radis ovisno od svojih mjerenja ili to radis po nekom sablonu...
 
Član
-Suki- je napisao(la):
nije fora smisliti odgovor fora je smisliti pitanje...... :D

MTR molim te da se jos malo (za sad,nadam se da cemo doci do toga) manes EGR-a jer je to isto sranje ko da ti pojedes svoje go*no odma kad se poseres samo da bi ga manje na hrpi bilo i da izvuces zelenasima osmjeh sa lica :D


hahahahahahah
ti si fakat lood
ali jako slikovit odgovor :D


farukb je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
ali ja cu ti rado odgovoriti,daj mi napisi konkretno pitanje ?

nije mi problem nikakav da odgovorim samo da ima smisla pitanje.

hahah dobar suki :lol:

a srdjane slazem se za AFR i ostalo ,ali to stvarno nije bilo moje pitanje...
da li ti kada programiras chip modifikujes opseg AFR-a ovisno od mogucnosti,turbine,ic-a i ostalog,tj da li uopste modifikujes to,i da li to radis ovisno od svojih mjerenja ili to radis po nekom sablonu...


Chip tuning pojednostavljeno jeste stimanje AFR-a i zakreta paljenja,opet govorim pojednostavljeno receno!
Naravno da to stima,jer to je bit svega,da zguras sto vise zraka a sto manje goriva a da ne ostetis motor.
Postoji nesto sto se zove wide band lambda sensor i on sluzi za ocitanje AFR-a i pomaze tunerima u njihovom radu!
 
Član
Al_Galone je napisao(la):
jednostavno zato jer komprimiranjem zraka u kompresoru automatski dolazi do povecanja temperature tog zraka i samim tim do povecanja IAT!
Dakle IC fino ohladi taj zrak da nebi dolazilo do samozapaljenja smjese kada ufura u komoru za sagorijevanje,eh sad ujedno u tom procesu smo ohladili zrak i ujedno i dobili vise snage radi tog hladnog i komprimiranog zraka na koji automatski mozemo dodati i vise goriva!

pa to sam i ja rekao...s tim da sam sa dodatnim gorivom mislio na sve preko potrebnog AFR-a (normalno da se dodaje vise goriva za vise zraka,ali sam mislio na ono sto jos preko toga ide)

i hvala puno svima
 
Član
Al_Galone je napisao(la):
Izgleda da ovde niko ne barata dobro pojmovima,
i gledam masa raje osim Srdjana i Ese uopste ne znaju zasto sluzi IC tj sta je njegova prvobitna svrha.
Jeste cinjenica je da (u hladnijem kompresovonam vazduhu ima vise molekula kiseonika nego u vrucem vazduhu pri istom pritisku)
jedina cinjenica zbog koje je IC je tu JE BAS TA ;)

ali to znaci onda da bi i na atmosferskom motoru imali IC zar ne?
zasto....ako auto usisava vazduh spoljne temp npr. 24°C ja ga ***** ko sa IC spusti nize....ali kod turba pricamo o temperaturama kompresovanog vazduha koji dolaze iz turbine vrele ko sam vrag...80,90°C izlazna temp zraja iz turba ovisno o modelu auta i mnogo cemu.....e tu vec IC moze napraviti nesto jer spustanje temp na samo 60 je veliki korak....

Pa zasto se onda koristi IC,
jednostavno zato jer komprimiranjem zraka u kompresoru automatski dolazi do povecanja temperature tog zraka i samim tim do povecanja IAT!


kad sabijes zrak na 1 bar dokodi se ***** od podizanja tempereture zbog samog pritiska...po tome bi se guma na autu istopila dok bi je naduvao na 3 bara....temp kompresovanog zraka je prevelika zbog vreline turbine iz kojeg dolazi,a zbog 1 bara pritiska manje vise i nije.....

Dakle IC fino ohladi taj zrak da nebi dolazilo do samozapaljenja smjese kada ufura u komoru za sagorijevanje ,eh sad ujedno u tom procesu smo ohladili zrak i ujedno i dobili vise snage radi tog hladnog i komprimiranog zraka na koji automatski mozemo dodati i vise goriva!
ovo je vec ozbiljna prica ali za benzinca....ali morao sma prepoloviti recenicu jer do pola pricas o benzincu od pola o dizelu.....pa opet o obojici zajedno :D

@farukb

izgooglaj malo sta je
IAT
LAMBDA
AFR
EGT

i vjeruj mi da ces vrlo brzo shvatiti da si postavio niz smjesnih pitanja,
tvrdoglavost te nece dovesti nigdje

Srdjan je jedan profesionalac u chip tuningu koji vrlo rado hoce pomoci i objasniti sta kome treba,ali jednostavno mislim da su tvoja pitanja gubljenje njegovog vremena.
Al eto raja je tu i pise ti i govori sta treba da znas prije nego pocnes baratati sa tom tematikom.
 
