Zakon o xenon svjetlima-BiH

Zakon o xenon svjetlima-BiH

Legend
homologacija je udovoljavanje normi i propisa neophodnih za ispunjavanje uslova pojedinog trzista prilikom uvodjenja novog modela na trziste ili polovnog vozila pa tako imas tipsku i pojedinacnu, dalje homologacija nije ta koja bi trebala tretirati pitanje dodatne opreme na vozilu nego certifikacija uskladjivanje sa propisima i normama.
zobs u izmjenama i dopunama tretira ksenon svjetla i ono sto moraju imati, jacina u lumenima diktira to sta mora imati vozilo sa ksenon farovima, u zavisnosti od istih aut nivelacija pa i peraci farova su odredjeni, nova buba ima ksenon svjetla a nema ni perace ni nivelaciju.
itekako je moguce vani platiti kaznu za nesto sto kod nas nije definisano ili na sta se blagonaklono gleda, divlji ksenoni su nesto zbog cega se skidaju tablice sa automobila i to po sistemu na slepi do granica EU ili vracanje u prvobitno stanje plus 100 EUR kazne.
Probaj uci u EU sa automobilom koji je spusten van granica tolerancije, a ciji smo i mi potpisnici, pa ces vidjeti sta se desava u tom slucaju....
Daj mi napismeno taj dio zopsa, koliko lumena i sl?
Takodjer, gdje pise da skidaju tablice naplacuju kazne i sl.. Ja sam ulazio u hr sa zakucanim golfom pod koji nije mogla tena stati, izbaceni tockovi nista..
U hr osobe koje nemaju 5 god vozacku ne mogu vozit auto jace od 75kw. Jel to znaci da ljudikoji iz bih ulaze u hr imaju vozacku manje od 5 god a jace auto od 75kw placaju kaznu? Objasni mi malo molim te valjda znas o cemu pricas..
Sta znaci spusten van tolerancije, ko to mjeri? Kako ce dokazat da ja na autu nisam fabricki imao xenone? Imam sociva i aftermarket set koji je propisno ustiman..
 
Član
.nOKe, meni to što pričaš i ima i nema smisla. Aftermarket xenon se smatra da ugrožava učesnike u saobraćaju, i po nekoj logici bi trebalo da te može kazniti u drugoj državi iako si ti legalan u svoj. A to od 75kw se može gledati tako da to ne ugrožava saobraćaj, kao i recimo zatamnjivanje stakala.

A vrlo lako se može dokazati da nemaš fabričke. Ako nemaš perače to je odmah znak. Može se i provjeriti u kabini da li imaš ručnu nivelaciju farova.
 
Član
Daj mi napismeno taj dio zopsa, koliko lumena i sl?
Takodjer, gdje pise da skidaju tablice naplacuju kazne i sl.. Ja sam ulazio u hr sa zakucanim golfom pod koji nije mogla tena stati, izbaceni tockovi nista..
U hr osobe koje nemaju 5 god vozacku ne mogu vozit auto jace od 75kw. Jel to znaci da ljudikoji iz bih ulaze u hr imaju vozacku manje od 5 god a jace auto od 75kw placaju kaznu? Objasni mi malo molim te valjda znas o cemu pricas..
Sta znaci spusten van tolerancije, ko to mjeri? Kako ce dokazat da ja na autu nisam fabricki imao xenone? Imam sociva i aftermarket set koji je propisno ustiman..
Bh je potpisnica silnih konvencija u skladu sa istima konkretno u ovom slucaju ece norme govore o broju lumena i klasifikaciji farova, euro norma nije norma motora nego i toga ako te bas zanima.
Dalje izmjene zobsa iz 2014 govore i o ksenonima nisu jos usvojene ali ece norme koje su potpisane ce i taj dio obuhvatiti.
Zobs svake zemlje pa i nas poznaje kaznene odredbe i pojam tehnicki neispravna vozila i sankcije za takva, kada je rijec o ovome mozes krenuti od naseg proguglaj pa ces vidjeti da za svaku neispravnost imaju pravo skinuti tablice i izreci kaznu.
To sto si ti ulazio u hr sa tehnicki neispravnim autom i nisi zbog toga kaznjen nije izuzetak nego pravilo, 7 cm je visina rubova na kanalu od tehnickog ko ne udje pada svugdje u eu, ufate te odvedu na tehnicki njihov si.
Tvoj auto ima kodove opreme iz toga se da vidjeti jel fabricki a u slucaju da je prebaceno sve sa fabrickog modela i to ce neko aminovati.
Jesi li ikada vidio neku njemacku saobracajnu modifikovanog legalnog auta i rubriku sta je sve moralo biti dokumentovano?
Mislis da mozes zavrnuti bilo koje felge na bilo koji auto? U panjevima moze.
Odredba o kojoj govoris nije tehnicka neispravnost i kao takva odnosi se samo na rezidente...
 
