Benzin ili Dizel VS odrzavanje i potrošnja

Benzin ili Dizel VS odrzavanje i potrošnja

Legend
Neznam mozda se vi vozate po nekim cudnim autopoutevima, ali meni moja škoda po Tuzli troši 8,8 lit po bordu.
Motor: 1.9TDI 66kW

Slikacu board
 
Član
imao sam priliku voziti se u peugotu 406,sad nisam siguran koji je motor bio u njemu al je dizel uglavnom :D zesce voznje je pokazivao na boardu 19,7l sad vi pricajte bajke kako vam auto zesce voznje trosi 5l :icon_eek:
 
Član
ja sam nekoliko puta imo priliku da vozim toyotu corolu(ona sedan) 2010g. 1,6 90kw (benzin), strogo gradska voznja i board pokazuje konstantno 7,2l potrosnju normalna lagana voznja.....ja se sjebo, et ako auto laze lazem i ja......a kod mene punto normalne voznje po gradu 11l plina
 
Administrator
moja škoda po gradu uzima 6,5 l po boardu :) Prije 4-5 dana urađen veliki i mali servis i bez ruku oba su koštala oko 550-560 KM. Dakle i veliki i mali, naravno nije rađeno u ovlaštenom, jer da je rađeno u ovlaštenom cijena bi bila za duplo veća :)
 
Član
GTI FAN je napisao(la):
dado307 je napisao(la):
Da, a ti si kompetentan pricat o potrosnji mog auta zato sto vozis tamo nekog teretnog campusa koji trosi 12 po gradu... Prijatelju, ja sam samo htio da podijelim iskustvo na forumu, iskreno da ti kazem zaboli me ki*a za potrosnju jer se uopste ne zamaram tim stvarima, ne prelazim puno godisnje s autom nije mi nikakav prioritet niti problem u zivotu hoce li mi auto trositi 5 ili 10 litara, jer da nemam para za goriva ne bi vozio auto nego bi hodao pjeske... kad sam kupovao ovo auto trazio sam 1.8tfsi sa dsg-om pa ga nisam mogao naci... mislim da ti to ipak nesto govori...
:lol: A ti si kompetentan za pricu o potrosnji jer vozis Pasata nes ti.I ja sam htio da podjelim iskustvo na forumu isto kao i ti i mali lagani campus 980 kg (cuj teretni) :lol: je teretni ali nije kamion, bi trebao manje trositi od tvog Pasata a mene prijatelju da nemam para i da me boli kur za potrosnju i da se zamaram tim stvarima nebi vozio K-Jeta benzinca od 100 kw i gledao da ubacim VR 6 nego bi kupio dizela a ti lijepo dodji pa ako ga stjeras ispod 10 gradske ovdje ja ti ga dam .

emir_89 je napisao(la):
dado, nemas se ti sta pravdati. i ja i rodjak smo se iznenadili potrosnjom novog cc-a koji je trosio kao i taj tvoj iako ima 170ks. potrosnja na otvorenom normalne voznje ispod 5 ide. ko ne vjeruje njegov problem. normalno da se svako auto moze nabiti i na 15 da trosi, ali to nije tema ove price. nego mi nije jasno, sto se uvijek sve mora okrenuti na potrosnju...

Pa ja cu svakog benzinca od 150 ks voziti na 7 otvorene,rekao sam da je gradska i otvorena nebo i zemlja a posebno gradsko divljanje,tu nema auta koje uzima ispod 10 po sve pare



mara- je napisao(la):
@GTI FAN

Čuj board nije tačan. To možda na tim dvicama starim 30 godina nije tačno. Board je itekako tačan, greška do 0,5 litara. Ja sam svoj ručno mjerio. 7 litara gradske. Šta misliš šta mi je board pokazao? Tačno 7 litara. A bude i tri litra da dizel manje troši u gradskim uslovima od benzina. Meni je 4,5 otvorena, fine vožnje, 5 kada se žešće vozi, i to po Vlašiću.
Rekao sam da sam u svim slucajevima mjerio tankanjem na benzinskoj a ne BC om i ja sam rekao da trosi do 2 litra manje dizel.A kazes 5 uzme kada se zesce vozi,:lol:ma nema ti dizli su cudo,ujutro kad sjednes u auto ustanovis da nakon zesce voznje ima jos vise goriva nego jucer jer oni proizvode gorivo :lol: .Jesi li ti ikad zesce vozio ?

