pitanje za ove chip tunere

pitanje za ove chip tunere

Član
SM chip tuning je napisao(la):
farukb>>> pise
pozdrav, imam jedno tehnicko pitanje,prije toga malo uvoda

(iako je fazon isti i kod benzinaca,benzin se ne moze upaliti toplotom koja se moze razviti u motoru,pa cemo ovu pricu ograniciti samo na dizel)
POGRESNO i te kako moze da se zapali svako gorivo od topote i pritiska

rekao sam koji se mogu razviti u motoru...jesi li to ikada bez svjecice zapalio benzin u motoru??

interesantni dio: pri vecim obrtajima i opterecenjima taj se zrak zagrije toliko da moze doci do rane detonacije kada dodje u kontakt sa gorivom...
POGRESNO,znaci kad vruc zrak dodje u kontakt sa gorivom desi se detonacija ???
Pogledaj sta je detonacija i gdje se desavaju detonacije i u kojim taktovima


koristi koji hoces izraz...paljenje,nije bitno

eh posto se intercooleri rijetko stavljaju (ako nista u ova nama dostupna vozila)
POGRESNO,mozda bi ovo bilo tacno da si pisao tekst prije 20 godina


manje vise...ali hajde okej

...ovi iz autoindustrije su skontali jedan prljav fazon da osiguraju da ne dodje do rane detoancije tako sto isprogramiraju brizgaljke tako da one dovode vecu kolicinu goriva od one idealne, kako bi to gorivo koje je na nizoj temperaturi od zraka rashladio zrak...
sta je ovde prljav fazon???

Bacanje goriva i odstupanje od pravilnog omjera koji isporucuje najbolje performasne

svako odstupanje od idealnog dovodi do smanjene efikasnosti jer smjesa nije odgovarajuca
sta je za tebe idealno ?
koji je idalni odnos?


nije za mene idealan nego za motor i gorivo...a koji je to odnos bi ti trebao znati a ne ja...i da zavisi od motora do motora

eh sad pitanje: da li chip tuneri kod nas obrate paznju na to da li auto (koje ima turbinu ili supercharger) ima intercooler....pa iz toga zakljuce da mogu namjestiti kolicinu goriva na onu optimalnu, jer dovodjenje dodatnog goriva nije neophodno za hladjenje, jer taj posao preuzme intercooler
opet isto,sta je optimalna kolicina i koliko ona iznosi ?

opet isto....to ti trebas znati

i da li kod nas iko ima toliko strucan da zna koja je ili odredi idealnu kolicinu goriva u smjesi
lekcija lambda sonda i stehiometrijski odnosi za goriva

ako vec radis sa lambda sondom i stehiometrijski odredjujes to, zasto onda ne odgovoris na pitanje



HONEY je napisao(la):
da skratim, ne vjerujem da je ijedna tvornica izdala motor koji je "rastelovan" :icon_biggrin:

ne izbacuju rastelovane motore nego namjerno i ciljano bacaju vise goriva da bi smanjili temperaturu smjese
 
Član
farukb je napisao(la):
ne izbacuju rastelovane motore nego namjerno i ciljano bacaju vise goriva da bi smanjili temperaturu smjese

Ja, i ??? Imas li ti bolji prijedlog kako eliminisati to proizvodjacevo "namjerno i ciljano bacanje viska goriva" i kako smanjiti temperaturu u cilindru ?
 
Član
esso_sa je napisao(la):
farukb je napisao(la):
ne izbacuju rastelovane motore nego namjerno i ciljano bacaju vise goriva da bi smanjili temperaturu smjese

Ja, i ??? Imas li ti bolji prijedlog kako eliminisati to proizvodjacevo "namjerno i ciljano bacanje viska goriva" i kako smanjiti temperaturu u cilindru ?

dobar intercooler to radi sasvim dobro...
i ne znam cemu ovo, sta je ovo svadja? normalno sam pitao i sta je problem normalno odgovorit? tamam da bas pojma nemam...

i niko od vas inzenjera mi nije odgovorio jos......da preformulisem

da li obracate paznju na to i da li autu kojem je ugradjen aftermarket IC smanjujete kolicinu goriva koja se baca....

i da nije problem u potrosnji nego losem omjeru goriva i zraka
 
Član
Pa eto, ti stavi sebi IC od 2 metra kvadratna, odvrni turbinu i javi nam rezultate :lol:
Ja i zanima me tvoje misljenje kako bi rashladio obicnog atmosferca posto na njemu nema IC-a ???
 

