Nissan Silvia s12 - Pure Drift Car

Nissan Silvia s12 - Pure Drift Car

Član
mijesas kruske i jabuke poredis jednog vw sa nissanom fabrickim turbakom :S
druze razumijem ovaj prvi dio sto kazes mjesas kruske i jabuke al ovaj drugi dio ne razumijem mjesas vw sa nisanom fabrickim turbakom? ja koliko sam skontao da je i cvaja fabricki turbak :) nemoj zamjeriti malo na off-u al oba su fabricka turbaka :)
 
Auto ide super ,niste vidjeli kako se "kotrljao" jedva kad je tek kupljen,Turbo je ok,treba povećati pritisak malo,ali ne žurim,ne moze sve odjednom.Inače sam uvjek bio nestrpljiv ,što god napravim daj odma da testiram.
Sa ovim autom sam naučio totalno drugačije.Kada smo ga napravili ,ostavio ga kući ,otišao naveče na poligon i samo jednom probao na bok,iako mi je to bilo nešto "najvrh" za mene.
Neko "super nestručan" je radio oko svega i šarafi različiti sve.
I baš je neki običan majstor podesio sve da auto malo troši,jeste da je sada savremeno doba interneta i sve se lako da saznat,ali ima starijih ljudi koji ne znaju.Oni su to auto smatrali za prevoz od tačke a do tačke b.
Čak je naziv auta na piku bio "nissan sportski" :D hahahah to nikad necu zaboravit ,to je isto kada uzimate "karticu za bingu" i kazete dajte te mi onu što dobija :D :D :D
Zato ja volim kad je mehaničar mladji,voli taj "sport" onda je sve lakše,hvala bogu imam takvog prijatelja,snjim učim polako.
Hvala bogu mic po mic,skoro smo sve naštelovali,spomenuo sam sve već sta je sjebano.
ali ide ka bolje,dosta bolje,ali bez braća "nissandzija" ništa ne bih mogao....
I samo da kazem,znao sam da ce biti skup ćef,ali ovoliko ne :)
ali kez kad izbaci na bok adrenalin osjećaj vau,neopisivo :)
Toliko lijep pozdrav
Biće koji video ne brinite :)
 
Član
pa opet isti vrag opet isto kruske i jabuke vw i nissan :wacky:
Princip motora je isti vijek vijekova i u jednog i drugog... Ako me ne znaš ispravit i uvjerit u suprotno nemoj ni pisat ništa... Jer sa ovim kruške i jabuke nisi pokazo znanje ;)

Idalje ne razumijem kako su sebi umislili da će skidanjem turba manje trošit, prije da će više i lošije ić... jer auto ima ecu i nisu ga sigurno remapirali hahaha a šarafcigerom nisu mogli smanjit dotog goriva da bi auto manje trošilo...


Sve u svemu voli bih da bude po ps-u, samo polahko i kvalitetno, nemoj žurit ;)
 
Super Moderator
Eto nije princip isti.. Imam ja nissana murana nije ni 200 000 preso pa sto je zaribo? I to ne samo meni znam jos ljudi. Sve je to isto druze, ti mijesas, al ne kruske i jabuke, to su dvije slicne vocke..
Naravno da ie vise trosio bez turbine, logicno je. Npr. i 1.9TDI trosi manje od 1.9SDI
Sto se tice nissana vec sam pozelio srecu i iskreno ja bi volio druze da je on i biturbo i podrzavam projekat i nadam se da ce sve ici po planu
 
Bas s nekom radoscu pratim ovu garazu, fascinira me nacin na koji to sve radis,sa koliko energije. Mnogi sanjaju i dalje, dok ti sebi ispunjavas san, to.je bas za pohvalu. :) Zelim ti svu srecu s autom, da ga sto prije dovedes u zavidno stanje
Hvala drug puno
da odgovorim ovima, da pročitaju sve iz početka fino polako,turbo je bio ZAPEKAO nije bio skidan,pa je sve to "naciganisano " da auto ide nekako .To je prošlost što je najvažnije
 
Član
e da sad cujem kako se motor sjebava kad se vozi bez turba ?