haj prvo malo procitaj sta pise... DA, ja sam kompetentan pricat o potrosnji passata jer vozim to auto i ZNAM koliko trosi. A ne pricam o potrosnji tvog auta jer neznam... Ali ne, ti si kompetentan zato sto ti imas para da sipas auto od 150ks, i zato sto tvoj reno campus teretni ili ne ne interesuje me trosi 12 po gradu, po tome si zakljucio da moj auto ne moze trosit ispod 10 gradske i ti mozes pricati o potrosnji mog auta:icon_question: daj poklopi se molim te drug pricas gluposti, nisi naveo jednu normalnu cinjenicu... Jel ti sad pricas ispod 10 gradske za te svoje gti-jeve ili za moje auto? Ako pricas za moje auto, dodji stavi pare nikakav problem, ja sam ti rekao ako auto uzme 10 litara NORMALNE voznje u gradu od mene ti je spavanje ice pice, ako ne, placas mi godisnji :icon_smile:

todorovic je napisao(la):
edoze je napisao(la):
mara- je napisao(la):
Nisam rekao žestoke, nego žešće. I otvorena je vožnja bila u pitanju.

Nikakva to žešća vožnja nije :lol:

Pa kolega nemoj odmah napadati covjeka, malo ga izvlacio do 2000rpm ;)
Ovi su glavni sto voze ove 2.0tdi od 140ks i preko tonu i po i ubrzavaju 10sec do 100 i njima to ide :lol: ne budite smjesni. Drug vozi a5 2.0tdi 125kw ne moze ispod 8l 8.5l prosjeka nikako...Aa kolega rs6 veliki servis za moj 1.8t koji se radi na 80000km iznosi oko 450km za 1.6 je smijesna cifra servisa ;)

ovo se na mene nesto odnosi? jesam ja negdje rekao da vozim brz auto? ja pricam o potrosnji i normalnoj gradskoj voznji, i ti ako ne vjerujes, dodji nikakav problem, ja stavljam kljuceve od svog auta po sta god hoces
 
Član
Vidiš kad smo kod velikog servisa što endoze spomenu, znaš kada se na mom autu radi? Na 180 000. Znači ti 2 puta to uradiš i daš 900 maraka, a ja jednom i platim 600 u ovlaštenom servisu.
 
Član
mara- je napisao(la):
Vidiš kad smo kod velikog servisa što endoze spomenu, znaš kada se na mom autu radi? Na 180 000. Znači ti 2 puta to uradiš i daš 900 maraka, a ja jednom i platim 600 u ovlaštenom servisu.


Je li se ovo odnosilo na Dadu? Ako je gdje ces usporedjivat 307 sa cc po pitanu servisa i svega ostalog sto se tice para :icon_question:
 
Član
dado307 je napisao(la):
GTI FAN je napisao(la):
haj prvo malo procitaj sta pise... DA, ja sam kompetentan pricat o potrosnji passata jer vozim to auto i ZNAM koliko trosi. A ne pricam o potrosnji tvog auta jer neznam... Ali ne, ti si kompetentan zato sto ti imas para da sipas auto od 150ks, i zato sto tvoj reno campus teretni ili ne ne interesuje me trosi 12 po gradu, po tome si zakljucio da moj auto ne moze trosit ispod 10 gradske i ti mozes pricati o potrosnji mog auta:icon_question: daj poklopi se molim te drug pricas gluposti, nisi naveo jednu normalnu cinjenicu... Jel ti sad pricas ispod 10 gradske za te svoje gti-jeve ili za moje auto? Ako pricas za moje auto, dodji stavi pare nikakav problem, ja sam ti rekao ako auto uzme 10 litara NORMALNE voznje u gradu od mene ti je spavanje ice pice, ako ne, placas mi godisnji :icon_smile:eek:ke, nego žešće. I otvorena je vožnja bila u pitanju.
Kompetentan sam pricati o gradskoj potrosnji Campusa dci jer mi je posao da ga vozim i tankam i vodim evidenciju,Pasat mozda trosi 2 litra ali Clio trosi 10-12 gradske i ako ga stjeras ispod ja ti placam apartman 7 dana.Bar ovdje po Neumu znas kakva je konfiguracija terena ali zato mi je tesko povjerovati da jedno dvostruko jace auto i puno teze trosi tako malo,kolko rece 8 litara po gradu max,znaci maximalno a dizelasi moramo priznati vole pricati bajke o potrosnji .
 
