M5

M5

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Početnik
RE: M 5

jes iso na dyno sta kaze sprava koliko cega ima auto :)


vidim temp ulja nije dosla blizu 100 pri ovakvom maltretiranju sto je pohvalno za motor , ovo je stari S62 jel ispod 1l/1000km ulja?
 
Član
RE: M 5

muha je napisao(la):
jes iso na dyno sta kaze sprava koliko cega ima auto :)


vidim temp ulja nije dosla blizu 100 pri ovakvom maltretiranju sto je pohvalno za motor , ovo je stari S62 jel ispod 1l/1000km ulja?

http://www.4kotaca.net/HR/wiki-Sport/cdc-102009.htm

http://www.bhtuning.com/m-5-t-28414-6.html

imam negdje mapu sa dyna pa ću skenirat i postaviti uskoro gdje se sve lijepo vidi a što se tiče motora sad ima 101 000 na satu i prezadovoljan sam sa njim jer temp. nikada ne skače a i temp. ulja je uvijek tu ispod stoje bez obzira kakvim ga naporima izložio a što se tiče potrošnje ulja zavisi od vožnje ali otprilike na 1500-2000 km litru srkne.

d3j4n0v1c je napisao(la):
jbt fino ide ovaj diesel ;) ,

svaka casti druze, RESPECT


tnx druže
 
Član
RE: M 5

Kaze ti ovaj moj drug da uvijek mjeris ulje kad je vruc motor ..tj. da prije mjerenja zagrijes auto dobro i pustis da radi u mjestu jedno 2-3 min, da bi izbacio ulje u karter iz cilindara tako da bi ti mjerenje bilo tacno..onda ugasis motor i mjeris posle najvise minut-dva.

Vrlo je moguce da ti mjerenja nisu tacna i da sipas previse ulja i da on to samo izbacuje na auspuh, mislim da tvoj motor ima "dry sump" uljni sistem a tu ti je vrlo zaj*ano dobiti tacna mjerenja :D

Ni jedan motor ne smije da trosi ulje, postoje samo tri razloga zasto bi ulje nestajalo...karike popuste, ventili popuste ili ti je PCV sistem (ukoliko ga imas, a trebalo bi) negdje gubi ulje, znaci ne ide nazad u motor...
 
Član
RE: M 5

orienz je napisao(la):
Kaze ti ovaj moj drug da uvijek mjeris ulje kad je vruc motor ..tj. da prije mjerenja zagrijes auto dobro i pustis da radi u mjestu jedno 2-3 min, da bi izbacio ulje u karter iz cilindara tako da bi ti mjerenje bilo tacno..onda ugasis motor i mjeris posle najvise minut-dva.

Vrlo je moguce da ti mjerenja nisu tacna i da sipas previse ulja i da on to samo izbacuje na auspuh, mislim da tvoj motor ima "dry sump" uljni sistem a tu ti je vrlo zaj*ano dobiti tacna mjerenja :D

Ni jedan motor ne smije da trosi ulje, postoje samo tri razloga zasto bi ulje nestajalo...karike popuste, ventili popuste ili ti je PCV sistem (ukoliko ga imas, a trebalo bi) negdje gubi ulje, znaci ne ide nazad u motor...


mjerim ja i vrućeg i hladnog ali i ako nemjerim dugo board comp me upozori da provjerim nivo ulja ako ga fali , znam 10 momaka koji voze M 5 i kod svih je potrošnja ulja skoro identična ( kilu ulja na 2000 km), već 15 god vozim BMW-e i svaki mi je(više manje) trošio ulja tako da sam navikao na to a pogotovu u mašini kao što je V8 gdje se oslobađa puno toplotne energije da bih mogao vola ispeći u motoru a kamoli da sagori ulje, he he , pozzz;)
 
Član
RE: M 5

Ulje ne gori :D ...tj nista ne gori bez prisustva kiseonika...a unutar motora nema O2 tako da moze izgoriti jedino ako dospije unutar cilindra ili se izbaci na auspuh ...sto ne bi nikako smjelo da se desi. Svaki auto koji trosi toliko ulja ce izbacivati plavkast dim na auspuh... to mozes primjetiti , posebno zimi kad je hladno.

Mjeris kad je vruc al pusti ga nek radi na leru 4-5 minuta, onda ugasi pa izmjeri ulje...ne znam ako se ti osjecas da je ok sto trosi toliko ulja onda ;) mada ja mislim da je to previse...pa ti ne moras ni da mjenjas ulje, samo sipaj hehe

ps: veci motori bi trebalo manje da se griju nego manji motori :D
 
Član
RE: M 5

orienz je napisao(la):
Ulje ne gori :D ...tj nista ne gori bez prisustva kiseonika...a unutar motora nema O2 tako da moze izgoriti jedino ako dospije unutar cilindra ili se izbaci na auspuh ...sto ne bi nikako smjelo da se desi. Svaki auto koji trosi toliko ulja ce izbacivati plavkast dim na auspuh... to mozes primjetiti , posebno zimi kad je hladno.

