Studiranje na FIT-u Mostar?

Studiranje na FIT-u Mostar?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Vidim da je tema davno otišla u Offtopic....
-Kakav bola privatni fax, jeste vi normalni... Ne kažem ja da se na tom faxu ne stječe znanje, ali privatni fax se nemože mjeriti sa Državnim...
-Bio sam u Travniku, (znam jednog profesora) i kad sam vidio ko, i kako završava fax, život mi se zgadio.. tatini sinovi, koji imaju para, i jednostavno redovno plaćaju, svi redom imaju završene privatne fakultete, pa se Vi pitajte zašto. Ovim nekažem da na Državnim nema korupcije....

-Normalno je da Vi koji idete na privatni fax branite taj vid obrazovanja, ali uzmite u obzir da nikad niste ni prismrdili na Državni, pa u biti i nemožete davati neke zaključke..

Meni je nuđen nastavak obrazovanja na privatnom faxu, i nikad to nebih prihvatio, čisto iz principa, jer bi se osjećao poniženim, i pljuvao bi po svojoj sadašnjoj diplomi, odnosno, po svom trudu i radu dok sam došao do nje.

Bez uvrede molim
 
Član
sve bukvalno vadite...shvatite govorim za ze ;)... nema faksa sa pravom bolonjom u ze ;) ko fol se nesto govori a nije vidjelo bolonje...

a vezano za extra prosjek, kod nas takvima "srede" pripravnicki u vecini slucajeva, jer moraju, ne ide da te 4 godine ubijaju u mozak, ti dobro iznad 9 prosjek i da te negdje ne uvali godinu, jer bude nekolicina studenata generacije pa mogu sa faksa da poguraju, ako nista budes asistent hehe.... imas tu godinu, pa trazi vezu za stalni posao... i tako sto sveukupno univerzitet pogura pet ljudi na godinu, ispadne kao 55 kada oni iznose brojke... a zna svako koliko pravnika-ekonomista u ze ima na birou...

mada ovdje niko ne obecava vise posao, samo se nasmiju i kazu, zavrsi pa na biro ko svi, ili jedan profesor sto realno kaze, danas je tako da ide;
stela- veza-stranka, sreca, vjestina, znanje...
 
Član
Limpi, moja cura je imala prosjek 10...bila je najbolji student FBiH svoje generacije, i dok je studirala svi su samo govorili da jedva cekaju da zavrsi, da ce moci da bira posao bla bla bla...kad je zavrsila, svi su se usutili, predavala normalno na sve konkurse za posao, nije prolazila...nakon pola godine je prosla na jednom konkursu....
 
Član
eto jusufe to govori kakva nam je drzava, bez veze si donji... ja sam govorio za ze, jer sveukuopno bude mizerno studenata sa 10 prosjekom, ... pa da univerzitet poslije svih godisnjih afera da ostane malo na dobrom glasu, njima kao nesto ponude,, cista politika...

radna mjesta se ne otvaraju, u drzavnu sluzbu mozes jedino ako neko umre, novih mjesta nema... pa treba sve jaca i jaca stela za rad... + svi bi da rade u uredu..

jos jedna nasa glupist, cisco certifikat, zna se sta je- jeste privatno, platis ali i naucis... u drzavi maltene niko nece priznat... pa da dodje kao neki bonus, prednost... tesko...

sada vezano za temu, da o privatnim ne razglabamo puno, ukratko, mozda kod nas hoce ko u americi princip, hehe istina je da ima fakulteta koliko ne treba, realno u travniku ne treba ni jedan, mada i tu ne valja generalizovat, ima kod grabovca, tj vitez/travnik, cak ima i obnavljaca tu :p jedini normalan u travniku -imas kvalitetne profesore, zna se sta se trazi, isto fakticki kao u rijeci i osijeku, nije princip plati zavrsi, tako je na ostalih 10 ili koliko ih vec ima u travniku,...


sada za temu i informatiku....
vezano sto ja sada idem, vanredno, ima nas 28 ukupno, vise od pola su ljudi koji rade u it struci, ali hoce da zavrse nesto "normalno", a ipak treba im i diploma, svi kazu ova moze, tj. prolazi...

ima ih dosta sa drugim tehnickih faksevima, ali radi posla i mjesta treba mu bas vise vezano za it, a imas ih koji sa pravom rade u ep i to u IT sektoru :lol:

ugl, na vanrednim, ozbiljna vecinom starija raja, bukvalno svako dodje da se to odradi, nauci i zavrsi... bila su trojica bas ono babini, auta od 100 milja se dodje na faks, da moze usao bi sa njim... nakon prvog ispita i to osnovnog laganog predmeta ekonomije, presli ljudi na onaj drugi internacionalni, jer vidjeli da se "kao nesto ipak trazi da se nauci." i kao sto ga istjera a on prepisivao... sto se tice profesora, ima ih kvalitetnih koji predaju i vani, ma svugdje, osnovna prednost u odnosu na neki drugi(ugl. drzavni) gdje bude po sto ljudi nabacano u amfiteatru, ovdje nas je fakticki jedan razred, lakse radit sa 20tak ljudi neko stotinu... profesor asisten te zapamte, a lakse i komunicirat sa njima.... i manje su nadrkani, mozes pitat, a ne kao negdje pitas a pomnozi te sa nulom...
ugl faks ko faks normalan, dobro realno kao i svaki, najmanje ces na fakultetu pravih stvari naucit, nista bez prakse i da te neko uvede u posao, meni je izbor bio ili u mostaru ili ovdje, raspitivao se, fakticki 90% isto, a ovdje mi ipak blize...