Član
Franki je napisao(la):
mara- je napisao(la):
Vidiš kad smo kod velikog servisa što endoze spomenu, znaš kada se na mom autu radi? Na 180 000. Znači ti 2 puta to uradiš i daš 900 maraka, a ja jednom i platim 600 u ovlaštenom servisu.


Je li se ovo odnosilo na Dadu? Ako je gdje ces usporedjivat 307 sa cc po pitanu servisa i svega ostalog sto se tice para :icon_question:

Ma ne, nego na edoze-a, dado nije ni spominjao veliki servis.
 
Član
GTI FAN je napisao(la):
dado307 je napisao(la):
GTI FAN je napisao(la):
haj prvo malo procitaj sta pise... DA, ja sam kompetentan pricat o potrosnji passata jer vozim to auto i ZNAM koliko trosi. A ne pricam o potrosnji tvog auta jer neznam... Ali ne, ti si kompetentan zato sto ti imas para da sipas auto od 150ks, i zato sto tvoj reno campus teretni ili ne ne interesuje me trosi 12 po gradu, po tome si zakljucio da moj auto ne moze trosit ispod 10 gradske i ti mozes pricati o potrosnji mog auta:icon_question: daj poklopi se molim te drug pricas gluposti, nisi naveo jednu normalnu cinjenicu... Jel ti sad pricas ispod 10 gradske za te svoje gti-jeve ili za moje auto? Ako pricas za moje auto, dodji stavi pare nikakav problem, ja sam ti rekao ako auto uzme 10 litara NORMALNE voznje u gradu od mene ti je spavanje ice pice, ako ne, placas mi godisnji :icon_smile:eek:ke, nego žešće. I otvorena je vožnja bila u pitanju.
Kompetentan sam pricati o gradskoj potrosnji Campusa dci jer mi je posao da ga vozim i tankam i vodim evidenciju,Pasat mozda trosi 2 litra ali Clio trosi 10-12 gradske i ako ga stjeras ispod ja ti placam apartman 7 dana.Bar ovdje po Neumu znas kakva je konfiguracija terena ali zato mi je tesko povjerovati da jedno dvostruko jace auto i puno teze trosi tako malo,kolko rece 8 litara po gradu max,znaci maximalno a dizelasi moramo priznati vole pricati bajke o potrosnji .

vjeruj mi druze da je potrosnja ovih novih vw-ovih bluemotion dizela mizerna. ne kazem ja sad da se on ne moze podici na 15ak L po gradu kad se cepi, vjerovatno moze kao i svako auto, ukljucujuci i moje kilavo od 60ks, ali isto tako ako se normalno vozi potrosnja uopste nije toliko velika. kazem ti, i sam sam se iznenadio kad sam vidio potrosnju cc-a od tonu i po i 170KS. ne posjedujem to auto, pa nemam razloga izmisljati, tako je kako je...
 
Član
GTI FAN je napisao(la):
dado307 je napisao(la):
GTI FAN je napisao(la):
haj prvo malo procitaj sta pise... DA, ja sam kompetentan pricat o potrosnji passata jer vozim to auto i ZNAM koliko trosi. A ne pricam o potrosnji tvog auta jer neznam... Ali ne, ti si kompetentan zato sto ti imas para da sipas auto od 150ks, i zato sto tvoj reno campus teretni ili ne ne interesuje me trosi 12 po gradu, po tome si zakljucio da moj auto ne moze trosit ispod 10 gradske i ti mozes pricati o potrosnji mog auta:icon_question: daj poklopi se molim te drug pricas gluposti, nisi naveo jednu normalnu cinjenicu... Jel ti sad pricas ispod 10 gradske za te svoje gti-jeve ili za moje auto? Ako pricas za moje auto, dodji stavi pare nikakav problem, ja sam ti rekao ako auto uzme 10 litara NORMALNE voznje u gradu od mene ti je spavanje ice pice, ako ne, placas mi godisnji :icon_smile:eek:ke, nego žešće. I otvorena je vožnja bila u pitanju.
Kompetentan sam pricati o gradskoj potrosnji Campusa dci jer mi je posao da ga vozim i tankam i vodim evidenciju,Pasat mozda trosi 2 litra ali Clio trosi 10-12 gradske i ako ga stjeras ispod ja ti placam apartman 7 dana.Bar ovdje po Neumu znas kakva je konfiguracija terena ali zato mi je tesko povjerovati da jedno dvostruko jace auto i puno teze trosi tako malo,kolko rece 8 litara po gradu max,znaci maximalno a dizelasi moramo priznati vole pricati bajke o potrosnji .