MTR

Član
farukb je napisao(la):
esso_sa je napisao(la):
farukb je napisao(la):
ne izbacuju rastelovane motore nego namjerno i ciljano bacaju vise goriva da bi smanjili temperaturu smjese

Ja, i ??? Imas li ti bolji prijedlog kako eliminisati to proizvodjacevo "namjerno i ciljano bacanje viska goriva" i kako smanjiti temperaturu u cilindru ?

dobar intercooler to radi sasvim dobro...
i ne znam cemu ovo, sta je ovo svadja? normalno sam pitao i sta je problem normalno odgovorit? tamam da bas pojma nemam...

i niko od vas inzenjera mi nije odgovorio jos......da preformulisem

da li obracate paznju na to i da li autu kojem je ugradjen aftermarket IC smanjujete kolicinu goriva koja se baca....

i da nije problem u potrosnji nego losem omjeru goriva i zraka

strucnjak , samo jedno da dodam :D , temperatura izgaranja se regulise preko EGR-a
 
Član
farukb je napisao(la):
esso_sa je napisao(la):
farukb je napisao(la):
ne izbacuju rastelovane motore nego namjerno i ciljano bacaju vise goriva da bi smanjili temperaturu smjese

Ja, i ??? Imas li ti bolji prijedlog kako eliminisati to proizvodjacevo "namjerno i ciljano bacanje viska goriva" i kako smanjiti temperaturu u cilindru ?

dobar intercooler to radi sasvim dobro...
i ne znam cemu ovo, sta je ovo svadja? normalno sam pitao i sta je problem normalno odgovorit? tamam da bas pojma nemam...

i niko od vas inzenjera mi nije odgovorio jos......da preformulisem

da li obracate paznju na to i da li autu kojem je ugradjen aftermarket IC smanjujete kolicinu goriva koja se baca....

i da nije problem u potrosnji nego losem omjeru goriva i zraka

pa covjece dragi rekao sam ti da procitas neke osnove da bi mogao da diskutujes.

sto god je veci IC to je manji IAT a to dalje dovodi po POVECANJA goriva jer je motor jaci...
to sto ti pitas je glupo pitanje jer postoje na motoru senzori koji su zaduzeni odredjuju i koriguju AFR.

po tvojoj teoriji,motor zimi trosi manje jer je IAT manji a ljeti trosi vise jer je IAT visi.
IC nema nikakve veze sa potrosnjom.

Mnogo senzora je na motoru koji radi monitorning i kontrolu AFR,i zadatak ecu je da drzi to u iprogramiran uslovima.

hladnjenje smjese preko bogatijeg AFRa je samo "odgadjanje" povecanja EGTa jer bogatija AFT moze malo na silu da skine EGT ali to nije pravo rijesenje i to niti jedan fabricki ECU ne koristi.
 
Član
Jedno pitanje za ove chip tunere, da li se nesto moze raditi na senzoru pritiska goriva kod JTD 105 motora, kako bi se povecala snaga??
 
Član
esso_sa je napisao(la):
Pa eto, ti stavi sebi IC od 2 metra kvadratna, odvrni turbinu i javi nam rezultate :lol:
Ja i zanima me tvoje misljenje kako bi rashladio obicnog atmosferca posto na njemu nema IC-a ???

dobra ideja,probacu....prica je bila o turbasima a ne atmosfercima
 
Član
farukb je napisao(la):
pozdrav, imam jedno tehnicko pitanje,prije toga malo uvoda