mogu eto sa uslova studiranja malo poredit drzavni i ovaj, jer nisam nakon srednje mogao odlucit sta cu bas tacno, a tko ne zna odmah gdje hoce, ide pravo, tj na pravo :D
imam zavrsenu godinu drzavnog ze prava, dao uslov za drugu i bio jedini koji tada dize papire. cega sve tamo ima, pa na usmenom vidi se stela, ulaze troje, dvoje pita trecem uzme index kaze dobro ste vi kolega pismeno uradili i upise ocjenu... onda lekcijsko polaganje, 10 pitanja, naravno izdiktira, gdje ce trosit na stampanje pitanja, pa da ima tabela sa bodovima ili da znas sta tacno trazi da mu pises... i na takvim predmetima princip bodovanja, nigdje veze sa vezom, ili sto se kaze nabadanje na sestar... ali eto barem je ako si redovan u ze relativno jeftino studirat...

dosta od mene, ode stagod korisno radit hehe
 
Početnik
Moja profesorica je bila u komisiji za akeditaciju fakulteta u Travniku i kad je nama pricala o tome bilo je ovako: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ja koliko znam, kod nas su ljudi upisivali u Sarajevu, neki i u Zenici, padnu jednom, padnu dva puta, i onda im "prekipi", odu u Travnik i zavrse tamo u roku, licno ne poznajem nikoga da je obnovio godinu u Travniku ;)
 
Član
drzavni je drzavni i to nema sumnje u bilo sta, sto se tice znanja budes mali google, govorim za studente etfa tuzla, znam ih koji su redovno sve zavrsili, ali kod nas je najvise naucno usmjeren fax, ako ga zavrsis mozes se bavit naukom bez po muke, a sto se tice posla, toliko je malo prakse da ima ljudi kooji su redovno cetvrta godina da nezna prepoznat trazistor kao element. ali nebitno sad to..
Ja posto sam "bacio" 4 godine,jer sam tek 2.ga, da mi je zavrsiti "ikakav" jer je limpi 100% upravu, dzaba sve ako nemas stelu i ostele gluposti.
Sramota je sta se desava, cura koja ima prosjek 9.3, zavrsila komunikacije da godinu dana nema posla i na kraju je prime u nekoj firmi gdje radi za 700km :icon_mad:

al eto... sretno nam svima :lol:
 
Član
Limpi je sve fino napisao, meni se nije dalo, par komentara sam krenuo pisat i obrisao da se ne bi morao raspravljat s nekim, al drago mi je da je Limpi napisao sve sto sam ja mislio reci,, hvala kolega:cool::cool::cool:
 
Član
sto se tice travnika, moj jaran je isao za buraza polagati ispit. naravno, sasvim "normalno" polozio :D:lol:
 
Član
Logično je, mi koji smo završili privatni ćemo ga i braniti, a ovi koji su državni će braniti svoj i pljuvati po privatnim. I nije tačno da po neki obnovi. Ja kada sam upisao bilo nas je 70, redovno nas je zaršilo ispod 30, neki još uvijek nisu, pa ja sad ne znam da li je 40 ljudi neki, al' hajd.
 
Član
vecina ovih koji pise protiv privatnih nije nikad ni uslo na privatni fax, a kamoli da su isli na godinu :icon_rolleyes:
a sto se tice faxa, ako imas stelu sta god zavrsio imat ces posao, bilo da je privatni ili drzavni fax. Vjerujte meni, ja radim bez faxa :icon_biggrin: al cu aBd ljetos upisati nesto u travniku da imam i ja taj neki papir :D
 
Član
sub3r je napisao(la):
vecina ovih koji pise protiv privatnih nije nikad ni uslo na privatni fax, a kamoli da su isli na godinu :icon_rolleyes:
a sto se tice faxa, ako imas stelu sta god zavrsio imat ces posao, bilo da je privatni ili drzavni fax. Vjerujte meni, ja radim bez faxa :icon_biggrin: al cu aBd ljetos upisati nesto u travniku da imam i ja taj neki papir :D

A zašto nebi upisao državni, čisto da imaš neki papirić..... zar nije to isto..?!
 
Član
Yellow, sta si ti zavrsio?
Jel ti mislis da je iste tezine elektrotehnika u sa ili tz i na nekom privatnom.. Necu da spominjem "bolonju" koju svako na svoj nacin i kako mu stima tumaci. Od moje generacije 5 studenata redovno zavrsilo na mom smjeru..
 
Član
@sub ..,..reci bola zato što je lakši sto puta i gotovo....:lol:

@Grga.... završio sam državni, zato ga ovoliko i branim, studirao sam 3 godine duže, i nije mi žao ni sekunde, jer je studentski život nešto najbolje što postoji.....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top