drug, ja tebi nista nisam rekao za potrosnju tvog auta, jer ne znam, nisam vozio clia nikad i ne znam stvarno koliko auto trosi i zato se i ne mijesam... ja te pitam jesi li kompetentan pricati o potrosnji mog auta, posto si u par navrata rekao da su to bajke i slicno? nisi. nigdje ne pise da passat trosi 2 litra, ja sam rekao 8 litara po gradu s klimom NORMALNE voznje, procitaj pa ces vidjeti, nisam rekao max kako god ga vozio, moze on trositi i 15 kao i svaki auto ako mu dusu vadis, a 8 litara je max kada ga normalno vozis, navecer kada promet nije toliko frekventan bord pokazuje izmedju 5 i 7 litara... isto tako sam naveo i cinjenicu da sam cesto vozio prijateljev passat b6 2.0tdi s PD motorom, i taj auto ne ide ispod 10 gradske, te sam ga usporedio sa svojim... valjda ces sad skontat o cemu pisem, da se ne raspravljamo vise bezveze ;)
@emir_89 ovaj moj i nije bluemotion, ali je sve kako si rekao :)
 
Legend
pioneer_09 je napisao(la):
moja škoda po gradu uzima 6,5 l po boardu :) Prije 4-5 dana urađen veliki i mali servis i bez ruku oba su koštala oko 550-560 KM. Dakle i veliki i mali, naravno nije rađeno u ovlaštenom, jer da je rađeno u ovlaštenom cijena bi bila za duplo veća :)

Druze nepostoji veliki i mali servis ili je jedan ili je drugi. Ovaj "veliki" se tako zove iz razloga sto se obicnoj zamjeni ulja doda zamjena remenja :) ;)
 
Zato ja imam 2 benzinca i dva dizela, pa balansiram:lol::lol::lol::lol:

Joooj majke mi, strasni ste:lol: Tacno kad bi se svi okupili za jedan sto i poceli raspravljati dizelvsbenzin do kraja bi se i potukli:lol::lol::lol:

I da nemoj te brkat babe i zabe, ako se prica o novom auta, onda nek se raspravlja o novim autima, a ne o krdzama starim 20+ godina... jer oni trose puno vise nego ovi novi, ipak tehnologija se razvija, napreduje.... Isto kao sto mnogi zive u zabludi da je VW jedini valjani proizvodjac i Golf jedino valjano auto, tako i mnogi imaju predrasude o benzincu, da previse trosi, da ga famozni tedeji ostavlja za tri duzine i trala la la.....:lol:

Ljudi ba, to je samo stvar ukusa, finansijkih mogucnosti i sl. Vozi ko sta voli, jer neki su privrzeni dizelu a neki benzu, i tako ce i biti, za vijeke vijekova, amin :icon_smile:
 
Član
zivio govornik. slazem se u potpunosti. treba bas biti "malo caknut" (da ne kazem sta gore) pa stati izricito na jednu stranu i tvrditi da se sve drugo smece :D
 
Član
emir_89 je napisao(la):
GTI FAN je napisao(la):
dado307 je napisao(la):
GTI FAN je napisao(la):
haj prvo malo procitaj sta pise... DA, ja sam kompetentan pricat o potrosnji passata jer vozim to auto i ZNAM koliko trosi. A ne pricam o potrosnji tvog auta jer neznam... Ali ne, ti si kompetentan zato sto ti imas para da sipas auto od 150ks, i zato sto tvoj reno campus teretni ili ne ne interesuje me trosi 12 po gradu, po tome si zakljucio da moj auto ne moze trosit ispod 10 gradske i ti mozes pricati o potrosnji mog auta:icon_question: daj poklopi se molim te drug pricas gluposti, nisi naveo jednu normalnu cinjenicu... Jel ti sad pricas ispod 10 gradske za te svoje gti-jeve ili za moje auto? Ako pricas za moje auto, dodji stavi pare nikakav problem, ja sam ti rekao ako auto uzme 10 litara NORMALNE voznje u gradu od mene ti je spavanje ice pice, ako ne, placas mi godisnji :icon_smile:eek:ke, nego žešće. I otvorena je vožnja bila u pitanju.
Kompetentan sam pricati o gradskoj potrosnji Campusa dci jer mi je posao da ga vozim i tankam i vodim evidenciju,Pasat mozda trosi 2 litra ali Clio trosi 10-12 gradske i ako ga stjeras ispod ja ti placam apartman 7 dana.Bar ovdje po Neumu znas kakva je konfiguracija terena ali zato mi je tesko povjerovati da jedno dvostruko jace auto i puno teze trosi tako malo,kolko rece 8 litara po gradu max,znaci maximalno a dizelasi moramo priznati vole pricati bajke o potrosnji .