Legend
Ljudi moji ja to sve znam sto vi pricate, ali se to ne provjerava!! To sto ti pricas za njemacku je meni smjesno jer poredis nebo i zemljum. Drzava koja ima uredjen zakon koji propisuje certificiranje tuv i upisivanje svake modifikacije u saobracajnu koju masinski inzinjer provjerava i potpisuje, gdje smo mi tu? Kakve konvencije, kakva provjeravanja? Ja stojim iza toga da oni tebe mogu kaznit ako stavis to nesto na autu koje je regano u njemackoj. Ali, ako prodjes tehnicki pregled sa autom kakvo je sa xenonima dtaklima puknutom sajbom ili sta vec to se smatra da je auto ispravno i imas vazeci dokument koji ti dokazuje tehnicku ispravnost vozila u drzavi kojoj je auto registrovano. Ja dok ne vidim da su nekom pisali kaznu ne vjerujem. Opet ponavljam, ima.pravo da ti zabrani ulazak u drzavu ili da te "pegla na granici" ali da ti napise kaznu za nesto sto u tvojoj drzavi nije propisano a negdje drugo je, dajte dokaze..
Btw: prozor- hocu odredbu zopsa gdje tacno pise nemoj mi tih politickih odgovora, ubjedjujes me u nesto sto nije tako, ne vrijedjaj mi inteligenciju molim te!
 
Legend
.nOKe, meni to što pričaš i ima i nema smisla. Aftermarket xenon se smatra da ugrožava učesnike u saobraćaju, i po nekoj logici bi trebalo da te može kazniti u drugoj državi iako si ti legalan u svoj. A to od 75kw se može gledati tako da to ne ugrožava saobraćaj, kao i recimo zatamnjivanje stakala.

A vrlo lako se može dokazati da nemaš fabričke. Ako nemaš perače to je odmah znak. Može se i provjeriti u kabini da li imaš ručnu nivelaciju farova.
Kako ne ugrozava saobracaj ako neko ko nije dovoljno iskusan vozi brz auto? Taj zakon ima vise smisla nego ova dva za koje ste se vas dva uhvatili (xenoni u lecama bez peraca i nivelacije ili spusten auto).
Upravo je taj zakon donesen da se smanji broj mladih koji ucestvuju u saobr.nesrecama i nisu u stanju zbog manjka iskustva da procjene situaciju, prilagode brzinu uslovima i stanju na cesti.
 
Član
Ja u HR isao vise puta, na autu mi xenoni oni kineski 3 godine nit problema imam sa xenonima, nit mi je ko blicnuo u ovih 3 godine da mu smetaju, nit mi je policija ista za njih rekla kad me zaustavila i ovdje i u HR...
 