(iako je fazon isti i kod benzinaca,benzin se ne moze upaliti toplotom koja se moze razviti u motoru,pa cemo ovu pricu ograniciti samo na dizel)

kod dizela,do paljenja goriva dolazi uslijed smanjivanja zapremine koja uzrokuje povecanje pritiska koje za sobom vuce povecanje temperature...kao sto je poznato dizel gorivo se pali zbog temperature...eh u slucaju kada imamo turbinu (ili jos bolje supercharger) koja doalzni zrak komprimira,u procesu komprimiranja taj se zrak zagrijava

interesantni dio: pri vecim obrtajima i opterecenjima taj se zrak zagrije toliko da moze doci do rane detonacije kada dodje u kontakt sa gorivom...to naravno nije povoljno, ta se pojava izbjegava ugradnjom hladnjaka (aftercoolera...ili kako se kod nas zove intercoolera,koji osim sto smanji temperaturu,poboljsava i karakteristike jer upravo to snizavanje temperature omogucava da se zrak vece gustine dovede u cilindar)....eh posto se intercooleri rijetko stavljaju (ako nista u ova nama dostupna vozila) ...ovi iz autoindustrije su skontali jedan prljav fazon da osiguraju da ne dodje do rane detoancije tako sto isprogramiraju brizgaljke tako da one dovode vecu kolicinu goriva od one idealne, kako bi to gorivo koje je na nizoj temperaturi od zraka rashladio zrak...

svako odstupanje od idealnog dovodi do smanjene efikasnosti jer smjesa nije odgovarajuca,a uz to u ovom slucaju se i potrosnja povecava u dobroj mjeri

eh sad pitanje: da li chip tuneri kod nas obrate paznju na to da li auto (koje ima turbinu ili supercharger) ima intercooler....pa iz toga zakljuce da mogu namjestiti kolicinu goriva na onu optimalnu, jer dovodjenje dodatnog goriva nije neophodno za hladjenje, jer taj posao preuzme intercooler

i da li kod nas iko ima toliko strucan da zna koja je ili odredi idealnu kolicinu goriva u smjesi

hvala

pozdrav

nije istina.....u zavisnosti od oktanske vrijednosti u benzinu benzin se moze samozapaliti vec na 14bara i to tako nasilno da moze da poslaje radilicu sa sve klipovima i klipnjacama u karter na jednu lijepu hrpicu....
sama pojava se zove ''detonacija'' i najveca je prepreka pri tuningu benzinca da li je N/A ili Turbo verzija u pitanuju......

odgovorio sam samo na boldani dio....dalje nisam ni citao....
:123:
 
Član
-Suki- je napisao(la):
farukb je napisao(la):
pozdrav, imam jedno tehnicko pitanje,prije toga malo uvoda

(iako je fazon isti i kod benzinaca,benzin se ne moze upaliti toplotom koja se moze razviti u motoru,pa cemo ovu pricu ograniciti samo na dizel)

kod dizela,do paljenja goriva dolazi uslijed smanjivanja zapremine koja uzrokuje povecanje pritiska koje za sobom vuce povecanje temperature...kao sto je poznato dizel gorivo se pali zbog temperature...eh u slucaju kada imamo turbinu (ili jos bolje supercharger) koja doalzni zrak komprimira,u procesu komprimiranja taj se zrak zagrijava

interesantni dio: pri vecim obrtajima i opterecenjima taj se zrak zagrije toliko da moze doci do rane detonacije kada dodje u kontakt sa gorivom...to naravno nije povoljno, ta se pojava izbjegava ugradnjom hladnjaka (aftercoolera...ili kako se kod nas zove intercoolera,koji osim sto smanji temperaturu,poboljsava i karakteristike jer upravo to snizavanje temperature omogucava da se zrak vece gustine dovede u cilindar)....eh posto se intercooleri rijetko stavljaju (ako nista u ova nama dostupna vozila) ...ovi iz autoindustrije su skontali jedan prljav fazon da osiguraju da ne dodje do rane detoancije tako sto isprogramiraju brizgaljke tako da one dovode vecu kolicinu goriva od one idealne, kako bi to gorivo koje je na nizoj temperaturi od zraka rashladio zrak...

svako odstupanje od idealnog dovodi do smanjene efikasnosti jer smjesa nije odgovarajuca,a uz to u ovom slucaju se i potrosnja povecava u dobroj mjeri

eh sad pitanje: da li chip tuneri kod nas obrate paznju na to da li auto (koje ima turbinu ili supercharger) ima intercooler....pa iz toga zakljuce da mogu namjestiti kolicinu goriva na onu optimalnu, jer dovodjenje dodatnog goriva nije neophodno za hladjenje, jer taj posao preuzme intercooler

i da li kod nas iko ima toliko strucan da zna koja je ili odredi idealnu kolicinu goriva u smjesi

hvala

pozdrav

nije istina.....u zavisnosti od oktanske vrijednosti u benzinu benzin se moze samozapaliti vec na 14bara i to tako nasilno da moze da poslaje radilicu sa sve klipovima i klipnjacama u karter na jednu lijepu hrpicu....
sama pojava se zove ''detonacija'' i najveca je prepreka pri tuningu benzinca da li je N/A ili Turbo verzija u pitanuju......

