Dizelasi Se Ne Isplate

Dizelasi Se Ne Isplate

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Ovo se odnosi na ArminaM (mada ih ima jos na ovoj temi s istim misljenjem) i njegov komentar o plinu, tj. kako je to na silu....jesi li svjestan da samim podrzavanjem dizela pobijas vlastitu tezu o plinu? Tj. da ti pojasnim, zasto IKO koji k. vozi dizela? Ekvivalentan benzinac ga ubija, turbobenzinac ga otpuse s ceste, skuplji su za odrzavati, cemu onda? A da nije radi potrosnje, isplativosti slucajno? A kad neko uzme benzinca, i stavi mu plin, i dalje ima jeftinije auto za odrzavati, isplativiji od dizela, to ne valja onda? Kao sto rekoh, sam sebe pobijas.
 
Član
Deizel se isplati više od benzinca ili ne. Kako kome. Ko ga gazii 25.000 do 30.000 dizelaš se isplati. Ko vozilo natovari do maximuma ispalti se. Ko ga dobije na korišteneje(ne kupi ga) i samo sipa isplati se. U ostalim slučajevima slabo.
Šta kupit? Ja lično uvijek benzinca. Razlozi.

1. NAVIKA
2. Jeftinije održavanje
3. Udobnija vožnja
4. Manje buke

Još jedan detalj. Uglavnom vozim po gradu(Sarajevo). Vozim razna auta i dizel i benzince. U jutarnjoj špici od 7 - 8h po board kompjuteru ni jedan dizel ne pada ispod 9l/100km. Moje auto zna doći i na 11,5 l.
Na stranu tvornički podatci.
Na otvorenom ako ne forsiram, 3 osobe(1 djete), bez previše tereta sa konstantno upaljenim farovima i klimom(nikad je ne gasim) potrošnja pada na 6l/100km. Auto Citroen Xsara Picasso 1.8 benzinac. Sa oktavijom(1.9 TD 115 ks.) sam na istoj dionici imao 5,8l uz dosta agresivniju vožnju.
Znaći sve je u zavisnosti od
- stila vožnje (teža noga MOL bogatiji)
- motora (2l mašina ne može trošit ko upaljač pa makar bila i VW. 1.1 ne može biti munja ma koliko nama u glavi bljeskalo)
- auta ( nije isto ako motor od 120 ks kpokreće 950 kg i 1.530 kg)
- guma (bolje napuhane manja potrošnja "mekši" volan ali često i duži zaustavni put, zimske gume ljeti autoput=minsko polje)
- stanja auta
- uslova na cesti
-itd
 
Početnik
trizex je napisao(la):
Ovo se odnosi na ArminaM (mada ih ima jos na ovoj temi s istim misljenjem) i njegov komentar o plinu, tj. kako je to na silu....jesi li svjestan da samim podrzavanjem dizela pobijas vlastitu tezu o plinu? Tj. da ti pojasnim, zasto IKO koji k. vozi dizela? Ekvivalentan benzinac ga ubija, turbobenzinac ga otpuse s ceste, skuplji su za odrzavati, cemu onda? A da nije radi potrosnje, isplativosti slucajno? A kad neko uzme benzinca, i stavi mu plin, i dalje ima jeftinije auto za odrzavati, isplativiji od dizela, to ne valja onda? Kao sto rekoh, sam sebe pobijas.

BAs i ja gledam svi pricaju o potrosnji a voze dizele,pa zato i jest poenta ubaciti plin da manje trosi..Ovo si dobro rekao triza..

@Sarajlic--Sad tu hvalis dizele na sva glas,a ovamo u raji pricas nebi dizela,da ti bi benzinca itd..Msm nema logike drzi se jednog jbga..;)

Svaki cigo svog konja hvali tako je i ovdje..Imao sam i dizela i vozao ih dosta,i jednostavno to mi nije to,neleze mi ti motori nikako,bilo u normalnoj bilo u agresivnoj voznji..

Al kako vam se da jos raspravljat jbt :icon_eek:
 
Član
nisam za rasprave, obrisah onoliki post...

uglavnom da sumiramo moje postove ovdje, posto vidim da me neki nisu razumjeli, mozda se ja dobro nisam ni izrazio
tesko je da se svi slozimo oko istog, zato i jesmo tu, za mene ovo nije neka rasprava, odmah da se razumijemo, niti bih se ikad posvadjao s nekim jer je njegovo misljenje drugacije od moga, ali...

uglavnom ono iza cega ja stojim jeste da vise volim da se vozim u dizelu nego da drugovi dolaze po mene da bih isao negdje
toliko o tome
druga stvar. vezana za plin- nemam nista protiv plina
logika je slijedeca- Imas jakog benzinca, fkt deres dizele na svakom koraku, kako i treba, ali ti skupo brate, pa onda da smanjis trosak ubacis plin, i opet ih deres, jest jest
nisam rekao da nije tako

onda dolazi do pitanja ono sto triza kaze, zasto iko voza jebene dizele.
bitno je da se zna da se plin ubacuje da se smanje troskovi, ne kazem da ne treba, ajmo se svi za marku vozit ako moze, ja bih prvi
al o tome cemo se "raspravljat" u nekoj drugoj temi:lol::cool::cool:
 
Član
Možete da pričate što želite imam A6 3.2 Q sa 255hp i A6 3.0TDI sa 235hp, i koliko god ja volim benzin( 3.2 mi troši oko13L, 3.OTDI 9,5), na našim cestima 3.2 mu ne može ništa. NM svoje radi. Iako kick down u 3.2 i taj zvuk TDI nikada ne može zamjeniti.
 
Član
Ljudi,volim rasprave ali mislim da ste pretjerali,dizel zasigurno manje trosi sad i to treba dokazivati.Od rasprave dali se isplate zbog razlike u cijeni auta i odrzavanju tehnoloski kompliciranijeg i na gorivo osjetljivijeg dizela doslo se do rasprave jeli oni uopce trose manje.Ko sta voli nek izvoli ovako mozete do u beskonacnost.
 
Član
A moram reći da sam nekad imao i biciklo. I do 30 km sam prelazi sa 2 sendvića i 1 tetrapak sokom.
 
Član
repeat-exercises.jpg
 
Član
apostol je napisao(la):
A moram reći da sam nekad imao i biciklo. I do 30 km sam prelazi sa 2 sendvića i 1 tetrapak sokom.

ne valja sa tim sokovima, voda ili ona jana limun, najcisci od goriva za bajk :D mada nekog gode i ona energetska ili gajbica, samo piss pauze cesce, hahaha


one turske safunice mila majka, naspram nekih forumskim tema :lol:
 
Član
Sta pricate, prva iole konkretnija tema u duze vremena da se nesto RASPRAVLJA a ne svadja, i vama je to sapunica? Bolje onda offtopic, upis, spam, prijava, i sl. postovi?
 
Član
trizex je napisao(la):
Sta pricate, prva iole konkretnija tema u duze vremena da se nesto RASPRAVLJA a ne svadja, i vama je to sapunica? Bolje onda offtopic, upis, spam, prijava, i sl. postovi?

Zaboravio si napisat spusti zatamni :D


Meni je dosta nerealna rasprava, jer se odma predje sta je bolje i svak navija za ono sto ima trenutno u autu niko nije dosad napisao min i max potrosnju. U pojedinaca potrosnja varira 1l samo nebitno od uslova u kojima voze sa upaljenom klimom ili bez ;)

Kad pogledam strane forume vecina ljudi je tu da pomogne i rekne realnu informaciju o svom auto onako kako jest, a ovdje odma predje u djeciju raspravu :icon_mad:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top