Popularizacija 402 u BIH ??

Popularizacija 402 u BIH ??

Član
hmmmm po meni je 402 bio mnogo atraktivniji i rasprostranjeniji dok su se trke odrzavale u gradovima... znaci na domacim saobracajnicama i gdje nije primarni cilj bio oteti gledaocu 5 km nego svako moze doci pogledati....

znam da je to problem natjerat ljude da zatvore odgovarajucu cestu, dobit dozvole, osigurat sve itd... al npr u tz da se u jednoj trazi juzne saobracajnice odvozi sr bio bi spektakl o kome bi regija cijela pricala....

mislim to su samo moje puste zelje znam da je jako mali broj pogodnih ulica sa dobrom podlogom dovoljne duzine i sirine idealno ravne itd itd... a da i nemoze se naplacivat ulaz gledateljima... a da ne govorimo o problemima sa organima uprave :S jbg
 
Član
Prvi SR koji sam gledao i koji mi se svidio bio je onaj u Sarajevu na Dobrinji pre 5 godina otprilike.Bilo je i zanimljivih auta i styling-a i Db-a a vala i mnostvo gledalaca pa je bila i borba da se stane na dobru poziciju da se gledaju trke.Kao sto sam vec pisao na jednoj temi meni kao gledaocu ne predstavlja zadovoljstvo gledati stock automobile kako se trkaju nego najbrze iz Bih kao i iz regiona a hvala Bogu imamo takvih samo kad bi dolazili na vise trka.....
 
Član
Ode tema pomalo u krivom smjeru. Počinju se takmičari žaliti na uslove , nagrade , itd...
Gospodo organizacija iole dobre trke košta cca 15000KM. Mi organizatori to radimo u zadnjih nekoliko godina uglavnom na svoju štetu i meni lično se čini da u stvari organizacijom trka zasad činim uslugu samo vozačima.

Postavimo pitanje na sljedeći način: ako nema organizatora i promotera gdje će vozači da voze i da se druže itd... ili da nema vozača šta bi mi organizovali???

Slažem se da je publici izuzetno dosadno gledati klase iznad 15sec a opet to su "regrutacione" klase preko kojih ljudi ulaze u "sport" tako da evente treba drugačije presložiti da publika ne gori cio dan na pisti što sam ja radio na zadnjem race-u izmjenama pravilnika.

Dakle rješenje je zajedničkim snagama organizatora i takmičara dići sve na viši nivo korak po korak....
 
Početnik
prije sagledavanja prijedloga kako i sta popraviti, nek se prvo nadju razlozi zasto je popularnost ovog sporta krenula silaznom putanjom, drugim rijecima zasto je SR otiso u ***** :cool:
jer nekad je sve bilo drugacije

sada imamo vise auta koji idu 10 i 11, nego sto je prije nekoliko godina bilo auta sto je moglo ici 13. to su ogromne razlike.
a narod je nekad letio da gleda utrke, pricalo se o tome na sve strane, i pricalo se o "cudima" koji "lete" i voze oko 13 ili "cak" i nize

znaci da nesto nikako nikako nije OK...


ja dosta i putujem i znam ljudi svuda po BIH, pa vidim da je zainteresiranost dosta pala, ali nigdje kao u Mostaru :D
pa ovo je katastrofa. nekad je ovdje bilo nabrijanih auta koliko hoces, i pojavljivali su se novi, tko si i nije mogao priustiti u taj tren da se bavi sa tim, barem je izrazavao zelju da pocne cim mogne. vazda su nabrijani auti bili parkirani po gradu. a sad, nitko i ne prica o tome
ma neznam objasnit, ali jednostavno se je to totalno promjenilo. imam osjecaj kao da ljudi jos smatraju glupim ako se bavis sa tim (ako uopce to dodje na temu, sto je rijetko :D )
nedeljni skupovi na pisti - nekad je svake nedelje se moglo otici na pistu, potezati, kasnije vozanje i budalesanja i turiranje po gradu.. auto bi bilo kao na race-u (u sadasnja vremena :D ), mozda i vise

a sad da bi se sastali nedeljom moraju se praviti na forumu dogovori o "meet-u", i onda dodje 10 auta, a i to je upitno :cool:
mozda ce ovo razocarat neke sada, mladje koji odu, ali moram reci, to nije ni blizu onoga kako je izgledalo prije, nesto u atnosferi totalno nedostaje..

