HHO, voznja auta na vodu,,,,,

HHO, voznja auta na vodu,,,,,

Član
superman je napisao(la):
hajd kad nekad budeš pravio to fino poslikaj, onda ubaci u diy i fino objasni, sve

moze muzicka?


@chvale svaka cast na znanju i nesebicnoj pomoci ;) to se cijeni ;)

Ono sto mene interesuje je KAKO ovo zapravo stedi gorivo? Pospjesuje gorenje, sta to znaci, da proizvodi vise snage ili? Da je za istu snagu potrebno manje goriva? Kako onda ECU da "zna" sta se desava i da ubacuje manje goriva?
 
Član
To sto se dobije iz vode, taj HHO je gorivo i to 10 puta jace od benzina. A kad koristis to gorivo sa miksom benzina, naravno da ti treba manje benzina i tako stedis gorivo. Vecinom ovo stavljaju na starije motore jer je instalacija laksa, al moze i na novije motore. Vecinom se HHO ubacuje kroz usisnu granu, pa tako sa manje pritiskanja papucice gasa imas bolje performanse nego samo na benzin - u skladu sa tim, i manju potrosnju goriva...
 
Član
trizex je napisao(la):
superman je napisao(la):
hajd kad nekad budeš pravio to fino poslikaj, onda ubaci u diy i fino objasni, sve

moze muzicka?


@chvale svaka cast na znanju i nesebicnoj pomoci ;) to se cijeni ;)

Ono sto mene interesuje je KAKO ovo zapravo stedi gorivo? Pospjesuje gorenje, sta to znaci, da proizvodi vise snage ili? Da je za istu snagu potrebno manje goriva? Kako onda ECU da "zna" sta se desava i da ubacuje manje goriva?




Taman tako.kompletnim izgaranjem goriva dobije se veca snaga..prosto.Sto se kompjutera tice..ovako stoji stvar.idemo od diesel motora prvo.Imate obicne diesel motore bez elektronike ..recimo Golf 2 ..njemu ne treba nista, samo se prikaci HHO u usis i poezija pocinje.Naravno ne odmah.Potrebno je da se predje od 500-1000km da se sagore karbonske naslage.Kad se sve ocisti, pocinje igranka.Kad auto ima Lambda Sondu onda stvar stoji ovako.Lambda sonda je senzor od keramike presvucen cirikonom u najboljem slucaju platinom.Ona sluzi da detektuje kolicinu kiseonika u izduvu..ako kiseonika ima ..primera radi..vise sonda salje signal u promjeni napona od ..0 V do 1 volt ili malo vise zavisi od proizvodjaca.Kad kiseonika ima vise kompjuter dodaje gorivo, kad ga ima manje obrnuto.E sad posto HHO ima u sebi kiseonik, sonda ce detektovati visak istog i naravno kompjuter ce dodati gorivo..Da se to ne bi desilo ubacuje se EFIE koji lazira podatke i kompjuter ne dodaje gorivo..vec se ponasa kao da kiseonika nema previse..Eto zato je potrebna elektronika ..kad auto ima Lambda sondu..


Naravno prici nije kraj.Imate automobile sa vise senzora i tu je potrebna EFIE dual ili quad..radi se o novijim modelima i tu treba digitalni EFIE koji se narucuje u USA..zalivena je plastika nisam uspio da vidim koje elemente ima..Analogni nisu problem za auta do 2001 godine.Za novije modele za sad Amerika..ali vidjecemo..ne predajemo se..
 
Član
dali možemo lambdu sondu zavarati ovim
Extensor_Sonda_L_4b20ff3d631e3.jpg

extender_step4.jpg
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
To sto se dobije iz vode, taj HHO je gorivo i to 10 puta jace od benzina. A kad koristis to gorivo sa miksom benzina, naravno da ti treba manje benzina i tako stedis gorivo. Vecinom ovo stavljaju na starije motore jer je instalacija laksa, al moze i na novije motore. Vecinom se HHO ubacuje kroz usisnu granu, pa tako sa manje pritiskanja papucice gasa imas bolje performanse nego samo na benzin - u skladu sa tim, i manju potrosnju goriva...

Je, ali auto ne moze da "zna" da dobiva jos neko potentno gorivo osim benzina, sto se njega "tice", ECU na 2769 obrtaja, pri toj i toj kolicini usisanog zraka na osnovu mjeraca protoka i toj i toj temperaturi zraka ubacuje toliko i toliko goriva, eventualno koriguje podatke na osnovu temp. sonde, lambda sonde, i dalje da ne ulazim u tematiku, e ono sto je mene interesovalo je kako napraviti "prostora" u smjesi za HHO, jer da samo dodas HHO u usis , na standarde postavke, u najboljem slucaju ces da ugusis motor pretjeranom kolicinom goriva :)

evo paralela taman s necim poznatim, nitro.......pomaze izgaranje, sadrzi mnogo kisika u sebi, al' dzaba nam on ako nemamo i povecanu kolicinu goriva da ga prati?