odgovorio sam samo na boldani dio....dalje nisam ni citao....
:123:

okej,hvala
 
Član
Ima li ko ovaj odgovor za mene???
Sta je sa ovim satom na forumu, opicio neko ljevo vrijeme, kod mene je 15 i 22 a on pise 05 i 22
 
Član
farukb je napisao(la):
pozdrav, imam jedno tehnicko pitanje,prije toga malo uvoda

(iako je fazon isti i kod benzinaca,benzin se ne moze upaliti toplotom koja se moze razviti u motoru,pa cemo ovu pricu ograniciti samo na dizel)

kod dizela,do paljenja goriva dolazi uslijed smanjivanja zapremine koja uzrokuje povecanje pritiska koje za sobom vuce povecanje temperature...kao sto je poznato dizel gorivo se pali zbog temperature...eh u slucaju kada imamo turbinu (ili jos bolje supercharger) koja doalzni zrak komprimira,u procesu komprimiranja taj se zrak zagrijava

interesantni dio: pri vecim obrtajima i opterecenjima taj se zrak zagrije toliko da moze doci do rane detonacije kada dodje u kontakt sa gorivom...to naravno nije povoljno, ta se pojava izbjegava ugradnjom hladnjaka (aftercoolera...ili kako se kod nas zove intercoolera,koji osim sto smanji temperaturu,poboljsava i karakteristike jer upravo to snizavanje temperature omogucava da se zrak vece gustine dovede u cilindar)....eh posto se intercooleri rijetko stavljaju (ako nista u ova nama dostupna vozila) ...ovi iz autoindustrije su skontali jedan prljav fazon da osiguraju da ne dodje do rane detoancije tako sto isprogramiraju brizgaljke tako da one dovode vecu kolicinu goriva od one idealne, kako bi to gorivo koje je na nizoj temperaturi od zraka rashladio zrak...

svako odstupanje od idealnog dovodi do smanjene efikasnosti jer smjesa nije odgovarajuca,a uz to u ovom slucaju se i potrosnja povecava u dobroj mjeri

eh sad pitanje: da li chip tuneri kod nas obrate paznju na to da li auto (koje ima turbinu ili supercharger) ima intercooler....pa iz toga zakljuce da mogu namjestiti kolicinu goriva na onu optimalnu, jer dovodjenje dodatnog goriva nije neophodno za hladjenje, jer taj posao preuzme intercooler

i da li kod nas iko ima toliko strucan da zna koja je ili odredi idealnu kolicinu goriva u smjesi

hvala

pozdrav

a nemogu si pomoci......opet stativa kolega

nemoze kod dizela doci do prerane detonacije kad se gorivo ubrizgava u pravom teenutku,kompresija je sabila vazduh u kojem se nema sta zapaliti,stvorila idealne uslove za samozapaljenje nafte koje jos uvjek nema,onda dizna otvara iubacuje naftu u maglu nesto prije nego li klip bude u GMT (za manje onoliko vremena prije koliko je potrebno da se cijeli proces aktivira i pocne siriti komp. komorom)

IC je uveden radi fenomena (u hladnijem kompresovonam vazduhu ima vise molekula kiseonika nego u vrucem vazduhu pri istom pritisku)......



ovo sto pricas za dodavanje vise goriva se koliko ja znam događa na benzincima sa ckock senozorima koji ''osluskuju'' stubline i cuju kliktanje suknjice klipa o stubline (pred samom pojavom detonacije) i dodaju vise benzina jer BOGATIJA smjesa je manje sklona samozapaljenju a i sam dovod vise magle benzina hladi usisanu smjesu jer prilikom prelaska banzina iz tecnog u gasovito stanje on okolini oduzima toplotu....
 
Član
ali ja cu ti rado odgovoriti,daj mi napisi konkretno pitanje ?

nije mi problem nikakav da odgovorim samo da ima smisla pitanje.
 
Top