da napomenem jos, nije cak ni internet bio u uporabi toliko prije pa da je sluzio u neku ruku kao medij, a opet je bilo popularnije ;)


dosta njih misli da je razlog ekonomska kriza

uglavnom sad skoro nitko ne ide na trke niti ulaze i pravo auto, skoro nitko ovdje, broj je jako mal


a to sto recimo bmwscaner spominje oko uvjeta na trkama, posebno za gledatelje, stoji, ali ne vidim to kao razlog propadanja, neznam
ali svakako da stoji da to nista nije na nivou i za pohvalu

i prije je bilo vruce, i prije se je trebalo stojati po citav dan dole, i prije je voda i sokovi i hrana bili preskupi, a auti su isli daleko sporije.. ali gledaoca je bilo preko 10 puta vise ;)

i btw. nemogu se ne osvrnuti na golem broj popuzana koji su se pojavili (zapravo, pojavili na forumima, nigdje vise), kojih prije nije bilo, i sad si daju za pravo prozivati i diskutovati one koji nose ovaj sport i radi kojih se placa karta. toliko su sa pricom i preseravnjima promjenili atnosferu u odnosu na prije (izvolite nadjite postove stare 2 - 3 godine, oko trka i svega, pa usporedite) da je to gadljivo.
trebali bi konacno shvatiti da sutat i poklopit se trebaju oni, a ne ja



ima mnogo nacina kako popraviti sve ali nevjerujem da ce se ista od toga realizirati. hajde za pocetak da se ustanovi zasto je sve palo na dole, kad je vec jednom valjalo
 
Član
Kad je nesto uvijek isto i sa istim sadrzajem, to lagano dosadi. Isto tako, slika u prilogu ovog posta vrlo jednostavno pojasnjava zasto negdje uvijek ima publike i takmicara a zasto negdje ne, zasto je nesto uvijek popularno a zasto nesto ne :D

images
 
Početnik
moguce da je i to razlog, ali opet mislim djelomicno

ove nove generacije su neinformirane totalno, a tako nije prije bilo, znaci da je tu jos nesto problem..
 
Član
Ma dzaba razbijate glavu razmisljajuci u cemu je problem,jednostavno mladi narastaji samo mastaju o igricama i neidu nikud iz kuce,oni svi zive u nekom drugom svijetu i nema vise likova kakvi smo mi koji ce pravi auta 2 godine da se jednom posteno potrkaju,toga vise nema.

Takodje i na brdo-krugu je ista stvar i sve se raspada i kod nas i u okruzenju,nema vise interesovanja niti za vozace niti za gledaoce.Nikad manje trkacih auta i trka nije bilo nego u ovoj 2010 godini,i prosle godine je lose bilo a ove pogotovo.Sledece ce jos gore biti.

Internet je mnogo uticao na to jer je sve vec vidjeno i sve je dostupno i fotelje i nece niko vise da uzivo ide gledati trke kad moze iz fotelje da vidi kako idu i auto od 4,5,6 sec i sta onda ima gledati 10 sec i cijeli dan da se przi na suncu i jos da placa ulaz.

Tako je stanje i tesko da ce se to promjeniti.
Mi smo stara ekipa koja nema adekvatnih nasljednika u mladjim redovima,zalosno ali istinitio.
 
Član
HONEY je napisao(la):
moguce da je i to razlog, ali opet mislim djelomicno

ove nove generacije su neinformirane totalno, a tako nije prije bilo, znaci da je tu jos nesto problem..

Pa eto iskreno, jel tebi prvom koji vozis 402m zanimljivo stajat u publici i gledat citav dan kako se manje vise obicna i fabricka auta trkaju na komadu pravca ? Cisto sumnjam... Meni je prvom vala pravo dosadno.

U pocetku jos davne 2004 (kad sam i ja vozio) je bilo masa takmicara, puno raznih auta i prepravki, dosta publike a sve primarno zato sto je to bilo nesto novo na ovim prostorima pa je vrijedilo i otic van svog grada da se to pogleda. Sad kad je to postalo uobicajeno, uvijek sa istim sadrzajem, ja prvi se nebi nakanio da idem npr do Mostara samo da bi gledao trku - nema se tu sta vidit da bi opravdalo put koji prevalis da bi gledao trku.

Kad nema publike i dobrih nagrada, nema ni takmicara a bez tih faktora nema ni organizatoru pomoci od sponzora (a pare ne padaju sa neba) a ako nema para od sponzora, ne moze ni organizator ponuditi neki novi sadrzaj i nagrade koji bi namamili ljude. Lancana reakcija :D

Jedini nacin na koji bi se moglo sta izvuci je da se trke prave u gradovima ili odmah negdje pored grada pa da eventualni gledalac moze, ako nista, onako usput navratit da vidi sta se to desava pa mozda plati i koju markicu za ulaznicu

SM chip tuning je napisao(la):
Ma dzaba razbijate glavu razmisljajuci u cemu je problem,jednostavno mladi narastaji samo mastaju o igricama i neidu nikud iz kuce,oni svi zive u nekom drugom svijetu i nema vise likova kakvi smo mi koji ce pravi auta 2 godine da se jednom posteno potrkaju,toga vise nema.

Mamaaaa, daj napravi mi sendvic i idi uplatimi internet da me ne iskljuce, veceras imam turnir kanter Strajka :D
 
Član
menjic je napisao(la):
Pa opet ste dosli do nagrada i namamljivaljnja ljudi !!!