E sad sto chvale kaze, da se vara podacima s lambda sonde da bi se postigao bolji stoihiometrijski odnos je vec neko rjesenje, mada je i to po meni dosta "ofrlje" rjesenje, jer onda "odoka" stimas smjesu autu, kad bi se mogao uraditi neki precizan remap da se "uracuna" i upotreba HHO e to bi bio posao....
 
Član
superman je napisao(la):
hajd kad nekad budeš pravio to fino poslikaj, onda ubaci u diy i fino objasni, sve

Kad uhvatim slobodnog vremena nema problema.Kod tvog Golfa treba zaobici protokomjer i ubaciti HHO ispred turbine naravno.I ako imas intercooler duza je putanja ali nema veze.Samo treba shelne da dihtuju dobro.
 
Član
@sandro pa i ne bas....opet, od proizvodjaca do proizvodjaca, al' kod vecine auta iskopcaj lambda sondu i nece se desiti nista....odn. naoko nece, nastavice da radi kako radi, u nekoj "safe" mapi, koja recimo namjerno preljeva, u vecoj ili manjoj mjeri, gorivom motor da ga zastiti.....dok bi se tom varalicom koju chvale spominje moglo uraditi nesto "korisno" , a to jeste uvjeriti ECU da goriva ima i previse i da smanji kolicinu benzina koju ubrizgava da bi se kompenziralo za HHO
 
Član
Sandro je napisao(la):
dali možemo lambdu sondu zavarati ovim
Extensor_Sonda_L_4b20ff3d631e3.jpg

extender_step4.jpg


Moze ali ne kod svakog automobila..koriste se i po dva reducira..na taj nacin se steluje..Upusta se senzor da nije direktno izlozen kiseoniku..i na taj nacin lazira situaciju..ali kazem ne moze kod svakog auta.
 
ta "varalica" o kojoj chvale govori koliko sam primjetio iz postova do sada ima podenciometar kojim stimas za koliko "lazes" ECU

Jer kako on rece pri manjim obrtajima smanjuje potenciometar, pri vecim povecava potenciometar......
 
Član
zen_3dom je napisao(la):
ta "varalica" o kojoj chvale govori koliko sam primjetio iz postova do sada ima podenciometar kojim stimas za koliko "lazes" ECU

Jer kako on rece pri manjim obrtajima smanjuje potenciometar, pri vecim povecava potenciometar......

odnosno kao sto sam rekao, ofrlje stimanje AFRa, a to mi se ne svidja, treba nesto konzistentno sto bi odrzavalo isti , ili priblizno isti omjer kroz cijeli raspon obrtaja, a ne samo u jednom podrucju ;) po svemu sto sam procitao danas isplati se zezat s HHO, ali nije bas tako jednostavno da se "navrne" na motor, i vozi misko....kad bi se mogla "proizvoditi" konzistentna kolicina gasa, na koju se moze "racunati", onda bi se mogla sloziti vjeroatno i mapa za ECU koja bi bila pun pogodak, da umanjuje kolicinu benzina da kompenzira HHO, pritom pazeci na EGT radi povecane kolicine kisika itd, uglavnom ode ja u drugu krajnost :D
 
Član
trizex je napisao(la):
@sandro pa i ne bas....opet, od proizvodjaca do proizvodjaca, al' kod vecine auta iskopcaj lambda sondu i nece se desiti nista....odn. naoko nece, nastavice da radi kako radi, u nekoj "safe" mapi, koja recimo namjerno preljeva, u vecoj ili manjoj mjeri, gorivom motor da ga zastiti.....dok bi se tom varalicom koju chvale spominje moglo uraditi nesto "korisno" , a to jeste uvjeriti ECU da goriva ima i previse i da smanji kolicinu benzina koju ubrizgava da bi se kompenziralo za HHO


Lamda sondu su izmislili strucnjaci iz ''Volvo''-a prvi put sedamdeset i neke na 244 modelu..To je u ekoloskom smislu bila revolucija.Lambda sonda se ne smije iskljucivati.Treba je posle dugog niza godina zamjeniti i ako radi..folija se skida sa senora i ona slabi..samim tim se povecava potrosnja..Lambda sonda je za benzinca koji ima kompjuter sve..
 
jbg triza, ali kad skontas da je aftermarket proizvod i da djeluje koliko toliko (ne samo potrosnju), ali ko god koristi ima samo rijeci hvale, a usto "potvrdjuju" da je upotreba istog zdravija za auto.......

triza bi stvarku koja sve sama radi, ali jbg nije bas toliko otislo (a mozda i jeste a mi ne znamo)

Hajd neka nam majstor jos dadne informacija, sve u svemu napokon prave informacije, od nekoga ko koristi i ugradjuje isti.....
 
Top