Mjeris kad je vruc al pusti ga nek radi na leru 4-5 minuta, onda ugasi pa izmjeri ulje...ne znam ako se ti osjecas da je ok sto trosi toliko ulja onda ;) mada ja mislim da je to previse...pa ti ne moras ni da mjenjas ulje, samo sipaj hehe

ps: veci motori bi trebalo manje da se griju nego manji motori :D

osim goriva, neki automobili, tj. njihovi motori, troše i povećane količine motornog ulja, motorno ulje je sastavni dio motora i dolazi u kompresioni prostor, tj. mjesto između čela klipa i donjeg dijela glave motora, u tom prostoru događaju se svi taktovi motora i razvija visoka temperatura, naročito prilikom onog dijela koji je najvažniji da uopće motor funkcionira, a to je paljenje gorive smjese i ekspanzija. Ako je neka količina ulja prisutna u tom prostoru, odmah na tako visokoj temperaturi izgori i u plinovitom obliku nepovratno izađe, u taktu ispuha, kroz ispušnu cijev. Tako se, dakle, nivo ulja spušta , slažem se i sa svim gore navedenim u tvom postu ali i većina proizvođača automobila kad kupiš nov auto naglase da garancija ne pokriva potrosnju ulja jer su se ogradili tvornickom tolerancijom.
 
Član
RE: M 5

Pa tolerancija prvih 10 000 km dok ne nalegnu karike...a ne moras mi govoriti kako motor radi i gdje ide ulje, otvorio sam ih dovoljno da znam :p

Ni jedan ispravan motor ne smije da trosi ulje, ulje ne moze da izgori.

Ulje izgori ako udje unutar cilindra a to je nemoguce ako su karike ispravne... ni jedan moj motor ne trosi ulje, kad pocne da trosi ulje...radi se generalka direktno :)
 
Član
RE: M 5

Vala Orienz branio sam te kad su te banovali, al' sad ga vec valjas.....ako nijedan ne trosi niti kap, zasto onda proizvodjaci specifiraju pa i do LITAR na 1000 km da je normalna potrosnja?

Jebes motor koji ne trosi ni kapi od izmjene do izmjene, taj je meni odmah sumnjiv.....
 
Član
RE: M 5

Pa to i nije neka velika tajna da BMW M serije imaju gubitke na daynu 100Ks cak i vise ;)
 
Član
RE: M 5

trizex je napisao(la):
Vala Orienz branio sam te kad su te banovali, al' sad ga vec valjas.....ako nijedan ne trosi niti kap, zasto onda proizvodjaci specifiraju pa i do LITAR na 1000 km da je normalna potrosnja?

Jebes motor koji ne trosi ni kapi od izmjene do izmjene, taj je meni odmah sumnjiv.....

Pa ne smije da trosi ulje, vec sam ti gore objasnio zasto... kako vrijeme ide sve tvrdji materijali se koriste da se izradjuju karike na primjer i ostalo i uvijek treba vise vremena da karike "nalegnu" ...nekad se ovaj proces nikada ne desi, karike se nikada ne rasire dovoljno i nikada ne "diftuju" kako treba il kako se vec kaze na nasem... kad klip podje na dole , karike su tu da ociste ulje sa zidova cilindra...ako su karike popustile (sto je najcesci razlog ili ako su se zidovi cilindra potrosili) ulje ce uci u sam cilindar gdje se proces sagorijevanja desava...tu ce ulje da izgori i da se izbaci napolje na auspuh (ovo ce isto da ima uticaja na snagu motora)...ista stvar se desi sa ventilima, ako je diftung oko ventila otisao...tu isto moze da izbaci ulje vani (ali nece imati toliki uticaj na snagu motora, posebno ako je NA motor).

Svi misle da se auto treba voziti polako iz pocetka dok se razradi motor, to je totalno pogresno.
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

Proizvodjaci novijih motora tretiraju toliku potrosnju ulja "normalnom" jer bi ih kostalo bilione eura da opozovu toliki broj motora. Licno imam par prijatelja koje imaju veze u VW i odmah su im zamjenili motore na autima zbog potrosnje ulja...dok su drugim kupcima prosuli pricu da je to normalno bla bla. Po meni licno ovo se tolerise prvih 10 000km, dok se motor ne razradi...i nikada ne treba biti lagan prema motoru...oderi ga koliko mozes od prvog dana... posle 10 000km ako trosi ulje, nesto nije ok...ovo normalno moze trajati godinama, da dosipas ulje ali motor nece imati optimalnu snagu/potrosnju : -)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top