Član
Ja isao sa x3 bmw-om 3 puta u njemacku, nemam xenone al mi desni far baca visoko , cak gore do table obavjestenja, desi se nekad i da neko blicne, ja mu onda pokazem da imam i duga svjetla :D , dva puta me policija u njemackoj zaustavljala, presretaci na autoputu kontrola ovo ono meso cigare, niko me nikad nije pitao sta ti je sa svjelom, i plus na to sve maglenke su mi van nase drzave po noci non stop upaljene, i za to mi nikad niko nije nista rekao.
P.s. jucer sam nastimao taj desni far
 
Ja evo javno nabijem svakog majmuna koji stavlja xenone u golfa keca,dvojku, trojku, cetvorku sa ili bez projektora, jettu, fiata punta, passata pijacara dvojku trojku, i uopste svako auto prije 2000 godine!!! Usput nabijem i ove sa alfama 156, 147, fiatima punto sa ko fol nekim lecama projektorima, vi svjetala ko da nemate!. Vi ste smrt na cesti!
A
Nabijemo i mi tebe sa Fiatima koji imamo bolja svjetla nego ti! Javno naravno :D
I ja se pridružujem javnom nabijanju,onako općenito,čisto radi reda:finger:ne samo sa Fiatima,već sa svim autima koje je nabrojao:rage::punch:
 
Član
Ljudi moji ja to sve znam sto vi pricate, ali se to ne provjerava!! To sto ti pricas za njemacku je meni smjesno jer poredis nebo i zemljum. Drzava koja ima uredjen zakon koji propisuje certificiranje tuv i upisivanje svake modifikacije u saobracajnu koju masinski inzinjer provjerava i potpisuje, gdje smo mi tu? Kakve konvencije, kakva provjeravanja? Ja stojim iza toga da oni tebe mogu kaznit ako stavis to nesto na autu koje je regano u njemackoj. Ali, ako prodjes tehnicki pregled sa autom kakvo je sa xenonima dtaklima puknutom sajbom ili sta vec to se smatra da je auto ispravno i imas vazeci dokument koji ti dokazuje tehnicku ispravnost vozila u drzavi kojoj je auto registrovano. Ja dok ne vidim da su nekom pisali kaznu ne vjerujem. Opet ponavljam, ima.pravo da ti zabrani ulazak u drzavu ili da te "pegla na granici" ali da ti napise kaznu za nesto sto u tvojoj drzavi nije propisano a negdje drugo je, dajte dokaze..
Btw: prozor- hocu odredbu zopsa gdje tacno pise nemoj mi tih politickih odgovora, ubjedjujes me u nesto sto nije tako, ne vrijedjaj mi inteligenciju molim te!
propisi na nivou BiH postoje. zobs u clanu 6 kaze ovako:
Preduzec}a, ustanove i druga pravna ili fizicka lica, kada proizvode, odrzavaju, popravljaju ili
prepravljaju vozila i pustaju u saobracaj vozila, uredjaje,rezervne dijelove i opremu za vozila, duzni su vozila,
uredjaje, dijelove i opremu proizvoditi, pustati u saobracaj, odrzavati, odnosno popravljati prema uvjetima
propisanim za sigurno ucesce vozila u saobracaju na putevima.
(2) Pojedinacno proizvedena, prepravljana ili u vecem obimu popravljana vozila prije pustanja u saobracaj
moraju biti podvrgnuta certificiranju u ovlastenoj organizaciji koja certificira vozila.
dalje u katalogu promjena na vozilu stoji ovako katalog izmjena broj 13:
naknadna ugradnja ili prepravke svjetlosnih ili svjetlosno-signalnih uređaja na vozilu.
smjernice koje je BiH potpisala su ove:
Pregled vozila u svrhu Sporazuma UN-ECE
1997., ili UN-ECE potvr-đene rezolucije R.E.1
(TRANS/SC.1/294/Rev.5)
i dopunjene 2001
(TRANS/WP.1/2001/25)
ili novijim izdanjem, ili
Direktive 96/96/EC dopunjene sa smjernicom
2003/27/EC.
hoces li jos dalje da se spustam u smjernice koje su?
evo ti pogledaj jedan video kako se pisu kazne od strane policije u austriji, svicarcima, njemcima i inim...
 