A ja rekoh da je u tome stvar.

Ko da je formula nesto drugacija od one tvoje slike ili ostali sportovi koje sam naveo a koji su posjeceni i dobro placeni, svi su oni na kraju isti, isto se sve desava, samo drugi ljudi pobijede i odnesu titulu najboljih, a svi oni ili sutaju ili udaraju loptu ili pritiscu gas na isti nacin. Uvjek neko bude bolji od drugoga i onda se na sledecem taj drugi trudi da bude bolji od prvog.

Ne vidim sta je nejasno tu ?

Samo je stvar u parama nazalost, prvo neko treba da malo para ubaci u igru pa da se to pokrene sve, bice onda i gledalaca i takmicara.

treba tu "malo vise" para da bi se nesto konkretno promijenilo. ti malo ides iz krajnosti u krajnost. pominjes sportove u kojima se vrte milijarde. nazalost kod nas je losa situacija. ljudi nemaju novca za osnovne stvari, kamo li za neke "dodatne" u koje spada i ovo o cemu pricamo, a kao druga stvar jeste i to sto je sve vec vidjeno, a da bi se napravilo nesto vidno drugacije, potrebna su ogromna finansijska sredstva kojih budimo realni, nema...
 
ja licno mislim da je daleko od toga da je sve vidjeno...
za dogodine postoje neke ideje i planovi o nacinu takmicenja pa ce se vidjeti reakcija kad za to dodje vrijeme...
isto tako, kada bi npr. u sarajevu ili okolini sarajeva napravili trku koja se moze nazvati trkom i kada bi i sarajevska publika ali i sponzori i mediji (koji opet vecinom imaju predstavnistva u sarajevu) vidjeli sta sve spada pod pojam utrke ubrzanja ili street race-a i kakva sve auta nastupaju i koje brzine razvijaju itd, itd .. tek onda bi se nesto i moglo pokrenuti barem kada je rijec o sarajevu...
dok god vecina odgovornih ali i obicnih ljudi i cak i simpatizera SR-a misli da je trka na 402m samo ono sto im je prezentovao vec dobro poznati organizator trka u sarajevu sasvim je logicno da ne zele uloziti u takvu manifestaciju..
nemojte mi sada reci pa bio je i hota i nidal itd... jeste, oni jesu nastupali ali na osnovu jednog brzog auta ne moze se steci slika.. covjek je sve poderao i to je to, tako to vide i sponzori.. zamislite situaciju da je hota imao konkurenciju ili cak jos bolje da se gleda utrka gdje postoji jos brza klasa od one u kojoj nastupa hota.. kakve bi tek onda reakcije bile..
da me ne shvate pogresno, primjer hote uzeo sam samo iz tog razloga sto u sarajevu na utrkama niko nije brze vozio od njega i da zbog toga mnogi misle da je to vrh i da ne moze bolje.. moze se itekako i bolje i brze i interesantnije za publiku, samo sto druge stvari sprijecavaju takvo nesto.. nije sve ni u lovi a ni u zasicenosti publike..
pozz
 
Član
Dobra ideja za temu, no načitah se svakakvih gluposti. Npr. @menso: Da skupljamo po 5 km, @menjic:Nogomet je šutanje lopte lijevo-desno...Kakve nebuloze.

Situacija sa race scenom je jako loša. Sjećam se prvih rejsova u Mostaru, organizacijski su bili mnogo lošiji od zadnjega, no mnogo posjećeniji. Ne znam zbog čega, ne znam ni kako to promijeniti.

Možda je došlo do zasićenja, možda smo mi rejseri vrsta koja izumire. Osobno mi nije problem biti na suncu i kiši, plaćati "skupa" pića, ne osvojiti ni marke. Tu sam zbog ljubavi prema rejsu i autima. Ništa više mi i ne treba.
 
Član
Pike_gti je napisao(la):
hmmmm po meni je 402 bio mnogo atraktivniji i rasprostranjeniji dok su se trke odrzavale u gradovima... znaci na domacim saobracajnicama i gdje nije primarni cilj bio oteti gledaocu 5 km nego svako moze doci pogledati....

znam da je to problem natjerat ljude da zatvore odgovarajucu cestu, dobit dozvole, osigurat sve itd... al npr u tz da se u jednoj trazi juzne saobracajnice odvozi sr bio bi spektakl o kome bi regija cijela pricala....

mislim to su samo moje puste zelje znam da je jako mali broj pogodnih ulica sa dobrom podlogom dovoljne duzine i sirine idealno ravne itd itd... a da i nemoze se naplacivat ulaz gledateljima... a da ne govorimo o problemima sa organima uprave :S jbg
sve se to moze fino srediti pricom sa nadleznim ljudima i u tuzli odrzati SR nikad ti to nece biti pusta zelja ni glupost jedino ako nastavimo dozvoljavati ovo sve sto je sada i ostat ce ovako i jos nesto to tebi u zivinicama extra ravna pista....
 
Top