Pa turbo motori imaju manju kompresiju, znači ako nema turbine kompresija je prevelika za n/a motor, sagorjevanje je loše, prebogata smjesa i možda ne pali kad treba? Jednostavno ima logike da auto nije dobro vozit kada je turbina u kurcu ili kad je samo tako izvađena... Vjerujem da ti to znaš i objasni nama što ne znamo, šta i kako ;)

Ićemo logikom šta se sve stvari treba uradit da bi prepravili n/a motor na turbo, istu logiku možemo i za ovo koristit.... ili se samo zavrne turbina :D
 
Poslednja izmena:
Član
Pa turbo motori imaju manju kompresiju, znači ako nema turbine kompresija je prevelika za n/a motor, sagorjevanje je loše, prebogata smjesa i možda ne pali kad treba? Jednostavno ima logike da auto nije dobro vozit kada je turbina u kurcu ili kad je samo tako izvađena... Vjerujem da ti to znaš i objasni nama što ne znamo, šta i kako ;)

Ićemo logikom šta se sve stvari treba uradit da bi prepravili n/a motor na turbo, istu logiku možemo i za ovo koristit.... ili se samo zavrne turbina :D


Ako ne trubo motoru nema turbine kompresija ostaje ista, kompresija ili CR je odnos između volumena u cilindru kad je klip u DMT i volumena kad je u GMT i taj odnos se nemoze promijeniti bez obzira da li turbo radi ili neradi jel ga ima ili ga nema.
Ono sto je promjenjivo je pritisak komprimirane smjese u samom GMT-u.
ako kazemo da je CR 10:1 to bi znacilo da je jedna kolicna smjese sabijena u 10puta manji prostor nakon sto je usisana.
Sto znaci da ako na tom jednom CR-u sabijes vazduh u N/A uslovima i u boost uslovima, pritisak u komori za sagorjevanje je veci kod turbo motora.....ako skinemo turbo, pritisak moze biti samo manji, tako da nisam siguran sta si mislio reci.

dalje.... imas i N/A motora sa niskim C/R-om recimo 8.8:1 kao sto je kod mene....

sta se tice turbo motora svaki je predviđen da radi i u modu bez boosta jer ako malo bolje razmislis postoji i rezim voznje gdje boosta uopste nema, dal turbo bio gore ili ne, cak ima rezima voznje u kojima sam turbo ometa motor.

Smjesa nemoze biti prebogata jer za sta sluze AFM, MAP, MAF i slicni senzori na razlictim autima.,...sluze da ucitaju koliko je vazduha uslo i koliko ce se goriva dodati, tu je jos i lamdasonda koja pegla AFR u detalj, turbo duvao ili ne duvao ako je svge ostalo ispravno smejsa ce biti adekvatna, paljenje moze biti jedino nesto kasnije nego sto bi trebalo al to nikad nije stetilo motoru, opasno je prerano paljenje bez određenog razloga.

Dakle kad turbo motoru skinemo turbo događa se:
-pritsak u komori za sagorjevanje je manj (to znaci manje stresa za motor i to nemoze biti lose )
-smjesa ce biti ok ako su senzori za kolicinu vazduha i za AFR ispravni jer biti ubrizgana proporcionalna kolicina goriva spram kolicinom usisanog vazduha
-manje ulja ce trebati poslati uljna pumpa a to moze biti dobro za stari motor na kojem se pumpa mucila da opremi i motor i turbo adekvatnim pritiskom i kolicinom ulja
-auto nece ici kurca jer ima premali CR i ako ga se jako forsira potrosnja moze biti povelika u odnosu na performanse koje daje.
-ako pricamo o novijim turbo motorima auto nece ici nikako jer ce ECU prepoznati da nema boosta kad bi ga trebaloi biti i otici ce u Safe Mode

Kad ovo rezimiram nisam nasao niti jedan razlog da se samo trosenje/habanje motora drasticno ubrza ili poveća u slucaju da se turbo ukloni na adekvatan nacin.
 
Poslednja izmena:
Super Moderator
Suki sve to stoji za kako kazes ispravno uklanjanje turba, al zlaja je mislio na to da steti kad se vozi sa pokvarenim turbom il turbinom koja je zapekla pa ne mrda nigdje
Meni je logicno da ako je turbina zapekla to stvara veliki pritisak motoru i motor vise trpi jer mu zapeknut turbo pravi restrikciju i auto se muci
 
Član
Al kako driftalice izlijecu sa staze u pokusaju twin drifta u paprike i paradajz...smijesno ! :D

Steta sto je Lazi crkla memorija pa nije uspio snimit 2 izlijetanja, jedno moje (u paprike) drugo njegovo (paradajz). :D:D:wacky:
 
Al kako driftalice izlijecu sa staze u pokusaju twin drifta u paprike i paradajz...smijesno ! :D

Steta sto je Lazi crkla memorija pa nije uspio snimit 2 izlijetanja, jedno moje (u paprike) drugo njegovo (paradajz). :D:D:wacky:
ovo što se ovoliko dere je zbog dihtunga na grani
ovo je sve isključivo sve gasom,lamelu čuvam ko oči u glavi :)
 
Top