Zakon o xenon svjetlima-BiH

Zakon o xenon svjetlima-BiH

Član
Burazeru,na Škodi su msm h7 sijalice
Aktiviranjem prekidača svjetala,pušta se napon na džekove koje priključuješ na običnu-halogenu sijalicu
Ehh sad' samo džekove priključuješ na ulazni dio balasta-dalje kopčanje na xenonku i to je to
Nadam se da smo se razumjeli i da sam te skontao o čemu pišeš:D:D
Ja sto sam uspio shvatiti jeste da ima instalirano za xenone samo treba uzeti phillips xenone i ustekati.
E sad se pitam hocel raditi jer sam na nekim forumima citao da se mora aktivirati preko programa da bi oni radili.
Nisu sijalice skupe ali j*bi ih ako nece raditi :)
4234faa3cba5285ae3ec6566e8485498.jpg


To su te...
 
Ehh' pa neka se hvata dobrog elektroničara koji će procjeniti šta i kako
Sretno da bude,pa javi šta si riješio
Ako opet bude nekome trebalo:D
 
Legend
Znam da je jedan fenomen odmah po ulasku u Srbiju platio kaznu zbog xenona,doduše malo je pretjerao-12ooo K H7?
molim te da prestanes sa iznosenjem informacija cuo sam, procitao negdje, kazu , neko reko zeko reko i slicno.
Ovo je forum nije pijaca.
Ovdje se iznose licna misljenja, stavovi i cinjenice koje su potkrijepljene nekim cvrscim dokazima od toga rekla kazala.
Ubuduce cu licno sankcionisati slicne navode.
HVALA
LP !
 
Legend
U HR ne može auto proći tehnički sa čajna 'senonima , a posebno ne oni drečeći cirkusi sa običnim reflektor farovima i 823092378997783998k sijalicama.
Ako imaš sreće , ako naletiš na "raspoloženog" HR policajca, već na granici bi mogao dobiti kaznu za tehničku neispravnost.
Mislim da je krajnje vrijeme da se i kod nas malo zavede reda , ipak je u pitanju sigurnost , jer imal' mi šta gore nego kad moram pogađat kud vozim noću po kiši kad mi u susret dolazi npr. Astra G ili Golf četvorka sa čajna 'senonom (u većini slučajeva nepravilno podešene visine) a ona blješti kao nekakav NLO...
Jedno je zakon koji je na snazi i primjenjuje se u HR a drugo u BIH.
Ne moze te kaznit za nesto sto vazi u HR a ne u BIH i obratno.
Ono sto moze jeste da ti zabrani ulazak u tu drzavu jer ti automobil ne zadovoljava zakonski propisane norme i to je to.
 
Legend
npr u Slov.nemozes tehnicki uraditi ako xenon nije homologiran,moraju biti prskalice,bas sam skoro sreo bosanca prica da je platio kaznu u slo jer nije imao prskalice a dolazio u posjetu rodbini
Ovo su ciste gluposti !
Prvo, u bih zakon o koji propisuje prilagođavanje automobila nečemu - homologacija ne propisuje te stavke kao što su prkalice, xenoni i slicno..
Kod nas na tehničkom ne gledaju te stvari, bar ja do sada nisam vidio da se to prati.
Sistematiak ce se uvesti i za taj dio, krenes od Sarajeva do bilo kog veceg grada i srest ces sigurno 20 debila kojima svijetal obasjavaju nebo a ne cestu, voze pod dugim i sl.. o xenonima na golfu dvici i yugama da ne pricam koji kad su dizajnirani ti farovi nisu imali predstavu da ce bosnjo za 20 godina stavit tu xenon i ometati i avione a ne auta..
Ja tvrdim da ti za nesto sto nije propisano u BIH u inostranstvu ne mogu napisat kaznu, onaj ko prvi skenira / uslika kaznu za nesto sto je platio vani a u bih je "legalno" povuci cu svoje navode.
 
Legend
Aaa šta kad' se naleti na onog koji pare neće ni da gleda?
Koji hoće maksimalno da sve provede po zakonu!
A ima takvih 1oo % jóš uvijek,barem kod nas u Zenici
Znam ih lično;)
ti sigurno ne znaju razliku izmedju fabirckog xenona i onog ugrađenog, o razlici izmedju d2s i d2r da ne pricam.. to je nuklearna fizika za krezavog levata sa kupljenom srednjom skolom..
 
Legend
Burazeru,na Škodi su msm h7 sijalice
Aktiviranjem prekidača svjetala,pušta se napon na džekove koje priključuješ na običnu-halogenu sijalicu
Ehh sad' samo džekove priključuješ na ulazni dio balasta-dalje kopčanje na xenonku i to je to
Nadam se da smo se razumjeli i da sam te skontao o čemu pišeš:D:D
niste se skontali
na novijim autima dodju can-bus sijalice koje prijavljuju gresku (sistem prijavljuje naravno).
mozes stavit xenone, ne trebas nista prijavljivati (Stim da moras paziti ako je auto pod garancijom ne bih ti preporucio da stavljas te zamjenske xenone jos uvijek).
Dakle can-bus xenon kit , skopcas i gas..
 
Član
molim te da prestanes sa iznosenjem informacija cuo sam, procitao negdje, kazu , neko reko zeko reko i slicno.
Ovo je forum nije pijaca.
Ovdje se iznose licna misljenja, stavovi i cinjenice koje su potkrijepljene nekim cvrscim dokazima od toga rekla kazala.
Ubuduce cu licno sankcionisati slicne navode.
HVALA
LP !
Covjek je klasican spamer od utorka na forumu vec 60 i kusur postova 3 teme o puntu 2 o yugi zar se to nije moglo sve stavit u dvije teme, ljudi kojima bas treba savjet od ovakvih ga ne mogu dobit. :)
 
Član
niste se skontali
na novijim autima dodju can-bus sijalice koje prijavljuju gresku (sistem prijavljuje naravno).
mozes stavit xenone, ne trebas nista prijavljivati (Stim da moras paziti ako je auto pod garancijom ne bih ti preporucio da stavljas te zamjenske xenone jos uvijek).
Dakle can-bus xenon kit , skopcas i gas..
To mi je trebalo
Hvala
Nije auto pod garancijom, davno istekla.
Narucim philips ili osram preko ebaya pa probam.
 
Legend
Samo je bitno da uzmes can-bus set koji ce sama elektronika prepoznati kao orginalnu sijalicu (nisam siguran da li can-bus aftermarket setovi prijavljuju i grešku nakon izgaranja sijalice, mislim da da)
 
Super Moderator
Ima automobila koji su imali fabricke xenone bez leca (d2s sa kapicom) - obicno francuzi
Ima automobila koji su imali fabricke xenone bez automatske nivelacije
sta je sa njima ?

napiso sam to vec, to je D2R sijalica kod vecine ili neki drugi D sa oznakom R :D
za nivelaciju ne znam, nisam vidio da ima bez nivelacije a da ima fabricki xenon
 
Legend
Nisam ni ja bez sociva dok rodjak nije kupio lagunu :D pranje farova bez sociva , doduse bila je autom. nivelacija.
Kod druga na cliu su bili heksoli bez autom. nivelacije, mozes ti sam gore dole gore dole, to je prednost jer ti nece crci onaj senzor koji svijetli na svakom audiju haha :D
 
Top