vjeruj mi druze da je potrosnja ovih novih vw-ovih bluemotion dizela mizerna. ne kazem ja sad da se on ne moze podici na 15ak L po gradu kad se cepi, vjerovatno moze kao i svako auto, ukljucujuci i moje kilavo od 60ks, ali isto tako ako se normalno vozi potrosnja uopste nije toliko velika. kazem ti, i sam sam se iznenadio kad sam vidio potrosnju cc-a od tonu i po i 170KS. ne posjedujem to auto, pa nemam razloga izmisljati, tako je kako je...

Ja samo znam da ni benzinci ne trose puno kad vozis normalno ali ka ga scepis trosi puno vise a tako je i sa dizelom,do 2 litra od dizela iste snage ce potrositi benzinac i ja nevjerujem da ce vise.Ako se moj prastari GTI K-Jet benzinac moze voziti na 7 normalne otvorene voznje kakvo je cudo da novi TDI ide na 5 a zamisli tek novi benzinci a K-Jet je simbol velike potrosnje,digifant gti mi je sigurno trosio manje ali sam imao 6-7 litara normalne otvorene voznje oko 100 kmh i ravno 14 kad ga gonim.Ovaj Clio dci ,mali suvremeni dizelas ja mislim da nece uzeti 4 litra 5 max otvorene ali pri zivljoj gradskoj uzima do 12 litara.Prijatelj mi je imao Renola 19 dizela i iskren je covjek i kaze 5.1 otvorena ali 12 gradske je uzimao,ali poanta svega je da ljudi prave malu razliku izmedju lagane otvorene i zivlje i zivlje gradske a razlika je ogromna.BMWa 740 V8 smo ja i pajdo vozili na 8 otvorne bez problema ali kad ga stiskas kazaljaka od goriva proporcionalno raste sa onom od obrtomjera :icon_biggrin: .Dizeli trose manje goriva ali da postoji auto preko tone tezine koje trosi 5 litara zivlje voznje,na to samo mogu reci :lol:


_Leta_AvantGarde_ je napisao(la):
Zato ja imam 2 benzinca i dva dizela, pa balansiram:lol::lol::lol::lol:

Joooj majke mi, strasni ste:lol: Tacno kad bi se svi okupili za jedan sto i poceli raspravljati dizelvsbenzin do kraja bi se i potukli:lol::lol::lol:

I da nemoj te brkat babe i zabe, ako se prica o novom auta, onda nek se raspravlja o novim autima, a ne o krdzama starim 20+ godina... jer oni trose puno vise nego ovi novi, ipak tehnologija se razvija, napreduje.... Isto kao sto mnogi zive u zabludi da je VW jedini valjani proizvodjac i Golf jedino valjano auto, tako i mnogi imaju predrasude o benzincu, da previse trosi, da ga famozni tedeji ostavlja za tri duzine i trala la la.....:lol:

Ljudi ba, to je samo stvar ukusa, finansijkih mogucnosti i sl. Vozi ko sta voli, jer neki su privrzeni dizelu a neki benzu, i tako ce i biti, za vijeke vijekova, amin :icon_smile:
;) Svaka cast potpuno se slazem sa napisanim,posebno boldanim :icon_biggrin: ali ja jednostavno nevjerujem u 5 litara zivlje voznje,a glede boldanog evo primjera,sjedim ja nedavno pored lika koji je uvazeni lokalni diler automobilima i strucnjak i prolazi ovaj pajdo sa ovim 740 auto iz 98me god i govori ovaj ,sta ce mu ono trosi ko tenk,sto je je velim ja u pravu si trosi bas ko tenk ,dalje nastavlja on "i svaki 2.0 tdi bi ga poderao na cesti ko tamo se"(on ga naravno vozi) e ebiga sad, bi kad bi sedmica isla u rikverc a bogami ni tada nisam siguran :icon_biggrin: auto trosi ko tenk ali i ide ko nevrijeme i svakom 2.0 tdi bi trebao dvogled nakon par sekundi kad bi se potegli da ga vidi u daljini .
 
Top