Član
farukb je napisao(la):
SM chip tuning je napisao(la):
ali ja cu ti rado odgovoriti,daj mi napisi konkretno pitanje ?

nije mi problem nikakav da odgovorim samo da ima smisla pitanje.

hahah dobar suki :lol:

a srdjane slazem se za AFR i ostalo ,ali to stvarno nije bilo moje pitanje...
da li ti kada programiras chip modifikujes opseg AFR-a ovisno od mogucnosti,turbine,ic-a i ostalog,tj da li uopste modifikujes to,i da li to radis ovisno od svojih mjerenja ili to radis po nekom sablonu...

OK,evo sad cu ti objasniti o cemu se radi.

Naravno da se sve to modifikuje,jer upravo je to chip tuning i promjene parametara u ECU ukljucuju i korekcije AFR,turbo pritiska,limitera...

Postoje dva nacina kako se moze napraviti mapa:

1. Prvi nacin je da uzmemo recimo 2.0 tdi motor full stock i uradimo remap od 0,znaci povecavamo parametre,gledamo povratne informacije sa sondi i logova i pravimo korekcije u mapama,to radimo sve postupno i tako recimo dobijemo +30ks.Onda na sledecem takvom motoru uradimo monitoring toga svega i ako se rezultati i ocitavanja poklove onda smo dobiti SM optimum.Znaci svaki sledeci motor koji je stock i koji dodje sa tim motorom neka vise potrebe da se spajaju sonde i logovi i da se remap radi od 0 nego se sve iskoristi od prvog 2.0 motora koji je radjen sa logovima i to se primjeni na tom novom motoru.

2. Drugi nacin je kad motor nije standard ili kad vlasnik zeli nesto sto nije uopbicajeno,onda se mora raditi custom remap,odnosno onaj postupak sa sondama i monitorima koji sam gore napisao i to se mora raditi svaki put i na svakom motoru koji nije stock,znaci veci IC,drugi izduv,jace gorivo,druge dizne,druga turbina,druge bregaste.

Prvi nacin je mnogo brzi i jeftiniji i manje je opterecenje za motor.Drugi nacin je kvalitetniji i skuplji ali je i veliko opterecenje za motor jer traje nekoliko sati.

Sve vrijednosti su zadane u mapama i sve mogu da se mjenjaju.

Jel sada ista jasnije?
 
Član
Ja ne znam jeli konkretnije pitanje mogu postaviti, ako ste vec toliki profesionalci trebate znati o cemu se radi.
Ali evo jos jednom da ponovim.
Da li se moze sta raditi oko pumpe visokog pritiska i senzora pumpe visokog pritiska, kako bi se povecale performanse.
Drug mi je imao problem sa tim senzorom.Auto je isao kao zmaj, kao da je imao 140 konja, ali je imao jako los rad, lose sagorjevanje.urbina se iskljucivala kad bi ga par puta isforsirao.Sad kad je to zamjenio auto ide normalno, ali ima dosta ljepsi zvuk, rad, sagorjevanje i sve ostalo.
Da li je moguce da je neko nesto cackao oko tog senzora ili pumpe kako bi povecao snagu??
 
Član
SM chip tuning je napisao(la):
2. Drugi nacin je kad motor nije standard ili kad vlasnik zeli nesto sto nije uopbicajeno,onda se mora raditi custom remap,odnosno onaj postupak sa sondama i monitorima koji sam gore napisao i to se mora raditi svaki put i na svakom motoru koji nije stock,znaci veci IC,drugi izduv,jace gorivo,druge dizne,druga turbina,druge bregaste.

ovo me interesovalo...znaci radis i stimanje prema konkretnom motoru i svim mogucim njegovim parametrima a ne samo po mapama

hvala
 
Član
Debelo grijesis za povecanje temperature vezano za povecanje pritiska.
To su osnovni zakoni fizike.


procitaj malo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gas_compressor
 
Član
djogi86 je napisao(la):
Ja ne znam jeli konkretnije pitanje mogu postaviti, ako ste vec toliki profesionalci trebate znati o cemu se radi.
Ali evo jos jednom da ponovim.
Da li se moze sta raditi oko pumpe visokog pritiska i senzora pumpe visokog pritiska, kako bi se povecale performanse.
Drug mi je imao problem sa tim senzorom.Auto je isao kao zmaj, kao da je imao 140 konja, ali je imao jako los rad, lose sagorjevanje.urbina se iskljucivala kad bi ga par puta isforsirao.Sad kad je to zamjenio auto ide normalno, ali ima dosta ljepsi zvuk, rad, sagorjevanje i sve ostalo.
Da li je moguce da je neko nesto cackao oko tog senzora ili pumpe kako bi povecao snagu??
Da to nije siva alfa 156, 166 tako nesto
 
Top