Legend
OK, vidim da ti direktorno ucestvujes na neki nacin u homologiranju, certificiranju cim poznajes ove regulative bla bla.
De mi sad reci ovo, ko je kod nas ovlastena organizacija za certificiranje?
Sta znaci "naknadna ugradnja ili prepravke svjetlosnih ili svjetlosno-signalnih uređaja na vozilu" ?
Koliko ja znam, uređaj je više svjetlosna grupa tj far , a ne sijalica !?
"Pojedinacno proizvedena, prepravljena ili vecem obimu prepravljena vozila" - ovo se također odnosi na prepravke tipa teretno - putnicko a ne na to da je auto spusteno, vece felge i sl.. ispravi me ako grijesim, jer da bi se to moglo legalizirati , certificirati ili sta vec (po uzoru na TUV) tj da se upise u saobracajnu, mora se dosta toga promjeniti prije same primjene zakona.
Zatim, mora se urediti saobracajna dozvola gdje ce biti informacija o velicini tockova / certificiranih tockova i guma i sl..
Kod nas se svkako donose zakoni koje je nemoguce shvatiti, bar meni, tj koncipirani su tako da ti uvijek moze napisat kaznu..
Da ne duljimo pretjerano, ja jos uvijek tvrdim da, ukoliko su svjetla propisno nastimana da ne ometaju druge ucesnike u saobracaju, niko nece pravit problem - pogotovo u drzavama EU ako je auto registrovano u BIH. Za kaznjavanje moras nesto debelo zgrijesit, ne cekaju tamo policajci iza grma kao kod nas.. O oduzimanju tablica da ne pricam.. Za one kloceve sto dignu farove i nesavjesno ugrozavaju druge ucesnike u saobracaju je drugo.
 
Poslednja izmena:
Član
imas dvije organizacije koje imaju svoje servise za certifikaciju, ima ih preko 40 u BiH.
prepravkom sijalice mijenjas svojstvo fara i auto odstupa od fabrickog oblika.
prepravljena vozila su prepravljena, manje ili vece prepravke su prepravke.
na tehnickom imas dosta podataka o vozilu koji se upisuju u kontrolni list, a i broj sasije moze reci dosta toga.
zakoni su takvi kakvi su, rupe u njima se daju koristiti svakako...
to sto ti tvrdis moze imati veze a i ne mora, propisi su takvi kakvi jesu i nisu podlozni slobodnom tumacenju pojedinaca
 
Poslednja izmena:
Legend
Pitam te za certifikaciju tj ovlastenoj organizaciji ili pojedincu koja moze da da sud da li nesto moze proci ili ne, da li je u skladu sa zakonom ili ne, da li je nesto uradjeno propisno ili ne. Ako moze zabraniti, moze i odobriti - logicno.
Prepravkom sijalice ne mjenjas svojstvo fara, mjenjas eventualno boju svijetla tj intenzitet (ako uzmes xenon 4300 ne moze niko provalit dok ne otovri far i izvadi sijalicu), jos manje oblik automobila (procitaj jos jednom sta si napisao)..
Ako u zakonu pise "pojedinacno proizvedena, prepravljena ili vecem obimu prepravljena vozila" onda mora biti i kategorizacija prepravi, a ne samo PREPRAVLJENO I TO JE TO..
Zakoni i jesu da se tumace, napravljeni su tako da ih tumacis, slobodno ili ne, izricito su propisani ali de mi reci kako ces tumacit zakon koji nema neke tacno odredjene propise / okvire ?
 
Član
Puknute šajbe nećeš proći nijednu granicu sigurno, druga je priča što to ovdje tolerišu policajci.
 
Top